Písečníci

od:


KoupitKoupit eknihu

Sbírka 3 různorodých povídek oceněných Hugem a Nebulou.

Povídky: Písečníci, Píseň pro Lyu, Skleněná květina.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32349/pisecnici-VCu-32349.jpg 4.1157
Orig. název:

Sandkings (1981)

Žánr:
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Přidat komentář
muchtarka
14. ledna

Zajímavé narazit na sbírku obsahující povídky tak rozdílných kvalit. Písečníci jsou jednoznačně nejlepší povídkou svazku, vlastně mi bylo i celkem líto, že je povídka tak krátká. Bylo to tradičně dost jiné sci-fi, než co se obyčejně člověku při vyřčení tohoto žánru vybaví, tohle Martin prostě umí. Nechutné, zábavné, dramatické.
Problém nastal u zbylých povídek, Píseň pro Lyu je jako propad z výběrové střední školy na první stupeň. Příběh je až bolestivě předvídatelný, nudný, nezajímavý, Martin tu asi experimentoval s nějakým novým přístupem a experiment dopadl prostě mizerně.
Poslední příběh Skleněná květina pro mě byl docela nepochopitelný, podivné skoky, nedovysvětlené události, jakoby vypravěčka měla mnohanásobnou poruchu osobnosti - což samozřejmě k idee perfektně sedí, jenže jak chaoticky to autor zpracoval, je prostě už moc. Přitom samotná myšlenka hry o duši mi přišla zajímavá a měla potenciál, ten bohužel zůstal zcela nenaplněn.
Hodnoceno jednotlivě: Písečníci 4*, Píseň pro Lyu 2*, Skleněná květina 2*

rutto45
27.12.2018

Na túto knihu som narazil náhodou v antikvariáte a pri pohľade na meno som ju ihneď kúpil (tuším stála 30kč). Džordž zrejme čo-to poskúšal, kým napísal veľaváženú a známu sériu Game of Thrones. Tu som žiaľbohu zatiaľ nečítal, takže nemôžem porovnávať, ale už viem, prečo je taký obľúbený, najmä v poslednej dobe. Odporúčam každému fanúšikovi Martina, ktorý ju zatiaľ nečítal.

SimonDobes
23.12.2018

Písečníci - 5*
Píseň pro Lyu - 4*
Sklenená kvetina - 2*

OdvaznyMladyMuz
10.10.2018

Překvapilo mě, jak předvídatelné povídky byly. U všech jsem po pár stranách tušil průběh i následný konec. Přesto nemůžu říct, že bych byl zklamán. Četli se mi docela příjemně.
Písečníci ***, Píseň pro Lyu ****, Skleněná květina **

NemmamSlov
21.07.2018

Prva kniha od tohto autora a pre mna male sklamanie. Akurat titulna poviedka Pisecnici zaujala ostatne slaby priemer, od autora Games of thrones som cakal urcite viac, ale kazdy autor ma slabsie a lepsie diela tak urcite nad spisovatelom este nelamem palicu.

GOD-Complex
17.07.2018

Titulni povidka Pisecnici je super a zabavna, kdybych hodnotil jen ji, byly by to solidni 4*, ale dalsi 2 propluly kolem me naprosto bez odezvy. Docetl jsem je jen z povinnosti a srazi tuhle sbirku uplne zbytecne do podprumeru. 4/10

Eldar80
06.05.2018

Kdo rád čte sci-fi povídky asi si přijde na své. Mě to moc neoslovilo. Ze tří povídek vyniká hlavně ta prostřední díky své myšlenkové úrovni. Upřímně ani to zařazení do žánru není přesné. Když budeme důslední, tak tam vědecké fikce zrovna moc nebylo. Je to jen takové co by se asi tak mohlo stát ve vzdálené budoucnosti? Tak o tom napíšeme příběh. Podle mě to je spíš fantasy z budoucnosti. Když totiž člověk moc přemýšlí, zjistí, že nekomentuje knihu, ale píše úvahu o SF&F žánru.
Doporučit se to dá jen kvůli té prostřední povídce, která je úplně jinde než dvě zbývající. Nečtu povídky a ani to nezapadlo do mého vkusu. Povídky jsem četl v obráceném pořadí než jsou v knize, ale dojmu z knihy to moc nepomohlo. I tak slušných 70%

KAREL6725
30.01.2018

Moje jedna z prvních knih , kterou jsem koupil v Černé planetě v Brně . Z nostalgie a za Písečníky plný počet hvězd.

jarabr
20.06.2017

Někdy kolem roku 1996 u nás Nova začala vysílat seriál Krajní meze - pilotní díl se jmenoval Králové písku. Doteď jsem netušil, že to bylo inspirováno povídkou Písečníci. Narazil jsem na ně úplně náhodou v knihovně a musím říct, že je to pecka, stejně jako ta filmová podoba i když ta se tolik nedrží předlohy, ale výsledek je stejný.
Nicméně k hodnocení knihy - Písečníci za 5, Lya tak 2-3 a Květina - tu jsem vyloženě přetrpěl, takže jen za 1.

BlackNapalm
01.06.2017

První dvě povídky absolutně parádní!!! Třetí je slabá...zbytečně kazí sílu předchozích novel.

Pedias
21.10.2016

Skvělá kniha!

adrianna0305
10.06.2016

Autorovu mysl asi napadl Gríška, jinak tyhle sci-fi ptákoviny vysvětlit nejdou. Plácá děj bez ladu a skladu jak Písečník svůj domeček. Deportovat knihu na Škín, ať je naše planeta v bezpečí! :-D

Rawen616
12.10.2015

Četl jsem vydání od Laseru, kde jsou jen tři povídky a ne sedm. Martin měl možná u scifi zůstat namísto nekonečné telenovely GoT. Písečníci jsou hodně fajn věc, i když by jim podle mého více seděl delší formát a také sci fi prostředí nebylo vůbec nutné. Naopak jejich pojetí v seriálu Krajní meze, kdy to bylo celé zasazené do současnosti mi vyhovovalo malinko víc. I tak ale povídkový nadprůměr.
Píseň pro Lyu se mi také dost líbila. Hodně dobře popsaný svět a víra mimozemského národa i emoce hlavních postav. Donutí k zamyšlení. Poslední povídka - Skleněná květina - byla oproti předchozím dost slabá a chvílemi čitelná jen se sebezapřením.

KellyH
10.10.2013

V podstatě souhlasím s valnou většinou komentářů zde. První povídka - Písečníci - se mi zdála nejlepší a četla jsem ji s největším napětím, Píseň pro Lyu už byla trochu slabší. Nebo takhle - ona je dobrá, výborná, ale v porovnání s Písečníky bych ji zařadila až na druhé místo z těch tří. No a Skleněná květina... tam už to vážně nebylo slavné. Do půlky dobrý, ale pak jsem se nějak ztratila a celkově z toho byla dosti zmatená. Proto i ubírám jednu hvězdičku z celkového hodnocení, ale jinak se mi to vážně líbilo a jsem ráda, že jsem GRRM mohla poznat i z jiného pohledu než jen z Písně ledu a ohně :)

lukazsss
17.09.2013

Jedno z nejlepších co jsem kdy četl... :) Víc netřeba dodávat :)

Eigis
16.09.2013

Písečníci jsou skvěla povídka, která má vynikající nápad a spád. Píseň pro Lyu má také dobrý nápad a i když se první nevyrovná má velice zvláštní atmosféru, která mě velice bavila. Poslední povídka mě, ale moc nechytla i když neurazí.

zahadum
27.06.2013

Písečníci jednoznačne 5/5 originálne dielko o tom ako skončíme ak dostaneme chuť hrať sa na boha.
Pieseň pre Lyu tiež dávam 5/5 za tajomnú atmosféru ohľadne " parazita lásky "
Sklenená kvetina po pravde unikala mi pointa ale dávam 3/5

Celkova si tento výber poviedok podľa mňa zaslúži 5 poctivých hviezdičiek za skutočne majstrovské a originálne dielo akým Písečníci jednoznačne sú !

Hanyuu-hime
13.04.2013

Tři úplně rozdílné povídky.
Zatímco dvě první byly perfektní, poslední byla docela slabá, přesto ale nemohu popřít, že Martin píše prostě skvěle!

OT-PI
20.02.2013

První povídka fantastická, druhá slabší a třetí mě moc nebavila. Celkově ale kvůli písečníkům hodnotím knihu velice kladně.

Renava
16.12.2012

Tri zaujímavé „vesmírne“ poviedky v útlej knižke, každá z iného súdka.
Písečníci boli takým malým thrillerom o tom, ako sa niekto pokúša hrať na všemocného a vymkne sa mu to z rúk. Hmyz-nehmyz, inteligentní písečníci vedia svoje o tom, že sa to nevypláca :-)
Píseň pro Lyu ma chytila za srdce najviac - krásna záležitosť s hlbokým podtextom, prinúti premýšľať o zmysle života, o jeho naplnení, podstate pravej, nezištnej lásky. A každý si jej posolstvo môže vyložiť tak, ako sám uzná za vhodné.
Skleněná květina - poviedka, kde autor popustil uzdu svojej fantázii tak, že bolo trochu obtiažne ho vôbec pochopiť (kvôli nej som nakoniec jednu hviezdičku ubrala), ale taktiež fajn čítanie.

Zajda
09.07.2012

Jediná povídková sbírka, kde dvě nejznámější (zatím nevím zda i dvě nejlepší ale dost možná ano) Martinovo povídky jsou v jedné knize. Určitě se musí zmínit neuvěřitelná rozdílnost všech 3 povídek. Jediné co mají společného jsou snad jen žánry a možná stejný vesmír, ve kterém se odehrávají. Písečníci jsou nadité čtivostí, akcí a určitě málokdo čtení této povídky přeruší i za cenu, že dojede o 3 zastávky autobusu dál nebo skončí s mokrými kalhotami. Naproti tomu Píseň pro Lyu čtenáři servíruje plný pohár citů, lásky a dost zajímavou filozofickou otázku (viz můj komentář přímo k této povídce). A konečně poslední povídka, abstraktní a halucinační, na něco takového je potřeba pořádná dávka představivosti a fantazie jak při psaní tak i při čtení. Na mě to možná bylo až příliš přefantazírované a především hlavní pointa se dá vytušit už dlouho dopředu.

kurcatovium
24.06.2012

Tři krátké povídky George Martina, seřazené (aspoň z mého pohledu) od nejlepší po nejslabší. Přestože rozsah není kdovíjaký, obsah, ať už nápadů, zajímavých prvků a námětů a v neposlední řadě i emocí, je více než dostatečný a každá z povídek má své osobité kouzlo.