Po strništi bos

Po strništi bos https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175251/bmid_po-strnisti-bos-5q2-175251.jpg 4 1110 289

Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč. V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který.... celý text

nikikostadinova
07.05.2019 5 z 5

Viděla film a poté jsem četla. Oboje se mi líbilo

hrdlickova_61
23.04.2019

Napřed jsem viděla výborný film a těšila se na knížku. A kdybych napřed četla knížku, také bych ji shledala jako výbornou a těšila bych se na film.

Trochu mě udivilo, že maminka není na konci děje v jiném stavu, když v Obecné škole má hned po válce už holčičku. Ale to tak nějak patří ke klukovskému ladění knížky a filmu, že pro spoustu jiných dojmů něco takového zůstává v pozadí...

Četla jsem vzpomínku pana Svěráka, která v knížce myslím není, ale krásně se k ní hodí: protože se jako malý před venkovskými kluky styděl, že neumí pískat na prsty, vyluzoval zvuk hlasivkami a předstíral, že jde o hvízdání. Od toho prý má po celý život svůj typický zastřený hlas : o)

morava
17.03.2019 5 z 5

Vetsinou si prectu nejdrive knihu, nez zhlednu film. U teto to bylo naopak.Ja se zacetla, a i presto, ze jsem vedela o cem budu cist, jsem se od knihy nemohla odtrhnout.Ba co vic.Nadchla mne tak, ze si poridim i mluvenou verzi, protoze pribeh maleho Edy a jeho kamaradu proste potrebuji slyset z ust pana Sveraka. A myslim si, ze to bude takova tresnicka na dortu, nebo jak se rika do tretice vseho dobreho. I pres dobu , ve ktere se vse odehrava, jsem se usmivala a vychutnavala si jazyk a styl, ktery proste neni treba ani komentovat. A castokrat jsem se i ja v mysli prenasela do doby meho detstvi, kdy jsme kazde letni prazdniny jezdili k babicce a dedovi na vesnici, a tesili se na nase kamarady a na ruzna dobrodruzstvi. Uzila jsem si s knihou, diky panu Sverakovi, prijemne nedelni odpoledne :-)

tereka
15.03.2019 5 z 5

Vyprávění Zdeňka Svěráka mám ráda, kniha je skvělá k oddechovému čtení.

ZuzziŠ
08.03.2019 4 z 5

Sonda do duše čtenářky

Kupodivu jsem věřila všemu, až do momentu, kdy se děj knihy začal odehrávat na pozadí velkých dějinných událostí. Jako kdyby právě ty se netýkaly lidí. Jako kdyby to byly jen kapitoly v učebnicích dějepisu.

alef
19.02.2019 5 z 5

„A že nejdeš ven? Hrát si s klucima.“
„Pojď. Nemůžeš tady bejt celý dny zalezlej.“

Příběhy plné klukovské „poezie“ :-), pro mě jeden z důvodů, proč po knížkách pana Svěráka pravidelně sahám a proč je tak ráda čtu. Příběh Edy se ale malinko odlišuje, je totiž daleko víc subjektivní, výrazně autobiografický. Prostřednictvím Edy nás pan Svěrák zavedl do svého dětství, aby nám ukázal neprůbojného, plachého městského kluka, kterému se podaří začlenit se mezi místní „otrlé“ kluky, a tak dostat svou šanci, vyrůst v „pořádného“ ... nebo řádného? .... muže :-).
Příběh je od počátku uvažovaný jako filmová povídka, pan Svěrák ho psal už s tím, že bude příběh zfilmovaný, což může mít své výhody, před očima vám v podstatě poběží film – jednotlivé „scény“ – pečlivě vybrané epizody z dětství sestavené do příběhu se silnou pointou. Eda je v příběhu malý kluk, a tak i vypravuje a popisuje, bez příkras mluví o tom, co prožívá, klukovsky popisuje situace, tak, jak mu je vysvětlili dospělí, výsledkem pak je ... láskyplný text.
On totiž nelíčí jenom historii jedné rodiny, venkova a života za Protektorátu, v tom příběhu je ještě další rovina (našla jsem jich tam víc, ale tahle se mně osobně moc líbila), Eda svým klukovským způsobem tak krásně hovoří o ženách :-). Jeho ideálem ženské krásy je samozřejmě jeho maminka, tatínek tak obdivován není :-) ... Eda k ní vzhlíží, což asi bude částečně dáno i tím, že on prostě krásným, klukovsky milým a poetickým způsobem popisuje a pozoruje všechny ženy :-)
... ve vztahu k mužům:
„Moji rodiče se k sobě moc nehodí, ale mají se rádi. Tatínek je o dva centimetry menší než maminka, a když jdou někam spolu, nosí klobouk, aby byl větší… Maminka má krásné vlasy a tatínek má pleš. A na té pleši má hrbol od úrazu.“
... ve vztahu k dalším ženám:
„Teta má větší prsa než maminka, při práci se jí vlní a zapocený žlábek mezi nimi se odkrývá a zakrývá, což se mi líbí.“
... ve vztahu k potenciální ... lásce:
„Míle je asi šestnáct. Je krásná. Pod tričkem se jí při dýchání zvedají bochánky prsů ...“.

Jak už jsem řekla, vyrůstá z malého kluka ... v muže :-), a nejenom ve vztahu k ženám, v příběhu budete sledovat taky další Edovu „iniciační“ cestu ... k tomu mít, nejen po klukovsku „pro strach uděláno“ :-) ...

„Tyhle řeči by si ženský mohly odpustit, nedělají mi dobře… ‚Kluk se celej třese,‘ zjistí maminka. ‚Netřese!‘ bouchne mě teta do zad. ‚Ten má pro strach uděláno, viď?‘ Přikývnu, ale že bych měl pro strach něco uděláno, to teda nemám.“
...
„Umiňuji si, že nebudu dělat našemu jménu ostudu. Budu tvrdý. V žádném případě mi nesmí koukat z očí, že chci přes držku.“
...
„Jenže pak přijde další perná zkouška: strniště. Všichni po něm jdou, jako by nepíchalo. Udělám pár kroků a zakvičím a vzpomenu si, že můj bratr umřel na otravu krve, protože si vrazil do chodidla rezavý hřebík. Rychle si nazuju boty. ‚Vojíne Součku, zuj se,‘ řekne přísně generál Ota. ‚Jinak budeš furt blbej Pražák.‘ Tak si zase boty zuju a opatrně vykročím. ‚Já už si na to moc nevzpomínám,‘ řekne z tříkolky beznohý Vlastík, ‚ale šoupej nohama, nezvedej je.‘ A tak jdu, jako když bruslím. Nepíchá to. Vůbec to nepíchá! Umím chodit po strništi bos.“

E_Lan
27.01.2019 4 z 5

Nejprve jsem knihu přečetl a moc se mi líbila. Příjemně protkaná hezkými emocemi v nedobré době. Pak jsem viděl film, trochu zklamání, ale také velmí dobrý počin. A teď jsem knihu poslechl v podání Zdeňka Svěráka a to je neskutečný zážitek! Skvělý přednes, za kterým je znát, že to tak skutečně bylo. Jedním dechem posloucháno!

Jessybelle
18.01.2019 5 z 5

Taková milá jednohubka... Pan Svěrák je třída.

Aki12
06.01.2019 5 z 5

S obrovskou úctou a pokorou hodnotím knihu, která je laskavá, milá, pravdivá a s každou stránkou dokonalá.
Hodně lidí si stěžuje, že příběh nemá pointu, napětí a vlastně ani nejde o ucelený příběh. Důležité je si ale uvědomit, že Po strništi bos je vzpomínání starého pána na jeho dětství v době okupace, se vší tou Svěrákovou laskavostí, lyrikou a humanismem. Pohled malého kluka na velké věci, které prostě nemohl chápat, v hřejivé atmosféře vzpomínek na časy, které jsou už pryč a nikdy se nevrátí. Za mě to bylo takové pohlazení, malý oddech ve světě plném cynismu a násilí. Neříkám, že to bylo bezchybné, ale to není skoro nic.
PS. DĚKUJI ZA DÁREK ÁJO!

bosorka78
03.01.2019 5 z 5

Po zhlédnutí filmu jsem si knihu musela prostě přečíst,zajímala mě hlavně postava Vlka,ale nic jsem se nedozvěděla, dokonce měl v knize daleko menší prostor než filmu. Ale jinak moc milá kniha, přečtená za odpoledne.

Sajmoonek
03.01.2019 4 z 5

Tahle kniha je prostě neuvěřitelně milá. Mám takový pocit, že pan Svěrák mě ani nedokáže zklamat.

tomik2132
31.12.2018 4 z 5

Naprosto dokonalé po všech směrech. Krásný a moc milý styl psaní Zdeňka Svěráka je nenapodobitelný. Mnoho milých příhod, čtenář se dozví něco o životě na venkově. Shlédla jsem i filmové zpracování, moc se mi líbilo. SKVĚLÝ :)

mataj
30.12.2018 5 z 5

Velmi milá knížka. Četla se výborně a určitě doporučuji k přečtení. :)

Anett13
26.12.2018 5 z 5

Tahle knížka byla kouzelná. Četla se strašně dobře a chtěla jsem, aby byla delší. Byla to moje 1. knížka od autora. Přišlo mi, jak kdybych všechno prožila s hrdinou a knížka mě hodně dojímala. Na film se určitě podívám. :)

annettka1098
22.12.2018 3 z 5

Kniha je krásně napsaná a čte se sama. Viděla jsem nejdříve film a v knize jsem se vlastně nedozvěděla nic nového. Film byl obsahově bravurní a byla v něm obsažená celá kniha.

Dela111
19.12.2018 5 z 5

Humorné a dojemné příběhy z pohledu sedmiletého kluka, který objevuje svět na vesnici. Vzpomínky na dětství bývají ty nejkrásnější. Když toto téma použije takový mistr slova jako je pan Svěrák, je z toho poetické milé vyprávění, které zahřeje na duši.
Už vím jak chodit po strništi bosá a nepopíchat si přitom nohy. :-)

maja2712
13.12.2018 5 z 5

Pan Svěrák mě opět svým moudrým vyprávěním vtáhl do dětství a bosých nohou a na venkov a mezi kamarády a mezi situace viděné očima malého kluka. Krásná čeština, hezky jsem se "prošla" po naší české vesnici na konci války.

Alethea_k
09.12.2018 5 z 5

V dnešní době zvláštní slovosled, ale nenásilné vyprávění mě natolik pohltilo, že jsem knihu přečetla na 2 zátahy. Na to, jak je příběh kraťoučký, mne dokázal zasáhnout. Takže za mě jedině plus. Pokud chcete jednohubku z konce války, rychle pro ni!

DancerJaneBooks
08.12.2018 4 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY
Já jsem ten typ člověka, co díky konci dává lepší hodnocení. Prostě si nemůžu pomoct. U téhle knížky se mi to stalo znovu. Normálně bych dala asi tři hvězdičky, ale ten konec prostě...
No, každopádně nebudu začínat koncem. Tuhle knížku jsem si přečetla jenom kvůli Čtenářské výzvě 2018. Jinak bych si ji nepřečetla. Mám totiž doma ještě tolik knížek, co chci číst a s touhle uzoučkou ani ne sto stránkovou knížkou se plácám skoro dva týdny :(... Už z toho jde poznat, že mě to bohužel skoro vůbec nebavilo. Ale byl v tom dobrý námět. Předpokládala jsem ale, když Zdeněk Svěrák do anotace napsal, že to bude i z části vymyšlený příběh, tak jsem myslela, že to udělá tak nějak víc záživnější. Možná jsem to nepochopila, když je to přece jenom určené pro dospělé, ale prostě mě nebavilo nekonečné popisování něčeho, co v tom příběhu není důležité. A vlastně tam ani nebyla žádná zápletka. Což mi na knihách vadí asi nejvíc, když tam není žádná zápletka. Autor se nám tím snažil něco říct, což se mi líbilo a ten konec byl taky krásný a šikovně udělaný, ale pro mě děj celé knížky byla prostě nuda. Což se divím, když je tahle knížka celkem hodně dobře hodnocená. Holt to asi úplně nebyl můj šálek kávy. Ztratila jsem tím celkem hodně času, ale co no. Nějaké pozitiva tam přece jenom byla. Tak například: styl psaní byl perfektní, to se musí nechat a Edu jsem zbožňovala, byl super. Taky se mi moc líbilo, že aniž by tam bylo nějak moc řečeno, že se to odehrává v období druhé světové války, tak to z toho příběhu prostě šlo cítit.
Ale jsem ráda, že tuhle knížku mám přečtenou. Aspoň vím, že do povídek se moc pouštět nemám, pro příště :).

ErikaJ
10.11.2018 5 z 5

Krásně napsáno, lehce čtivé. Knížky p.Svěráka mě vždycky pohladí po duši...