Postel, hospoda, kostel

Postel, hospoda, kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308902/bmid_postel-hospoda-kostel-CrA-308902.jpg 4 807 285

Není kněz jako kněz – Zbygniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí jednoho pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ, proto ji čtěte pouze na vlastní nebezpečí.... celý text

Bruklinka
28.08.2018 5 z 5

Skvělý, skvělý, skvělý! Velmi pozitivní, moudrý a milý chlapík, který životní pravdy přináší lehce, jednoduše a nekomplikovaně. Moc se mi líbí, jak je otevřený široké veřejnosti a nesoustředí se jen na křesťany a jak se nebojí být kontroverzní a moderní.

JIVaJaH
15.08.2018 3 z 5

Nejsem asi správná čtenářka životopisů známých osob. Zajímaly mě jen názory na rodinu, společnost.

zlinissi
10.08.2018 4 z 5

Příjemné čtení, ne vždy musí být myšlenky vyjádřěny květnatou a složitou řečí, aby něco předaly. Předpokládám, že cílem bylo i přiblížit katolickou církev širší veřejnosti a tento cíl kniha myslím splňuje.

gab72
03.08.2018 5 z 5

Kniha může oslovit mnohé. Jak svou první částí tak i druhou. Záleží jen na člověku jak je naladěn. Výborná. Doporučuji. Jak lehce a trefně lze vyjádřit soukromý vztah s Bohem, který je tak důležitý. Ono, žít jen ze sebe je daleko složitější a těžší než žít z Boha a s Bohem :).

ne.ver
16.07.2018 2 z 5

Kniha mi nepřišla špatná; jedná se spíš o oddechovku a pro ty, kteří jsou zvyklí číst "teologické" rozhovory je v tom asi moc šoumenství, zjednodušování a místy i jakéhosi "křupanství". Tím se ale nechci Zbigniewa dotknout, protože si myslím, že i když mě moc neoslovil, určitě si svou cílovku najde a mohou to být právě lidé, kterým jinak křesťanství nic neříká. A v tom může být jeho velká síla. V rámci kněžského panoptika mám pro něj pochopení a líbí se mi, že doplňuje kněžství o zajímavý a nevídaný typ. Navíc je místy opravdu vtipný.

L.Helena
15.07.2018 4 z 5

První část knihy byla úžasně čtivá a přečetla jsem prakticky na jeden zátah. Čtenář se tady dozví, že i pan farář je jen člověk. Pak se ale rozhovor přehoupne spíš do roviny filozofování o Bohu a teoretických úvah o církvi a životě vůbec. Ne že by to bylo nezajímavé, ale už se to nedalo číst v kuse. Hezky si to dávkovat, každý den kousek. S některými myšlenkami bych si dovolila trochu polemizovat, ale jinak vcelku moudré názory, které mají hlavu a patu. Škoda, že ty dvě části nebyly víc propojené, aby čtenář měl stejný pocit zaujetí od začátku až do konce.
Co mně osobně v knize chybělo, byla alespoň malá zmínka ze "zákulisí" rozhovoru, tj. kdy a kde vznikal, jak dlouho trval apod.

Veru.Viti
11.07.2018 2 z 5

Knihu psanou formou rozhovoru jsem zatím nečetla. Na začátku jsem si myslela, že to bude dobré a nebude mi to vadit. Asi v polovině mě začalo rozčilovat, jakým způsobem se moderátorka ptá, nebo jak mění téma, které by mě zajímalo. Do dočtení jsem se musela nutit.

Liilith
09.07.2018 3 z 5

Knihu mohou čtenáři vnímat jako velmi otevřené svědectví o člověku, který osobní štěstí obětoval službě ostatním i záslužné práci, již mohou ocenit i nevěřící. Číst ji ale lze rovněž jako intimní zpověď muže, jehož všechny rané pokusy o milostné sblížení s ženami dopadly katastrofálně, a proto raději zvolil cestu úniku do celibátu, do vztahu s něčím, co je z větší části či zcela čistou fikcí. Ultrakonzervativním věřícím kniha možná potvrdí jejich podezření, že křesťanství – aspoň v té rigidní podobě, jak jej chápou – se již Czendlik dávno odrodil. Podle mne jde každopádně o svědectví o člověku, v němž se různé vnitřní rozpory poskládaly velmi originálním způsobem. Díky Czendlikově nekonvenčnosti a protikladům, které se v něm střetávají, kniha chvályhodně rozbíjí četné předsudky, s nimiž si Češi církev a Poláky spojují. I když pro zapřisáhlé proticírkevní bojovníky bude text jen potvrzením jejich nevyvratitelného, ač falešného přesvědčení, že církvi stejně vždycky šlo jen o luxus a majetek

LenkaK666
05.07.2018 3 z 5

Pěkná knížka, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Spousta lidí tu píše, že je druhá půlka nebavila. Osobně to vidím tak, že otázky typu "co byste chtěli vědět od faráře, ale bojíte/stydíte se zeptat" jsou všechny vystřílené hned na začátku, takže se čtenář, co šel hlavně po tomhle hned z kraje nasytí tím, co chtěl a na to ostatní už pak nemá chuť. Jsou to obecnější věci o víře, životě, atd. atd. Mě, protože mě takové věci zajímají, kniha bavila až do konce. Ale chápu, že lidi, kteří nejsou moc na to filozofování a rozebírání duchovních věcí, tak jim stačil ten "senza" začátek, kde se mluví o ženách a podobných tématech, která ve spojení s osobou faráře působí na takovou tu "wow zvědavost".

bekule
03.07.2018 3 z 5

Prvních 100 stran, dětství a vyprávění jak se stalo že zakotvil u nás jsem zhltla během jednoho podvečera. Druhou část už jsem četla mnohem déle, kniha psaná formou rozhovoru, mnohdy na závažná témata se nedá číst jako román na jeden zátah. Určitě zajímavá a poučná kniha k zamyšlení. Ale undergroundový Ladislav Heryán , obdivovatel U2 a příznivec Trutnovského rockového festivalu je mi bližší , než Czendlik s Lucií Bílou, Gottem a Petrem Jandou

Janule164
01.07.2018 4 z 5

Spousta hlubokých myšlenek velmi lehkou, čtivou, často vtipnou formou. Přečteno za čtyři večery, ale určitě se budu vracet.

Dimas
25.06.2018 4 z 5

Knížka, která se čte sama.
Škoda, že ta profláknutá instituce, kterou reprezentuje, nemá mnohem víc takových sympaťáků..

PetraBery
10.06.2018 4 z 5

Kniha psaná jako rozhovor s možná nejznámějším farářem v Čechách. Rozhodně zajímavé čtení, občas pro mě překvapující vnímání Boha i celé církve, stejně tak informace o každodenním životě. Líbilo se mi časté doplnění myšlenky uvedením příkladu. Příjemné, přínosné, vtipné, vážné i pohodové čtivo nejen pro věřící, ale i pro všechny ostatní.

kika 13
09.06.2018 5 z 5

Jsem že stejného města jako Zibi nemůžu jinak dávám plný počet hvězdiček.Mohu potvrdit, že pan farář skutečně chová tak jak sám sebe v knížce popisuje.

Aliii
07.06.2018 4 z 5

Zajímavý pohled na církev, víru i každodenní život očima velmi osobitého kněze. V knize jsem našla spoustu zajímavých myšlenek, postřehů a komentářů, byť jsem se všemi nesouhlasila. Velmi oceňuji otevřenost, přístupnost názorům jiných lidí a ochotu k diskuzi, která dnes bohužel vůbec není samozřejmá.

niknikita
05.06.2018 4 z 5

Zbigniew Czendlik je laskavý člověk,osobnost a sympaťák, to jsem si myslela už před tím, než se mi dostala do rukou jeho kniha. Celou dobu jsem pak měla při čtení pocit, jako bych rozmlouvala se svým druhým já a bylo to zábavné a poučné a inspirující.

VladiKlaisner
29.05.2018 5 z 5

Pohled na církev jinýma očima. Zajímavý rozhovor s farářem, který bere svoji profesi z jiné stránky, té lidské. Výklad Bible a pokyvování nadřízeným ve Vatikánu není to oč tu běží. Knihu si vlastně může přečíst kdokoliv jiné víry a nebude mu připadat cizí.

stanza
28.05.2018 5 z 5

Úžasně čtivá, moderní kniha která vede k zamyšlení a s nadhledem, humorem a velmi lidsky mě seznámila s mimořádně zajímavým knězem. Knihu si určitě koupím a budu se k ní ráda vracet.

Marylaa
27.05.2018

Knihu jsem měla půjčenou od Czendlikovy velké fanynky, po přečtení (přiznávám, že od půlky jsem to dočetla jen na přeskáčku) ještě miň chápu co na tom člověku vidí.
Kniha ve které se farář vyznává z lásky k... alkoholu. Pro mně poněkud podívné a ještě podivnější, že v úvodu píše, že někomu může připadat příliš svatý.
No a ještě ty zvláštní názory: Češi jsou jiní než Poláci, protože Poláci mají moře a národy, které mají moře jsou jiné než ty co nemají. Poláci mají blíž ke Slovákům. (asi mi v hodinách zeměpisu něco uniklo, nevěděla jsem, že Slovensko je u moře. Nebo se možná něco změnilo od doby, kdy jsme s nimi byli v jednom státě :))
Má problém s celibatem (proto ten chlast, jinak se to nedá vydržet), ale pokud by se čistě teoreticky stal papežem, celibat by nezrušil, protože celibat je dobrovolný.

Dixinka
13.05.2018 3 z 5

Občas jsem musela hodně lapat po dechu. Kniha mi byla doporučena, tak jsem úkol splnila. Ale opravdu, se sebezapřením jsem se prokousala ke konci.