Promlčení

Promlčení https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256293/mid_promlceni-yzO-256293.jpg 4 540 540

Policista Tomáš Volf série

Mladý policista Tomáš Volf narazí při zkoumání promlčených vražd na podivné úmrtí, k němuž došlo v roce 1991 v zastrčené osadě Pasečky u rakouských hranic. Když se k jedné složce s podezřelou smrtí připojí druhá, rozhodne se Tomáš vyzpovídat člověka, který se tehdejšího vyšetřování přímo účastnil: bývalého úředníka ministerstva vnitra Ondřeje Novotného. Prostřednictvím jeho vzpomínek se Tomáš snaží získat informace, které ze spisů záhadně zmizely. Může ale věřit muži, ze kterého se stal politik s nevalnou pověstí? Jakou roli hrají v případu dějiny zapomenutého kraje? A jak hluboko do minulosti se musí Tomáš ponořit, aby odhalil, komu kdysi prošla nikoli jedna, ale dvě vraždy?... celý text

Hell_Rihova
26.11.2019 3 z 5

Tenhle díl se mi nelíbil tolik jako Polednice, ale i tak to mělo své kouzlo. Líbilo se mi, jak se v příběhu prolínaly dvě časové linie, kdy se zde prolínaly i historické události, jak to chodilo dříve, odsun Němců.. Mám ráda knihy, kde je nějaký historický podtext a Tomáš Volf mě opět nezklamal, jde si za svým a nevzdává se. Ihned sahám po dalším dílu.

Jirikk
15.11.2019 3 z 5

Poslouchal jsem to jako audioknihu a líbilo se mi to .. Velmi se mi libíla zapletka která byla spojen s odsunem sudetských němců... Takova doba byla po válce a spoustu lídí se mohlo beztrestně mstít...

IHT
15.11.2019 3 z 5

Nebylo to spatne. Dost dlouho jsem si ale zvykal na ten netradicni pristup, kde jeden protagonista vypravi druhemu udalosti 24 let stare, pricemz si vzpomina, jak "slunecni paprsky probleskovaly skrz koruny smrku" ci nekolikrat zmini vlasy sepnute do ohonu... Takovyto format by slusel filmu, v knize, kde je historie ctenari predkladana formou vypraveni, je vsak dost divny (zvyknout se na to da, u Helgeho uz mi to vubec neprislo zvlastni - a to dokonce O.N. prerikaval to, co mu vypravel H.P.).

Fixa08
28.09.2019 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a jsem nadšená, je to ještě lepší než Vzplanutí, těším se na Polednici!

Kerberos
22.09.2019 4 z 5

Detektivka,která je zajímavá tím,že motiv pachatele se vrací hodně daleko do minulosti až k odsunu.

Iki1
09.08.2019 5 z 5

Tahle kniha mě hodně bavila. Zaujala mě jak její retrospektivní forma, tak i jazyk, kterým autor vypráví celý příběh. To, že děj umístil na česko-rakouské pomezí a přidal malinko hororových prvků, připomíná severskou krimi (tomu odpovídá i obálka knihy). Do tématu divokého odsunu se autoři knih příliš nevrhají, zde je zpracování hodně poctivé, včetně překvapivého závěru s tématem osobní pomsty.

dlabikk
03.07.2019 5 z 5

Výborná detektivka. Určitě doporučiji. Zajímavě zpracované.

Lenka26
15.06.2019 5 z 5

Kniha velice příjemně překvapila. Události kolem odsunu byly ztvárněny poutavě a zajímavě. Hodnotím velmi kladně.

viva71
11.05.2019 5 z 5

Autor opět nezklamal. Třetí kniha a opět čtivé a napínavé.

V28
01.05.2019 5 z 5

Tak tohle bylo daleko lepší než první kniha ze série. Starý vyhrabaný případ z archivu a vraždy v srdci tajemné Šumavy. Tam se také skrývají další svinstva a příběhy, které odhaluje Tomáš Wolf. Spisy, vzpomínky, střídání a přeskakování ve vyprávění o mnoho desítek let, to vše se mi líbilo, vše bylo poutavé, čtivé a skvěle napsané.

Evišťátko
17.04.2019 3 z 5

Konec románu zlepšil můj počáteční dojem z něj. Neustále přebíhání z jedné časové osy do druhy bylo pro mě místy obtěžující. Stejně jako opakované změny ve výpovědi hlavního svědka, pokud by se to tak dalo říct. Ale... místo románu,historické okolnosti a samotný zločin dával dohromady opět dobrou detektivku.

Nickitka
13.04.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo, nečekala jsem takový zvrat. O téma odsun sudetských Němců se díky této knize začnu více zajímat. Díky za ni....

Opatov
26.03.2019 4 z 5

Zajímavé téma. Pomsta za minulost. To vše vyšetřuje mladý elev. Není to úplně můj šálek kávy, ale určitě si od autora přečtu další knihu. Fakt je, že je docela dobře napsáno, téma Sudet je zajímavé samo o sobě.

intelektuálka
20.03.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala pro seznámení s českým autorem - a příjemně mě překvapila ...

Sympatická postava Tomáše Volfa se ujímá pátrání po neobjasněném úmrtí - a když se objeví další zločin, tuší, že tu něco nehraje...

Knih s tímhle tematem jsem mnoho nečetla - a připadá mi velmi zajímavé ...
Je dobré získat oboustranný pohled - minulost odsunu sudetských němců a ten závěr - ten jsem nečekala.

Určitě si od autora ještě přečtu další knihy.

Jana283
20.03.2019 3 z 5

Ani ne tak kvůli žánru, ale knihu mého krajana Jiřího Březiny jsem si vybrala především kvůli tématu Sudet a poválečném odsunu. Asi, že nejsem běžný čtenář detektivek, byl pro mne výsled pátrání velmi překvapivý a bolestný.

Paloma795
24.02.2019 4 z 5

Příjemná česká detektivka, hezky se čte. Kromě toho téma Sudet je vždy zajímavé.

martousek
21.01.2019 5 z 5

Hledala jsem změnu od tzv. severských kriminálek, které čtu už několik let. A hele, povedlo se!
Promlčení se mi četlo velice snadno, obě roviny příběhu se mi líbili, přírodu Paseček jsem si dokázala představit a jako velké plus knihy je pro mě její závěr. Konec druhé světové války očima lidí, kteří museli z pohraničí odejít. V české literatuře jsem se s tímto pohledem setkala poprvé.

Dáma s hrnstjm
07.07.2018 4 z 5

Během čtení jsem měla rozporuplné pocity: na jednu stranu mi všechny okolnosti ("zpovědi") přišly velmi nepravděpodobné, postavy podivné a nesympatické... na druhou stranu mě moc bavil vyprávěný příběh. Nečekala jsem žádné velké překvapení, k rozuzlení jsem měla pár teorií, z nichž jedna se nakonec vyplnila. Průběžně jsem hodnotila jako tuctovou detektivku, jejíž zajímavost zvedá hlavně šumavské pohraničí. Ale poslední kapitola mě naprosto dostala! Autor tady zahrál na hodně citlivou notu, i když třeba prvoplánově... asi kvůli nějakému momentálnímu rozpoložení nebo životní situaci to na mě silně zapůsobilo. A to jsem ze svého zaměstnání zvyklá číst v dobových dokumentech o všelijakém svinstvu i krutosti života a zachovávat si jakýsi citový odstup...
Na konci se mi původně líbilo, že jsem se nedozvěděla úplně všechno, teď vůbec nemyslím nějaké nechutné detaily, ale třeba věcné informace o pachateli, že zůstalo místo pro fantazii... ale po přečtení ostatních komentářů zjišťuji, že to nemuselo být úplně záměrné, což by na mě působilo spíš nedotaženým dojmem.

Zoy
04.07.2018 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře a líbil se mi styl, jakým byla napsaná. Zajímavý příběh. Těším se na další autorovu knihu

sabca
22.06.2018 3 z 5

Od Jiřího Březiny jsem četla knihu Polednice, která se mi líbila o trochu víc. Téma odsunu sudetských Němců bylo zajímavé, ale za mně se asi k tomuto autorovi už vracet nebudu.