Pod sněhem

Pod sněhem https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233977/bmid_pod-snehem-YTV-233977.jpg 4 1348 340

Zdánlivě běžná situace: Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a ipadem, Kristýna s kocovinou. V plném autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace, a atmosféra tak už po několika kilometrech jízdy houstne. A to ještě žádná ze sester netuší, že další nepříjemnosti je čekají v domě rodičů. V rodinných vztazích a na první pohled obyčejných událostech dokáže Soukupová zachytit otisky spletitých osudů s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata. Autorčin typický způsob vyprávění s přirozenou lehkostí podtrhuje autenticitu příběhu a vtahuje do něj čtenáře natolik, že se sám stává jedním z pasažérů auta jedoucího zimní krajinou.... celý text

borupet
29.08.2020 3 z 5

Opravdový příběh ze života. Pěkně napsané, reálné psychologické úvahy, v mnoha případech i paralely s mým vlastním životem. A jak mě u této autorky už ani nepřekvapilo, prostě konec bez rozuzlení, vysvětlení.... Prostě konec a dál se nepokračuje. Určitě stojí za přečtení.

radkanin
19.08.2020 3 z 5

Příběh mě až tak nezaujal, ke konci už byl trochu se opakující a nevýrazný. Přesto velmi dobře napsané.

stejsdan
24.07.2020 5 z 5

První knížka od této autorky. Nejdřív jsem si nemohla zvyknout na jazyk a absenci přímé řeči, ale postupně jsem to přestala vnímat. Úžasný nápad s cestou autem, reakce jednotlivých postav, jak rozdílně vnímají tu samou situaci, nedokážou si říct pravdu, něco předstírají...Taky mě zaujala ta retrospektiva, moc mě to bavilo a mrzelo mě, že už je konec, asi jsem čekala nějaké rozuzlení, ale někteří lidé nemají sílu si přiznat pravdu a změnit svůj život. Snad jen maminka Marie ji našla...

Evikj
14.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha, výborně napsaná. Líbí se mi přeskakování mezi postavami a jejich myšlenkové pochody..hezky popsáno i u dětí, možná bychom se divili co si doopravdy myslí:-) Prostě kniha ze života..

poni
11.07.2020 5 z 5

První knížka, kterou jsem od Petry Soukupové četla. Je skvěle napsaná. Obdivuji schopnost autorky vžít se do svých postav, perfektně vystihnout jejich charaktery a rozpoložení... Na tvorbě Soukupové se mi líbí, že umí odhalit nevšednost a hloubku právě všedních věcí, životní rutiny a rodinných vztahů. :)

Gagina
21.06.2020

Celou dobu jsem měla co dělat, abych se nevytočila, protože kladnou postavu aby pohledal. Ale vlastně mě to bavilo moc!

Kaaczula
04.06.2020 5 z 5

Tři sestry, tři různé osudy, tajemství, pochyby o sobě samé. Celý příběh se odehrává během pár dní, většina v den, kdy sestry pohromadě odjíždějí z Prahy na oslavu otcových narozenin. Kolotoče rodinné historky ve vzpomínkách sester a maminky.

uteklazreality
02.06.2020 4 z 5

... křivdy, nenaplněné sny, vzpomínky na dětství, zklamání, touhy, frustrace, vztahy mezi sestrami
Vztah třech sester dokážou pochopit jen tři sestry. Tu rozdílnost a přeci blízkost nelze ničím popsat. Nenaplněné sny, které vás pronásledují dokud máte sestry nablízku. A proč? Protože ony dokázaly něco, o co jste stála vy. Mají něco, co mělo být vaše. Nemůžete a nechcete je odehnat ze svého života, protože jsou součástí vás. Život je smutný a nespravedlivý.
*Pod sněhem od Petry Soukupové*

RADOST
01.06.2020 4 z 5

Rodinná oslava. Do rodného domu přijedou k rodičům blahopřát tátovi k narozeninám tři dcery, zeť a vnoučata. Sonda do rodinných vztahů. Víkend s překvapením, víkend sebezpytovací, víkend o vlastních chybách i chybách těch druhých. Určitě jste nějaký obdobný prožili i vy. Další kniha o obyčejných lidech, kteří se snaží žít co nejlépe, ale ne vždy se jim to daří.

Alfinek
23.05.2020 4 z 5

Jedná se o první knížku, kterou jsem od autorky četla. Zpočátku mi neseděl styl psaní a vadila mi absence uvozovek. Postupně jsem si ale zvykla a všechny hlavní postavy si i oblíbila a dokázala se vcítit do každé z nich. Akorát mě teda mrzel ten závěr.

Višnička
09.05.2020 5 z 5

Pro mě další úžasná knížka, možná i skoro nejlepší od skvělé PANÍ spisovatelky...den plyne, věci se vyvíjejí chvíli dobrým, chvíli špatným směrem, přesně jako v životě, bez rozuzlení, ale tak to prostě je. Myšlenkové pochody všech 4 hlavních postav jsou mi neskutečně blízké. Pro mě jediné mínus na knížce je, že skončila, chci číst dál, jako voyeur pozorovat, jak to bude pokračovat, jestli se to vyhrotí nebo dál ponesou tu neskutečnou tíhu každodennosti... Hodně čtenářů tu píše, že knížka je smutná nebo depresevní - pro mě vůbec, mám z ní hezký pocit, takový je prostě život a takové prostě jsme. Myslím, že tato kniha by opravdu snesla pokračování!

Chytuš
08.05.2020 4 z 5

Přiznám se bez mučení, na tuhle knížku jsem byla hodně zvědavá, protože moji oblíbení uživatelé jí hodnotili v nevídaném rozpětí - od jedné až po pět hvězd. Po přečtení musím říct, že chápu vlastně oba póly. Soukupová (stejně jako ve svých dalších knihách) znovu popisuje nefunkční rodinné vztahy. A dělá to svým typickým slohem (nekonečná souvětí evokující tok myšlenek dané postavy nebo hovorový jazyk) a typickou formou (obsese jídlem, která je vidět snad v kažné z jejích knih; navíc vyústění nebo ukončení příběhu ani tady nečekejte). Je to prostě popis jednoho dne s pár dokreslujícími retrospektivními vzpomínkami - vzhledem k tomu, že kniha má 367 stran, tak popis opravdu detailní. Podrobná depka rozdělená mezi čtyři ženy - matku a její tři dcery, z nichž ani jedna není šťastná, jakkoli si každá z nich své jednání dokáže ospravedlnit... Taková deprese ve větách každému sedět určitě nebude. Já se připojuji spíš k vyššímu hodnocení, ačkoli i mě rozčilovala jakási rozvláčnost a stále se opakující rozhovory a myšlenky. Myslím, že pokud by autorka text trochu osekala, tím pádem zhutnila všechny emoce, aniž by nám je musela stokrát opakovat, knížce by to určitě prospělo. Ale jinak mi styl Soukupové vyhovuje, ačkoli se musí dávkovat, jinak by člověk mohl nabýt dojmu, že ať se snaží, jak chce, tak je to stejně v mezilidských vztazích všechno na stoličku...

bosorka78
14.04.2020 3 z 5

Že začátku mě to celkem bavilo ale pak to bylo pořád dokola a konec nedořešený....,asi to nebude kniha kterou bych si chtěla přečíst znovu.

Andrushka
13.04.2020 3 z 5

Zpočátku se kniha zdála velice zajimavá, tolik povah, tolik osobností. Člověka zajímá jak si která povaha v životních situacích povede. Ale nedošlo k žádnému rozuzlení, k žádnénu závěru. Místy byl příběh zdlouhavý. Kniha celkově je čtivá.

Lutzka
29.03.2020 3 z 5

Zajímavý náhled do hlav lidí s různými/protichůdnými náhledy na svět. Jen mi rozovory místy připadly už moc zdlouhavé/zbytečné a nikam nevedoucí. Závěr jsem nečekala, ty se u Soukupové moc nevyskytují :), ale i tak by mně vyústění situace u některých hrdinů zajímal :-)

7507
21.03.2020 4 z 5

Knihy od Soukupový vyhledávám, protože miluju, jak si u nich oddechnu. Ideálně její knihy čtu po náročnější beletrii nebo odborné literatuře. Neuvěřitelná čtivost, knihu vždy zhltnu a odpočinu si u ní. Stejně tak s "Pod sněhem".

haki34
13.03.2020 3 z 5

já teda nevím..kniha mě moc nezaujala, ba místy nudila a měla jsem tendence přeskakovat text...
v poslední době nějak nemám štěstí na sympatické hlavní hrdin..podobně i tady - squadra vhodná na rodinnou psychoterapii...komunikace v rodině těžce defektní, odrážející se ve "spokojených" životech hlavních hrdinek (a místy i jejich mužů)...a co pak vyroste z další generace ?? Fany, Bětka, Oliver, Filípek ??
mno, za mě...dávám jen dobré 3*..ba možná i 2,5* by bylo poctivější a víckrát ne...
jo a teda absence přímé řeči mě taky nějak neoslovila...jsou romány, novely, povídky, kam to sedne jako "zadek na nočník" jak se řiká, ale Pod sněhem k nim rozhodně nepatří....
a jdeme s dětmi na "Kdo zabil Snížka ?" , a jsem zvědavá na jejich hodnocení...

MarketJay
10.03.2020 1 z 5

Dávám bohužel jen dvě hvězdy. Kniha bez většího děje, na můj vkus příliš dlouhá... Nemám moc ráda knihy, kde je děj mnohem kratší, než doba po kterou ji čtu. Vyzdvihla bych autorčin talent podrobného popisu všeho, ale nějak mi tam chyběl náboj, něco co by mě chytlo. Konec byl zklamáním, čekala jsem nějakou akci, nebo drama, ale ničeho jsem se nedočkala.

Emily82
08.03.2020 4 z 5

V knize nejde tolik o děj, jako spíš o vhled do duší aktérek. Čtivá kniha v mnohém se asi našel každý.

Mánička178
07.02.2020 5 z 5

Knížka, která má super drajv - úplně mě ten styl dostal a pohltil. Jasně, je to úplně o obyčejnosti života se všemi svými stereotypy, frustracemi, zajetostmi a klišé, ale ten způsob zachycení má opravdu grády a vážně to fungovalo a podněcovalo to v člověku nutkání číst dál, i když úplně kvůli něčemu jinému než je u románů člověk zvyklý :) Petra Soukupová to tentokrát jednoduše vzala za úplně jiný konec než všichni ostatní, pohrála si skvěle s lačností čtenáře a nakrásně si ho povodila kudy sama chtěla - perfektní! :)