Střet králů

Střet králů https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359899/bmid_stret-kralu-qvp-359899.jpg 5 3858 286

Král i jeho místokrál jsou mrtví. Západozemí čelí největší krizi od rebelie proti šílenému králi. Roberta Baratheona rozpáral kanec, Eddard Stark se stal obětí intrik, které se snažil sám rozplést. Království je bez silného panovníka a svou šanci větří velcí i malí hráči. Robb Stark je korunován králem Severu, na jihu o trůn usilují bratři krále Roberta. Druhý díl dnes již legendárního cyklu Píseň ledu a ohně se odehrává v ještě zběsilejším tempu než Hra o trůny. George R. R. Martin bez uzardění ničí ve své knize celé armády, o jednotlivcích nemluvě. Nečekané zvraty, krutá politika, závist i pomsta jsou kořením, kterým autor rozhodně nešetřil. Střet králů může propuknout naplno. Vychází v novém překladu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

A Clash of Kings , 1998

Hudis
12.09.2013 5 z 5

Podle mě stejně kvalitní, jako první díl. Líbili se mi nové postavy, ale chyběl mi tam Robb ( i když na děj to nemělo žádný vliv). Oproti seriálu je děj v některých místech jiný, ale za to srozumitelnější. Postavy se vyvíjejí a to je jen dobře.

Traabant
06.09.2013 4 z 5

na mě trochu dlouhá, musel jsem to několikrat odložit a dát si chvilku pauzu něčím, kde vás konec čeká trochu blíž než za několik tisc stran :-D
Jinak je to bobovní kniha, skvělý příběh a velmi dobře napsaný. Hra o trůny mě sice bavila o trochu víc ale tahle má taky své kouzlo.

Dixinka
29.08.2013 4 z 5

První díl byl hezčí, ale není to marné čtení. Strhující děj, nyní zaostřeno na jiné hrdiny knihy. Určitě pokračuji dál a už jsem si v knihovně zamluvila další díl.

eleryn
28.08.2013 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Prostě tento autor si získal moji oblibu u jeho knih a Píseň ledu a ohně se stala mým nejoblíbenějším příběhem.

kom72
18.08.2013 4 z 5

Oproti filmovému zpracování se v knize objevuje pár míst navíc, přesto mne druhý díl ságy tolik nepohltil jako první díl.
Nyní jsem v očekávání, jak se mi bude líbit 3. díl, který jsem bohudík zatím neviděl na HBO. Hodně se těším...

LEGACY
14.08.2013 4 z 5

' Léto skončilo a v říši panuje pět králů. Jeden král by mohl být strašný, ale pět?'

Tohle spousta z nás potřebovala - odreagování od reálného světa formou, které uvěříme. Dílna GRRM prostě tvoří něco, co tu před námi ještě nikdy nebylo a nám nezbývá než hltat každé jeho slovo a doufat, že tentokrát to jeho oblíbený charakter přežije.

gogo
05.08.2013 5 z 5

Další monumentální dílo od mistra Martina. Skvěle pokračuje ve stopách prvního dílu a pokud se někomu líbí Hra o trůny, musí bezpochyby zahrnout superlativy i Střet králů... :)

Belatris
21.07.2013 2 z 5

To, co mě na prvním dílu série tolik bavilo, už působí ve dvojce poněkud obnošeně. POVéčka některých postav už nejsou příliš nosná - utápějí se v popisech oblečení a krajiny, což od určitého bodu působí trochu samoúčelně a četba ztrácí tempo. Jen ve chvílích, kdy nedostatek inovativnosti vyvážil atraktivnější moment v ději, jsem pociťovala alespoň záblesky nadšení, které mě jímalo při čtení Hry o trůny.

Krišot
06.07.2013 5 z 5

Střet králů je narozdíl od Her o trůny, jak už sám název napovídá, akčnější. Starkovic famílie se nám rozutekla do světa a rozehrává zde vlástní příběhy. Moc se mi líbí, že ať už jde o malou holčičku nebo krále severu, je to zajímavé, magnetizující...no prostě se nedá neotočit na další stránku. Co víc o tom napsat? Radši si to přečtěte...

Sigas
30.06.2013 4 z 5

Střet králů jsem přečetl ještě rychleji než Hru o trůny, takže rozhodně nemohu říct, že by kniha postrádala poutavost. Tempo příběhu se ale změnilo. Zatímco v prvním dílu byla atmosféra těhotná něčím neznámým, co přichází, nyní už děj podstatně pokročil, věci jsou v chodu a třebaže chcete vědět, jak to dopadne, nečekáte už tak dychtivě na rozřešení záhady, co se vlastně bude dít. Navíc děj je už značně rozstříštěn a probíhá spíše v paralelních liniích, zatímco v Hře o trůny se ještě rozbíhal ze Zimohradu jako ze svého středu. Ani nárůst nadpřirozených prvků, kouzla, třetí oka a zelené sny, mě příliš nepotěšil. Ale nic to nemění na faktu, že kniha to je návyková a hned se vrhám do třetí části.

Šárka_D
25.06.2013 5 z 5

SPOILER Taky jste si při čtení říkali, jaká je ta Sansa husa, že s Cleganem neutekla po bitvě u Černovody? Pořád doufám, že jejich "vztah" či jak to nazvat bude pokračovat, protože i přes to, jak je pitomá, je to moje oblíbená postava. Naštěstí se s věkem trochu zlepšuje, a asi je to Martinův záměr - aby bylo vidět, jak se vyvíjela.

Karcoolka2210
18.06.2013 5 z 5

A zasa mozem spokojne povedat, ze dokonalost. Skvele pribehy pokracuju, postavy ukazuju svoje prave aj neprave tvare, skvele a putavo pisane. No prosto eňo-ňuňo kniha. AJ

Teru
09.06.2013 5 z 5

Jsem ráda, že jsem knihu četla až potom, co jsme shlédla druhou řadu seriálu. Byla jsem tak schopná si vychutnat všechna překvapení, která jsou v televizním ztvárnění téměř stejná jako v tom knižním a zároveň jsem nemusela celou dobu děj podvědomě porovnávat s psanou předlohou. I přes dlouhá líčení a popisy je i druhý díl, stejně tak jako první, úžasné literární dílo a mně nezbývá, než smeknout před autorovou trpělivostí a smyslem pro napětí a prolínání dějů a pustit se do dalšího dílu.

ttinecka
27.05.2013 5 z 5

Lepší než Hra o trůny, drsnější, napínavější, čte se jedním dechem....

Mako123123
11.05.2013 5 z 5

Približne rovnako tak dobré ako HOT.
K tej Daenerys: musím uznať že to bolo trocha rozpačité, (jak sa vraví - ani ryba ani rak)
Tie opisy krajín nielen v kapitolách Jona Sneha, boli zasa troška zdlhavé a zbytočné... ja chápem že opisy slúžia na dotváranie atmosféry ale hentie pasáže boli trocha moc.
Inak v pohode- najviac ma zaujali: Arya, Tyrion (moja oblúbená postava), Sansa... ale aj ten Davos bol zaujímavý , vdaka nemu (jeho pohladu) sme sa dozvedeli niečo o Stannisovi a tej červenej ,,mrche,,
Je tu o trocha viac mágie ale zasa nie príliž čo je v konečnom dôsledku fajn, aspoň to nezahlcuje tie reálne prvky deja.
Menší počet zabitých vysokopostavených ľudí (akými boli napríklad Ned a Robert) mi nevadilo... tá posledná kapitola ma veľmi potešila i ked zprvu som to trocha tušil, potom som sa vzdal nádeje ale nakoniec to vyšlo :)
....
Dal by som tomuto plný počet v hodnotení ale niečo mi v tom bráni... takisto mi to ,,niečo,, bránilo dať 5/5 i pre HOT ktorému som dal nakoniec 4/5 ... hmmm... tak tomuto teda dám 4+/ 5 a vybavené.... ;)

woken
22.03.2013 5 z 5

Eště lepší než Hra o trůny. I přes to,že jsem viděl seriál a věděl jsem co se stane mě kniha vtáhla a užíval jsem si ji. Že by mě pan Martin donutil zvyknout si na knížku v ruce?? :)

barcasvejdova
15.03.2013 5 z 5

Přiznám se, k této sérii mě přivedl seriál, a proto jsem měla zhlédnuté obě série a až potom jsem začala číst.. Ovšem i když jsem znala veškeré zásadní zvraty, kniha rozhodně nenudila (v seriálu byl značně zhuštěný děj). Vše je zde vylíčeno tak napínavě, že knihu nejde odložit. Objevují se zde nové postavy, což umožnilo na věci nahlížet z dalších úhlů.

Dymond
10.03.2013 5 z 5

Stejně jako první díl i tento mě velice upoutal... Mám snad jen jeden problém a ten nesouvisí ani tak s příběhem, ale s provedením knihy. Knihy měly být tenčí nebo rozděleny do více dílů, protože tím jak jsou silný tak se po prvním přečtení rozpadá vazba... Doufám, že trojka se mi nerozpadne v rukách úplně, jinak příběh byl strhující od začátku do konce...

roro
06.03.2013

Ke knize mne přivedl syn a četla jsem ji rychle a s napětím..ráda si ji přečtu znovu..

Tom Riddle
27.02.2013 4 z 5

Jak napovídá popis obsahu knihy, Hra o trůny skončila pro většinu postav obrovskými a šokujícími cliffhangery. Můj komentář ke Střetu bude tedy pochopitelně obsahovat spoilery k první knize.

Eddardova poprava byla impulzem, který rozdělil celou říši na původní frakce, a o místo krále se začal zajímat nejeden uchazeč. Vyjma Joffreyho Baratheona, domnělého (avšak my víme, jak to bylo..) syna krále Roberta, si zálusk na trůn dělá taky jak zákonný nástupce Roberta, jeho starší bratr, chladný a neoblíbený Stannis, tak Robertův mladší bratr, všemi milovaný charismatický Renly. Zákonnou nástupkyní na trůn je ovšem poslední přeživší z rodu Targaryenů, Daenerys za bouře zrozená, matka draků. A do toho všeho se nynější Pán Zimohradu, Robb Stark, odpojil od říše a jmenoval sám sebe králem severu. Za koho se vznešené rody postaví? Vypuká Bitva pěti králů, ve které každý ukáže svou barvu.

Ve Střetu králů Martin pokračuje v zajetém systému, který se mu dobře osvědčil v prvním díle, prostřednictvím několika vypravěčů střídá místa a události dění. Pocitové rozdíly mezi jednotlivými vypravěči se tady ovšem bohužel místy stírají.

Martin dál pokračuje se všemi (živými) vypravěči z jedničky, a protože se děj rozšiřuje o nová místa, přidává k nim Theona (ano, byl v jedničce, a tady povýšil na vypravěče) a k němu postavu docela novou, mořského vlka Davose, který slouží králi Stannisu Baratheonovi.

I Střet králů pořád takřka dokonale funguje ve chvílích, kdy se "hraje o trůny", do vývoje příběhu ovšem již velkou měrou zasahuje magie, v jedné chvíli mnohem víc, než by mi bylo milé. Nelíbí se mi fakt, že Hra o trůny sama sebe ustanovila jako takřka realistické civilní politické drama, do kterého pak může zasáhnout magie a obrátit všechno vzhůru nohama. Samozřejmě nejde o žádné deus ex machina, protože s magií do jisté míry pracoval příběh od začátku, ale mě osobně to zamrzí a výsledný dojem knihy to trochu kazí.

Ve výsledku se jedná o kvalitní pokračování Hry o trůny, které mě určitě namlsalo na díl další, nemůžu však říct, že by Hru o trůny převýšilo, bohužel právě naopak.