Podbrdské ženy

Podbrdské ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391187/bmid_podbrdske-zeny-8MR-391187.png 4 1164 350

Příběh o nelehkých lidských osudech v podhůří Brd na pozadí událostí minulého století. Emílie zažije bolesti války i nástup komunismu – ale možná ještě horší jsou pro ni samota a odcizení, které pociťuje v manželském životě. Také její dcera Jana se cítí zavržená, rodičovské lásky zažila málo a sama ji neumí předat dál. Dokáže poslední z podbrdských žen Johanka zlomit rodinnou kletbu a zbavit se tíže samoty?... celý text

kkouzlo
03.02.2021 5 z 5

Kniha mě nečekaně zaujala, ženy jsme nelitovala a mé sympatie si nezískaly, ale příběh se mi velmi líbil. Možná tím, že Brdy jsou mé oblíbené a na Žďáru jsme byla několikrát. A také se mi vybavovalo vyprávění babičky o válce, životu na statku a osudech lidí od nás z vesnice.

Coco3
28.01.2021 4 z 5

Těžký osud žen, hodně mi připomínala Druhý život Marýny G. Nechytla mě úplně, nevím, čím to bylo. Každopádně jsem se opět utvrdila, že tzv. studený odchov malé nebo žádné projevy lásky, citu prostě vždycky někde zanechá následky.

maryska09
27.01.2021 4 z 5

Dobře napsaná kniha o nelehkém údělu tří generací. Za mě se v ní bohužel nenašla žádná sympatická postava. Chlapi jsou tam sice dříči, ale doma líní, bez uznání a ženy jsou sice nespokojené, ale zároveň neschopné cokoliv změnit. Věřím, že Emilka byla z věčné dřiny, sešlého domu a příšerného tchána unavená, ale zároveň se nesnažila o jakoukoliv nápravu a nedokázala si najít žádnou radost. O její dceři Janě to platí dvojnásob. Nemám ráda tyto typy, které se nechávají vláčet okolnostmi a pro nápravu nic nedělají. Je to dobrá kniha, ale změna až na posledních stránkách mi nestačila.

Monika1717
25.01.2021 5 z 5

Osud Emilky mně připomněl osud mojí babičky, která se z hájenky přivdala na statek a od té doby neznala nic jen dřinu na poli a doma. Je neuvěřitelné, jak těžký byl život v tehdejší době. Knihu jsem přečetla jedním dechem, našla jsem tam sice nějaké drobné nedodělky, ale doporučuji všemi deseti.

trimama09
21.01.2021

Neuvěřitelné, co ženy musely na venkově vydržet, zažít, počít si.... Neskutečně syrový průřez dějinami ČR, ale i dějinami jedné rodiny, perfektní

Dejvid
18.01.2021 5 z 5

Příběh o neuvěřitelně těžkém životě na venkově, který je zároveň průřez dějinami Československa od vzniku republiky až po neurčený rok po Sametové revoluci (což je zpracováno pouze okolnostmi, které se v dané době děly jednotlivým postavám). Kniha je skutečně depresivní, ale nikoliv samoúčelně. Postavy jsou promyšlené a realistické, člověk si říká, že takto to skutečně mohlo být. Nicméně souhlasím s názorem z diskuze, že konec je zbytečně uspěchaný, rok 1968 se nachází za třemi čtvrtinami knihy a optimistický závěr je jenom na pár stránkách. Celkově to však považuji za jeden z nejlepších českých románů poslední doby.
Čtěte ideálně někde na dovolené, abyste si mohli říkat, jak skvěle si žijete a jak skvěle se máte :-)

Aisha.H
14.01.2021 5 z 5

Ufff, smutná kniha plná samoty, trápení, lhostejnosti a sobectví. I přes nelehké téma se čte dobře a teď o ní budu chvíli přemýšlet.
Rozhodně si od autorky ráda přečtu další knihy.

Knihomolka544
05.01.2021 3 z 5

Knizka je napsana klasickym stylem, hodne popisu prirody, zadne velke zvraty, ctenar si nemusi moc domyslet, vetsinu veci dostane "naservirovano". Osobne se mi vic libi styly A. Mornstajnove nebo K. Tuckove, ktere jsou zivejsi, originalnejsi a nuti cloveka vice premyslet.

Jinak je ale knizka zajimava, predevsim postava Emilky dobre prokreslena a cte se prijemne. Souhlasim s nazorem, ze Emilce bylo venovano mozno az trochu moc prostoru a pak zaver kapitoly o Jane a cela Johanka jsou spise odflaknutejsi, takze clovek uplne nerozumel, proc postavy jednaly tak, jak jednaly (Treba: Proc byl vztah Jany k Ivanovi tak negativni? Vzdyt se k ni choval v porovnani s tatou docela hezky. Proc je tak zla na Johanku? Kdy a proc se zmenila ze stydlive, ale hodne holky na tak zatrpklou zenu?)

Kniha me bavila, ale nevzbuzovala ve me moc emoci. Taky me docela stvala pasivita tech ubohych zen. Hlavne Jana uz preci mela moznost, vytycit si zivot trochu jinak nez jeji matka. Asi po dalsi knizce od autorky zatim nesahnu.

andream
04.01.2021 5 z 5

Krásné, syrové čtení, často depresivní a smutné, nicméně pravdivé a ze života... tak to prostě je. Donutí Vás přemýšlet nad svým životem i životem celkově a budete se těšit na každou další stránku jako já a zároven se bát co ještě musí hrdinky vydržet a co všechno tak samozřejmě vydrží... opravdu doporučuji .

eva3992
02.01.2021 5 z 5

Příběh tří žen – třech generací. Začínáme je sledovat po první světové válce a postupně se seznamujeme se ženami v jedné rodině, jejich nelehký život, samotu i nemoc. Dokáže se zatím poslední z nich osvobodit od rodinné smůly, která je provází?

Tahle úžasná knížka Vás nechá nahlédnout do nelehkých osudů. V současné době si sami připadáme, že je život těžký, ale když čtete, co musely zvládnout hlavní hrdinky v knížce, tak si hned uvědomíme, jak se máme dobře. Nejen, že si prošly druhou světovou válkou a komunistickým režimem, ale hlavně toxickými vztahy s partnerem, s rodinou a celkově mezi lidmi. Knížka na Vás přenese jejich pocity. Já sama jsem při čtení byla smutná i naštvaná a ne jednou se mi chtělo brečet.

Kniha mě při čtení chytla a už nepustila. Zvládla jsem ji na dvakrát, nemohla jsem ji dát z ruky, protože jsem potřebovala vědět, jak to bude dál. Po dočtení doporučuji vrátit se na začátek a přečíst si znovu první kapitolu. Díky tomu vše dohromady absolutně zapadne.

Nerada k sobě přirovnávám různé knihy, ale v tomto případě si to nemohu odpustit. Pokud se Vám líbilo Heřmánkové údolí od H. M. Körnerové, tak rozhodně si přečtěte tuto knížku, věřím, že budete stejně nadšeni, jako já.

Martina410
02.01.2021 5 z 5

Hrozne depresivni cteni, tohle doporucuji pouze pri dobre nalade.
Snad vsech postav v knize mi bylo lito, ale konec se mi libil, dopadlo to vlastne dobre.

Jabkovžupanu
01.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, kterou doporučuji především v audio formátu. Patří mezi top knihy, které jsem ve zvuku slyšela. Výborná výprava i herecké obsazení.

Samotná kniha je velmi citlivě napsaná a řadím ji mezi ty, co se mi v posledních letech líbily nejvíc.

betth
31.12.2020 1 z 5

Knihu jsem kupovala celá natěšená. O to zklamanější jsem jí po necelé polovině odkládala. Jen málo knih jsem nedočetla.
Příběh mě nezaujal, popisy zbytečně zdlouhavé, celkově místy nudné, stylisticky nijak vynikající.. Věřím ale, že si kniha nadšené čtenáře najde. Já to bohužel nejsem.

aleza1
02.12.2020 5 z 5

Velice smutná a dojemná kniha popisující těžký život na venkově. Chybělo mi více se rozepsat o Johance a vysvětlení vztahu Johanky s Janou. Konec byl příliš rychlý. Za mě 4,5 hvězdičky. Ráda si přečtu další podobnou knihu.

mirinda973
27.11.2020 4 z 5

Ráda čtu příběhy ze života, které se prolínají generacemi. Tato knížka mi ze začátku připadala jako když čtu od pí Mornštajnové nebo pí Körnerové a hltala jsem ji, ale potom mi přišly některé pasáže příliš zdlouhavé a zbytečné. Mrzelo mě, že ač knížka pojednává o životě tří žen, bylo třičtvrtě knihy věnováno jen Emilce. Pak jsem moc nepochopila chladné chování Jany k Johance a ani její zdravotní potíže. To mohlo být rozvinuto víc. Každopádně celkový dojem z knížky byl dobrý a líbila se mi.

ibs
25.11.2020 3 z 5

Nebolo to zle, ale nebolo to ani genialne. Pacila sa mi myslienka, prva a posledna kapitola, nie je to vsak to take whaw, znova citat nebudem.

iceVS
13.11.2020 3 z 5

Nevyšla náhodou někde nějaká "kuchařka úspěšných spisovatelek"...? Tohle mi připadá jak podle nějakého receptu. Dej tam padesátá léta, ta dojímají a zaberou vždycky, přidej domácí násilí a dolaď to těžkou nemocí. Jako třešničku na dort přidej trochu mysteriózního fantasy - podbrdská vlčice. Vybavila se mi Helena Růžičková, jak říká: Na těžkej osud jsem já pes. Kniha cíleně ždímá další a další emoce, nenechá odpočinout, ubíjí. Přitlač, utáhni šrouby, doraž. Čím víc pruhů, tím víc adidas.
A je velký rozdíl mezi pykat a pikat, to bolelo.

Pavlína79
11.11.2020 4 z 5

těžké osudy, schované v obyčejnosti aneb nikdo není šťastný. Kniha ale ano

Ninushka
08.11.2020 5 z 5

Je to odpočinková četba, ale líbí se mi vykreslení postav, místo a čas, kam je děj zasazen, těším se na další autorčiny počiny.

knihovniceS
04.11.2020 5 z 5

Dočetla jsem silné příběhy žen jednoho rodu od začátku 20. století. Život na venkově nebyl jednoduchý. Ženy tohoto rodu se netěšily dobrému zdraví a většina mužů těžkou práci v hospodářství jim neusnadnila. Nebylo to veselé čtení, ale autorka Vás nenechá v klidu, musíte číst dál a dál poutavé vyprávění. Krásně popsaná příroda, vykreslené životy prostých lidí, přechody režimů před válkou i po válce, nástup komunismu, okupaci vojsk Varšavské smlouvy až do doby kdy poslední žena z popisovaného z rodu dostala odvahu a odjela „za velkou louži“, kde se snad bude mít lépe. Dávám 5 hvězd a doporučuji k přečtení.