Střet králů 1

2. kniha série Píseň ledu a ohně, část 1. Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži - král Robert Baratheon a lord Eddard Stark - kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví. Zatímco oblohu protíná znamení zkázy - kometa barvy krve a plamene - o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají. Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože - když se střetnou králové - chvěje se celá říše. První vydání. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29111/stret-kralu-1-SbR-29111.jpg 4.7676

Píseň ledu a ohně (2.)

A Clash of Kings (1998)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Lucik100

V tomto díle jde hlavně o politiku a nástupnictví na trůn. Ze začátku to trochu nudí, ale když jsem se pak začetla, tak mě to bavilo.

špulo

Martin sa vo svojom svete nimrá, vŕta, šperkuje každý detail. Mne to nevadí, chcem viac...

CharlesWard

Martin začíná rozjíždět svou válku růží ve velkém. Na hřišti se objevují nové postavy a právoplatných králů s nárokem na trůn, je najednou mnohem víc, než se nejdřív zdálo. Ve vzduchu navíc visí další bitva...

Faila

Druhý díl jsem si užila o něco více než první zejména proto, že Střet králů už se výrazněji liší od své seriálové podoby. Mám také pocit, že Martinův styl psaní se mírně vylepšil. Stejně jako první díl je i tento z mého pohledu dokonalý co se týče příběhu a postav, nenapadá mě, co vytknout.

achilles
23.11.2017

Občas si při čtení říkám, proč tam je tato kapitola, tato pasáž, není to zbytečné? Asi ne. Ono se to pak později hodí, člověk si vzpomene a je mu to jasné. V seriálu taková "hluchá" místa nejsou, děj tam celkem "odsejpá", ale právě proto je kniha vždycky něco víc, taková přidaná hodnota.

achilles
23.11.2017

Pokud bych měl hodnotit něco jiného než samotnou knihu, která je samozřejmě nádherná, jsou to postavy. To je dokonalost sama. Tolik rozdílných povah se v jednom románu těžko vidí. Tyrion je bezkonkurenční, stejně tak Tywin (moje krevní skupina :-), miluji jejich dialogy. Arya je má favoritka, nedá se ji nefandit, i když každého provokuje.
Když trochu přivřu oči, setkávám se s většinou postav i v reálném životě.

mamadli1922
12.09.2017

Stejně jako řada jiných rozsáhlých sérií i toto dílo tvoří v podstatě samostatnou kulturu. Příběh klání rodů Chemistrů, Birellů, Maratheonů, Párků a Gamejoyů prostě baví. Martinův styl je čtivý a proto nevadí ani občas výrazná retardace děje.

martina2704
18.07.2017

Byl to trochu zmatek. První část byla pomalejší, pletly se mi některé postavy, trochu jsem se ztrácela v ději, v druhé části se to už vyjasnilo a četlo se mi lépe. Ale to nic nemění na tom, že příběh je to skvělý a drží vás v napětí, protože čekáte, co si to na vás Martin zase vymyslí.

martina2704
14.07.2017

Děj se trochu zpomalil, přibylo pár nových postav, ale i tak se první část Střetu líbila. Autor je skvělý vypravěč, takže i části, kde se zas tak moc neděje, jsou čtivé a chytlavé a určitě jsem se u nich nenudila. Z postav začínám hodně přicházet na chuť Tyrionovi a Arye, tak doufám, že tam ještě pár kapitol vydrží :)

Sisssi
12.02.2017

Oproti prvnímu dílu se v pokračování zbytečně moc mluví a málo děje. Mrzí mě určtá předvídatelnost (např. ve chvíli, kdy se Cressen začne zabývat myšlenkou otrávit Melisandru, je čtenáři, který přisoupí na hru autorovy poetiky jasné, že se nakonec otráví on sám) a hloupé a zbytečné Martinovy chyby.
1. naivní představa, že žena má na počátku těhotenství prsa plná mléka - slyšel autor někdy slovo mlezivo?
2. dvakrát se zdůrazní stažení králíka, ale dál se asi peče nevykuchaný - chudák Jon, to by si tedy pochutnal.
3. chybné užití slova chrlič (gargoyle = ozdobný architektonický prvek, odvádějící vodu) v případech, kdy měl být užit jiný výraz (chimera = žádnou vodu neodvádí, přípdně úplně neutrální slovo statue), tento nedostatek mohl být odstraněn alespoň dobrým překladatelem, ovšem od člověka, který vyprodukuje větu "Tvoje Výsost pro tebe poslala?" (správně "Její Výsost") nebo "Ty nejsilnější vydrželi do večera" (správně "Ti nejsilnější vydrželi do večera"), mě to ani nepřekvapuje, o užití přivlastňovacích zájmen a přehnaně častém užití "mně" na úkor "mi" ani nemluvě.
Doufám, že druhá část druhého dílu bude lepší a už se na ni těším.

Misha11
25.12.2016

Druhá část Střetu králů je pro mě na podobné úrovni, jako ta první. Malý posun v ději, ale ani tak zde nejsou vyloženě nudné pasáže a autor nechává čtenářům prostor pro přemýšlení. Na konci se opět dostavuje akce a děj začíná být zajímavější.

Misha11
25.12.2016

V první části druhého dílu jsem si všimla postupného "zpomalení" děje, vše se táhne, je to zdlouhavé, nic pořádného se vlastně ani nevyřeší. Ale potěšilo mě přidání dalších postav, které vyprávějí svoje kapitoly.

Hlavi
25.06.2016

Velmi kvalitní a zábavná kniha. Doporučuji

Phorbo
17.12.2015

shltnuto jedním dechem. Nemohu si vynachválit Martinovo vyprávění, které už postrádá nudnejší pasáže, snad jen s momenty v první třetině knihy. Ale jinak, je to smršť situací, u kterých bych tajil dech, kdybych neznal vývoj příběhu ze seriálu. Ihned se pouštím do třetího dílu, protože to prostě jinak nejde. Todle se musí hltat, hltat, HLTAT! HODOR!

Phorbo
17.12.2015

Velmi krásný a chytlavý začátek druhého dílu eposu Písně ledu a ohně. Neskutečné jak pořád musím srovnávat knihu se seriálem. Stejně se to nedá srovnat jak jsem si myslel. Seriál je skvělá prezentace knihy, ale nemohu se dočkat až se dostanu k třetímu dílu dříve než příjde ve zfilmovaná verze. Nemohu než odcenit skvělé vyprávěcí schopnosti Martina a málo nudných pasáží. Dovolím si srovnat s Tolkienem a ten vsází na čtenářovu loajalitu, která chce vědět všechno dříve, než samotný příběh. Martin ale píše zárověň vývoj příběhu a vývoj postav, proč se chovají takhle a takto, proč je todle takhle. Nenechává si celou kapitolu jen aby vysvětlil co a jak se dělo a proč. Retrospektivu používá velmi precizně a čte se tak celý příběh spatra. Nemohu si více než vynachválit.

Peti
12.12.2015

Druhý díl knihy Střet králů, na můj vkus začíná být příběh příliš krvavý a místy i zdlouhavý. Skřeta mám čím dál ve větší oblibě, nemá lehkou pozici, ale snaží se seč může a dokonce má i srdce - i když ho rád dává nevěstkám :). Zimohradu je mi líto, Theon se tedy ukázal. No nic - jde se číst dál:).

Peti
06.12.2015

Sansa asi vůbec netušila, co způsobí tím, že poví malé tajemství královně. Chlapecký král na trůně, který má rád boje na život a na smrt, Arya na útěku, Tyrion intrikující na královském dvoře, válka, Noční hlídka na lovu za Zdí a do toho zrození 3 draků. Příběh pokračuje, děj se mistrně proplétá a rozplétá.

1v8na
19.07.2015

Příběh se mi opět velmi líbil. Byl napínavý, dobrodružný. Theon mě rozčiluje čím dál tím víc, společně s Cersei. Byl mi líto Tyriona. Hajzlík je také Joffrey. Ohromně by mě zajímalo, jak dopadne Rickon a Bran.

1v8na
19.07.2015

Příběh se mi velmi líbil. Byl napínavý, dobrodružný. Nejvíce mě fascinovaly ty dvorské intriky, do kterých se zapojil i Tyrion. Začínám čím dál tím víc nenávidět Cersei. A zároveň lituju Aryu.

Marika Vanova
02.07.2015

Tento díl už mě tak nebavil jako ten první, ale počkám si ještě na druhou půlku.

Cancer
04.10.2014

Snad jediná věc co mě rozčiluje na knihách George R. R. Martina, je kolik postav v jeho knihách umírá. Sotva si člověk jednu postavu oblíbí, musí ji za nedlouho nahradit jiným favoritem číslo jedna. Na stranu druhou příběh je plný zvratů a díky předešlé výtce si neustále udržuje dynamiku. Ke konci knihy již člověk získává přehled o spoustě rodů a příbuzenstva, intriky jsou pak o to zajímavější.

Ronnie68
02.10.2014

Knihu jsem právě přečetla a opravdu se mi úžasně četla ... některými částmi se sice nepatrně od seriálu liší - ale mě to vůbec nevadilo...
Prostě bomba.

Ronnie68
19.08.2014

Přečetla jsem a fakt se mi líbila, ale je to zatím jen jedna polovina knihy, ale na té druhé polovině se již pracuje,.. už se těším až ji dočtu
Jelikož jsem první viděla seriál před knihou, tak jsem to v hodně ohledech srovnávala. Pár odlišností by se našlo, kniha rozvíjí fantazii, tak jsem se dokázala snadno začíst.

kusma
06.07.2014

Po tomto dílu jsem měla poněkud noční můry. Je to vcelku krutý masakr... Ale nejde přestat číst...

kusma
28.06.2014

Trochu pomalejší než první díl, trochu moc rodů, chvílemi trošku moc politikaření... Ale přesto jsem četla a četla. A budu číst dál. Ač díky počtu knih vím, že konec je hodně daleko - to mě na jednu stranu těší, na druhou stranu deprimuje...

Foolinrose
28.06.2014

Pořád to hltám, ale Hra o trůny se mi líbila o kapku víc. Něco mi tam chybí a hlavně tedy dvě postavy, co zemřely, mezi nimi moje extra oblíbená, u které jsem čekala, že bude jedna z hlavních až do konce a hlavně mě moc nebere to válčení. Doufám, že už z mým oblíbenců nikdo neumře. :-) Miluju kapitoly s Aryou a Tyrionem.

Culinka
19.06.2014

Další díl úspěšně za mnou. Teda těch zvratů ale bylo! Neváhám ani vteřinu a sahám po dalším pokračování!

Culinka
17.06.2014

V tomhle díle mě trochu odradilo všechno to politikaření a válčení a ze všech těch možný rodů jsem měla hlavu v pejru, ale i tak jsem četla a četla a četla....až se musím vrhnout na další pokračování. Myslím, že jsem si vytvořila celkem slušnou závislost!

yank3e
25.05.2014

Některé pasáže možná byly zbytečně zdlouhavé, ale po stránce příběhu opět perfektní. Po druhém díle už se do něj člověk tak ponoří, že mu připadá s každou kapitolou lepší a lepší.

Blekí
11.05.2014

Vychvalovat můžu to samé, co jsem vychvalovala i u prvního dílu. Trvdá realita, žadné princezny a princátka, kteří spolu budou žít šťastni až na věky věků. Opravdová promyšlenost příběhu a celého světa umožňuje knize ožít. Děj u knihy nějak hodnotit nemůžu, znala jsem ho předem, k seriálu jsem se holt dostala dřív, tudíž žádné nečekané zvraty u čtení nebyly, přesto mě ale velmi bavil.
Tohle je prostě jedna z těch knih, které nemůžete přečíst, aniž by ve vás nezanechaly stopu, což platí o celé sérii.