Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha) https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13947/mid_podivuhodny-pripad-benjamina-button-K2u-13947.jpg 4 457 92

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je název povídky, podle které byl natočen stejnojmenný film režiséra Davida Finchera, v hlavních rolích s Bradem Pittem a Cate Blanchetovou. Autor rozehrává groteskní příběh muže, jenž se narodí jako stařec a celý život mládne. Na všech stranách se setkává s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed svého života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Dvojjazyčné, česko-anglické vydání.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Argo , Triton

The Curious Case of Benjamin Button , 1922

Pasadenka
14.01.2020 4 z 5

Hezká povídka, hezky napsaná, od dobrého autora. Povídka je díky filmovému zpracování docela známá a za mě je knižní předloha docela povedená a má jasnější poselství k zamyšlení. :)

seiwaa
21.11.2019 5 z 5

Kraťoučký, originální a hezký příběh člověka s nelehkým osudem, který neměl nikoho, kdo by jej celý život podporoval. Filmové zpracování mám moc ráda, scénárista evidentně příběh velmi rozvinul a je to dobře. Tenhle příběh si to zasloužil.

Margherita_N
19.11.2019 5 z 5

No, pěkně mu nakládali. "Nechtěl by ses už začít chovat normálně?" To je super reakce na to, když se člověk vymyká, aniž by za to mohl. A jak důvěrně ji známe...

Phyl
02.11.2019 5 z 5

Když se někdo vymyká a není přesně podle vzoru, vždycky to znamená problém pro masy, které se snaží býti vzorem. A ty pak utlačují, káží a nenávistně kvičí, neb ve skrytu duše závidí, že nemají takovou odvahu vybočit. A tak raději poukazují na nedostatky a utlačujíc nenávistí a hloupostí si honí svá malá pérka veřejně a prachbídně do vlastních očí, aby si připomínali, že to všechno dělají pro správný chod společnosti, která se nevymyká. Ti co se vymykají, celý život je jim to připomínáno jako handicap a jsou nuceni hrát a přetvařovat se. Tak to bylo, je a nejspíš i bude. Takže, nechápu proč plavat proti proudu, když je mnohem lepší nechat se proudem nést.

Gweny
23.10.2019 5 z 5

Přijde mi, jako bych tenhle příběh už někdy v minulosti četla. Nemohla jsem se totiž tentokrát při čtení ubránit jakémusi déja-vu.
Na pár stránkách se nám odehrává zajímavý příběh, který člověka donutí k zamyšlení se nad tím, jak funguje společnost. Myslím, že v jistém smyslu je příběh nadčasový. Vždyť lidé stále druhé hodnotí především na základě jejich věku. Takové ty věty "Počkej, až budeš dospělý....", "Jo, to já v tvých mladých letech...." atd. Věk, jak se zdá, stále určuje náš charakter.

Avila
07.10.2019 5 z 5

Před pár lety jsem viděla filmové zpracování tohoto příběhu a byla jsem nadšená a dnes jsem si přečetla povídku... Filmové zpracování opravdu s touto knihou nemá moc společného... Je to krásný příběh k zamyšlení nad životem. A několikrát mi ze čtení bylo opravdu smutno z toho jak někteří lidé nejsou schopni brát věci tak jak jsou a odsuzují druhé za to co jsou. A o to je to víc zarážející v kruhu rodiny, na začátku neschopnost otce přijmout Benjamina takového jak se narodil a na konci to samé nepochopení u jeho syna.

AlčaH
05.08.2019 5 z 5

Na malém prostoru povídky je rozehraný příběh s velkým potenciálem donutit člověka k zamyšlení - o životě, o jinakosti, o ne/přijetí... Zpracovává velice zajímavé téma - jak by asi vypadal život člověka, kdyby běžel pozpátku. Formátem mi naprosto vyhovovala, mířila přímo k věci, bez zbytečných řečiček okolo. Knižní jednohubka, která mě ale velmi zasáhla.

Petra186
03.07.2019 5 z 5

Zvláštní příběh, nad kterým se člověk musí zamyslet.

IVANA0123
06.05.2019 4 z 5

Zvláštní a přestože je tato povídka popsána jako "groteskní příběh muže", podle mě jde o velmi smutný příběh velmi osamělého muže. Nikdy k nikomu nemohl na delší dobu přilnout a vždy se postupně mezi ním a ostatními vytvořila propast. Nezapadal a pro ostatní se stával postupně břemenem. Rozhodně mi to nepřipadá jako šťastný osud. Audio kniha v podání Michala Dlouhého, skvěle načteno a tak přidávám * navíc.
(5/19)

Bilky
09.03.2019 3 z 5

Ani veľmi dobre načítaná audiokniha ma nepresvedčila, že toto dielo je niečo viac ako priemerná poviedka. Síce s geniálnym nápadom a krásnym jazykom ale nedopracovaná, s nelogickým príbehom. A v tomto prípade aj keď ide o autorovu obľúbenú tému v poviedkach - prchavú krásu života - mi vadilo množstvo zjednodušovaní a skratiek. Chápem, že ako alegória života je to originálne, no podľa mňa autor jeho kvalít potenciál námetu zúfalo premrhal. Ba napíšem to priamo: odflákol.

A nie je to zďaleka jeho jediný prešľap. V ešte väčšej miere sa nepomer medzi bravúrnou štylistikou a slabým príbehom prejavil v poviedkach: Myslí si, že je báječný + Polapený stín + Náfuka. Tieto, ktoré obsahoval audiovýber ma už vyslovene nudili.

A tak musím len konštatovať, že pre mňa je F.S.Fitzgerald lepší románopisec ako poviedkár. Lebo podobných tém sa lepšie zhostili W.Saroyan alebo R.Dahl.

ODPORÚČAM: film s rovnakým názvom od geniálneho D. Finchera, ktorý si od autora požičal len námet. Prerobením príbehu ale docielil, že paradoxne je lepší film ako predloha. 56%

Jeronym
08.03.2019 5 z 5

Když jsem o námětu slyšel, zvědavě jsem se na povídku dlouho těšil. Až se ke mně dostala. Ne že bych byl líný čtenář, ale kvalitní krátké příběhy mám rád. Čekal bych více zapeklitý příběh, přesto i tak ve mně zanechával zvláštní pocitové stopy. Je tak zvláštně jednoduchý, až váhám, zda má hlubší myšlenku. Příjemné čtení zhltnuté za okamžik.

ijcro
06.03.2019 4 z 5

Hned na úvod musím říct, že film je diametrálně odlišný od své předlohy, je výraznější, posunutý do jiné doby a hlavně, podle mého, mnohem, mnohem lepší a divácky vděčnější.
Tragično se skryto ale v obém, povídka jde ke svému konci přímo, hutně a syrově, kdežto film se snaží zaujmout romantickou melancholií. V podstatě je jen sdělením toho útrpného údělu, řečeno slovy klasika, holt že smrt k životu patří. Člověk se při čtení neubrání pocitu, jak moc se jí Fitzgerald bál.

babsi66
06.03.2019 5 z 5

Základem toho, aby se vám povídka líbila, je, že nebude čekat knižní předlohu filmu. Filmu, který je podle mého úžasný, nicméně s povídkou má společný v podstatě jen základní námět a jména postav. A když se podobných očekávání a následných srovnání zbavíte, bude na vás čekat skrytě tragikomický příběh, který vám zpříjemní večer.

pocitac311
27.02.2019 4 z 5

Pre mňa je hlavne pozoruhodné, ako z tohto jednoduchého príbehu dokázal David Fincher stvoriť taký úžasný film, ktorý výnimočne predstihuje kvalitu knižnej predlohy.

ujunka
24.02.2019 4 z 5

Jsou knížky, které by mohly být kratší a jsou knížky, které by mohly být mnohem delší. A to je tato. Hodinová jednohubka, která se hezky čte a baví. Opravdu škoda, že není delší.

Medicka19
18.02.2019 5 z 5

Silný mýtický příběh. Četla bych ho znovu a znovu.

veronika0269
30.01.2019 4 z 5

Nečekala jsem to, film se mi líbil víc. Ta povídka mi spíš přišla jako reportáž, co se stalo. Ve filmu mě osud Benjamina víc zasáhl.

kaja77
02.01.2019 3 z 5

Málokdy se mi líbí film více než knižní předloha.v tomto případě tomu tak bylo.namet hodně zajímavý, film to bezvadně rozvinul

Zorka
27.12.2018 3 z 5

Člověk se nevyhne srovnání s filmem. A přestože je novela předlohou, jako by v ní něco chybělo. Propracovanost, pozitivní náboj (ani hlavní hrdina není vyloženě sympaťák), smyslupnost jednání postav. Ale námět je to skvělý.

dia.riedl
09.12.2018 2 z 5

Smekám před filmaři, že z těch pár stránek dokázali stvořit tak krásný film.

Námět je zajímavý, ale je to opravdu jednohubka.

láska zfilmováno americká literatura spřízněná duše

Francis Scott Fitzgerald
americká, 1896 - 1940
2019  77%Velký Gatsby
2009  81%Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha)
1979  82%Velký Gatsby / Poslední magnát
1992  84%Krásní a prokletí