Pí a jeho život

Pí a jeho život https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1537/bmid_pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4 964 221

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Argo

Life of Pi , 2001

JanaDor
14.03.2014 5 z 5

Zajimavý, dobře čtivě napsaný příběh.Ty náboženství na začátku mě vůbec nevadila, spíše naopak, dobrý rozjezd a mě to bavilo - všechno. Podáno tak, že jsem si myslela, že se to opravdu stalo. Konec mě úplně zmátl....

faoleha
08.03.2014 5 z 5

Překrásný příběh, který vám může mnoho přinést, pokud mu dáte příležitost.

PavelKrnak
21.02.2014 4 z 5

Příběh je to živý a čtivý, i když mě, jakožto náročnějšího čtenáře místy trošičku uklimbával. Ale to byly opravdu jen jednotlivé případy, a pak hned došlo na nějaký silný okamžik, ať už lyricky či epicky. Na pozadí dobrodružství se skrývá samozřejmě mnoho témat k přemýšlení, jež budou jistě námětem mých úvah v následujících dnech, možná týdnech. Ta fiktivní narace mi přišla trochu zbytečná, ale zřejmě to příběh má doplnit, aby působil pravdivě.
Vyzdvihl bych ještě práci překladatelů, včetně výborného doslovu pana Mikolajka, který zde mluví o tom, že první část knihy je jakýmsi protihlasem části druhé. To mi přišlo velmi zajímavé. Kniha určitě změnila můj pohled na některé věci, možná na svět jako takový, také mě překvapovala i těšila. Takže účel jistě splnila.

Makrela Liška
16.01.2014 5 z 5

Krásně odvyprávěný příběh, který správně gradoval včetně začátku, jež mě bavil a bez nějž by celý příběh neměl patřičnou oporu od níž se tak divoce odpíchl a rozvířil. Proti srsti mi byla pak jen trochu zbytečně za vlasy přitažená část s masožravým ostrovem, již bych ráda oželela. Závěr byl po té předchozí ač morbidní poetice celého příběhu mrazivý

Lilith1
06.01.2014 5 z 5

Tak nejdřív jsem viděla film a to asi knihu zachránilo před tím abych ji neodložila při tom nudném a zdlouhavém začátku. Kupodivu jsem v knize našla to co mi chybělo ve filmu a naopak. Přes tu počáteční nudu, kterou se autor snaží čtenáře naladit na tu správnou vlnu, aby zbytek knihy byl opravdu parádní jízda, se musí člověk přenést. Rozhodně je to brilantně podaný příběh a vymyslet takovouto neotřelou a originální zápletku v dnešní době, kdy jsou miliony témat propírany stále dokola s drobnými obměnami.... smekám.

antonio22
31.12.2013 5 z 5

Chtěl bych dát 5*, ale za prvních cca 100 stran, které netrpělivého čtenáře dokážou s jistotou odradit, musím dát 4*.
Ovšem co následuje pak, je SMRŠŤ:-) Odložil jsem všechny povinnosti, málem přejel cílovou stanici a hned po vystoupení z vlaku spěchal na klidné místečko, kde jsem knihu dočetl.
Následné shlédnutí filmu pro mě vytvořilo nejsilnější kombinaci kniha+film co znám. Vidět na plátně tak dokonale zhmotněné to, co si člověk díky autorovi a své fantazii "jenom" představuje je úžasné!

Ay.Le
29.11.2013 3 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem se začetla, první část sice víceméně má své opodstatnění (hlavně tedy pasáže zaobírající se životem zvířat), přesto jsem se skrz to prodírala těžce, popisy kanadského domu byly nudné, nezáživné, všudeprostupující inklinace k vyznávání náboženství chvílemi až otravná. Druhá část už mě bavila více, začetla jsem se a těšila se na konec, který měl být úžasný a skvělý, když jsem se k tomu ale dostala, zmohla jsem se jen na rozhořčené "Co?!". Chápu tu paralelu, mnohovrstevnatost příběhu, i onu autorem poskytnutou možnost subjektivního výkladu, přesto mě to zpochybnění rozčarovalo a víc zklamalo, než potěšilo, a musím říct, že ten pocit neukončenosti a nespokojenosti z podoby slibovaného velkolepého finále mě zasáhl opravdu nemile. Proto dávám 3*

Janek
29.11.2013 5 z 5

Skvělá kniha s trochu rozpačitým začátkem. Originální, rádoby líbivá i šokující, bezesporu nápaditá. Doporučuji.

Bbbutterfly
31.10.2013 4 z 5

A jelikož zaměnili jména, tak se tygr nejmenuje Bumbálek ale Richard Parker...poutavý příběh s velmi zajímavým závěrem...

Renava
04.10.2013 3 z 5

Bohužiaľ, s pozitívnymi názormi sa celkom nedokážem stotožniť, pretože ma román nijako extra neohúril, ani nepresvedčil. To, že sa niečo číta ľahko a tvári sa, že chce pohladiť dušu, často nestačí. A to je tento prípad. Plavba s tigrom mi pripadá ako kniha na objednávku v kategórii „zaručený doják = bestseller“, od ktorého sa automaticky očakáva minimálne rovnako úspešné filmové spracovanie.
Romány postavené na mixe osvedčených atribútov ako dojímavosť, odvaha, utrpenie, láska, odvolávanie sa na božie slovo, meditácie o ľudskom bytí, atď, atď. občas beriem, pokiaľ z nich príliš nevytŕča prvoplánovosť. Tu som však od samého začiatku cítila snahu dojať a rozcítiť za každú cenu, čo začalo hneď v úvode vetou - „Prečítajte si príbeh, ktorý vás prinúti uveriť v Boha“ - nemôžem si pomôcť, ale takéto expresíva ma napĺňajú značnou nedôverou a okrem toho, doteraz mi nie je jasná pointa (to však možno bude len tým, že som menej chápavá...). Jediné plus dielka vidím v tom, že pokiaľ má človek vzťah ku zvieratám, dozvie sa tu o nich skutočne veľa zaujímavého a len za túto snahu som pôvodne plánovala dať o jednu hviezdičku viac. Film som síce nevidela, avšak mám tendenciu veriť, že atraktívne prostredie a filmové efekty by mohli celkový dojem o niečo vylepšiť.

MatoLenka
17.09.2013 5 z 5

Krásné čtení. Na rozdíl od "Bzunga" (2 komentáře pode mnou) mě kniha okouzlila a film zklamal - kniha je mnohovrstevnatá, film jen prázdné líbivé záběry. Ke knize se budu vracet, k filmu nikoliv (ještě že jsem nepodlehla obecnému nadšení a počkala si, až DVD bude k dispozici v půjčovně).

petrzel
08.09.2013 5 z 5

Krásný příběh. krásně se to čte.

bzung
07.08.2013 3 z 5

Do knihy jsem se pustil až po shlédnutí filmu. A zklamání. Kniha nenabízí žádnou přidanou hodnotu, naopak tam kde film oplýval barvami, v knize zbyla jen šedá nuda. Chvíli vyprávění o náboženství, chvíli o zoo... Celé se to nese v duchu "a jednou se nám stalo na skautském táboře... A to potřebujete hoblík, pilku, malé dláto, velké dláto...". Jeden z mála případů, kdy filmové zpracování výrazně předčilo předlohu.

Kate.S
17.07.2013 5 z 5

Piscine Molitor Patél. Toto jméno vidím pořád v hlavě a musím říct, že se mi líbí, jak zní. Tento příběh je naprosto úžasný a mě mrzí, že jsem se k němu dostala až po shlédnutí oscarového filmu. Zprvu jsem to celé dosuzovala, ale film se mi zalíbil natolik, že jsem knize neodolala. První část knihy je trochu zdlouhavější, nudnější a někteří ji odloží již tady. Já říkám: To nedělejte. Raději přelistujte k druhé části. Jinak přijdete o to, o čem kniha vlastně je. V první části totiž Pí srovnává jednotlivá náboženství a to není příliš záživné téma. Mě osobně to taky příliš nebavilo, ale jsem ráda, že jsem čtení nevzdala. Po straně sto to všechno začne. Čtení se mi moc líbilo a nikde jsem se vysloveně nenudila. Určitě doporučuji.

tan
30.06.2013 4 z 5

Znáte to, čtete, čtete a pak je najednou konec a vy na to koukáte jak tele na nová vrata. Tak jsem koukala na konci Pičínova vyprávění, respektive za doslovem. Kurňa, jak to tak mohl...no nebudu tady někoho připravovat o ty konce. Řeknu jen tohle: Pí nemá hranice, ale má Boha, Pí má hranice, protože má tygra, tygr a Pí mají hodně společného. Nevěřte na bratrství a lásku s člověkem, se kterým jste zdánlivě na jedné lodi, pokud se jmenujete příjmením Parker, zvažte, zda svého syna pojmenujete Richard. A na konec, já si vybírám ten lepší, byť se obávám, že je jsou spolu ty příběhy neoddělitelně spjaty.

Melanka
30.06.2013 4 z 5

Kdepak, ten konec je na knize to nejlepší. Bez něj by to byly Guliverovy cesty, ne? To kvůli němu je o čem přemýšlet. Skvělá kniha. Už jste někdo viděl film? Stojí za to?

Sigas
30.06.2013 4 z 5

Pestré, pěkně odsýpající vyprávění, od lenochodů tříprstých, přes exkurze ke třem velkým náboženstvím až k životu trosečníka na širém oceánu. Jen konec mě trochu zklamal. Buď jsem ho vůbec nepochopil, nebo se obrátil v nevázanou hříčku o vztahu fikce a skutečnosti. Uniklo mi, proč by to měl být slibovaný příběh, po kterém uvěříme v boha, dva týdny nad ním přemýšlet nebudu, ale čtení to bylo výborné a strhující.

Lenka Žofka
26.06.2013 4 z 5

A zase to náboženství! Svět je tím prostě prohnilý skrz naskrz :) Ale humorné pojetí příběhu vše vyvažuje. Pičín se rozhodně v životě nenudil :)

Karcoolka2210
18.06.2013 3 z 5

Hmm, tak zaujimava kniha. Netradicny pribeh. Na zaciatku ma skor informativny a edukativny charakter, kde odkryva info o zvieratach a nabozenstvach. Potom sa presuvame na ocean, kde boli, aspon pre mna niektore casti dost nudne. Ale zachranil to Richard Parker a "krvilacny" ostrov. Ale ako fajn kniha, aj ked som asi cakala viac, kedze sa o nej tolko pozitivneho pisalo. AJ

makemake
09.06.2013 5 z 5

Ještě teď cítím sůl na kůži, před očima mám všechny barvy oceánu a s Pí Patelem prožívám to převeliký zklamání, že se Richard Parker ani neobtěžoval otočit. Můj knižní favorit vonící rybinou, smutnej až k zbláznění a silnej jako ranní kafe v Kostarice. Znáte ten typ knížek, kdy záměrně oddalujete konec, protože je vám líto knížku dočíst? Kdy s nevolí a strachem pozorujete jak tloustne přečtená a úží se nedočtená část? Kdy vás straší stále rostoucí čísla stránek? Tak přesně tohle je Pí a jeho život!
Na závěr vzkaz pro Pí Patela: Věřím ti všechno, milej Pí Patele. Tygrem počínaje, surikatou a masožravým ostrovem konče!