Pí a jeho život

Pí a jeho život https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1537/bmid_pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4 964 221

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Argo

Life of Pi , 2001

jiri77
06.08.2016 5 z 5

Kniha na kterou nejde jen tak zapomenout. Úžasný příběh s nečekaným koncem se čtenáři usadí na dlouho v hlavě. Moc mě bavili i poučně a přesto čtivě popsané popisy zvířat a chod zoologické zahrady.Všem co mají rádi dobrodružství,mírné napětí,zvířata tuhle knihu doporučuji. Autorův odkaz na víru ,že po přečtení této knihy uvěříme v Boha jé též zajímavou stránkou knihy.

Káča2015
21.07.2016 5 z 5

Jitka7655 popisuje ránu... já jsem knihu dočítala usínaje a vlastně ta rána pro mě byla jenom takový záchvěv poznání. O to šílenější bylo, když mi to pozvolna docházelo a nemohla jsem se z toho obratu vzpamatovat. Rozhodně doporučuji.

jitka7655
20.07.2016 5 z 5

90% přečtete s pocitem: "jako jo, dobrý, ale že by to byl takový zázrak..." a pak přijde rána, která celý dosavadní dojem postaví na hlavu, přeskládá a jen sedíte s otevřenou pusou a zíráte do zdi. Potřebujete chvíli na to, všechno, co jste dosud přečetli a co jste si o přečteném mysleli přehodnotit... Skvělá knížka.

katerina9848
16.07.2016 5 z 5

úžasná kniha...

vlkcz
04.07.2016 5 z 5

Skvělý začátek, v prostřední části postupně upadající tempo, zřejmě aby si čtenář trochu oddychl před bezkonkurenčním koncem.

lushi
30.06.2016 4 z 5

Nebudu se patlat v rozboru duchovního podtextu, ani se nechci příliš zabývat rafinovaností autora. Zkrátka jenom napíšu, že se jedná o strhující nádherný příběh, od něhož jsem se stěží odpoutávala.

GreenMagritte
29.06.2016 5 z 5

Pí a jeho život je zvláštní kniha, na kterou bude čtenář myslet ještě dlouho poté, co ji dočte. Začátek knihy se může zdát místy nudný, ale až později čtenář zjistí, že tvoří nutný úvod do mořského dobrodružství, které nastupuje zhruba až od sto třicáté stránky. Mile mne překvapilo, jakým způsobem se rozvíjel vztah mezi chlapcem a tygrem, který zůstává neustále divokou šelmou a nikoli nějakým personifikovaným vyjádření boha nebo podobně.

Yann Martel si s námi pohrává již od začátku, když mu věříme, že se někdo jmenuje podle bazénu, nechá si říkat písmenem řecké abecedy vyjadřujícím nekonečnost a ztroskotá na člunu se smečkou divokých zvířat. Všechno mu věříme, tak proč jsme na konci tak rozčarováni? Příběh může někoho odrazovat, zvlášť pokud nabude dojmu, že se nám autor snaží předložit hlubokou pravdu ve stylu new age (často srovnáváno s P.Coelhem), ale osobně mě kniha svojí jinakostí a netradičním vyústěním mile. Konec umožňuje mnohovrstevnatý výklad a i přesto, že většina čtenářů bude pociťovat silný pocit neukončenosti, stojí za to k němu dospět a udělat si na něj vlastní názor.

Tozbee
20.04.2016 3 z 5

Dávám za pravdu komentářům, že je člověk nucen nad knihou po dočtení přemýšlet. Zpětně si ale uvědomuji, že víc času trávím úvahami nad tím, který rozměr knihy mi to uniká. Skutečně zajímavý mi připadá úvod románu a poté jeho závěr. Střední část jsem svým způsobem protrpěl (s výjimkou několika kapitol). Možná si kniha žádá čtenáře, který se dokáže do vln imaginace a podobenství zanořit uvolněněji.

"Nejhorší dvojicí protikladů jsou však nuda a strach. Někdy se váš život pohupuje jako kyvadlo, od jednoho pólu ke druhému. Moře je bez jediné vlnky. Vítr ani nezašeptá. Hodiny se vlečou jako věčnost. Tolik se nudíte, až upadnete do stavu otupělosti podobného kómatu. Náhle se však moře rozběsní a přivede vás do stavu šíleného, zběsilého strachu. Ale ani tyto protiklady od sebe nelze vždy jednoznačně oddělit. V nudě je vždycky zrnko strachu: rozpláčete se, naplní vás hrůza, křičíte, záměrně si ubližujete. A v tenatech strachu – v té nejhorší bouři – navzdory všemu pociťujete nudu, hlubokou únavu z toho všeho."

Taťka Hraboš
19.04.2016 5 z 5

Fascinující kniha mnoha tváří. První část odlehčená, místy se neubráníte úsměvu nebo rovnou smíchu. Na druhé straně také plná zajímavých informací a úvah o zoologických zahradách, etologii zvířat, ale také o třech hlavních světových náboženstvích - křesťanství, islámu a hinduismu. Druhá část je úplně jiná, ze začátku mi lezl mráz po zádech a občas se mi zvedal žaludek. A konec člověku pěkně zamotá hlavu. Ať už si o knize budete myslet cokoli, jen tak ji z hlavy nedostanete.

wiix
11.02.2016 4 z 5

Veľmi príjemné a zaujímavé čítanie. Oceňujem rozsiahle opisy psychiky mladého človeka, vegetariána, strateného medzi náboženstvami a tiež vnútorné monológy hlavnej postavy nadobúdajúce hodnotu rozpráv o živote.

Aggie.
09.01.2016 5 z 5

Když přelouskáte prvních asi 50 stránek, je to vážně úžasné. Film je neskutečný svým zpracováním a kniha vás nadchne zas trochu jinak. Musela jsem o knize dlouho přemýšlet.

Tess.96
22.10.2015 1 z 5

Kniha hned na začátku slibuje, že po jejím přečtení uvěříte v Boha, vůbec tomu nevěřte! Prvních 100 knihy se soustředí jen na popisy zvířat, vnitřním náboženským bojem Pího, když se nemůže rozhodnout v jakého Boha věřit. Následně, když konečně ztroskotá, očekávala jsem něco lepšího, ale zůstalo to stejné. Potěšil mě konec a dodatek ke knize, jinak jsem hodně zklamaná z příběhu. Film je podle mě daleko lepší a vystihuje se v něm to kouzlo, které v knize nenajdete.

juli2
21.08.2015 5 z 5

Překrásná kniha s překrásným filmovým zpracováním (doporučuji 3D).
Kniha si mě získala, prožívala jsem s každým zvířetem jeho utrpení a také každá překvapení, které Pí zažil. Na konci knihy, kdy se vše vyjasní, zbyde jen velké BUM. Knihu vřele doporučuji, dejte je ji čas a ona si vás chytne.

Taji
14.07.2015 4 z 5

Kniha je zvláštní, ale pěkná, bála jsem se, že se budu nudit, ale nestalo se.

hanoule
16.06.2015 5 z 5

Po dlouhé době jsem se dostala ke knize, nad kterou i přečtení dlouze uvažuji.
První část není příliš záživná, ale pak se vše změní a celkově je kniha prostě jedinečná.

Absinth_fairy
08.05.2015 3 z 5

Nejspíše to bude zapříčiněno tím, že se dnes všude a pořád spěchá( a já jsem tím bohužel částečně poznamenaná)- na mě ta kniha nějak zvlášť nezapůsobila. Nedá se ale říct, že by se mi nějak nelíbila. Příběh byl výjimečný a měl nádech jakéhosi ,,reálného fantastična", jde prostě o to, že jsem při a po čtení neměla dost času všechno vstřebat. Duše knihy se do mě vpila jenom částečně( a já knihu potřebuji téměř cítit, abych z ní měla takový čtenářský požitek). Nebo to bylo možná takové malé ,,haló", které kniha vyvolala v lidech v mém okolí... těžko říct, co zapříčinilo můj vlažný postoj k nikterak špatné knize.
Budu si jí asi muset přečíst znovu v klidu, kdy nebude žádné zkouškové období.
Jak já vždycky říkám- není špatná kniha, je jen špatná doba na čtení.

petr9719
03.05.2015 4 z 5

Abych se přiznal, nevím, co si vlastně o tom, co jsem přečetl, myslet. Příběh na mě opravdu zapůsobil.

Od začátku jsem to bral jako skutečný příběh a věřil jsem všemu, co mi autor předložil. Dětství hlavního hrdiny a jeho vztah k náboženství zabralo možná trochu moc prostoru, ale bylo to čtivé a pro další vyprávění nezbytné. Po ztroskotání lodi už to dostalo obrátky a dá se říct, že asi až teď hrdina naplno začal věřit v boha (kteréhokoliv). Já tomu příběhu věřil pořád... Obrat u mě nastal po přistání na ostrově, tam jsem trochu začal pochybovat, jestli autor nepřehání. Zbytek knihy jsem už dočetl v pochybách. No možná právě to byl taky účel, věřit i pochybovat. Pak jsem si přečetl doslov a bylo mi jasné, že jsem autorovi skočil na lep, ale příjemný :-)

Bude to asi jedna z mála knih, které budu muset přečíst ještě jednou, abych to všechno vstřebal.

noral
29.04.2015 4 z 5

Zvláštní příběh, který mě nadchnul až v druhé části a nakonci překvapil, proto dávám čtyři hvězdy.

alef
09.04.2015 3 z 5

Z téhle knihy mám rozporuplné pocity, námět téhle robinsonády je rozhodně originální, ale ...

Na jedné straně krásný, idylický začátek, sympatická Patélovic rodina, popisy zvířat, jejich zvyků, vč. "varování", jak nebezpečná mohou být (a Pí to všechno ví, vždyť vyrůstal v zoo) ... a pak přijde konfrontace s největšími světovými náboženstvími ... a tady musím říci bohužel - pro mě nejméně uvěřitelná část knihy ... ano dokážu uvěřit tomu, že 16-ti letý chlapec v konfrontaci s neuvěřitelnou silou oceánu dokázal přežít 227 dní ve společnosti tygra sám na voru (strach - jak bylo citováno v příspěvku "Prostě-já" dokáže být neuvěřitelným pohonem, věřím, že dokáže zmobilizovat lidské síly až téměř za všechny myslitelné hranice a tak využít i zkušenosti, které získal vyrůstajíc v zoo, ... přijmu-li tento příběh jako robinsonádu, je skvělý, je bezvadný, ...

... jenže je tu ta jeho druhá rovina, duchovní, a tady musím říct, bohužel. Autor nám na začátku říká, že uslyšíme příběh, po kterém uvěříme v Boha ... já ho bohužel neslyšela, stránky mluvící o víře mi přišly "ploché", až laciné: „Pokud hinduismus plyne jako Ganga, křesťanství se hemží jako Toronto v dopravní špičce.“ ... "Bůh nechal zemřít svého syna Ježíše pro lásku ..." ... když jsem tohle četla, vzpomněla jsem si na jiného autora, kterého jsem měla ze začátku ráda a dnes poté co napsal spoustu knih s opakující se tematikou, mi už připadají jeho knihy čím dál lacinější - myslím tím Paula Coelha, který se téhle tematice osobního rozvoje a cesty k víře hodně věnuje. Ano bohužel mi tyhle pasáže přišly podobné Coelhovým posledním, a podle mně málo povedeným. Mně se to prostě nelíbilo, nebylo to uvěřitelné a tak mě to ani nebavilo.

3* které dávám jsou za skvělou robinsonádu, krásně napsanou a příjemnou na čtení ... to mě bavilo a to bylo skvělé :-).

"Díky zoologické zahradě svého otce jsem měl to štěstí, že jsem mohl strávit bezpočet hodin jako tichý svědek vysoce vznešených, nesmírně mnohotvárných projevů života, které krášlí naši planetu. Života tak zářivého, hlučného, podivného a křehkého, že omračuje smysly."

arthera
22.03.2015 4 z 5

Fakt zvláštní kniha. Možná bych měla chvilku posedět a zadumat, než napíši komentář. Úvodních pár desítek stran bylo zoufale rozvláčných, když se hrdinové dostali na moře začal větší odvaz, který vyústil asi ve čtyři nejsilnější stránky knihy, které určitě přidaly jednu hvězdu do hodnocení navíc.
Doporučuji.