Tajuplný ostrov

Tajuplný ostrov https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53199/tajuplny-ostrov-53199.jpg 5 1492 193

Za americké občanské války „severu proti jihu“ uprchne balónem z jižanského zajetí skupina pěti seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je větrnou smrští zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, 2000 km od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie. Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství Abrahama Lincolna jej nazvou Lincolnův ostrov. Po zajištění holého života využijí trosečníci všech svých vědeckých a technických znalostí a přírodních podmínek ostrova k vybudování pohodlného sídla. Ve skupině trosečníků jsou zastoupena různá povolání (inženýr, lodní tesař, novinář, přírodopisec), je tu vedle nedospělého chlapce také černoch a později dokonce i bývalý trestanec Ayrton (postava z Vernova románu Děti kapitána Granta), kterého trosečnící našli na blízkém ostrově Tabor. Ti všichni spojí síly, aby přemohli svízele svého postavení a ovládli přírodu ve svůj prospěch. Edice Podivuhodné cesty, svazek 1.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

L'ile mystérieuse , 1874

aktijnov
24.07.2015 5 z 5

Skvělý příběh!

"To je typický rys lidského snažení. Nechat po sobě trvalé dílo, které by přežilo svého původce a vtisklo pečeť jeho velikosti všemu, s čím se potomstvo setká..."

stepan2
14.06.2015

Pěkná knížka, která je místy dosti napinává. Hlavní hrdinové se snaží zvelebit ostrov (výroba keramiky, stavba ohrady, atd.), což je velmi zajímavé. Je to dobrá knížka.

Christo
24.05.2015 5 z 5

Bože,proč jsem ji nečetl v mládí a ne až teď v 35ti! Měl jsem víc rodiče poslouchat :-)
Přesto paráda veliká.

varanbooks
21.04.2015 5 z 5

Cyrus Smith na ostrově zřídil sklárnu, hutě, cihelnu, loděnici, farmy, chovy, plantáže, chemickou výrobu třaskavin, telegrafní síť i výtah a všichni mu proto právem neustále lezou v řiť. (Po Ledové sfinze moje nejoblíbenější verneovka.)

lubos5779
02.04.2015

Tato kniha mě nejspíš vychovala. Jako dítě jsem ji přečetl 3x. Napotřetí jsem se chtěl jenom podívat na obrázky, ale oči mi sjely na text a už jsem se neodtrhl. Bylo mi asi 14.

Rup
30.03.2015 5 z 5

Je to pohádka, ale já pohádky rád. Toto dílo řadím v autorově tvorbě nejpovedenějším. Doporučuji.

R.A
23.03.2015 5 z 5

Jedna z mých prvních "tlustých" knížek. Dlouho byla v knihovničce a jen jsem na ni s úctou koukala, ale jednoho dne jsem se do ní pustila. Zároveň je to první kniha, ve které mi vadil happyend. Protože jsem si hezky obrečela domnělý konec příběhu i knihy a až pak jsem otočila list a k mému překvapení tam byla neuvěřitelná poslední kapitola, ze které jsem vlastně vůbec neměla radost. Na druhou stranu by to bez ní asi nebylo pro děti... Tak snad jsem to moc nevyspoilerovala :)

Karcoolka2210
09.01.2015 5 z 5

Staré knihy majú čaro a ja ich z nejakého tajomného dôvodu až teraz čítam. Verne je jednoducho dobrodruh a toto bolo ďalšie výnimočné dobrodružstvo. Mala som síce trocha problémy s angličtinou miestami, ale naozaj môžem len a len odporučiť. Myslím, že to skúsim ešte raz doma v slovenčine :) AJ

black.susi
02.01.2015 3 z 5

Verne mě nějak celou dobu míjel, proto jsem se rozhodla to napravit a aspoň něco si od něho přečíst. Na doporučení jsem sáhla jako první po Tajuplném ostrově. A asi si rozmyslím, jestli v bodoucnu sáhnu i po něčem dalším. Knížka je čtivá, celkem rychle utíká, čtenář se většinou nenudí... kdyby mi bylo tak o 10 let méně jsem nadšená, ale teď očekávám od dobré knihy něco víc.

Pozor, obsahuje SPOILERY!!

Za války severu proti jihu prchá skupinka seveřanů z jižanského zajetí. Pod vedením inženýra Cyruse Smithe, který je takový prototyp renesančního člověka, který všemu rozumní, všechno zná, všude byl dvakrát a od všeho má klíče, s rozhodnou uletět balónem, který však za bouře ztroskotá a oni zkončí na opušteném ostrově. Ještě, že je inženýr takový všeuměl a za pomoci svých přátel, kteří jsou také velice zruční ve všech možných oblastech lidské činnosti, dokáže obstarat, vyrobit a sestrojit vše, co je potřeba k obživě a pohodlném přežití na pustém ostrově, od hliněného nádobí po elektrický telegraf. Kdyby někdo chtěl, sestrojí mu jistě i vířivku. I přesto se však hlavní hrdinové mohou občas ocitnout ve smrtelném nebezpečí, naštěstí je však vždy dokáže zachránit jakási tajuplná síla, kterou potom nazvou duchem ostrova. Na konci se dozvídáme, že duchem ostrova není nikdo jiný než kapitán Nemo, který schovaný se svým Nautilem v podvodní jeskyni nemá, co lepšího na práci, než na ně dohlížet, nechávat ji na ostrově dárky a zachraňovat jim zadek. Což jim společně s blbou náhodou a nehorázným štěstím pomůže se zachránit poté, co byl celý ostrov zničem sopečnou činností.
Nemůžu si pomoct, ale tohle líčení v podstatě idilického života na ostrově, kde mají vše na co si vzpomenou, a když už jde do tuhého, zjeví se jako Deus ex machina nikým neviděný Nemo a dá všechno do pořádku, mě neskutečně štvalo. Takže za mě přečíst si knihu, jako sentimentální vzpomínku na dětská léta, kdy jste tuhle knihu četli, jo, ale jinak nevidím důvod to číst. Myslím se, že se jistě najdu lepší knížky s podobnou tématikou, ačkoli si teď vybavuju pouze Robinsona, který se mi však líbil podstatně víc.

honzusak
21.12.2014 2 z 5

Kniha mi moc nesedla, místy mi přidala nudná, ale je to samozřejmě o vkusu.

jorgesob
16.12.2014 3 z 5

kniha ke které mě navedla mooreova liga vyjímečných. sice když jsem chodil na základní školu kdysi dávno, mi pod rukama pár verneovek prošlo, ale od tajuplného ostrova jsem čekal trochu víc i když je to samozřejmě jedno z vrcholových děl žánru. na mě trošku moc ideální podmínky na ostrově a vůbec těžká idylka. ale knížka je určená spíš mladší generaci tak jsem se tak nějak naladil a bylo to celkem dobré čtení i když chvilkami nezáživné.

xeroxino
23.11.2014 5 z 5

Kniha je pokracovanim knih 20 000 mil pod morom a deti kapitana Granta.
UPOZORNUJEM : odporucam najskor precitat vyssie uvedene knihy, nakolko v tejto knihe sa vyskytuju postavy s tychto dvoch knih.. samozrejme, pokial ich citatel nebude citat, v tejto knihe sa dozvie o com boli tie knihy :) je tam v par kapitolach strucny dej s tychto knih

laklom53
23.11.2014 5 z 5

moje nejlepší kniha Verneovka

vlkodlaq
06.11.2014 4 z 5

když jsem poporost ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Možná i přečtené Verneovky mají z části na svědomí, že jsem takový hračička a nadšenec do techniky..

Kapis
05.11.2014 5 z 5

Tak tuhle Verneovku jsem jako děcko četl ráno při snídani, ve škole pod lavicí, venku na klepáči a ve finále s baterkou pod peřinou, snad nejlepší Verneovka, Kapitán Nemo jo!!!

vitek.sk
25.09.2014 4 z 5

Verna jsem v dětství měl hodně rád, dnes už jsem z toho vyrostl a mnohé jeho knihy se mi vůbec nelíbí, ale tato k nim nepatří. Naopak ji považuji za Verneovo vrcholné dílo. A je to v podstatě jediná jeho kniha která se mi líbí i dnes. Trosečníci na osamělém opuštěném ostrově je sice trochu klišé, ale naštěstí to Verne jako klišé nepojímá. A není zde ani taková náboženská agitka jako v Robinsonovi Crusoe. Kniha mne hodně bavila, ale do nejvyššího hodnocení něco chybí, takže dávám 4 hvězdy.

Modrina
30.05.2014 5 z 5

Četla jsem coby dítě při baterce pod dekou, to se prostě nedalo nedočíst. :)

Denitek
06.04.2014

Kniha která mi jako malé holce brala dech :)

petka-2007
28.03.2014 5 z 5

Příjemná vzpomínka na dětství.

Kmotr99
05.02.2014 5 z 5

Asi se shodneme na tom, že Tajuplný ostrov patří k tomu nejlepšímu, co Verne kdy napsal. Není tam tolik vědeckých dialogů, jako ve 20 000 mil pod mořem a navzdory délce to lépe plyne. Děsně mě bavilo číst o tom, jak se trosečníci postupně zabydlovávali a podařilo se jim ostrov skvěle přizpůsobit pro život. Škoda, že to skončilo tak, jak to končilo (ano, doteď mě to mrzí!)... ale přečtěte si sami.