Pod kupolí

Pod kupolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2323 2323

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

aginecka
24.03.2017 5 z 5

To byla síla! V první části jsem chtěla několikrát přestat číst, tu tíživou atmosféru - bezmoc, nespravedlnost - jsem vydýchávala jen těžko... Ale nešlo to, byla jsem chycená!

Hana86
17.03.2017 5 z 5

Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, knihu jsem po 50 stranách odložila na několik měsíců. Bylo to asi tím, že jsem měla ze začátku problém s orientací mezi postavami, protože jich je mnoho. Ale když jsem potom byla ve správném rozpoložení, byla jsem nadšená a četla jedním dechem.
Je zde děsivě popsáno, co se stane, když najednou přestanou platit společenská pravidla při krizové situaci, kdy je určitá část lidí oddělena od zbytku světa. Vše se zvrhne v chaos. Perfektně popsaná psychologie postav.
Kniha je bezvadná!

papajapa
05.03.2017 5 z 5

Po prokousání rozsáhlým výčtem postav je to nezapomenutelná kniha. Dle mého názoru jedno z lepších děl od Kinga. Jediné co mi nesedělo bylo vysvětlení původu kupole, ale na druhou stranu jak jinak to udělat.
Dlouho jsem přemýšlela o příběhu s mravenci. O tom jak silnější ubližuje slabšímu ať je to z jakéhokoliv důvodu.
Každopádně knihu všem doporučuji a rozhodně se nebojte množství stránek.

Pustila jsem se do sledování seriálu. Ze začátku jsem byla zklamaná a naštvaná, protože i když je spousta postav zanechaná, jsou tam velké rozdíly jako např. Zrzek není doktor, ale hasič, který uvízl vně kupone, Dale Barbie není kuchař, ale vymahač dluhů aj.

Sarbonne
05.03.2017

Chvílemi jsem si říkala, že by to šlo napsat i kratší. Přesto jsem dnes dočetla a ještě pár stránek bych snesla :) Přiznám se bez mučení, že se jedná o první knihu, kterou jsem od Kinga četla. Ale rozhodně to nebude kniha poslední.

BuryHK
28.02.2017 5 z 5

Můj první komentář na databázi a nemůžu jinak.Pod kupoli jsem dočetl po druhé a jsem nadšený víc jak poprvé.
Asi jedu na vlně ,ale doporučuji všem a dávám absolutní hodnocení.Pan King umí a já si jdu podruhé přečíst Svědectví protože nemůžu jinak

Pumpkin
12.02.2017 4 z 5

Výborná kniha. Další perfektní zážitek při čtení Kinga. Konec mi přišel sice trochu utnutý a zrychlený, ale práce s postavami (popis jejich osobností a vztahů) mi to bohatě vynahradila :) a teda nečekala sem že to bude až taková vyvražďovačka, jsem ráda že aspoň někdo přežil. Líbí se mi ale že autor zabíjí ty zlé, ale i ty dobré - celá ta společnost pak působí o to realističtěji. Navíc člověk mám dost prostoru i času vytvořit si k postavám vztah. Knižku určitě doporučuji.

KniSKov
10.02.2017 4 z 5

Do čtení jsem se vrhla celá nedočkavá na základě doporučení přátel, kteří pěli na knihu ódy. Asi jsem kvůli tomu očekávala od knihy až moc a to je důvodem mého mírného zklamání. Tím nechci říct, že by to nestálo za čtení. Přečetla jsem knihu za pár dní, děj je napínavý, že se se čtením nedá vůbec přestat. Celou dobu mi na mysl vyvstávala podobnost s knihou od Falconera Ostrovy přízraků /nebudu prozrazovat/. Zklamal mě ale ten závěr, čekala jsem prostě něco víc...... To, že si autor vzal jako konzultanta knihy lékaře, se mi zdá v té uplatněné míře spíš ke škodě, protože jsem si průběžně připadala jak na invetuře v lékárně. Autor chtěl působit co nejerudovaněji, ale pro běžného čtenáře mi to přijde až otravné. Rozhodně ale kniha, kterou jsem si ráda přečetla a doporučuji.

Rihatama
03.02.2017 5 z 5

Mimořádný počet hlavních postav vykreslených do nejmenších detailů, mimořádná psychologická sonda a vhled do charakterů a myšlení všech zúčastněných, mimořádný rozměr příběhu postaveného na jediném fenoménu, který neodlučitelně provází dnešního člověka, na nerespektu života druhých bytostí. Příběh brutální, jako člověk sám, a neméně uvěřitelný.

sick.boy
02.02.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetl za týden, bylo mi asi osmnáct, měl jsem chřipku, vykouřil jsem u ní spoustu marihuany a bavila mě tak moc, že už to žádná kniha od Kinga nepřekonala a před ní stavím jen dvě - Osvícení a Nezbytné věci (Promiň, To).
Dobrá zpráva je, že mě do čtení nehnala jen touha po rozuzlení původu kupole.
Zajímala mě každá věc, kterou King v knize rozehrál, rozuzlení každé zápletky, osud každé postavy, kterých je asi dva tisíce, sedl mi i ten ekologický podtón.
Absolutní vtáhnutí do děje, a dokonalost Kingovo balance na hranici braku a geniality.

(Teď už marihuanu nekouřím a Kinga skoro nečtu, ale zážitek z téhle knihy asi nikdy nevyprchá)

marara
31.01.2017 5 z 5

Mrazivé od začátku až do konce, pořád jsem čekala, že se charaktery obyvatel městečka rychle ukážou a lidé se začnou chovat jinak, ale takhle rychle! Skvělá psychologie davu. Je minimum zlých, kteří ale dokáží manipulovat ostatní, pár dobrých a zbytek je šedý dav. Výsledek závisí na tom, jak rychle se dobří dokážou semknout a kolik lidí z šedého davu dostanou na svou stranu. Je třeba být poučen, mít informace a skládat si je dohromady a stále být ve střehu.

boxas
25.01.2017 5 z 5

Milí přátelé S. Kinga, tak mně se to líbilo.
Kniha je sice obsáhlá, ale má spád a kupodivu i slušné tempo. Je napínavá a nenudí. Nebyl by to King, aby si nedopřál pár úvah, zde na téma politika, víra a ekologie, ale nepřehání to.
Někteří kritizovali konec, já ne. Připadá mi jako logické vyústění nelogických jevů pod kupolí.
P. S. Jedenkrát jsem se mrkla krátce na seriál. Slaboučký odvar něčeho jako Ztraceni. Rozhodně si tím nekažte dojem z knížky!

denib
17.01.2017 5 z 5

Další mistrovské dílo od Spisovatele s velkým S. To, co mě na Kingových knihách baví, nejsou ani tak ty nadpřirozené zápletky, ale to, jak dokonale vystihne povahu lidí v extrémních situacích. I v této knize byli všichni velmi skuteční a já je měla ráda nebo nenáviděla stejně, jako bych tam byla sama. Opravdu znepokojivé je, že i když moje důvěra v lidi po Kingových knihách neustále klesá, pořád chci číst další a další a další ... :-)

dreamhex
11.01.2017 4 z 5

Počet stran sice může pro někoho působit děsivě, ale v tomhle případě to nebylo na škodu. Jedná se o klasickou Kingovku, takže kdo má rád Kinga, ten si přijde na své. Jen konec respektive vysvětlení trošku kulhalo.

petra4080
10.01.2017 4 z 5

Tak tohle se mi hodně líbilo. Super námět, děj se rozjíždí hned na začátku a přesto že je to pořádná bichle, tak jsem se ani chvilku nenudila. Vše působí naprosto věrohodně.
Postavy v extrémních situacích jsou krásně vykreslené a vzbuzují velké množství emocí.
Tenhle žánr se mi líbí víc než jeho horory. Hvězdička dolů za ten závěr :-(

Miricius
23.12.2016 3 z 5

Táto kniha mi bola doporučená, preto som ani nečítal anotáciu a ponoril sa rovno do knihy, aby som sa nechal prekvapiť, čo mi prinesie. Podľa názvu som očakával dej, ktorý sa bude točiť okolo kupoly a snahy obyvateľov mesta o jej odstránenie. Ale chyba lávky. Problém kupoly je len na pozadí, riešia sa vzájomné vzťahy medzi obyvateľmí, politika, medziľudské konflikty, arogancia, vzájomná nenávisť, a pod. Kniha by sa kľudne mohla volať Život v mestečku Chester's Mill. Takéto knihy ma moc nebavia, radím ich medzi mainstream. Napriek tomu je kniha písaná pútavo, vydržím ju čítať aj niekoľko hodín v kuse, takže určite odo mňa nebudete počuť, že ju nedoporučujem. Pre mňa je to zlatá stredná cesta, takže tri hviezdičky.

whiolet
01.12.2016 5 z 5

Postav je asi milion, chvílemi se absolutně neorientujete, některé postavy chcete na místě zastřelit,ale přesto geniální dílo, které ačkoliv nejdřív děsí počtem stránek se čte relativně samo.

tlllk
24.11.2016 4 z 5

taká oddychovka, postavy sú jednoznačné, čiernobiele, polovicu milujete , druhú nenávidíte za nechutností ktoré by nevymyslel ani Paolo Pasolini.

Darknessfriend
16.10.2016 5 z 5

nejlepsi King co sem cetl. precteno jednim dechem zadne hluche misto v knize neni mistrovske dilo.

Adeline87
06.10.2016 5 z 5

Neskutečné. King je jeden z mála spisovatelů, kteří i z tolika stran udělají napínavou knihu.

evask
04.10.2016 2 z 5

Po necelých dvou stech přečtených stranách mám pocit, že si dám na čas pauzu.