Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha) https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13947/mid_podivuhodny-pripad-benjamina-button-K2u-13947.jpg 4 457 92

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je název povídky, podle které byl natočen stejnojmenný film režiséra Davida Finchera, v hlavních rolích s Bradem Pittem a Cate Blanchetovou. Autor rozehrává groteskní příběh muže, jenž se narodí jako stařec a celý život mládne. Na všech stranách se setkává s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed svého života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Dvojjazyčné, česko-anglické vydání.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Argo , Triton

The Curious Case of Benjamin Button , 1922

Pebra
10.03.2021 5 z 5

Oh, to bylo hezké, úsměvné, dojemné, obzvlášť konec --- když přistoupíme na Fitzgeraldovu hru, a představíme si, že po bohatě prožitém životu neumírá starý muž, ale kojenec.

archandelka
23.01.2021 5 z 5

Výborná chuťovka, škoda, že to je jenom povídka, protože z toho by se dalo vytěžit poměrně dost i na delší román. Ale námět jednoznačně hodnotím velmi pozitivně, už dlouho jsem nečetla nic takto originálního.

PetraBery
03.12.2020 4 z 5

Originální námět zpracovaný krátkou povídkou, rozšíření by určitě na škodu nebylo. Benjamin se narodí jako sedmdesátiletý muž, který postupně věkem mládne. Filmové zpracování jsem neviděla, ale kniha, ač rychle přečtená, je rozhodně zajímavá a čte se opravdu dobře.

Terka_v25
16.11.2020 4 z 5

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona je zajímavá kniha. Přesněji řečeno samotným námětem, kdy se hrdina narodí jako stařík a posléze mládne. Kniha je z mého pohledu sondou o vzájemných lidských vztazích. Což je znát ve vztahu Benjamina a jeho rodiny, ale i v tom, jak je vnímán okolní povrchní společností. Dominuje zde motiv neporozumění si, zejména v dětské a stařecké fázi Benjamina.
Kniha je velmi krátká, děj svižně ubíhá a místy byla i vtipná (například narození Benjamina), ale celkově se nemohu ubránit dojmu, že šlo téma lépe uchopit a rozvinout. Například jaké pocity z narození "staříka" Benjamina měla jeho matka, jak se měnil jeho vztah s manželkou apod.

1amu
26.10.2020 3 z 5

Mou výhodou bylo, že jsem viděl nejdříve filmové zpracování, kde exceloval Brad Pitt. Knížečka ? Ale ano a je toho zoufale málo a přitom děj volá o rozšíření. Vyloženě odbytá je pasáž ze studií na Harvardu, kde by se autor s takým renomé mohl rozjet na plné pecky. Ale jedné myšlenky si cením. Pasáže o rozdílných postojích generací. Byly vždy, tedy z časů FSF a jsou zřetelné i v současné době. Pokud to současné vládě nedošlo, její škoda. Jedna věc je budovat lány řepky olejné, či různá hnízda, druhá věc - sledovat myšlenky klasiků.

Pinky35
18.09.2020 2 z 5

Překvapila mě, jak tenká kniha to je. I já se přikláním k názoru, že větší rozpracování námětu by knize víc slušelo. Film se mi asi líbil mnohem víc.

Aliii
02.09.2020 3 z 5

Krátká povídka s originálním námětem, ale zpracování mohlo být určitě lepší. Příběh mi přidal pro dané téma až moc strohý a nepropracovaný. Na druhou stranu autor dokázal i tak vystihnout frustraci, která plyne hlavnímu hrdinovi z jeho nepřijímání společností a vrstevníky.

MíšaS.
25.07.2020 3 z 5

Příběh se mi líbil. Jen by to možná chtělo trochu víc rozpracovat a udělat z toho román. Zaměřit se na konflikt mezi rodinou, která nechápe, co se stalo a Benjaminem, který nechápe, co se s ním děje.
Je zvláštní, že si všichni "zvykli" a nikdo neřešil, z medicinského hlediska, co se to vlastně stalo a jak je to možné.
Taková vědecko - fantastická povídka ze začátku 20. století s morálním přesahem, která ale, abych byla upřímná, ve mně nic nezanechala. Četla se hezky a celou dobu jsem přemýšlela, jak to skončí. Nedá se říct, že by mě konec zklamal, ale já mám takový prázdný pocit, že jsem se nedozvěděla víc.

_Joker_
14.07.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha, která se krásně čte. Je fakt, že když filmové zpracování má skoro 3 hodiny (no jo Hollywood), tak jsem čekala, že kniha je také poněkud delší. Přečteno před spaním.

domihruzkova
30.06.2020 5 z 5

Nejdříve jsem přečetla příběh a poté koukla na film. Vzhledem k tomu, že vím, že dílo bylo zfilmováno, jsem čekala, že bude mít trochu více stran. Kdybych věděla, jak je krátké, přečtu si ho už dávno. Ale pozor! To, že má dílo "jen" 48 stran mu rozhodně neubírá na poutavosti, originalitě a kvalitě. Spíše naopak.
Srovnání s filmem - knižní verze u mě vede na plné čáře:)

jelad
20.06.2020 4 z 5

Odcizení mezi Benjaminem a okolním světem je alegoricky znázorněno absurdním až groteskním biologickým procesem – tedy mládnutím namísto stárnutí. Když se Benjamin Button narodí, je stařičkým mužem chodícím o holi, ovšem bez životních zkušeností – tak jak je to u mladých lidí přirozené. Jak poznává svět, paradoxně mládne – když je dědečkem, přál by si s malými dětmi cvrnkat kuličky, ty jej ale vylučují. Když je mladý, má pevně zakotvenou morální integritu – jeho otec se stává jeho bratrem. Tak jako ve Velkém Gatsbym, tak i zde Fitzgerald mistrně zobrazuje hrdinovo nepochopení vůči okolnímu světu i naopak. Vykořenění. Zmar. Izolace přerůstá v zoufalství a zoufalství v apatii. Opačná chronologie života a věk v příběhu hrají roli hyperboly, a dostávají tak ubíjející téma do sféry černé komedie nebo spíš do atmosféry smutně veselého a vesele smutného.

Ellinek
23.05.2020 3 z 5

Film je moje srdcová záležitost, takže jsem si vždycky chtěla přečíst i knižní předlohu. Nakonec to bylo docela zklamání. Povídka je hezky napsaná, nápad je zajímavý, ale celá ta logika je vlastně úplně mimo. Že se narodí sedmdesátiletý stařec vysoký 170 cm, to se moc pochopit nedalo. Film byl zpracován mnohem lépe, věrohodněji, půvabněji. Autora mám ráda, film je úžasný, celý příběh miluju, ale samotná povídka mě neoslovila. Je to silné čtení s hlubším významem, ale čekala jsem od toho víc.

PetraN17
12.05.2020 5 z 5

Pokaždé, když toto minidílko čtu, vzpomenu si na slogan z Arabely - Děti v dědky proměnil :))

KateTheBlogger
05.05.2020 5 z 5

Přečteno u snídaně. Oceňuji nápaditost příběhu, i to, že se celý příběh vešel na pár stránek, ale přesto byl velmi komplexní a bavil mě.

Babsie
30.03.2020 4 z 5

Čteno v angličtině, jednoduchá, příjemná kniha. Krátký, hořkosladký příběh jako žádný jiný.

Greenfingers
30.03.2020 4 z 5

Námět příběhu je vskutku originální a jeho zpracování se nese v humorném duchu. Příjemné oddechové čtení přiměřené délky (přesně tak, aby už nezačalo nudit).

OnlyFour
16.03.2020 4 z 5

Film mám hodne rada. Knižočka bola tiež super, čítanie na chvíľku. Celý Benjaminov život na pár stránkach. Bolo to smutné, ako mu nikto nerozumel, opakovali mu, aby to s mladnutím už toľko nepreháňal... ako keby mal na výber, že.

Claudiina
15.02.2020 5 z 5

Tuhle knížku jsem si půjčila v knihovně hned z několika důvodů. První byl, že je malá s malým počtem stran, druhý ten, že je česko-anglická (má první) a třetí důvod byl, že příběh znám, ale nikdy jsem neviděla ani film, ani nečetla knihu.
Kdo by to byl čekal, že na tak malém počtu stran (44), dokáže autor jasně a barvitě popsat celé dění tak, že si čtenář nepřipadá o nic ochuzen. Zajímal mě především závěr. A to hlavně proto, že jsem se těšila na autorovu fantazii ohledně Benjamina mládnoucího v malé nemluvně. Mé otazníky byly zodpovězeny, jsem spokojená.

MilanCFC
10.02.2020 5 z 5

Věděl jsem, jaký příběh je ústředním motivem. Věděl jsem, že existuje také film, který jsem ovšem neviděl. Ale nevěděl jsem, jak výborná to povídka vlastně je a jak je během čtení zahalena v takovém smutném oparu. Krásně napsané a i přes malý počet stran dost silné.

jakub2418
28.01.2020 4 z 5

Bavilo mě víc než filmové zpracování.

láska zfilmováno americká literatura spřízněná duše

Francis Scott Fitzgerald
americká, 1896 - 1940
2019  77%Velký Gatsby
2009  81%Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha)
1979  82%Velký Gatsby / Poslední magnát
1992  84%Krásní a prokletí