Hra o trůny 1

Hra o trůny 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29109/bmid_hra-o-truny-1-DmK-29109.jpeg 5 1602 152

1. kniha série Píseň ledu a ohně, část 1. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy… Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. (zdroj: legie.info)... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Game of Thrones , 1996

Mesič
02.11.2012 4 z 5

Sice jsem ze začátku tvrdila, že mě fantasy moc nebere, ale knihu jsem v krátkém čase přečetla, dvakrát jsem přejela ve vlaku stanici, kde mám vystoupit a čtu druhý díl.
Jakmile se zorientujete v množství postav (což je pro mě vždycky smrt), tak Vás kniha chytne.

Fiza
13.08.2012 4 z 5

Možná je špatně, že jsem napřed viděl seriál a snažil se všem postavám přiřadit jejich seriálový obličej, možná je chyba, že seriál se tak moc blížil předloze, že mě nemělo co příliš překvapit, možná jsem měl pouze příliš vysoké očekávání, a proto mě kniha nevtáhla tolik jako jiné, ale líbila se mi. Nicméně dávám "jen" 4/5...

Týna1
29.06.2012 5 z 5

První jsem viděla seriál a ten mě opravdu okouzlil, takže jsem si říkala, že kniha bude buď naprosto úžasná a jsem ráda, že jsem měla pravdu :) Vtáhla mě do děje hned po první stránce a nenechala mě vydechnout, přečetla jsem jí za 3 dny a ještě dva dny potom jsem na ní myslela :) Už se těším až otevřu druhý díl :)

kingmaker
12.06.2012 5 z 5

Autor si, podle mě, splnil sen a popsal anglickou válku růží, a vlastně celý středověký svět, ze svého pohledu, Lannisterové jsou Lancasteři, Starkové jsou Yorkové, Dothrakové tatarské kmeny, svobodná města jsou velké italské přístavy. V tomto světě skvěle fungují feudální vztahy a Martin je umí výborně popsat, všechny ty lenní závazky a rytířskou čest. Dílo je obrovsky čtivé a to, že je vyprávěné z pohledu různých postav umožňuje Martinovi být stejně krutý, jako sám život a zbavovat se i důležitých figur. V celém tohle světě staré Anglie, a Sedm království není nic jiného než starý dobrý Albion, je magie vlastně zbytečná. Klidně bych si dokázal román bez magie představit a nijak by mi to nevadilo. Na druhou stranu ony kouzla, s nimiž se dost šetří, nijak neruší. Prostě hodně dobré.

xmart15
03.06.2012 4 z 5

Po knize jsem šáhla ve chvíli, kdy jsem dokoukala první sérii stejnojmeného seriálu. Seriál mě strašně bavil, jen jsem nestíhala vstřebávat množství postav, vztahů atd. Jakmile po delší odmlce vyšla druhá série, absolutně jsem se přestala orientovat, kdo je kdo a vytáhla jsem knihu. Musím říct, že i přesto mě kniha bavila a těším se na další díl. fantasy téměř nečtu, ale toto mě fakt bavilo.

pauele
03.05.2012 3 z 5

Začiatok obrovského eposu? Menej je však niekedy viac. Dej sa rozbieha naozaj pozvoľna. Od 2/3 sa to toho dá už aj slušne začítať. Ak si príbeh udrží stúpajúce tempo mohol by s toho byť hádam aj 4* fantasy román. Politické intrigy, jednotlivé boje, celková naturálnosť. Je vidieť, že tam bola veľká snaha, ale žiaľ to stále nieje život v prostredí v ktorom sa tvári, že je naozaj tvrdý. Porovnanie zo Sapkowkého zaklínačom sa tlači na jazyk, nechám si to však až po odčítaní. Zatiaľ rozpačité 3*.

HonzaF
13.03.2012 5 z 5

Když jsem si četl různé recenze na tuto knihu, říkal jsem si, co na tom všichni vidí...? Když jsem ale začal číst, knížce jsem naprosto propadl. Úžasný děj, vykreslení postav, několik dějových linií a neočekávaných zvratů. Jediný, co bych vytkl je, že svolili k natočení seriálu, který mi vzal všechny iluze o tom, jak postavy vypadají, jak působí...., hlavně mého oblíbence Tyriona. Každopádně nejlepší knížka, jakou jsem kdy četl (zatím, druhý díl vypadá ještě lépe).

Ilalaolala
29.02.2012 5 z 5

Knížku jsem četla dvakrát a teprve poté jsem objevila seriál...postava skřeta a královny draků pro mě super! Ale při čtení jsem si je představovala zcela jinak:-)

Don
08.11.2011

Tak to dopadá když se nechám zlákat vysokým hodnocením a šáhnu po knize žánru, kterému obvykle neholduju.
Četlo se to sice dobře a v žádném případě to není stupidní generická fantasy rubačka, ale celkově jsem se moc nebavil, proto další díly číst nehodlám a hodnocení je takové jaké je. Fanoušci žánru si klidně přimyslete 1-2* navíc.

Dryáda
23.09.2011 3 z 5

Místy příliš nezáživné a rozvláčné, místy velmi čtivé. Pozitivní je, že postavy nejsou černobílé, ovšem styl, jakým je kniha psaná, na mě působil velmi stroze a často jsem postavám jejich emoce a důvody konání "nevěřila". Žádná mě nezaujala natolik, abych jí aspoň trochu fandila. Mé hodnocení může být ovlivněno i tím, že jsem dříve viděla seriál, který se mi líbil více. Spíš než 3 hodnotím 3,5.

PanKérka
25.08.2011 5 z 5

Nejlepší fantasy, co jsem kdy četla.

Boidil
15.05.2011 5 z 5

Tuhle knížku jsem přečetl dřív než vznikl stejnojmenný serial, který je taky obrovsky kvalitní, ale jak já říkám na knihy nic nemá.

magie rytíři zrada intriky čarodějové čest

George R. R. Martin
americká, 1948