Postřižiny

Postřižiny https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391044/mid_postriziny-q7R-391044.jpg 4 1175 170

Očima hrdinky vyprávění ožívají figurky malého města a jednotlivé epizody, v nichž jde především o nekonvenční husarské kousky této nezkrotné mladé ženy, podávají obraz zkostnatělé měšťanské společnosti, která s laskavou shovívavostí posuzuje výstřelky krásné správcovy manželky. Autor podává záměrně idylický obraz založený na vlastních vzpomínkách, umocněný jiskřivou fantazií a jazykovou originalitou. Půvabné vyprávění o nespoutané mladé ženě správce pivovaru ve středočeském městečku na počátku 20. let 20. století.... celý text

Filipfifas
18.03.2013 3 z 5

Kniha není vcelku oničem, ale přesto je pěkně napsaná. Opravdu nádherná vypravěčská forma, která vás vtáhne do děje. Stačí si jen představovat.....Pro mne byl asi nejhezčí zážitek si představovat ty pomalu zhasínající lampy na začátku knihy. Fakt je, že je Pan Hrabal jeden z nejlepších českých spisovatelů (prozaiků). Doporučuji každému, kdo má rád rozmanitost a pestrobarevnost češtiny.

Maguša
11.12.2012 5 z 5

Četla jsem, viděla jsem divadelní i filmovou verzi už několikrát a nikdy mě to nepřestalo bavit.:)

Pilda17
04.07.2012 3 z 5

Kniha není podle mého gusta, je psaná formou, která mi nevyhovuje. Byla to má povinná četba ve škole, tak mi nic jiného nezbývalo. Člověk, který se do knihy nevžije, nezažije takový zážitek. Filmové zpracování je úchvatné a teprve díky němu jsem pochopil dost věcí. Pokud si člověk nepředstaví strýce Pepina, není to ono, a proto film neměl žádnou chybu..

Ketly
07.03.2012 3 z 5

Postřižiny je jedna z knih, u kterých přemýšlíte o čem že to vlastně celé je. Neustále hledáte nějakou pointu, která by vás přiměla číst dál, ale ona tu prostě není. Musím řici, že jsem se v některých částech dosti ztrácela, div neusínala. Já mám ráda takové ty filosofické části, kde se autor zamyslí nad dějem, ale nějaké nesmyslné vypravování o dětství Mary, zrovna když leží ve vaně? Ano, klidně, ale mohlo by to mít hlavu a patu. Snad jen díky filmu jsem se vždycky shledala v částech, kde se konečně začalo něco dít. To co se mi na této knížce líbí je způsob vykreslení vztahu mezi Francem a Mary. Takový infantilní až neskutečný. Pokud si tuto knihu chcete přečíst, tak se raději podívejte na film. Ušetříte se zbytečných až nechutných částí o zabijačce a dále nebudete muset luštit co to tam vlastně ten její švagr říká. V podstatě je to příběh o nenormálním životě normálně napsaný, snad jen kdyby to mělo tu pointu... Ale co těch 120 stránek se zavírajícími víčky přelouskáte a je to.

houston
22.02.2012 5 z 5

Milé a nesmírně atmosférické. Autor seznamuje čtenáře se svými rodiči a jejich světem. Ke knížce se často vracím a přemýšlím, co je fabulace a co založeno na skutečnosti. Doporučuji všem.

Miisha
11.09.2011 5 z 5

Nádherná, vtipně napsaná kniha.. kdykoliv jí čtu, dostanu chuť na pořádně vychlazené pivo a jitrnici :)

KateCullen
07.09.2011 3 z 5

Krácení ocásků, oběšení koček nebo zabíjení prasete se mi nelíbili, já osobně bych to dělat nemohla... Čekala jsem, že na konci dojde k nějakému očištění, ukáže se nějaká pointa, ale nic... bylo to vlastně jen takové vyprávění o ničem...

Paulhunterspet
30.11.-0001 3 z 5

Rozhodně to nebude můj šálek. Film si už bohužel moc nepamatuju a zřejmě mám moc citlivou povahu na to číst o zabíjačce, oběšených kočkách a usekávání ocasů psům z pouhé lidské hlouposti. Bohužel jsem se z toho důvodu nemohla nad pár hezkými pasážemi ani usmát. Nicméně je vidět, že pan Hrabal oprvadu umí skvěle psát, o tom žádná. Knihu už si znova ze zájmu nepřečtu, ale rozhodně má na tak krátkou formu v sobě spoustu informací a krásných metafor.

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

Hodně lidí určitě zní filmové zpracování. Já jsem jej znal už od mala a už hodněkrát jsem to viděl a hodněkrát uvidím, protože je to takový pohodový český film na odreagování. A jak jsem se začal zajímat o knihy tak jsem dostal chuť si přečíst Postřižiny. Kniha je to tuze pěkná. Teda film to je jen čistě komedie, kdežto kniha je spolu s komedií i takové drama v jistých chvílích se člověk mlátí do hlavy. Ne kvůli špatnosti příběhu, ale kvůli tomu co se děje v tom příběhu. Napsaný to je ale krásně a čtivě.

Popelllka
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejhezčích českých knih a jeden z nejhezčích českých filmů... Netřeba asi skoro nic dodávat, obojí je notoricky známé.