Píseň pro Lyu

Nejtesklivější povídky, jaké kdy americký spisovatel G. R. R. Martin, autor monumentální trilogie Píseň ledu a ohně, napsal a publikoval v nejvýznamnějších SF časopisech své doby (Amazing, Analog, Galaxy), pocházejí z první poloviny 70. let. Ve většině z první desítky próz se již objevují hororové prvky, typické pro pozdější Martinovu tvorbu - šílený technik hvězdné brány, mrtvoly se syntetickými mozky, zmutované lidstvo po jaderné katastrofě, automobil odsouzený strašit na opuštěných amerických dálnicích. Titulní novela této sbírky je velice křehký, nicméně mrazivý příběh telepatů, jejichž láska nepřežije profesní úkol na vzdálené planetě Škí, uprostřed prastaré civilizace ovládané tajemným kultem. Ale především je to příběh o lidském osamění, o hledání Boha a smyslu existence. G. R. R. Martin napsal Píseň pro Lyu ve svých čtyřiadvaceti letech, v roce 1974 ji publikoval v Analogu a v následujícím roce za ni obdržel své první významné ocenění v žánru SF (Hugo 1975), které ho vyneslo až na vrchol hvězdné kariéry. - Oficiální text distributora...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/122273/pisen-pro-lyu-122273.jpg 4.2136
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton

A Song For Lya and Other Stories (2001)

Kniha Píseň pro Lyu

jarynek
21.11.2018

Moc takovéto melancholické čtení nevyhledávám, zkusil jsem to jen kvůli autorovi, ale Martin opět přesvědčil, že je to pan spisovatel. Jako i v jiných povídkových knihách se zde najdou slabší kousky, ale vedle toho je několik skutečně výborných povídek, které čtenáři dlouho zůstanou v hlavě a které ho donutí alespoň na chvilku přemýšlet o životních hodnotách.

Widow Embalmer
14.08.2018

Nadčasovost především technologická, ale i výrazová, morální čí obecně literární mě příjemně potěšila. Sám jsem se musel ujistit, že je kniha skutečne 42 let stará, mě ale nic na tom, co jsem četl, vůbec zastaralé nepřišlo.
Bohužel jsem ale z těch slavnějších Martinových antologií četl tuhle až jako poslední a protože se Martin jako spisovatel rok od roku zlepšoval, je logicky podle mě tahle slabší, než novější Písečníci nebo Písně mrtvých, kde mimo jiné problematika "poháněčů" dostala pořádný prostor a hloubku, zatímco zde povídka o nich svou svou tématikou spíše rušila.
Písneň pro Lyu tedy je dnes už spíše pro skalní fanoušky autora. Pro čtenáře lačné vyšší kvality doporučuji pozdější autorovu tvorbu. V případě zájmu o podobnou temnějsí a přemýšlivější sci-fi literaturu doporučuji Briana Aldisse nebo Bruce Sterlinga.

Lenka.Vílka
04.07.2018

Další Martin, další povídky. Možná se jednou dopracuji ke klasické knize. Ale zpět k povídkám. Autor v nich odkryl přesně to, co se většinou snažíme zakrýt. Spojující prvek povídek pocit zmaru, ztráty, beznaděje, žádné budoucnosti, deprese, špíny a všech těch negativních věcí, mi moc sednul. V rozmezí roku 71 až 74 musel bejt Martin v hodně velký nepohodě, že tohle stvořil.
Nejsem na povídky, ale Martin mě šokuje, v jeho podání jsem spokojená.

Hodnocení knihy je průměr hodnocení povídek a komentář jednotlivých povídek u jednotlivých povídek.

Četla jsem vydání z roku 2002.

Pitbullka
21.05.2018

Za mě nudné, melancholické a dost nezáživné. Vlastně snad ani nebyla povídka, která by mě bavila. Pro mě bohužel obrovské zklamání.

invocation11
24.03.2018

Na rozdíl od povídkové sbírky Písečníci (kde Písečníci byli skutečně TOP a bomba, kdežto zbylé povídky buď příliš nezaujaly nebo danou formu výrazně přesahovaly a zasloužily by si rozvést alespoň na úroveň novely), byla sbírka Píseň pro Lyu tak akorát vyvážená.

Bylo to tesklivé, melancholické, mnohdy existenciálně-atmosférické (Mlha padá k ránu, Druhý stupeň osamění), filozofické... zkrátka úplně jiné než sb. Písečníci. A titulní Píseň pro Lyu..., ta si mě zkrátka získala. Chtěla bych napsat - plačme pro Lyu, ale třeba Lya právě pláče pro nás, protože jsme mezi sebou tak sami, tak vzdálení, tak odcizení...

stepnicka8373
17.12.2017

Četl jsem už po třetí a názor jsem nezměnil. Martin je perfektní povídkář. Pouze povídka NMR mě nikdy moc nebrala.

Hecate23
24.11.2017

Povídky nebyly vyloženě špatné, ale nic z čeho bych si sedla na prdel.

Bublinka.
20.11.2017

Z každé povídky dýchl svět, který byl opravdu promyšlený, během pár řádků/stránek ho autor i pěkně přiblížil, nechybělo ani politické pozadí a nakonec několik povídek vybízelo k zamyšlení, ty se mi paradoxně líbily nejméně. Každopádně žádná nebyla jako druhá, pokaždé přišel výrazný nový nápad nesrovnatelný s ničím jiným, ať už to byly mrtvoly se syntetickým mozkem, šílený technik (pořád jsem si říkala, že na tom, co píše nic šíleného není, a pak...) nebo i parazit Gríška (toho jsem se snažila si moc nepředstavovat). Co mi vážně nesedlo byl Hvězdný zápas, jednak jsem fyzikální antitalent a navíc jediný týmový sport, který uznávám je hokej a popis několika zápasů amerického fotbalu mne umořil. Nesedla mi ani ta všejímající láska na planetě Škí, ovšem její pojetí jinak bylo naprosto geniální.