Pí a jeho život

Pí a jeho život https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1537/bmid_pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4 964 221

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Argo

Life of Pi , 2001

Fafyna
25.02.2018 5 z 5

Když jsem knihu otevřela, netušila jsem, do čeho jdu. V průběhu čtení, jak mě příběh více a více chytal do svých sítí, jsem se několikrát setkala s reakcí: počkej, až dojdeš na konec (následováno potutelným úsměvem). Teď už chápu proč. Život s mladým indickým hochem na moři si svým způsobem zamilujete, chvílemi se i zasmějete (některá přirovnání byla opravdu úsměvná!), a potom přijde finále. A vy nevíte vůbec nic. Skvělá kniha.

michaela3483
25.01.2018 4 z 5

Většinou, když vidím prvně film, knihu pak už nečtu. Tentokrát jsem udělala vyjímku a rozhodně nelituji.
První část, hlavně vyprávění o náboženství, mě moc neupoutala, ale zbytek knihy jsem četla jedním dechem.
Doporučuji!

Makus216
03.01.2018 4 z 5

Knihu doporučuji, její závěr mě šokoval a ještě dlouho po přečtení jsem nad knihou přemýšlela.

LeDock
26.12.2017 3 z 5

Nebola to taká hrôza a náboženská agitka ako som čakal a čítalo sa to dobre, ale i tak - ak toto bola najlepšia anglicky napísaná kniha roku 2002, tak to musel byť dosť úbohý rok pre anglicky písanú literatúru...

Falquar
04.11.2017 5 z 5

Klasická, tuctová plavba, kterou ozvláštňuje jen nezvyklý černooranžový pasažér. A pak se najednou něco stane, čtenář dopluje do poslední, přesně sté kapitoly a vystoupí s husinou a mrazením v zádech, jaké si dosud nepřivodil žádným hororem, thrillerem, ani podobně zaměřeným žánrem. Chtělo by to ještě jednu jízdu; ale Bůh ví, že na repete mají vážně jenom nejsilnější žaludkové.

"Až odsud budeme odjíždět, musíme si dát pozor. Neradi bychom cestou narazili na Richarda Parkera."
"Nemusíte se bát, toho nepotkáte. Schovává se někde, kde ho nikdy nikdo nenajde."

trillobit89
18.10.2017 5 z 5

Vůbec nechápu, že jsem tohle dílo tak dlouho obcházela... Úžasná knížka. Ani se nedokážu rozhodnout, co se mi líbilo víc... Jestli první nebo druhá část knihy... A na konci jsem tiše seděla a hodně přemýšlela a v duchu si odpovídala na otázky hlavního hrdiny.

lenulitah
15.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha, úžasný příběh, napínavý a plný mouder. Konec - druhá verze příběhu - mě překvapil, bohužel spíš negativně. Budu muset o něm ještě popřemýšlet:-). A tvrzení, že po přečtení člověk uvěří v Boha, jsem taky moc nepochopila..

martunka
21.09.2017 5 z 5

Příběh se mi moc líbí. Přiznám se, že zvířata miluju a Indii taky. Po mě je to neuvěřitelný a jímavý příběh.

Veselá myš
21.09.2017 5 z 5

Musím souhlasit s tím, že je to silná kniha, která po přečtení stále nutí k přemýšlení. Teorie č. 2, v závěru knihy tak rychle a prostě vyprávěná, i mě dostala na kolena a v prvních chvílích jejího vyprávění jsem se jí v mysli bránila. Smíšené pocity přetrvávají i pár dnů po dočtení. Knihu si asi ještě někdy v budoucnu znovu přečtu, budu tomu ale muset nechat odstup času...

jelad
04.08.2017 5 z 5

Pí, šestnáctiletý indický chlapec, který přežil potopení lodi, smrt rodiny a 227 dní na otevřeném oceánu, se v závěru svého příběhu ptá: "Copak svět nevytváříme už tím, že se na něj díváme?" Otázku pokládá potom, co udivenému spisovateli, Martelovu alter egu, předložil své fantastické vyprávění (rovnající se božskému zázraku) o tom, jak se nevzdal - osaměly, zničený, obklopen žraloky - v jednom člunu se zebrou, orangutanem, hyenou a tygrem Richardem Parkerem. Absurdní posádka záchranného plavidla posluchače a čtenáře šokuje, tohle nemůže být pravda. Právě objektivní racionální poznání a absolutní pravdu Martel, po vzoru postmodernistů, ve svém mnohovrstevnatém díle naprosto stírá, když skrze chlapce nabízí čtenářům další verzi strastiplné odysey. Spolutrosečníky se tentokrát nestávají zvířata, ale lidé, kteří jsou ovšem aktéry týchž stejně drastických událostí. Bajka se mění a dostává lidský rozměr - přechází v horor. Pravda neexistuje, čtenář si ji vybírá - a nakonec dává přednost "tomu příběhu se zvířaty" oproti kanibalistickým jatkám francouzského kuchaře. Raději zázrak než lidské zlo. Raději bůh než přízemní bestialita člověka. Je nesmysl toužit objevit objektivitu, když existuje pouze subjektivita - zkonstruovaná našimi smysly, vědomostmi a zkušenostmi. A víra - mystika až paranormálno, jak naznačuje Martel, tvoří svět, tento "Matrix", zajímavější a otevřenější dosud nepochopenému a nepoznanému.

mishka1976
02.08.2017 5 z 5

Do knihy jsem se ze začátku nemohla začíst i když popisy zvířat a fungování ZOO mne bavily. Příběh cesty mne ale dostal. Nemohla jsem od něj odejít. Konec knihy mne tak trochu rozsekal. Vůbec mne nenapadlo, že bych o příběhu mohla pochybovat. Opravdu o této knize budu ještě pár dní muset přemýšlet... a pravděpodobně ji přečíst znova :-)

PolarBee
26.07.2017 2 z 5

Myslím, že si kniha hraje na něco, co není. Celý příběh se mohl odehrát v mnohem kratší verzi. Asi každý chápe, že ztroskotat na moři není nic příjemného, to ale ještě není důvod o tom obšírně psát to stejné dokola.
Začátek byl mnohem zajímavější než prostřední část. Popis fungování zoo mě prostě bavil. Konec byl vyložene odláfknutý, se snahou zahalit do něj filozofickou pointu, ta se ale bohužel nekonala. A v boha jsem také neuvěřil. :D

Malachime
15.06.2017 4 z 5

Krásně napsaná kniha s perfektní pointou na konci.

tomas8334
13.05.2017 5 z 5

Knížka mě bavila, konec mě dostal. U filmu jsem usnul.. :-/

kacaabba
25.01.2017 5 z 5

I přesto, že jsem dal pět hvězdiček, nemám potřebu jakkoli doporučovat dál. Ani knihu, ani film. Proč? Protože to, co vypadá jako duchovní slátanina sice pro nás slátanina je, ale ve skutečnosti je to propagace hinduismu, který se tím, že "dokáže" pojmout i naprosté opaky, tváří jako všeobjímající moudro. No, nevím... Protože mám ale rád robinsonády a zápletka je skutečně neotřelá, ohodnotil jsem to plným počtem.

japan25
25.01.2017 4 z 5

Abych se přiznal některé pasáže mi přišli nudné a to jedna z deseti.Jinak je to výborná kniha, u které se cítí dobře. Měl jsem u ní strach.

krystof1044
22.11.2016 4 z 5

První část, i když spíše popisná, je vtipná a plná úžasných myšlenek, nad kterými je potřeba se hlouběji zamyslet. Druhá část mě trochu zklamala. Příběh je sice naprosto neuvěřitelný, bohužel se docela loudá, popisy obstarávání potravy a protagonistovy myšlenky se pořád opakují a svou "drsností" si mě tyto pasáže také nezískaly. Světlým momentem druhé části je objevení plovoucího ostrova. Závěrečná část je stejně jako ta první úžasná, snaží se ve čtenáři vzbudit pochybnosti, aby měl i po přečtení knihy o čem přemýšlet. Nenechte se jí ale ovlivnit, ten příběh je tak úžasný, že určitě stojí za to v něj věřit.

Kniha je plná zajímavých nápadů a ideí, příběh je opravdu dech beroucí, ovšem způsob, jakým je hlavní dějová linie vyprávěna, je trochu slabší. I tak je to ale skvělá kniha.

kacaabba
28.10.2016 5 z 5

Asi jsem nepochopil, co chtěl autor říci duchovním nasměrováním hlavního hrdiny, ale jinak pěkný příběh. A rozhodně se mi líbil popis vztahu člověk - strach.

Kíťovec
14.10.2016 4 z 5

.... já se z toho nemohu zpamatovat. Nemůžu spát, neustále myslím na to rozlousknutí. Musím se přiznat, že jsem opravdu celičkou dobu věřila v teorii číslo jedna. Uf

achilles
13.10.2016 5 z 5

Jsem nadšenej. Především mne zaujala ta část, kdy zakotvili na plovoucím ostrově. Velice podařené dílo, ještě zkouknu film.