Pod hladinou

Pod hladinou https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523614/bmid_pod-hladinou-6519bd0fa9cb0.png 4 303 303

Desítky metrů pod vlnami oceánu vyčkává hřbitov… Před lety se během rutinní zaoceánské plavby beze stopy ztratila SS Arcadia. Vyslala sice podivné, pomatené volání o pomoc, ale parník ani nikdo z lidí na palubě se nikdy nenašel. O sto let později vrak lodi konečně objevili více než pět set kilometrů od její zamýšlené trasy… mlčenlivý hřbitov hluboko pod hladinou oceánu, který dychtivě čeká na první známky života. Cove a její potápěčský tým získal povolení rezavějící trup Arcadie prozkoumat. Jejich cíl je jasný: prohlédnout vrak, všechno natočit a pokud možno zjistit, jak a proč tato údajně nepotopitelná loď klesla ke dnu. Arcadia se však ještě nenabažila smrti. Pod hladinou číhá něco temného a hladového. Cove a její tým mají omezené zásoby kyslíku a loď se kolem nich pomalu uzavírá. Budou se muset probojovat na svobodu z nevýslovné hrůzy, která se je zoufale snaží polapit. Protože až budou uvěznění pod vlnami oceánu, už nebude cesty zpět.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: ekniha , Fobos

From Below , 2022

suiteki
26.09.2023 3 z 5

Jsem vášnivá čtenářka Darcy a od téhle knížky jsem očekávala hodně.
Čekalo mě velké zklamání, ráda bych napsala první půlka byla nuda, ale pravda je taková, že celá knížka se příšerně vlekla, minulost rozepsaná do tolika kapitol, by šla shrnout do pár vět. Doufala jsem že to zachrání konec, ale tady nebylo žádné překvapení, žádná zápletka, prostě se kniha ve svém pomalém tempu dovlekla do konce. Oceňuji námět a tu stísněnou atmosféru, kdy jsem se mohla po lodi potloukat spolu s potápěči, Darcy dokáže vtáhnout do příběhu, ale ani tak to nestačilo. Za mě zatím nejslabší kniha od Darcy.

Medovnice
22.09.2023 2 z 5

Strašně jsem se těšila. Fakt. No a ono nic. Jakože opravdu nic. Ok, dvě scény, spíš takové obrazy, se povedly. Jinak utrpení. Proč tolik stran?! Proč jeden ponor za druhým a v každém to samé? Při čtení mi taky málem došel vzduch, a to jsem ani nebyla pod hladinou.

mary2019
22.09.2023 4 z 5

(SPOILER) !!! SPOILER !!!

Děkuji Knihy Dobrovský za zaslání recenzního výtisku, jsem moc ráda, že jsem si knížku mohla přečíst a napsat recenzi.

Příběh popisuje dvě časové linie. Před potopením a současnost - tedy průzkum vraku. Začátek se mi líbil opravdu hodně, přiznám se ale, že v momentě, kdy dochází k barvitému a intenzivnímu popisu oživlých mrtvol pod hladinou, se začínám trochu nudit. Připomíná mi to trochu série Černé zimy - a tu jsem nedočetla. Asi mě více láká duchařina, než zombie.
Jsem ale přesvědčená, že fanouškům těchto bytostí se bude Pod hladinou opravdu líbit.
V závěru knihy jsem byla opět napjatá a zvědavá, jak vše dopadne.
Všichni hrdinové mi byli sympatičtí a v podstatě jsem měla pocit, že jsem pod vodou s nimi.
Kdo ale není příznivcem hororů, toho tento příběh asi neosloví.
Každopádně ostatním doporučuji. Knížka se čte sama a velice dobře.

skipiii
21.09.2023 5 z 5

Za mě skvělý! Trošku něco jiného než "klasické" domy od Darcy, ale mě to hodně bavilo!

Lexi7892
19.09.2023 1 z 5

Čekala jsem hodně, nepřišlo nic. Nuda, strach 0. Kniha zůstává nedočtená.

Christie2020
18.09.2023 3 z 5

Podle mě skvělý námět, který byl promarněný a nesplnil očekávání. Přitom by se z tématu dalo vytěžit víc.
Navíc na horor jsem se vůbec nebála.
Konec vypadal překotně, pak ještě došlo k zápletce, ale to situaci ani trochu nezachránilo.

renefer
18.09.2023 5 z 5

Super, Darcy nás přesvědčuje, že jí jdou nejen strašidelné domy, ale i strašidelné vraky lodí. Opravdu mi běhal mráz po zádech, pod hladinou, potmě, v mrazu, na lodi plné přízraků :)

StrYke
17.09.2023 4 z 5

Pod hladinou je skvělá, velmi napínavá kniha, ke které mám ale pár výtek. Chvílemi (hlavně zpočátku) mi přišla natahovaná a občas se některé pasáže opakovaly. Na jednu stranu oceňuji kvalitní rešerši, kterou musela autorka pro psaní vypracovat. Na druhou stranu je ale poznat, že sama aktivní potápěčkou není. Chvílemi zapomínala, že se děj odehrává pod vodou a popisované situace nebyly reálné. Ve výsledku jde ale opravdu o výborné dílo, které lze jen doporučit.

Ajuszka
16.09.2023 5 z 5

Darcy Coates mě asi nepřestane překvapovat!
Bravurně napsaný příběh o skupině potápěčů,kteří se potápí k vraku lodě Arcadia.

Musím se přiznat,že jsem během čtení měla lehké klaustrofobické pocity,protože samotné prostředí vraku a pocity potápěčů byly dokonale popsané. Vtáhne vás to do děje naprosto dokonale.

Pořádná akce a napětí se rozjela až posledních 100 stran,kdy jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Doporučuji k přečtení,ale upřímně.. už se těším na další ze série Strašidelných domů,která vyjde zanedlouho.

Peťula91
06.09.2023 4 z 5

Kniha o týmu potápěčů, kteří podepsali smlouvu, aby natočili dokument o vraku lodi Arcadia se četla téměř sama.
Střídaly se tu 2 časové linie - minulosti (před potopení lodi) a současnosti, kde postupně autorka vysvětluje záhady samotného vraku.
Příběh je napínavý, poutavý a určitě stojí za přečtení. :-)

mondulinecka
05.09.2023 5 z 5

Jo, Darcy mě asi nemůže zklamat. Další kniha přečtena jedním dechem, není nouze o mrazení v zádech a celkově napínavé čtení. Za mě zatím taky vede Černá zima, ale Pod Hladinou rozhodně stojí za přečtení! Jen doufám, ze bude Darcy tímto tempem pokračovat, ať se knihovnička hezky plní :D

TeriLoch
02.09.2023 5 z 5

Nebyla jsem si jistá, kolik dát hvězdiček, ale jelikož jsem byla fakt napjatá a knížku nemohla ani odložit, dávám plný počet. Zajímavý, svižný a napínavý děj. Doporučuji :)

VeronikaNovotna
31.08.2023 5 z 5

Super napínavá kniha. Za mne nejlepší kniha, kterou jsem zatím přečetla.

tessie_m
31.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Tým potápěčů s různými zkušenostmi se vydává natáčet dokument o tajemné, potopené a dlouho ztracené lodi Arcadia.

Musí se potopit do hloubky 90 m a to celkem 3x, aby splnili podmínky, které dostali od společnosti, která je sponzoruje. Zdá se to jako snadný úkol, ale opravdu tomu tak je? Nečeká na ně dole nějaké nebezpečí?

Kniha je popisována z pohledu více postav a prolíná se tam minulost se současností. Sledujeme příběh potápěčů, kteří se snaží zjistit, co se lodi a jejím
pasažérům přihodilo a zároveň se pomalu odkrývá příběh Arcadie, který vypráví člen tehdejší posádky. Co se ale s lodí stalo se dozvídáme až na konci, kdy se příběhy jakoby propojí.

Kniha se četla sama, jako všechny ostatní knihy od Darcy, bylo to skvělé, ale za mě rozhodně stále vede série Černá zima, kterou mi někdy tato kniha připomínala.

vadur.ka
28.08.2023 5 z 5

Řekla bych, že kniha má něco z Kořisti a něco ze série Černá zima. Opět něco jiného než strašidelné domy, ale čte se dobře. Za mně spokojenost.

Sarka25
23.08.2023 5 z 5

Tak tohle byla nejlepší kniha co Darcy napsala. Přečetla jsem ji za dva dny. Nikde žádná hluchá místa, rozhodně jsem se u knihy nenudila a celk to bylo i dost napínavé. Hrozně se mě líbí jak umí Darcy skvěle vše do detailu popsat že si člověk připadá jako by tam byl s nimi. Super tema. Nemám co vytknout.

veronika4001
23.08.2023 5 z 5

Včera jsem se dodívala na Zrození ďábla a tam také novomanželé všechno natáčeli na kameru - snubní prstýnky, svatbu, líbánky, narozeniny, party, oznámení o těhotenství. Říkala jsem si, že spíše žijí život pro kameru ne za kamerou. S kamerou vstávali, bez kamery si nepřichystali snídani, s kamerou dotyčný jel do práce; vlastně kamer měli víc.
Botnický záliv, někde mezi Švédskem a Finskem. Tam zabodnout prst. Zaoceánský parník SS Arcadie.
Poutavé, napínavé, cítíte hlubiny oceánu. Příběh má nejprve tři věcné linky, které se časově postupně prolnou ve dvě. To mi dodává pocit příběhu jako souhrnu celku.
Široký, hluboký, otevřený a nebezpečný prostor oceánu mě vždy udivoval a přitahoval zároveň, protože poskytoval nekonečně mnoho možností imaginaci, totéž barevná a nebezpečná podmořská fauna a flóra.
Líbí se mi vypravěčský styl "všeho do času", který je neunáhlený a vysvětlující postoje a pohnutky všech v týmu. "Není ohně bez plamínku" a psané souvislosti jsou nutné.
Příběh dává pocit mentálního sledování filmu a fantazie utváří větší pocit napětí, soustředění a pozornosti. Ať je tam cokoliv, vždy je to spojeno s tmavými místy, scénickými představami uzavřenými úzkostí, dalšími psychickými zábranami, znalostí moci lidí a jejich vnímání.
Záhady naklonění lodi, úhlu jejího zakřivení, nesourodé stíny snesou logické odůvodnění. Při prohledávání každé skuliny jsem ani nedýchala, zrovna též ve skrytu vraku obestřeného neznámem, tajemstvím a děsem.
Nad příběhem se vznáší negativní pocity, strach, otázky, otevření zábran; příběh pomalu ledovými prsty tepe čtenářovu psychiku, tlačí ji, vychytává slabá místa, prohlubuje je a nechává se oddávat jejich nedostatky. Atmosféra se stává čím dál těžší a tísnivější jako rozpuklý kámen.
Tísnivý pocit dávkuje autorka pořád, ale je to pouze tíseň, lekavé scény, wow efekty a rychlá akce chybí. Proplouváte příběhem, jak vás unáší podmořský proud. Klidně. Z příběhu je cítit sžití s oceánem, autorka ví, co je tam možné najít, s čím se setkat, jak jej popisovat a touto zkušeností nechává vést svoji představu děje. Já bych jej popisovala barvitěji a tudíž mimo skutečnost, nereálně. Zdá se mi, že autorka ví, jak na oceán nahlížet. Proto je zde všudypřítomné zdání sem tam tajemných prvků, jakéhosi netušení, přesto zcela spořádaného života v oceánu. Knihu doporučuji, je lehce oddychová, ale vtáhne do děje.

milanříský
21.08.2023 3 z 5

Ke knihám Darcy Coates mám celkem ambivalentní vztah, jakmile opustí šablonu strašidelných domů, vlastně mě její knížky i celkem baví. A tak nějak doufám, že tyhle standalone kousky budou vycházet častěji, jedná se totiž o ukázkový příklad nenáročného hororu, oddychové četby se strašidelnými prvky. A zhltnete je rychle, protože jsou to dost návykové page turnery. Míním tím primárně Kořist a teď i Pod hladinou.

Novinka sleduje výpravu za potopenou a ztracenou lodí, naprosto většina se tak odehrává pod hladinou, potápěči jsou omezeni viditelností a jakmile poprvé vplují do obřího vraku, Darcy si vás obmotá. Nejedná se o žádný literární klenot, pár hluchých míst v knize taky najdete ale atmosféru postupného prozkoumávání se Darcy vystihnout podařilo fakt dobře. Vlastně ani nevadilo, že hororové momenty ve větším měřítku přicházejí až v poslední třetině knihy.

Pod hladinou je ekvivalent odpočinkového filmu - zabaví ačkoliv je to řemeslně spíš nadprůměr, žádnou zásadní bouři v žánrových vodách nevyvolá, originalitou nepřekypuje, vše je předvídatelné, bez větších emocí a s happyendem. Ale taky dost čtivé, což občas prostě stačí.

Oscar_the_Freak
19.08.2023 4 z 5

Tato kniha byla první co jsem od Darcy Coates četl, přiznám se, že jsem od toho ze začátku moc nečekal. Snažím se od knih co jsou vyloženě nové nic neočekávat, poté nehrozí tak velké zklamání. Mohu s potěšením napsat, že jsem byl příjemně překvapen.

Kniha je svižná, na každé straně se něco děje a člověk se tak nezačíná okamžitě nudit. Občas jsem se v rámci zvratů dostal do okamžiku, kdy jsem se sám sebe ptal, co se může ještě podělat. No, vzhledem k tomu, že většina děje knihy se odehrává pod vodou v neprozkoumaném vraku lodi, která se potopila za zvláštních okolností, tak odpověď je snadná - podělat se může vlastně úplně všechno.

Jako velké plus beru to, že kniha má dvě dějové linky, kdy jedna se odehrává před potopením samotné Arcadie a druhá, která začíná před prvním ponorem k vraku. Díky tomuto rozložení je kniha napínavější a zároveň čtenář může teoretizovat jak nad tím, proč došlo k potopení a následně hádat proč se potápěčům děje to, co se jim děje.

Postavy jsou napsané dobře a snadno by člověk řekl, že to mohou být skuteční lidé. Mají své světlé stránky, ale i ty stinné, díky kterým jsou uvěřitelnější. Od prvního zvratu/zádrhele jsem si v hlavě začal dělat mapu toho, kdo by mohl vše špatné mít na svědomí.

Od začátku mi kniha atmosférou připomínala kombinaci různých filmů, konkrétně Titanic, Blair witch project, Ghost ship, The Thing a The Descent.

Celkově hodnotím knihu 4/5 neboť konec mi přišel celkem odfláknutý, jak kdyby kniha přestala autorku bavit nebo kdyby to vše chtěla ukončit pro ní snadným způsobem a odmítala použít kreativnější řešení než to snadné, které ve finále použila.