Pod hladinou

Pod hladinou https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523614/bmid_pod-hladinou-6519bd0fa9cb0.png 4 303 303

Desítky metrů pod vlnami oceánu vyčkává hřbitov… Před lety se během rutinní zaoceánské plavby beze stopy ztratila SS Arcadia. Vyslala sice podivné, pomatené volání o pomoc, ale parník ani nikdo z lidí na palubě se nikdy nenašel. O sto let později vrak lodi konečně objevili více než pět set kilometrů od její zamýšlené trasy… mlčenlivý hřbitov hluboko pod hladinou oceánu, který dychtivě čeká na první známky života. Cove a její potápěčský tým získal povolení rezavějící trup Arcadie prozkoumat. Jejich cíl je jasný: prohlédnout vrak, všechno natočit a pokud možno zjistit, jak a proč tato údajně nepotopitelná loď klesla ke dnu. Arcadia se však ještě nenabažila smrti. Pod hladinou číhá něco temného a hladového. Cove a její tým mají omezené zásoby kyslíku a loď se kolem nich pomalu uzavírá. Budou se muset probojovat na svobodu z nevýslovné hrůzy, která se je zoufale snaží polapit. Protože až budou uvěznění pod vlnami oceánu, už nebude cesty zpět.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: ekniha , Fobos

From Below , 2022

Pípasek
31.10.2023 5 z 5

Pro čtenáře hororové literatury a hlavně toužící po adrenalinu.

Emma27
28.10.2023 2 z 5

Kniha mne moc nenadchla,Pruměrná kniha.

kazatell
27.10.2023 5 z 5

Další z opravdu povedených děl autorky. Popis byl tak fantastický, že jsem si v průběhu čtení pustil i několik dokumentů z prostředí přezkoumávání vraků. A také jsem objevil nový žánr, který chci číst. Občas jsem se do některých částí tak ponořil, že jsem si dokonce kontroloval potápěčský počítač

wlado
25.10.2023 4 z 5

Spokojnosť. Darcy sa zlepšuje v popise prostredia a postáv. V knihe bežia paralelne dva príbehy, čo pridáva knihe na pútavosti. Záver trochu nadsadený, viac sa mi páčila prvá časť knihy. Odporúčam.

sabi.tanzer
19.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Skvělá Darcy a nové prostředí, které ještě v knihách nebylo! Dala bych 5*, ale ke konci byl příběh na můj vkus ,,přitažený za vlasy". Knihy Darcy jsou čtivé, postavy uvěřitelné, vše se mi líbí, jen někdy bych trochu ubrala. :-)

Lovana
16.10.2023 4 z 5

Moje druhá kniha autorky a líbila se mi o trochu víc než první kniha ze série Strašidelných domů, ale taky je ta kniha úplně jiná a moc se tyto knihy nedají srovnávat.
Mě se moc líbilo prostředí, zejména proto jsme se s holkami do knihy pustily a na společné čtení je tato kniha naprosto skvělá, protože je toho opravdu hodně k rozebrání a diskuse k této knize stála za to.
Kniha je rozdělená na dvě části, současnost a minulost, a asi více mě bavila část ze současnosti, ale část z minulosti nám dala odpovědi, na to, co se tehdy vlastně stalo. Čím více se blížil konec, tak mě děj více vtahoval a bylo obtížnější knihu odložit. Na druhou stranu v jednu chvíli už to bylo pořád dokola.
Z postav jsem měla asi nejradši Cove. Za to některé další bych nakopala za to, co udělali a ohrozili tím, nejen sebe, ale i ostatní (myslím, že kdo četl, tak ví, koho myslím).
Určitě toto není poslední kniha autorky, rozhodně si chci přečíst Kořist, která je z toho, co jsem slyšela asi nejstrašidelnější knihou autorky. Pod hladinou mi přišla asi o trochu strašidelnější než Přízraky domu Carrowů, ale jak už jsem psala výše, je těžké tyto knihy srovnávat. Na druhou stranu jsem se nijak hodně nebála, možná je to tím, že se to dělo pod hladinou, tak se mě to tolik nedotýkalo. Rozhodně jsem četla knihy i třeba z kategorie thriller, u kterých jsem se bála více, ale myslím, že toto je hodně individuální. Naopak být kniha ve filmové podobě, tak to bych asi od televize utíkala.
Co mi osobně trošku chybělo byl propracovanější závěr, chtělo by to tam některé věci více rozvést, ale nestalo se.
Takže pokud se rádi trochu bojíte, ale nemusíte nějaké krváky a vyvražďovačky, tak zkuste tuto knihu. To prostředí je za mě úplně skvělé a téma potápění v knihách mě velmi baví.

Hodnocení 4,25*/5*

MadMan
15.10.2023 4 z 5

Četlo se to velmi dobře, bylo to napínavé, atmosféra a téma mě hooodně zaujala a všechny postavy jsem si oblíbil. Jen druhá polovina se vyvinula směrem, který byl na mě trochu příliš. Potom už ze mě ten strach spadl a bylo mi to trochu víc jedno. V tomhle ohledu se mi Kořist líbila víc.

dencazrnu
15.10.2023 4 z 5

První kniha ze žánru horor a za sebe musím říct, že to vůbec nebylo špatné. Je pravda, že pořád má člověk tendenci hledat nějaká racionální vysvětlení, proč se tak všechno děje, ale když se od tohoto dokážete odpoutat, je to parádně napsaná kniha. Autorka dokázala skvěle vykreslit prostředí a mě to dokonale pohltilo. Místy jsem měla husí kůži po celém těle a modlila se za všechny hlavní postavy, ať to dobře dopadne. Bylo skvělé, že příběh měl dvě dějové linky – jednu z minulosti a jednu z přítomnosti, takže jsme měli možnost objevovat tajemství ze dvou stran, což příběhu dodávalo čtivost a svižnost. Hvězdičku přeci jen ubírám za některé situace, které byly opravdu postavené na hlavu a nelogické. Ale celkově to byla opravdu dobrá kniha pro začátečníky v tomto žánru bych řekla, že je úplně ideální.

FejKýý
15.10.2023 4 z 5

Po velmi dlouhé době, jsem zase četla Darcy Coates. Jsem nadšená! Tohle bylo o hodně více strašidelné, než její strašidelné baráky (nebo aspoň první čtyři co u nás vyšly, k více jsem se zatím nedostala). Snažila jsem se, knihu číst přes den za světla, abych se nemusela bát po tmě. Poté se mi příběh, ale zdál pořád dokola a už mě to tolik nebavilo a vždy jsem se těšila, kdy už budou NAD hladinou. Konec mě nijak nepřekvapil, celou dobu jsem s ním počítala. Prostě typická Darcy. Postavy jsem si oblíbila skoro všechny, ač se na začátku zdálo, že nebudu mít ráda nikoho. Jen Sean byl za mě, takový hodně chladný. Do toho tam dvě věci nedávali vůbec smysl, ale nechám to radši být. A ještě by mě zajímalo, jak to dopadlo s tím kusem hadru? Deveraux to určitě někam poslal, ale to už se v knize neřešilo, což mě mrzí. (kdo přečte, pochopí o čem mluvím)

hanca_books
11.10.2023 4 z 5

Byla to moje druhá zkušenost s autorkou a jsem ráda že vydaných knih je mnohem víc. Schopnost autorky vykreslit atmosféru nezná mezí. Při čtení jsem sama měla pocit tísně a strach, že mi brzy dojde kyslík. Nevím jak vy, ale tohle by byla moje noční můra! Jsem ráda, když nemusím potápět hlavu vůbec, natož být několik desítek metrů pod hladinou.

Kniha nabízí 2 časové linky, které se skrz knihu vzájemně propojují. Minulost nám dává nahlédnout, co se na lodi odehrávalo několik dní před jejím potopením a jak se loď vlastně potopila, zatímco potápěčský tým se může jenom dohadovat. Jejich prvotní nadšení z prvního ponoru a objevu Arcadie rychle nahradila tíseň, která je neopustila až do samého konce knihy.

Za mě byl příběh velmi čtivý a stránky rychle utíkaly díky krátkým kapitolám. Co ale dalo knize nejvíc, bylo napětí. Při prozkoumávání lodi jsem pokaždé zadržovala dech, abych nerozvířila vodu. Jediné, co je za mě velká škoda, je trochu nedotažený konec. Sice víme jak se loď potopila a co se tam dělo, ale vlastně nevíme pořádně proč. Co přesně způsobilo “probuzení lodi? Je tam několik teorií, ale je těžké vybrat si jen jednu.

4/5

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji knihy Dobrovský

peter1392
11.10.2023 5 z 5

Úžasně zpracovaný příběh

TerezaMondeková
09.10.2023 5 z 5

Úžasná kniha! Obálka, název, samotný nápad, který mi přijde dost originální a zajímavý. Navíc mě zajímalo, jak bude kniha v takovém prostředí vypadat. A musím říct, že je to bomba! Čtení jsem si opravdu užila. Autorka to vykreslila, jako by to opravdu sama zažila, ty detaily... sakra, měla jsem pocit, jako kdybych to zažívala já! Při čtení jsem v hlavě pořád měla vrak Titanicu, ale hlavně film Loď duchů. Tahle kniha mi ten film strašně připomíná, což mi ale upřímně nevadí, protože ho zbožňuju od dětství.
Autorka i tentokrát vykreslila dokonale strašidelnou atmosféru. A hlavně já cítila strach a hrůzu, protože představa, že budu někde pod vodou, skoro žádný kyslík, ve tmě, na dně, osamocená... to je moje nejhorší noční můra! Já se nepotopím ani na přehradě, vždycky mě to děsilo... ta tma a neznámo, bůh ví, co tam je! A upřímně bych se ani nedivila, kdyby tam bylo tohle! Takže ohledně strachu, hrůzy, husí kůže, strašidelné atmosféry... to u mě autorka dokonale splnila!
Skvělé a poutavé propojení minulosti a přítomnosti. Pomalé odhalení tak dlouhodobé záhady a odkrývaní, co se děje teď. Autorka to dokonale vychytala. Pořád jsem byla napjatá a zvědavá. Loď která prostě zmizela i se všemi pasažéry... jen tak. Co se s ní stalo? Kolik lidi na ni přesně bylo? Co se tam doopravdy dělo? Jak se to stalo? Proč?
Je pravda, že mi to trošku připomínalo Černou zimu, ale zase nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo. Autorka to skvěle zapojila do příběhu. Bytosti, které už nebyly sami sebou, ale dokázaly plánovat, intrikovat a dostat člověka tam, kam chtěly, aniž by to ten člověk věděl. Na jednu stranu miluji ten nápad, že se všechno odehrává pod vodou... originální a zajímavý nápad. Ale na druhou stranu... občas jsem si moc nedokázala představit, že se to tam všechno odehrává. Ty boje, útoky, plánování.
Dozvěděli jsme se, jak se Arcadia potopila, co se tam odehrávalo, ale... na konci mi nepřišlo, že by jsme se přesně dozvěděli, proč k tomu všechno došlo. Ano, nějaké teorie tam byly, ale nebylo to úplně potvrzeno. A navíc... celou dobu jsem se těšila, že se dozvím, jak došlo k tomu mrtvému vstání, ale nakonec... nic. Ale na druhou stranu... všechno má nějaká svá tajemství. Nemůže být všechno odhaleno, jinak by to ztratilo své kouzlo.
Na téhle autorce mi přijde zajímavé, že píše horory, ale vždycky mají šťastný konec. Další věc... přišlo mi, jako by ostatní v knize z Aidena dělali neschopného blbce, což mě docela štvalo. Občas mi přišlo, že jednání postav v knize nebylo úplně na místě a logické, ale nemůžu říct, že to bylo špatně. Dokud se v takové situaci sama neocitnu, tak nemůžu říct, jestli to bylo dobře nebo špatně. Ale i přes všechna negativa a pozitiva knihu prostě zbožňuju a rozhodně si ji přečtu znovu!

ArwenAragorn
07.10.2023 5 z 5

(SPOILER) 81%

Náhle měla iracionální pocit, že je z druhé strany stěn něco sleduje. Plížilo se to místnostmi, udržovalo to s nimi tempo, hledalo to otvor, kterým by se to dostalo k potápěčům. Vykulené bílé oči zírající do tmy a dlouhé, vyhublé prsty, drásající dřevěné barikády.
Tak mě tento horůrek hodně bavil.
V knize jsou dvě linky. Jedna začíná několik dní od potopení Arcadie až po potopení. Druhá sleduje tým čtyř potápěčů, kteří se poprvé po sto letech dostávají na palubu Arcadie. Líbily se mně obě, druhá o něco víc. Ten pocit, že jste tak hluboko pod hladinou, nevíte, co na vás může ve vraku čekat - a to co tam čekalo je ani ve snu nenapadlo. Objasnění "probouzení" mrtvých bylo navíc docela logické.
Napínavé, tajemné, strašidelné, chvílemi mi nebylo dobře po těle. Já určitě doporučím.

Zuzka_Zuu
06.10.2023 5 z 5

Moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední. Mám ráda vodní (mořkou) a podvodní tématiku a nádech tajemna, které v knize bylo se mi opravdu moc libilo. Rozhodně promyšlený a chytlavý příběh, od kterého se nešlo odtrhnout. Líbilo se mi prolínání mezi kapitolama, jak se tím všechno pomaličku odtajňovalo. Styl autorčina psaní mi sedl, uvidíme jak další knihy.

Annkag
05.10.2023 3 z 5

Nedá mi jinak než hodnotit jako průměr
Chyběl mi tam ten správný děsivý náboj, něco z čeho bych neusnula.
Chyběl mi tam kýbl strachu a tak deci krve.
Četla jsem to opravdu těžko a postupovala hodně pomalu.
Jedným dechem jsem předcházela že slova na slovo.

AndulinaU
05.10.2023 4 z 5

Mě knížka bavila, ne že bych si z toho vyloženě sedla na zadek, ale byl to fajn lehký horor, trochu scifi a řekla bych, že to byl i docela originální koncept.

GYROTOURBILLON
01.10.2023 4 z 5

Tak asi nemůže být posvícení pokaždé. DC mě velmi zaujala duchařinou. Čili předchozí tituly byly ok. Zde tomu opravdu něco chybělo. Trochu to chvílemi připomínalo Loď duchů... tam trochu toho náboje bylo.
Tím že mám rád lodě, moře a podmořský svět a s ním spojené tajemno dám 4*

Shaxx
01.10.2023 4 z 5

Od Coates jsem četla jen pár strašidelných domů. Tohle je pro mě její první kniha, co není ze série bububu domečků. A jsem z toho strašně rozpolcená. Kombinuje to moje oblíbené téma, vzala jsem si to i k moři, abych si udělala k tomu tu správnou atmosféru... A bavilo mě to. Nečekaně dost (asi v tom má prsty oblíbené téma). Ale ve chvíli, kdy se objevilo vysvětlení, co se tehdy na Arcadii stalo, tak jsem si musela jen odfrknout...protože stejná zápletka je ve hře Man of Medan z roku 2019 (kterou mimo jiné doporučuju, super hororovka). Až mi to ten konec trochu otrávilo. Ale jinak dávám čtyři hvězdy, protože nemůžu popřít, že mě to celkově bavilo.

Pavlína2019
27.09.2023 5 z 5

Jednoznačně výborná kniha!

Nechápu, jak je možné, mít takovou fantazii.

Toto téma nevyhledávám, vlastně knihy s tímto žánrem čtu pouze od této autorky.

Velice se mi líbí, jak barvitě dovede situace a místa popsat, a to v různých prostředích. Má opravdu široký záběr, obdivuji, v čem všem se orientuje.

Její strašidelné domy mám velmi ráda.
Ale série Černá zima to byla úplná pecka.
Tohle bylo zase něco úplně jiného.

Těším se na další knihu.

zuzana2495
27.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Líbil se mi spíš začátek, první ponor a vlastně i ten druhý, podmořské scény se mi moc líbily. Strašně mě zklamali zombíci. Taky to, že nebylo nijak vysvětlené, kde tedy byla ta ztracená věc a jak se k ní hrdina, který neoplýval šikovností ani nápaditostí, vlastně dostal.
Spoiler: řetízek s diamantem by si na potápění nedala na krk ani ta nejnaivnější německá turistka