Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448919/bmid_pilire-zeme-UZA-448919.jpg 5 1675 1675

Rozsáhlý historický román, jehož zásluhou se Ken Follett stal mezinárodním bestselleristou, líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika obyvatel městečka Kingsbridge, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí výtečný vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověku, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu... Pilíře země (celosvětově prodáno přes 23 milionů výtisků) dokázaly v roce 2007, osmnáct let od prvního vydání, obsadit nejvyšší příčku na žebříčku The New York Times; tři roky nato vznikla v produkci Ridleyho Scotta televizní adaptace.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kalibr

The Pillars of the Earth , 1989

Atuin
31.12.2012 5 z 5

Velice zajímavě napsaný historický román, který se velmi originálně vyrovnává s nudou a to tím, že se jí naprosto vyhýbá. Uvádí v pohyb tolik postav že vždy když je třeba nějakou část umlčet dostáváme se k části jiné, strhující a živé jsou i popisy, takže nic v knize neplyne nazdařbůh a nepůsobí suše s matností ducha. Naopak, je to solidní dílo a pulsujícím životě středověké Anglie se všemi jejími peripetiemi.

Danusshka
28.12.2012 3 z 5

Nemůžu říct, že by byl román strhující, ale příběh sám o sobě byl poměrně zajímavý. Jediné, co mi vadilo, byly docela dlouhé popisy, proto se mi možná nepodařilo se do knihy pořádně začíst. Kdyby byl rozsah knihy zkrácen na polovinu, určitě by mu to neuškodilo.

Hudis
25.12.2012 5 z 5

Tak vedle Kantosu Hyperion nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Možná i o malinko lepší.To co autor naskládal do 928 stránek je úžasné, naprosto lehce čitelné a hlavně, děj je strhující a reálný.Dávám 6 z 5 hvězdiček a budu muset asi začít jinak hodnotit jiné knihy, takže 5 hvězdiček už dám opravdu málo knihám:)

Lenny33
23.12.2012 5 z 5

928 stran plných napětí, skvělého popisu a zajímavých postav. Celkově krásné dílo, ovšem nevím jestli někdy budu mít chuť, se do čtení této knihy, pustit znova. Seriál jsem viděla až po přečtení knihy a vůbec mě nezaujal.

Mako123123
21.12.2012 3 z 5

Celkom zaujímavá kniha- trocha dlhé ... najmä tie opisi katedrál a rôzne hodnosti postáv ale inak zaujímavé. Film som videl už predtým.

seredomi
15.11.2012 5 z 5

mazec... směs veškerých pocitů, co u knihy lze... :))

Ben Nevis
13.11.2012 5 z 5

Dávám plus za exkurzi do středověku a možnost být při stavbě historické (i když fiktivní) katedrály. Další plus je za barvité postavičky a jejich realistické osudy.
Občas se mi nelíbilo skákání v ději, protože všechny důležité události se všem postavám děly ve stejném období.

vrony
12.11.2012 5 z 5

Úžasná kniha. Čte se jedním dechem. Doporučuji.

evafort
21.10.2012

Skvělá knížka, moc jsem si ji užila a už se těším na pokračování Na věky věků:)

FilipGOLF
12.09.2012 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha ze všech knih. Je to velice rozsáhlý a dokonale poskládaný životních příběh obyvatel Anglie a ty příběhy jsou silné lidské osudy. Velice zajímavá a čtivá kniha, kvůli ní mě zase čtení začalo bavit.

Lajla
03.09.2012 4 z 5

Naprosto skvělá knížka přečetla jsem to málem jedním dechem i když mi to dalo práci jelikož je to pěkně tlustá knížka ale stála za to.

pihinka
27.08.2012

Naprosto jedinečná kniha, úžasné dílo :-)

Shardlake
07.08.2012 5 z 5

I když je kniha dost tlustá, je napínavá od začátku až do konce a čte se jedním dechem.

ValKing
23.07.2012 5 z 5

Když jsem si přitáhla tuhle bichli z knihovny domů, každý si klepal na čelo. Po přečtení jsem mohla jen říct, že v knize snad nebyla jediná stránka, na které bych se nudila, a dle mého by kniha mohla být klidně delší. :) Úžasný děj, příběhy více postav, takže nespadnete do stereotypu, a také více časových linií. Navíc je to asi jediná knížka, kterou znám, kde mě bavilo i historicky - politické pozadí a dokonce jsem ho i naprosto pochopila. Koho neodradí tloušťka, ten bude nadšen. ;)

Lena79
21.07.2012 5 z 5

Vše dobré, co bych chtěla o této knize napsat, už bylo řečeno..Snad jen-přečtěte si ji.

Lesta
12.03.2012 5 z 5

Je úžasné, když někdo umí napsat historický román dlouhý přes devět set stránek a aniž by byl v nějakém momentě nudný. Kdybych nemusela odbíhat kvůli pracovním a domácím povinnostem,asi bych ho přečetla nonstop.
Děj má rychlý spád, a čtenáře nechává stále v napětí, osudy lidí se skvěle prolínají, posléze spojují. Vskutku nádherný román, kterému snad ani není co vytknout (jen pár detailů-histor.dat). Smekám klobouk před jeho autorem!

Neo1tex
05.03.2012 5 z 5

Tahle kniha zosobňuje všechno, proč nemám rád historické romány, ba ani historické filmy. Všechno to bezpráví, které se tam lidem děje - a je snadno uvěřitelné, že tak nějak to opravdu bylo, mi zkrátka hrozně vadí.

U žádné jiné knihy jsem neměl tolik chuti vstoupit do děje a především Waleranovi a Williamovi prostě rozbít hubu (pro začátek). U žádné jiné knihy jsem neměl takový vztek na její "záporáky".

Tohle všechno z Pilířů země dělá knihu, na kterou nikdy nezapomenu, i když se k ní (i kvůli délce) už nikdy nevrátím. Follett odvedl vynikající řemeslo. Píše parádně. Žádnou událost, děj nebo zlomovou situaci zbytečně neprodlužuje, vše se děje teď, kdy to čtenáře zajímá.

Přes to všechno, co jsem napsal o kousek výš pro mě budou pilíře země vždy výjimečnou knihou, na kterou budu rád vzpomínat. Hodnotím 100%.

Vojta
21.01.2012 5 z 5

Může vám připadat kruté pohodit novorozence v lese. Může vám připadat odporné, když někdo hledá v hromadě zapáchajících odpadků svoji večeři. Může vám připadat kruté a odporné, když někomu useknou půlku hlavy a pak z ní vyndají mozek. Ale holt to je středověk a vy se s tím musíte smířit, když v něm žijete a ještě nějakou chvíli chcete žít. Neříkám, že bych se chtěl rovnou teďka z fleku přestěhovat do 12.století, ale brutální svět vrcholného středověku má něco do sebe. Jistě, Follet ho možná trochu idealizuje, ale atmosféra tehdejších dob dýchá z jeho textu dostatečně. Ano, hlavní postavy si skutečně hned oblíbíte, a to dokonce i ty negativní. Někomu může imponovat Jackova chytrost, odvaha a fantazie, ale mně přišel nejzajímavější pletichářský Waleran Bigod a nebo odvážná Ellen, která kašle na všechny konvence. Follet si dal skutečně na postavách záležet. On si dal v podstatě na celé knize záležet. Řemeslně je skvělě zvládnutá, ostatně Follet je prý známý bestsellerista. Na to, že má kniha přes 900 stran je čtivost pořád na vysoké úrovni. Trochu nudit jsem se začal až asi tak kolem šestisté stránky, kdy už mě ten kolotoč neustálých výher a proher jedné či druhé strany přestal bavit. Ke konci jsem se opět rozečetl, pochopitelně mě zajímalo jak to s tou katedrálou dopadne a proč toho chudáka tehdá oběsili. No a pak jsem to prostě a jednoduše dočet…
Pilíře země je kniha o všem možném, ale jedním z nejvýznamnějších prvků je pochopitelně motiv katedrály, božího stánku, na kterém pracuje mnoho lidí mnoho let a výsledek ohromuje její návštěvníky ještě několik staletí po dostavbě. Stejně i tato kniha je vlastně takovou katedrálou, Follet na ní dělal mnoho let, propracoval ji do nejmenších detailů, aby se mu to nakonec nesesypalo a výsledek jeho úsilí ohromuje dodnes. A další podobnost je v tom, že se nepoukošel o pouhou formální dokonalost, pokusil se o něco většího, stejně jako stavitelé katedrál.
Kdybych měl vybrat knihu, která je Pilířům nejvíce podobná bude to nejspíš Chrám Matky Boží od Victora Huga. Nejen krásná katedrála spojuje tyto dvě knihy… Největší rozdíl je ale v celkovém vyznění, Hugo zakončil příběh smutně, kdežto ve Folletově díle sice dochází k mnoha neštěstím, ale nakonec dojde k nepříliš originálnímu happyendu(ono být bestselleristou může mít vedlejší účinky...).

HankaJ
07.01.2012 4 z 5

Četla jsem ji už před mnoha lety, ale moc se mi i manželovi líbila.

Komnenos
04.01.2012 5 z 5

Piliere zeme sú skutočným umeleckým dielom, ako povedal o nej jeden kritik, rovnako ako katedrála ktorej strastiplnú stavbu opisujú. Výborný historický román je taký, pri čítaní ktorého máte pocit, že ste sa v tej dobe ocitli. U Pilierov zeme máte taký pocit. Všetky dobové detaily (jedlo, odievanie, zvyky, mentalita) sú vykreslené dokonale autenticky. A v ničom nezaostáva ani samotný dej príbehu. No skrátka dokonalosť sama.