Postel, hospoda, kostel

Postel, hospoda, kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308902/bmid_postel-hospoda-kostel-CrA-308902.jpg 4 807 285

Není kněz jako kněz – Zbygniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí jednoho pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ, proto ji čtěte pouze na vlastní nebezpečí.... celý text

EvkaB7
08.05.2018 4 z 5

Pěkná knížka plná chytrých myšlenek, vtipu a nadhledu. Přála bych si více takových lidí s tímto pohledem na víru.

Rihatama
30.04.2018 3 z 5

Autobiografická, upřímná, zajímavá a navýsost osobní zpověď. Ocenila jsem srovnání a objasnění rozdílností mezi českou a polskou katolickou církví a s tím související pozice kněze ve společnosti a na společenském žebříčku. V českých reáliích zdá se kněz musí být politik, spisovatel a/nebo showman, aby se mu dostalo významnějšího uznání a sluchu. Nebo mučedník. Polsko a Česko je tu ale srovnáváno nejenom z pohledu polského katolického kněze. Dozvídám se, že my Češi jsme méně společenští, než Poláci, tedy více Germáni než Slované. A ani v pohostinnosti nijak zvlášť nevynikáme. Zatímco v polských rodinách lednice přetékají, v české rodině dostaneš na návštěvě toliko sušenky. Nevím, zdali toto je opravdu obecný úzus. Myslím, že by měl zavítat do některé jihomoravské rodiny. Věřím, že tady by se dozvěděl o trochu jiné pohostinnosti :-). Ale nikterak mne nezlobí, jestli z Czendlikova srovnání vycházíme v tom či onom ohledu hůře. Jde o vnější vidění a to bychom měli respektovat, i když ne nezbytně měnit. Spíše lépe poznat a pochopit sebe navzájem.

Czendlik dává prostor i svým nábožensko-filozofickým myšlenkám, byť je předkládá někdy až v příliš zjednodušených metaforách a sděleních. Občas i proti ryzímu katolickému duchu, řekla bych. Podobně jako je na tom například jeho civilní ustrojení, tedy džíny, tričko a svetr. V každém případě mne zaujaly některé jeho postoje, z nichž za všechny zkráceně jeden vybírám/parafrázuji: Budu-li konat v souladu se svým svědomím, není třeba zpovědi. Když tak činit nebudu, ani zpověď nepomůže.

eliska2106
26.04.2018 5 z 5

Milé vyprávění, nečekané názory, skvělé biblické postřehy a tolerantní přístup ke světu

Analady
17.04.2018 3 z 5

Pokud nemáte chuť číst zrovna nějakou detektivku, historický román či nějakou romantiku, ale chcete se jen tak příjemně začíst a dozvědět se něco o životě známého faráře Zbigniewa Czendlika, pak se vám bude kniha líbit. Je psaná formou rozhovoru, takže se dobře čte. Zbigniew Czendlik je zde hodně otevřený, nebojí se odhalit i své slabosti. Díky tomu si uvědomíte, že i farář je člověk, není svatý, má své chyby jako každý z nás, spoustu povinností a ačkoliv se denně setkává s mnoha lidmi, přesto se může cítit osamělý.

jaroiva
16.04.2018 5 z 5

První svěží a moderní pohled na víru ze strany kněze, který jsem zatím kdy měla možnost zavnímat. Možná je to i proto, že běžně katolické nebo náboženské spisky nevyhledávám a jsem v tomto směru docela analfabet. Ale zdá se, že i pro nevěřícího, který chce naslouchat, se dá v dnešní době najít zdroj křesťanského učení, který mu má co říct.
Líbí se mi Czendlikova představa boha a teorie 3 narození. Osobně mám problém s vírou ve zmrtvýchvstání Krista, naštěstí toto téma zaznělo až v pokročilejších částech knihy, kdy už jsem se do knihy dostatečně začetla.
Zajímavý byl pro mě pohled na papeže Františka, o jehož názoru jsem toho zatím moc nezjištovala a díky knize mi připadá hned lidštější.
Jedničku s hvězdičkou bych dala panu faráři za popularizaci víry při současném netlačení na pilu ohledně konkrétního náboženství.

freejazz
20.03.2018 5 z 5

radosť čítať. dôkaz o tom, že katolícka cirkev ani zďaleka nie je skostnatená inštitúcia odtrhnutá od reality.

Clea3112
17.03.2018 4 z 5

Zajímalo by mě, zda Czendlikovy liberální názory jsou výsledkem jeho dlouholetého působení v České republice, nebo zda jsou hluboce zakořeněné v něm samém a jen vlivem českého prostředí dostaly příležitost vyplynout na povrch...Jinými slovy, mohl by se polský katolický kněz stejným způsobem prezentovat i v Polsku ? Ať tak, či onak, kněz Czendlik je ve svých názorech i jednáních pružný, lidský, skromný, pokorný, chápavy, tolerantní, vnímavý,se smyslem pro humor i nadhled. Nebojí se jít na tenký led a říkat , co si myslí, i za cenu, že může mnohé "ztratit"....ale také získat. Pro mě je prototypem kněze 21. století. Chce-li totiž , aby mu - jakožto katolickému knězi - lidé naslouchali, musí k nim umět přijít....A to on ví. Přitom není revolucionář, ani buřič, spíše se pokorně hlásí k odkazu Jana Pavla II. bez nárokování si velkých intelektuálních pravd. Nebojí se nastavit zrcadlo i do vlastních řad a hledat nové cesty.
" ...Připadá mi, jako bychom [my kněží] ztloustli a obalili se duchovním tukem. Proto jsme tak zpomalení, neohrabaní a těžkopádní. Nemůžeme se pohnout z místa, jako by nás bolely kouby a trápila nadváha......selský rozum mi říká, že to musíme řešit stejně jako v případě našeho těla. Musíme proměnit duchovní tuk v duchovní svalovinu. A k tomu je potřeba více pohybu. Když budu chodit každý týden do posilovny, bude to na mě za pár měsíců vidět.Do kostela taky chodí každou neděli dost lidí, a kde nic, tu nic !"
A o lásce:
"Všichni po lásce toužíme a cíl vidíme v tom, že ji budeme mít. Jenže v tom vězí hlavní problém všech ztroskotaných lásek. Chceme být milováni, ale poněkud přitom zapomínáme, že lásku musíme nejdříve zasévat, abychom ji mohli sklízet. A milovat druhého vždy znamená ztrácet i kus svého já......Lásku poznáš, když pro tebe přestává být nejdůležitější vlastní štěstí. Ve chvíli,kdy zatoužíš udělat šťastným svůj protějšek, víš s jistotou, že miluješ...."

luci33
15.03.2018 5 z 5

Možná, že kniha spoustu skostnatěle věřících lidí namíchne neortodoxním pohledem na církev i povahu mnohých "pánbíčkářů", ale já jako "věřící ateista" jsem mu musela dát ve spoustě bodech za pravdu. A že opakuje mnohé pravdy či moudra již dříve kdesi zaznělé... Opakováním a šířením se nám třeba konečně stanou vlastními. A že by to lidstvu obecně prospělo.

Chesterton
14.03.2018 3 z 5

Dočteno a musím přidat jednu hvězdu za druhou polovinu knihy. Největším problémem tohoto mediálního muže je přesně to, co sám o sobě dobře ví :)
ČASTO SI DO PUSY MOC NEVIDÍM, SVÁ SLOVA NEPROMÝŠLÍM, ROZUMEM SE ŘÍDÍM MÉNĚ A SPÍŠ DÁVÁM PRUCHOD SVÝM POCITUM :)
Stejně upřímně říká: "Nejsem moc chytrý, byť jsem vzdělaný. Zato si myslím, že jsem milý." A od X. kapitoly to pro mne potvrzuje. Jeho věty jsou jednoduché, prosté až povrchní, ale přesto je v nich praktický a reálný vztah k Bohu žitý v současných podmínkách české církve s polskými kořeny :)) V jeho přirovnáních a kritice našich mnohdy hloupých a tradičně proticírkevních představách Boha je něco ostře pravdivého a hlubokého. V mnohých jsem se trochu našla.
Je to dost kontroverzní kniha, ale rozhodně doporučuji!!

Chesterton
03.03.2018 3 z 5

Jsem v polovině knihy a pročítám si komentáře, které jsou stejně "rozpačité" z knihy jako já. Žádná velká očekávání jsem neměla. Celkem jsem ocenila pohled na začátky otce Czendlika a zdá se upřímné a loajální hodnocení prvního působiště. Poprvé jsem lehce znejistěla při přirovnání kázání k minisukni. O bulvárním pojetí celibátu od paní Zahradníkové bych snad i pomlčela:)) Potom jsme se dozvěděla, že děti pater neučí protože v době pedofilních afér od dětí raději dál . . . . poté, že nerad zpovídá své farníky, protože mu to nedělá dobře . . . . . Ocenila upřímné přiznání k vlastní "nedovzdělanosti". Souhlasím, že Halíků, Orko Váchů, Maxů Kašparů či Václavů Vacků máme v církvi dostatek :))
Teď právě čtu o tom, co Bůh není a musím souhlasit s Alef - v této fázi je to kniha o tom, jak si dělat legraci z našich primitivně komických představ o Bohu . . . .
No, snad ji dočtu a dohodnotím, ale povrchnost a líbivost je jasnou prioritou, která určitě pro někoho může býti bonusem :))
Bohužel jsem právě přečetla knihu STOPAŘEM NA TÉTO ZEMI a to je úplně jiná káva.

li.mel
02.03.2018 3 z 5

Od této knížky jsem hodně očekávala - rozhovor s duchovním..., no to se moje duše poměje:-)...Jenže ono ne. Charismatický, svébytný a zábavný kněz se svérázným přístupem k životu i šíření víry je jistě výjimečnou církevní postavou. Nemohu mu upřít ani pár (pro mě) poučných pasáží v knize, které stály za přečtení. Ale to je bohužel asi všechno. Těžko se bráním dojmu jakési cílené líbivosti. Za častými sebe nedoceňujícími poznámkami (a nejen tam) se mi vnucoval dojem maskované sebestřednosti a potřeby zalíbit se.
Mrzí mě to, ale pro mě pan Czendlik, i přes jeho nezpochybnitelné přednosti, není inspirující nebo obohacující duchovni ikonou.

Silwia20
28.02.2018 5 z 5

Podla nazvu knihy pravdu povediac ani neviem, co som mala ocakavat. Ale v skutku bola kniha pre mna velmi poucna v tom, ze som sa naucila na mnohe veci pozriet z ineho uhlu pohladu ...
Bol to super napad napisat knihu. Mnoho nasobne dakujem :)

harena
24.02.2018 4 z 5

Zajímavé čtení, bystré postřehy a nescházely ani veselé historky. Kniha psaná formou rozhovoru a jsem ráda, že jsem pana Czendlika alespoň touto formou mohla trochu poznat. Přečíst si hovory s vlídným, vtipným, sympatickým člověkem je moc příjemné, trochu jako balzám na duši.

IrenaLuzarová
23.02.2018 5 z 5

Prima. Četla jsem o vánočních svátcích, půjčeno od kamarádky, která si knížku zakoupila na besedě se zpovídaným. Hodnotím upřímnost, jednoduchost a názornost při vysvětlení svých názorů a zkušeností a vyváženost humoru s hlubšími zamyšleními. Přínosem jsou postřehy z vlastního života kněze i pohled na Čechy očima Poláka. Rozhodně stojí za přečtení.

čekanka13
20.02.2018 4 z 5

Pohodové čtení.

SanFrancisco2
05.02.2018 2 z 5

První půlka celkem zábavná, druhá nudně mravoučná.

tonysojka
30.01.2018 2 z 5

Souhlasím s Kopretinou...neurazí ani nenadchne...pro mne sice mediálně úspěšný ale co se týče víry takový líbívý měkký střední proud,moc se nevymezuje vůči tomuto světu a obhajuje to všední službou lidem...obdivuje postavu faráře ve filmu Zapomenuté světlo ,kterou hrál Polívka..ale mne ta postava ničím nezaujala,jinak za jeho co se týče chápání Boha některé názory by ho před 400 lety jeho soukmenovci upálili.Doporučuji pro levicově orientované soudruhy ,aby si přečetli jeho vysvětlení restitucí církevního majetku a potřeby církve vlastnit majetek,to jediné si na rozhovoru velice cením a doufám ,že to přečtení dojde všem ignorantům historie.Podotýkám,že jsem věřící jen podle křestního listu.

hanka0308
28.01.2018 5 z 5

Kniha, která je naplněná humorem, ve které můžete získat náhled na svůj život, pokud jste věřící, tak i na svoji víru. Je to kniha, která bude už navždy součástí mé knihovny, jelikož mě oslovila více, než jsem čekala a budu se k ní opakovaně vracet. Rozhodně doporučuji a je jedno zda jste věřící či ne,katolík či protestant nebo zda jste či nejste Czendlikvým příznivcem, protože dle mého kniha přináší něco povzbudivého a ulevného, něco nového a zároveň něco známeho, co už někde v sobě hluboko nosíme, jen o tom nevíme.

renka
26.01.2018

Pěkně a záživně napsané. Až na nějaké pasáže i rozumné názory faráře dnešní doby.

mirka71
25.01.2018 5 z 5

K téhle knížce jsem přistupovala s krajní nedůvěrou. Čekala jsem nudný popis života zástupce církve. K mému obrovskému překvapení jsem knížku přečetla za jeden večer. Je plná laskavého, jemného humoru a hlavně mnoha postřehů z obyčejného života. Moderní kněz, který se nebojí říct, co si myslí, má pokrokové názory, kritiku bere s nadhledem, žije úplně normální život, miluje hezká auta, parfémy a whisky, nakonec, proč ne.... Pro některé věřící může být možná trochu výstřední, ale kde je psáno, že kněz musí vypadat a žít usedle a šedivě?