Pí a jeho život

Pí a jeho život https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1537/bmid_pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4 964 221

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Argo

Life of Pi , 2001

Petruš999
15.04.2019 5 z 5

Krásná kniha plná moudrých myšlenek.

Lady Greystoke
10.04.2019 4 z 5

Spoiler (možná)
Budu asi za blbce, ale začátek knihy na mě dělal dojem, že se ten příběh skutečně stal. Věřila bych všemu, že se někdo jmenuje podle koupaliště (lidé mají i horší jména), že jde věřit ve 3 náboženství, že lze přežít na loďce s tygrem, i ten masožravý ostrov nebyl problém. Všechno jsem to Martelovi zhltla i s navijákem. Jediná věc, která mě nehrála, byl fakt, že Pí za celou tu dobu na moři netrpěl kurdějemi. To mě mělo varovat. Ale že si to celé autor vymyslel od A do Z, to bylo pro mě hlubokým zklamáním.

haWranka
07.04.2019 4 z 5

Proti filmu jsem byla z nějakého důvodu předpojatá, aniž jsem ho viděla. Ale pak mi sem pásla předloha do čtenářské výzvy, tak jsem si řekla, že do toho půjdu. A jsem moc ráda, že jsem to udělala. Příběh je velmi silný, nutí člověka k zamyšlení se nad spoustou věcí. V boha/bohy jsem sice věřit nezačala, ale i tak jde opravdu o zážitek.

kilometr
06.04.2019 5 z 5

Ať už se příběh opravdu stal tak,jak je napsán,nebo je tu i trochu fikce,tak jde hlavně o strhující vyprávění.A opět musím poděkovat za Čtenářskou výzvu,protože jinak bych knihu asi nečetl.95%.

Laféeverte
29.03.2019 5 z 5

Překvapilo mě, jak moc mě kniha bavila, jelikož jsem si říkala, že život trosečníka na moři musí být prostě jen boj o přežití, a také, že byl, ale co všechno zahrnoval... Velmi se mi líbila i stavba celého vyprávění a vnoření příběhu se zvířaty do několika jiných příběhů včetně toho autorova, který se s hlavním hrdinou setkává a příběh sepisuje, a i závěrečná úřední zpráva dala hlavnímu příběhu vyniknout. Prostě je to celé velmi dobře promyšlené, dodává to celé knize punc reality, navíc autor používá jemný humor, díky kterému příběh plyne lehce a zábavně.

Anie.M
23.03.2019 3 z 5

Měla jsem jiné představy.....spíš než celkový příběh se mi líbily drobné postřehy, když Pí přemýšlí o různých náboženství a z každého si něco vezme. a také konec se mi líbil, to jaký příběh nabídne japonským úředníkům, kteří si lámou hlavu nad soužitím tygra a člověka.
jestli je kniha hodna takové pozornosti a ocenění, řekněme, že pro mě ne.

rozvera
08.03.2019 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si vybrala do čtenářské výzvy tuto knihu. V první části mne zaujala vyprávěním malého indického chlapce o jeho dětství v rodinné ZOO, úvahami o zvířatech , o náboženství, kdy chtěl být zároveň hinduistou, křesťanem i islámistou, meditacemi až nedětskými.Pak v druhé části najednou přesun z poklidně plynoucího příběhu do dramatického děje, prožívaných hrůz protagonisty románu, najednou sirotka a osamělého trosečníka ve vlnách Tichého oceánu. Děj syrový krutý, hrůzný, ale velice emotivní tou urputnou snahou o přežití, i neochvějnou vírou ve vyšší moc. Syrovost a temnotu děje zjemňují krásné popisy přírodních jevů, moře i oblohy ve všech jejich proměnách, živočichů, se kterými měl co do činění, i meditace a myšlenky o žití a přežívání. Jako celek byla kniha pro mne velkým zážitkem.

BabaJaga11
02.03.2019 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala díky Čtenářské výzvě - a rozhodně je to jedna z knih, na které budu dlouho vzpomínat! Líbila se mi jako celek.

Úvodní kapitoly o životě chlapce Piscina (který si říká Pí) a jeho rodiny v Indii, vyprávění o škole, rodině, jejich zoologické zahradě i náboženství líčí vcelku šťastné dětství hlavního hrdiny. Zvláště mě zaujala debata představených tří náboženství - hinduismu, křesťanství a islámu - jež se Pí rozhodl vyznávat všechna najednou, protože miluje Boha. Žádný problém pro Boha, ale velký problém pro církve - divoká argumentace, proč to nejde, ani u těch náboženství, která tvrdí, že Bůh je jen jeden.

Plavba po moři a ztroskotání - dramatické chvíle, ztráta všech a všeho, kromě trochy vybavení v záchranném člunu a kapky naděje. Plavba se čtyřmi zvířaty ze ZOO na palubě, kde nakonec vítězí ten nejsilnější - tygr - přičemž ostatní zvířata poslouží jako potrava, není zrovna idyla, kterou by si člověk přál zažít. Když se ale v závěru knihy dočtete, že to mohlo být i jinak, s lidskými hrdiny namísto těch zvířecích, asi by každý zvolil raději příběh se zvířaty. U zvířat tak nějak předpokládáme, že predátor se zařídí podle své přirozenosti. Krutost a násilí u příslušníků našeho druhu, jež vyústí až v kanibalismus, jsou však příliš děsivé.

Největší část knihy zahrnuje líčení každodenního života na moři očima Pí Patela. Co dělat, aby se člověk udržel při životě. Úspěchy po mnoha neúspěších - v chytání ryb a želv, získávání vody, výcviku tygra Richarda Parkera. Co dělat, abyste se nezbláznili... Zdá se to nudné, ale zhltala jsem to. A v noci se mi zdálo, že se plavím ve člunu nebo na voru...

Ač příběh je fikcí, jak je v závěru naznačeno, nemyslím si, že by byl tak nedůvěryhodný, jak naznačuje v doslovu překladatel a jak tvrdí vyšetřovatelé z námořní společnosti vlastnící potopenou loď. Život totiž přináší nejneuvěřitelnější zážitky a situace. A i když masožravý ostrov asi Tichém ani jiném oceáně nenajdete, světové oceány jsou jistě plné ještě mnohem tajemnějších forem života - aspoň zatím, dokud jsme je nezvládli všechny vyhubit.

SlamLenka
28.02.2019 5 z 5

Nejsem příznivcem zoologických zahrad (leda tak oceňuji snahu takto udržet populaci ohrožených druhů) a také nějak neholduji náboženským disputacím, v knize to však ale bylo tak podáno, že mi to ani nevadilo. A pak, když přišlo na tu samotnou plavbu - to bylo něco. Skoro jsem tam s nimi taky byla! Poněkud příliš mi přišel ten záhadný ostrov, ale nakonec i ten tam prostě zapadl. A kniha v mých očích stoupla ještě více po dočtení doslovu - obzvlášť to evidentně prokleté jméno Richard Parker tomu všemu nasazuje dost korunu.

Arsi
27.02.2019 2 z 5

Moc mě to neoslovilo. Pasáže o zvířatech byly pěkný, ale ...

embi
23.02.2019 5 z 5

Naprosté nadšení! První část o náboženství a životě se zvířaty v zoo byla hravá a inspirativní. Plavba mi vzala dech, závěrečné kapitoly mě srazily do kolen...

Hoshi
19.02.2019 5 z 5

Již dlouho jsem uvažovala, že bych si Pí a jeho život přečetla. Stále jsem to odkládala a teď, díky ČV jsem se na knihu vrhla. Netušila jsem, co mám očekávat, film jsem neviděla, a dostala jsem zajímavý příběh. Bohužel první část o náboženství mě moc nebavila, nutila jsem se do toho, chtěla jsem knihu odložit. Byla jsem však velmi zvědavá na část druhou - plavbu po moři. Poslední část mě položila, rozesmutnila, znechutila. Raději bych trávila plavbu s dvoumetrákovým bengálským tygrem, než s hyenou.

kattyV
17.02.2019 3 z 5

Já tak úplně nevím, co si mám o knize myslet. Oba alternativní příběhy jsou drsné, i když ten druhý daleko více, proto by se člověku chtělo věřit tomu prvnímu. A proč vlastně ne.

petrakočárová
16.02.2019 5 z 5

Moc pěkně jsem si početla. Doporučuji!

sarka45
15.02.2019 3 z 5

Zajímavá kniha. Zvláštní. Plná informací. Ale i k zamyšlení.

soukroma
12.02.2019

Nesporně zvláštní kniha: velice se mi líbila první část, zejména otázky náboženství a zoologie v podání vjemů a zkušeností malého kluka. Pak následoval klíčový příběh, dostatečně napínavý a hlavně děsivý, jehož věrohodnost získala první trhliny kupodivu až v jeho samotném závěru. Opravdu hrozná pro mne jako čtenáře byla teprve nejkratší závěrečná několikastránková třetí část, kde je navíc předložen opravdu odpudivý "alternativní" příběh, který mě rozhodil a znepokojil tak, že se mi celá kniha prakticky zošklivila.
A vrchol tomu nasadil doslov (nevyžádaný, nikoli nezbytný, velice subjektivní - jednoho z překladatelů), který mě totálně vykolejil, nevysvětlil nic, naopak rozrušil všechny dojmy, které jsem z příběhu, jeho významu a dopadu na mě ještě měla.
Já nakonec tu knihu ani nemůžu hodnotit...a takový pěkný dojem jsem z ní zpočátku měla (film jsem neviděla a ani se k tomu nechystám).

Rozhodně mne v knize oslovila celá řada mouder, ale nejvíc ze všeho to o strachu. Je to celá jedna samostatná kapitola, dala jsem do citátů a dám to i sem:
"Kapitola 56
Musím na tomto místě říct něco o strachu. Strach je jediný skutečný protivník života. Jen strach může porazit život. Je to chytrý, proradný soupeř, já to vím až moc dobře. Postrádá veškerou slušnost, nedodržuje žádné zákony ani úmluvy, nezná slitování., Vždy se zaměří na vaše nejslabší místo, které najde s neomylnou lehkostí. Začne ve vaší mysli, vždycky. V jednom okamžiku jste klidní, vyrovnaní, šťastní. Pak do vašich myšlenek jako špeh proklouzne strach, převlečený za mírnou pochybnost. Pochybnost se setká s nedůvěrou a nedůvěra se ji pokusí vytlačit. Jenomže nedůvěra je jen špatně vyzbrojený pěšák. Pochybnost si s ní bez obtíží poradí. Zmocní se vás úzkost. Do bitvy se za vás vrhne rozum. Znovu zíkáte sebedůvěru. Rozum je vyzbrojen až po zuby nejnovější bojovou technikou. Ale k vašemu úžasu je navzdory vynikající taktice a řadě nepochybných vítězství rozum sražen na lopatky. Cítíte, jak slábnete a kolísáte. Úzkost se promění v děs.
V další fázi boje se strach vrhne na vaše tělo, které si mezitím začalo uvědomovat, že se něco strašlivě pokazilo. Plíce vám uletěly jako pták a střeva se odplazila jako had. Teď vám jazyk zmrtví jako brouk, zatímco čelisti uhánějí na místě. Uši vám zalehnou. Svaly se rozechvějí, jako by je postihla malárie, a kolena se vám roztřesou, až skoro tančí. Srdce se stáhne, zatímco svěrač se uvolní. A tak to dopadne i se zbytkem vašeho těla. Každý kousek vás se zhroutí tím nejpříhodnějším způsobem, jakým umí. Jen oči vám slouží dobře. Ty vždycky věnují strachu pozornost, jakou si zaslouží.
Brzy začnete dělat neuvážená rozhodnutí. Zavrhnete své poslední spojence – naději a víru. Tak, teď jste porazili sami sebe. Strach, pouhý pocit a dojem, nad vámi zvítězil.
Je to příliš složité, abych to dokázal vyjádřit slovy. Neboť strach, skutečný strach, který otřese samotnými základy vaší duše, který cítíte, když se ocitnete tváří v tvář svému smrtelnému konci, se vám zahnízdí v paměti jako gangréna: snaží se všechno rozložit, i slova, kterými byste jej chtěli popsat. Musíte tvrdě bojovat, abyste ho vyjádřili. Musíte tvrdě bojovat, abyste jej dokázali ozářit světlem slov. Protože když to nedokážete, když se váš strach promění v bezeslovnou tmu, které se vyhýbáte, na kterou možná i zapomenete, otevíráte se tak dalším útokům strachu – protože jste se s tím soupeřem, který vás porazil, vlastně nikdy neutkali."

Pozn.: Po roce po dočtení jsem se konečně přesvědčila, abych shlédla také film. A byla jsem příjemně překvapená: skvěle natočené a hlavně vše pěkně podle knihy, což ovšem vizuálně a v kratším pojetí nakonec vychází pro porozumění lépe.

Elea
12.02.2019 5 z 5

Hodně zvláštní příběh o naději, vůli k životu a bengálském tygru.

Tiama
06.02.2019 4 z 5

Rozhodně je to emotivní příběh.. Po přečtení druhé možné reality se hrůza celého příběhu ještě znásobí, jako když se dostanete na místo, kde vám ozvěna mnohonásobně vrací zvuky. A najednou se první realita zdá vlastně mnohem přijatelnější, než ta druhá možnost. I s odstupem se mi vše pořád honí v hlavě.

EmiClare
30.01.2019 5 z 5

Krásný jímavý příběh se svéráznou hlavní postavou.

Ronnie68
27.01.2019 4 z 5

Krásně se četla .. jedním dechem ...