Pod sněhem

Pod sněhem https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233977/bmid_pod-snehem-YTV-233977.jpg 4 1348 340

Zdánlivě běžná situace: Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a ipadem, Kristýna s kocovinou. V plném autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace, a atmosféra tak už po několika kilometrech jízdy houstne. A to ještě žádná ze sester netuší, že další nepříjemnosti je čekají v domě rodičů. V rodinných vztazích a na první pohled obyčejných událostech dokáže Soukupová zachytit otisky spletitých osudů s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata. Autorčin typický způsob vyprávění s přirozenou lehkostí podtrhuje autenticitu příběhu a vtahuje do něj čtenáře natolik, že se sám stává jedním z pasažérů auta jedoucího zimní krajinou.... celý text

Crimble
10.09.2021 5 z 5

Skvělý vhled do složitých rodinných vztahů navenek standardní spokojené rodiny. Soukupová to umí podat přesvědčivě, až nepříjemně přesně. Skryté křivdy, nevyřčená obvinění, neschopnost komunikace, opakování starých chyb. Tak to chodí.

Z_a_N
30.08.2021 5 z 5

Těžko říct, proč má tahle kniha nižší hodnocení než ostatní od Petry Soukupové. Mně přišla asi jako nejlepší z jejich děl.

michaela.ch
29.08.2021 3 z 5

Sice obsahově samá hádka a celkově dost negativní kniha, ale četla se dobře a rychle. Konec dějové linky s otcem ještě šel, ale zbytek? Jak takhle může skončit kniha? Za mě blbý. Jakby vám někdo vyprávěl příběh, v tom zajímavém si odskočil a už se nevrátil.

Anickahor
22.08.2021 3 z 5

Moje druhá přečtená kniha této autorky. Stejně jako u knihy Věci, na které nastal čas se setkáváme s rodinným dramatem a narážíme na pošramocené vztahy, které působí na každého člena. Každého z nich na jednu stranu chápete, na druhou stranu byste s nimi nejraději zatřásli, aby se probrali. Téma mi bylo blízké zaměřením na sourozenecké vztahy: taky jsme jsme doma tři dospělí sourozenci a vracíme se za rodiči.

Laccaria
02.08.2021 3 z 5

Vtahující a živé, jak to u Soukupové znám. Jen si říkám, jestli ta psychologická realističnost není na škodu - na to, aby člověk trávil čas s dysfunkční rodinou, často nemusí otevírat knížku, že.

1bublina
30.07.2021 3 z 5

I když se to četlo dobře a rychle, tak musím dát jen 3 hvězdy. Jednu ubírám za chybějící uvozovky u přímé řeči - někdy jsem si kvůli tomu nebyla jistá, jestli to někdo skutečně říká, nebo si to jen myslí. Druhou hvězdu ubírám za ten konec. Nevadí mi otevřené konce, ale tohle ani nebyl otevřený konec. Přišlo mi, jako by autorka dopsala kapitolu, pak zjistila, že už má požadovaný počet stran, a tak už dál nepokračovala.
Také mi trochu vadilo, jak byla celá kniha s nádechem deprese. Postupně mi lezly na nervy všechny postavy. Ze začátku mi byla sympatická Kristýna, ale to se potom otočilo. Vůbec mi nevadila Marie, té mi bylo hodně líto.

Lucc93
22.07.2021 4 z 5

Od této knihy jsem nečekala příliš, ale byla super. Obyčejný příběh psaný hodně čtivou formou, líbila se mi ta "česká" rodinná atmosféra. Možná by mohlo být méně hádek. Mrzel mě dost otevřený konec.

nonaim
26.06.2021 5 z 5

Hluboká sonda do života a vztahů jedné rodiny. Citlivé a drsné zároveň. Krásná kniha o tom, že téměř každá rodina má své kostlivce ve skříni a že v určitých situacích na nás začnou vykukovat. Křivdy schované někde v podvědomí, špatné vzorce chování přebírané dětmi, všechno nakonec vybublává na povrch. Dobře se to mi četlo a nutilo mě hodně přemýšlet:)

AnetaHr
23.06.2021 2 z 5

Ze maji ceske knihy nejisty konec, jsem si zvykla a vubec to neni špatné, ale tohle bylo hezke cteni, ale konec nebyl uz vubec zadny konec, aspon neco, co by se dalo domyslet, nic, zamrzelo mě to.

JancaMia
16.06.2021 5 z 5

Sesterská rivalita o tatínka aneb co dokážou udělat nefunkční modely rodině , čtivé, syrové, smutné ale zároveň neskutečně krásné čtení ...

adevis
07.05.2021 3 z 5

Má třetí kniha od Soukupové.
Tato kniha je takovou sondou jedné velké a bláznivé rodiny. Na začátku se seznamujeme s třemi sestrami, Olinou, Blankou a Kristýnou, které se vydávají na společnou cestu k rodičům na oslavu. Kdyby jely sami, tak se asi po cestě uškrtí, řekla bych. Naštěstí s nimi v autě jedou čtyři děti a aby toho nebylo málo, tak sebou vzali i psa. Do toho bych já osobně teda nešla! Nejsympatičtější mi byla Kristýna, i když jen do určité chvíle. Naopak nejméně sympatická je rozhodne Olina, tý bych dala občas za její myšlenky facku.
Kniha se mi líbila, četla se lehce, i když opětovná absence uvozovek to trošku ztěžovala. Ale co už. Škoda je, že nám spoustu věcí nebylo dovysvětleno. Potřebovala bych pokračování. Další osudy postav by mě moc zajímaly.
Nebylo to špatné, ale ani výborné. Proto dávám 3,5 hvězd.
Jo a ještě mám jednu poznámku. Všimli jste si, že to auto na obálce řídí pes? A že tam sedí ti psi tři?

Kantynka
07.05.2021 3 z 5

Pod Sněhem je moje první přečtená kniha od autorky Petry Soukupové. musím říct, že jsem se na knížku hodně těšila a byla jsem trochu zklamaná. moc se mi líbily charaktery postav a příběh byl zajímavý, podle mě hodně reálný. v celé knize byl popsán děj jednoho dne a kapitoly byly doplněny o vzpomínky hlavních postav. co mi hodně vadilo bylo to, že v knize opět nebyla značená přímá řeč (to je asi teď nějaký nový trend) a občas jsem se ztrácela v tom, co si postava myslí ve své hlavě a co opravdu říká. vím, že Petra Soukupová je chválená právě za již zmíněné přemýšlení postav, ale kdyby byla oddělená přímá řeč, určitě by se to četlo lépe, mně to holt takhle moc nesedlo. občas mě v knize štvalo chování hlavních postav a chvílemi mi přišlo, že je celá kniha jen o hádkách třech sester. konec mě trochu zklamal, bylo to takové useknuté a pořádně vlastně ani nevím, jak to skončilo a dopadlo. jinak se mi kniha líbila, přečtenou jsem ji měla za chvíli a těším se na další knihy od této autorky.

Berulidemknihy
05.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Na jednu stranu moc fajn příběh, dokud si neuvědomíme, jak je smutný. Hodně zajímavé bylo pozorovat, jak se příběhy napříč generacemi vůbec nemění (vsadím se, že Blanka se stejně po odchodu dětí rozejde s Liborem, protože zjistí, že vedla stejný život jako její matka a nakonec ji pochopí- to už samozřejmě bude Marie mrtvá.)
Husinu mi dávala moc velká podobnost Fany a Bětky s Olinou a Blankou. Téměř žádné rozdíly, troufám si říci, že jednou Filip bude malá kopie Kristýny.
Dva lidé mě však vyloženě s-ali. Kristýna a Oliver. Byli napsáni vážně dobře, protože hlavní důvod podle mě byl, abychom je neměli rádi. Je mi líto Kristýny, až zjistí, jak vlastně promarnila život.
Kniha se četla vážně rychle a vážně skvěle ukazuje rodinné trable.

PaníLenka
19.04.2021 5 z 5

Příběh vyprávěný vnitřními hlasy jednotlivých osob napřeskáčku mě velmi oslovil, asi se mi trefil do nálady a líbilo se mi, jak má autorka charaktery lidí odpozorovány. Navíc mám dvě sestry....

Renatka11
07.04.2021 5 z 5

Soukupová patří mezi mé nejoblíbenější české autorky a nezklamala ani tentokrát. Všechny její postavy jsou opět tak uvěřitelné, jakoby se mnou seděly v obýváku.

hzd
05.04.2021 4 z 5

Mám ráda styl vyprávění Petry Soukupové. Píše o vztazích a obyčejných věcech, ve kterých si každý najde své. Pro mě pěkná oddychovka.

Gabi13
22.03.2021 4 z 5

Za mě dobrý. Miluju ten popis situace a vykreslene postavy, přesně tak jak to umí paní Soukupová. Naprosto boží, jak nikdo není černý nebo bílý a průběh příběhu je zkrátka ze života.

kopretitinka
16.03.2021 4 z 5

Oddychové čtení. Vzhledem k tomu, že mám 2 sestry, tak se mi některé situace z dětství vybavovaly (občas jsem sestry, jako usmrkánek, musela opravdu hodně štvát) :-) Jinak je to zajímavá, volně ubíhající sonda do rodinných vztahů. Čekala jsem trošku jiný závěr. Od této knihy nečekejte nic hlubokomyslného.

Ctenarka22
20.02.2021 4 z 5

Moc se mi líbilo, až na ten konec....

LenaBil
11.02.2021 5 z 5

A mně tato rozporuplná kniha neskutečně sedla. Bavilo mě sledování různých úhlů pohledů na stejnou zdánlivě banální věc, kde každý měl svůj kus pravdy. Věřím, že to není kniha úplně pro každého, ale oceňuji, že mě kniha bavila celou dobu, i když se v ní vlastně nic moc nedělo :-). Určitě se budu těšit na další autorčinu knihu.
A teda absence přímé řeči byla jediným minusem.