Pí a jeho život

Pí a jeho život https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1537/bmid_pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4 964 221

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Argo

Life of Pi , 2001

Kočičáci
23.01.2019 5 z 5

A já jsem uvěřila. Ne v Boha, ale v příběh. Zcela jednoduše řečeno, zbaštila jsem to i s navijákem.
Celou dobu jsem byla s Pí a Richardem Parkerem na lodi, žíznila jsem s nimi, držela jim palce na každý úlovek, radovala se s nimi z plovoucího ostrova, doufala že přežijí oba. Richard mě na závěr trošku naštval, že odešel bez rozloučení... ale co už, kočky jsou prostě takové.
Kdo si to nechce nechat vzít, tak prostě jen nečtěte doslov překladatele (ač je naprosto skvěle napsaný).

"Povznést se znamená padnout a padnout znamená povznést se... Čím víc jste na dně, tím výš chce vyletět vaše mysl."

MinaHawke
22.01.2019 5 z 5

Moc hezký příběh, nejdříve smutný při ztroskotání, potom akční, když hrdina bojuje o život. Líbila se mi zvířata a i kniha celkově.

freejazz
19.01.2019 5 z 5

dosť ťažko sa mi do knihy začítavalo, ale potom to už šlo jedna báseň. silný príbeh.

vladka4077
11.01.2019 4 z 5

Pěkné čtení

kuky921
06.01.2019 5 z 5

Příběh o přežití šestnáctiletého kluka, který během okamžiku přijde o celou rodinu a musí se postarat sám o sebe. Jeho jedinou záchranou se stává záchraný člun a neobvyklý obyvatelé tohoto člunu, kteří postupně ubývají. Moc se mi líbila ta možnost dvou dějových linií, ale za mě byla hezčí ta se zvířaty.

aalma
03.01.2019 5 z 5

Do knihy se mi z pocatku vubec nechtelo.Cim dale jsem cetla,tim vice zvedava jsem byla. Za me vyborna kniha, urcite si prectu jeste jednou.

barca9312
01.01.2019 4 z 5

Docela mě prekvapila

Qadin
12.12.2018 4 z 5

Schopnost vyprávět příběhy o tygrech nám dává šanci na přežití příběhů nejdrsnějších ztrát...

Leniik33
03.12.2018 4 z 5

Zajímavý námět a celkově styl autora mi sedl :) Na konci knihy máte na výběr ze dvou konců a je pouze na vás čemu budete věřit. V příběhu můžete najít moudra a trošku hlubší význam.

ber-tram
16.11.2018 3 z 5

Vypadá to jako Velká obrázková knížka o zvířatech, akorát že bez obrázků... Prostředek má sílu strhnout, okraje jsou skoro zbytečné. Tedy nebýt vynalézavého doslovu, který z nesourodě upovídaného putování vyvozuje zhodnocující interpretace, o kterých možná ani sám spisovatel neměl potuchy. 29/18

tezka_vazka
03.09.2018 3 z 5

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem četla knihu až poté, co jsem shlédla film, ale kniha mě nijak zvlášť "nechytla". I když je příběh originální, občas jsem se nudila a vyloženě počítala stránky do konce. Co mě zaujalo byly pasáže o zvířatech.

maris123
31.08.2018 5 z 5

Čemu chceme věřit? Každý příběh je jen odraz toho, co se skutečně stalo. Deset účastníků jedné události bude vyprávět deset různých příběhů. Důležité je, co si z nich odnášíme v sobě dál. Ať už je to příběh chlapce a tygra nebo příběhy jednotlivých náboženství, jejich vyprávění a sdílení odlišuje člověka od zvířat.

aginecka
16.08.2018 4 z 5

Neměla jsem velká očekávání (nemám důvěru v příliš oslavovaná díla), ale byla jsem příjemně překvapená. Děj se dá stručně shrnout - ztroskotání, boj o přežití, záchrana - ale knížka je napsaná tak, že od ní neodejdete. A dva konce se mi líbí. Vyřešily otázku, zda věřit nebo ne. A nejlepší na tom je, že pro každého jinak.

vendysantos
14.08.2018 5 z 5

Skvěle napsaná kniha s poutavým dějem. Některé naturalistické pasáže opravdu nejsou pro slabší povahy. A čekala jsem lepší závěr, takto mi přijde takový otevřený, nedomyšlený.

MirkaProk
30.07.2018 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film a ani jsem nevěděla, že existuje kniha. Kniha mi byla doporučena a samozřejmě kniha je podrobnější (ve filmu chybí některé scény a to docela zásadní). A co říci ke knize. I přesto, že se mi líbila, tak jsem se nějak nemohla začíst a trvalo mi 4 dny než jsem ji celou přečetla, ale i tak mohu knihu doporučit. Vše je velmi sugestivně vylíčeno a závěr knihy je "zajímavý". Samozřejmě verze se zvířaty je lepší, ale obávám se, že se ve skutečnosti odehrála druhá varianta (vždyť jak Japonci říkají: a kdo by odemkl klece zvířatům) a nejspíš by se každý zachoval jako Pí, pud sebezáchovy je silný. A pokud je druhá verze příběhu pravda, tak je to vlastně na jednu stranu úplně šílené a člověk, který by to zažil musí být poznamenaný do konce života a nejsem si jistá, jestli tento příběh může někoho obrátit k víře v Boha.

Dominika13
21.07.2018 5 z 5

Knížka má silnou energii. Četla jsem několikrát a chystám se na ni znovu. Pokaždé si odnesu zase něco nového a poučného (úsměv lenochoda, sílu žít, nekonečnost oceánu). K víře v Boha jsem se ještě nedostala, ale rozhodně vím, jakému příběhu ve finále uvěřím. No přece tomu se zvířaty!! :-)

konstelanski
17.07.2018 5 z 5

Bezpochyby silný zážitek, který na dlouhou dobu uvízl v oceánu rozbouřených vln mého vědomí. Cejtil jsem slanou vodu v ústech, chuť syrových ryb a spalující slunce, stejně tak obezřetně poslouchal Parkerovo vrčení a údery žraloků narážejících do trupu. V průběhu celé knihy jsem vážně věřil (nebo jsem chtěl věřit) že se tento příběh skutečně někde někdy stal, a tento pocit mi zůstal i po jeho konci.
Vážně sugestivní čtení a nádherná knížka.

mika251
28.06.2018 4 z 5

Patrím k tým, ktorí nad záverom nemožu prestať premýšľať. Myslím, že si ju nutne musím prečítať ešte raz :)
Povedzme, že je pre mňa milosrdnejšie veriť verzii číslo jedna. Pretože keď ide o to, že realitu utvárame tým, že sa na ňu dívame, tak sa chcem dívať na chlapca a bengálskeho tigra, ktorí spolu prežili na mori. Zatváram oči nad drsnou realitou? Neviem. V každom prípade pokiaľ mi je dovolené vybrať si, volím jednoznačne tú pozitívnu cestu. V skutočnom živote človek často na výber nemá. Vo svete fantázie je možné všetko. A prečo by nemohol chlapec prežiť s tigrom v jednom člne? Ja si myslím, že je to celkom uveriteľné :)
Čtenářská výzva 2018: Kniha s tematikou moře

NiNo
31.05.2018 2 z 5

O knize nemůžu říct, že by se mi líbila nebo mě ohromila. Začátek nudný, prostředek místy zajímavý, ale někdy také ubíjející, ze závěru se mi zvedal žaludek. Nad tím, co chtěl autor příběhem říct, se mi ani nechce přemýšlet. Několikrát jsem jí odložila a nakonec se musela k dočtení vyloženě nutit. Zcela jistě můžu říct, že už se k ní nikdy nevrátím.

JointlieKat94
30.04.2018 5 z 5

Páni.. nevím, co napsat. Naprosto jsem nevěděla, do čeho jdu se čtením této knihy. Viděla jsem ukázky na film, ale ten jsem si nechala až na dočtení knihy. První i druhá část byla skvělá, vyprávění o funkčnosti zoo, vyprávění o náboženství. To se mi líbilo. Ale pak? Jedno překvápko za druhým. A konec mě tedy dostal.. samozřejmě verze se zvířátky byla asi "lepší", i přes to jsem ale musela párkrát knihu zavřít, po nějaké chvilce jsem se vrátila- knihu jsem doslova hltala. Pí přežil asi díky své víře, ale že bych díky tomu i já začala věřit, to asi ne. Knihu tedy rozhodně doporučuji. :)