Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha) https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13947/mid_podivuhodny-pripad-benjamina-button-K2u-13947.jpg 4 457 92

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je název povídky, podle které byl natočen stejnojmenný film režiséra Davida Finchera, v hlavních rolích s Bradem Pittem a Cate Blanchetovou. Autor rozehrává groteskní příběh muže, jenž se narodí jako stařec a celý život mládne. Na všech stranách se setkává s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed svého života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Dvojjazyčné, česko-anglické vydání.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Argo , Triton

The Curious Case of Benjamin Button , 1922

ozzak
03.03.2024 5 z 5

Velmi pekna specifická povídka o stárnutí po zpátku.

Vendy1993
31.10.2023 4 z 5

Asi jako spousta lidí tady jsem si knihu chtěla přečíst poté, co jsem viděla film. Říkala jsem si, že když mě film tolik bavil tak kniha bude to samé....no a asi jako spoustu lidí tady jsem byla mírně rozčarována....musím říct, že je to až k nevíře, že podle takové povídky byl natočen tak zajímavý a úspěšný film....ale ne že by se mi kniha nelíbila....to říct nemůžu ;)

klaraj093
06.10.2023 4 z 5

Milá povídka. Viděla jsem filmové zpracování a námět mělo opravdu skvělý. Film je samozřejmě obsáhlejší. Ale povídka se mi moc líbila a dobře se četla.

nelcisko
09.06.2023 4 z 5

Musím uznat, že po shlédnutí filmu jsem čekala literární zázrak a ono se tak bohužel nestalo. Trochu mě kniha zklamala, ale nemůžu zase vytknout nějaké pasáže, které by mně snad nudily.

kob
30.05.2023 4 z 5

Ani se nechce věřit, že tahle krátká a poměrně depresivní povídka posloužila jako námět pro tak krásný film.

Ajinka126
16.11.2022 2 z 5

Tak to bylo něco. Film jsem viděla a opravdu se jen lehce ispiroval hlavní myšlenkou. Jinak bych chtěla vědět, co Fitzgerald bral, protože představa, že žena porodí starce je daleko za hranicí. Každopádně děkuji Městské knihovně v Praze za e-knihu.

Flatula
07.08.2022 5 z 5

S filmem (romantickým dojákem) to nemá nic společného. Za mě velmi povedená sarkastická a ironická fantazie.

bookemma
26.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Jako většina jsem asi nejprve viděla film, a to hned několikrát, a pokaždé jsem na konci plakala, i když jsem věděla, jak to skončí, protože každý lidský život končí smrtí...nehledě na to, jestli stárneme, či stejně jako ve Fitzeraldově fantaskní povídce, mládneme. Film ale kupodivu nemá s povídkou skoro nic společného.
Je velmi zvláštní zamyslet se nad tím, kolik zkušeností měl jako "novorozenec", ale nikdo je nebral v potaz, a to úplně stejně jako když už byl "stařec", a nikdo ho nebral vážně a nevěřil mu.
Však, co je věk?
Určuje naši osobnost opravdu jen to číslo?
Silný příběh s velikým přesahem, který nám říká, jak zajímavé lidské životy jsou...a jak lidé odsuzují vše, co se vymyká normálu...

Vivetkav
12.05.2022 3 z 5

Byla jsem v šoku, že je kniha, tak malá oproti dlouhému filmu... Ale po přečtení dostačující.. krásná a melancholická..

dennydee
02.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Filmové zpracování jsem viděla dřív, a to několikrát. Konečně jsem se dostala k tomu, že si knihu přečtu. Jelikož film má asi 3 hodiny, čekala jsem bichli, ale naopak. Jedná se o velmi útlou knížečku. Na začátku jsem se i pobavila staříkovými průpovídkami a tomu, že se narodil ve výšce 175 cm. Říkala jsem si, že Fitzgerald musel být na drogách, když to psal. Po chvíli jsem zjistila, že s filmem to nemá nic společného. Režisér použil akorát téma o opačném procesu žití a tím to končilo. Během čtení mi bylo čím dal více smutno. Nikdo pro něj neměl pochopení, pouze otec a ten i pak zemřel. Jeho manželka mi byla velice nesympatická. Při čtení člověk zjistí, jaký vlastně život je a jsem ráda, že nemládneme. Konec byl opravdu moc smutný a jediný, kdo ho bral a staral se o něj, byla chůva Nana. Knihu určitě doporučuji.

andrejci
26.02.2022 5 z 5

Bylo mi B. strašně líto. Neměl žádnou oporu. Nejvíc mi ho bylo líto,
když ztratil svá práva na, které byl celý život zvyklý. Nikdo ho
nebral vážně.

Sybelle
31.01.2022 4 z 5

Film, který vznikl na motivy této povídky se jen inspiroval tématem, ale jinak se jedná o dva odlišné příběhy s úplně jinou myšlenkou. Je zajímavé sledovat, jak hlavní hrdina prochází světem a společností v obráceném pořadí a jak na to reaguje okolí. Jeho rodiče, manželka a nakonec děti. Délkou je to spíše četba tak na jeden nebo dva večery.

Velekněžka
14.01.2022 5 z 5

Jen si to představte… Narodíte se se vzhledem, jenž odpovídá stáří vaší duše namísto vašeho nového fyzického těla :-)

Danyskaify
10.01.2022 5 z 5

Prostě srdcovka. Škoda, že kniha není delší nebo nemá pokračování.

aninaji
09.01.2022 5 z 5

Krásně se to četlo, brzo to skončilo. Ale takové povídky jsou. Tahle byla navíc docela smutná...Jen mě trochu mrzí, že autor skoro ignoroval ženské postavy. Matka je zmíněna párkrát, o Hildegardě jsme se mohli také dozvědět víc.

cucik14
07.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Na tuto tenkou knihu jsem narazila, když jsem hledala nápady do určitých témat letošní čtenářské výzvy.
Film jsem neviděla, ale "povídka" je moc povedená, klidně mohla být více propracovaná a byla by z ní pěkná kniha. Zajímavý pohled na to, že byl Benjamin šťastný v podstatě jen v tom období, kdy se jeho fyzicky i opravdový věk setkávali. Zajímalo by mě také, co se s jeho tělem stalo na konci, když se duše v podstatě propadla do nevědomosti.
Ale určitě zajímavý nápad, stojí za přečtení :)

Magrata15
18.06.2021 4 z 5

Film se stejným názvem se mi velmi líbí,je to zajímavý nápad, když hlavní hrdina stárne,tedy vlastně mládne.
Ale tahle kniha, spíš povídka, byla příliš krátká a málo rozvedená (jak už píšou čtenáři přede mnou). I tak se mi líbila a byly tam zajímavé myšlenky o lidském charakteru.

mrsterezz
19.04.2021 4 z 5

Velice příjemná kniha. Škoda, že nebyla delší. Jen co sem se začetla, kniha skončila. Ale i přesto jsem si ji užila.

soukroma
13.03.2021 5 z 5

Ještě že tahle novela byla tak krátká! Četla jsem ji totiž někdy ve školním věku, půjčenou z knihovny, a tak se mi líbila, že jsem ji musela mít. A i když tomu dnes asi nikdo neuvěří, tak tehdy na kopírování nebylo ani pomyšlení (neveřejné stroje jistě někde byly, ale mimořádně dobře hlídané - snad nikoho nenapadne se ptát, proč jsem si to neofotila do mobilu nebo nenaskenovala rovnou do počítače...), takže nastoupila práce: přepsat celý příběh pěkně na stroji, psacím stroji... Dobré pocvičení do budoucna a hlavně ji někde mám, "vlastnoručně zpracovanou" ;-)
Na film jsem se raději nedívala, jen po očku jsem mrkla na herecké protagonisty, protože dle mého toto geniální dílo lze jen velmi obtížně převést do filmové podoby; ovšem vizuální vjem příběh psaný vytvoří každému čtenáři zcela nezapomenutelný.

VeruMalfoy
13.03.2021 3 z 5

Škoda, že tahle knížka byla tak krátká. Sice jsem viděla film, který byl skvěle zpracovaný, ale myslela jsem si, že ta knížka bude další, když jsem uvažovala, že bych si ji přečetla, škoda. I tak se mi líbila, i když plynula hodně rychle.

láska zfilmováno americká literatura spřízněná duše

Francis Scott Fitzgerald
americká, 1896 - 1940
2019  77%Velký Gatsby
2009  81%Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha)
1979  82%Velký Gatsby / Poslední magnát
1992  84%Krásní a prokletí
1976  72%Něžná je noc

Kniha Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha) je v