Petrolejové lampy

Mistrovské psychologické drama je realistickou studií maloměsta (rodné Jilemnice) na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Příběh energické a nepoddajné Štěpky se zapsal do povědomí především díky stejnojmenné filmové interpretaci režiséra Juraje Herze s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích.
Kniha vyšla původně pod názvem Vyprahlé touhy (1935), přepracované vyšlo 1944 pod názvem Petrolejové lampy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/3015/petrolejove-lampy-cMe-3015.jpg 4.3715
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Academia
1. vydání originálu:1935
Počet stran:280
Edice:Filmová řada
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-200-1595-2

moonell

Český realismus je na mě místy příliš pomalý. Ale Štěpka je feministka jako svině, takže malá high five Havlíčkovi za to (nemůžu si pomoct, ve Studně osamění je transsexuálka, která se taky jmenuje Štěpka - náhoda?).

Petruse21

Přečteno podruhé a ještě lepší. Před Havlíčkem smekám!

Wertcha

Knihu jsem četla dávno. Ale při zkoušce z patologie mi byl doporučen film, že prý pan Čepek bravurně ztvárnil syfilitika (pořád se chystám). To z knihy nevyčtete...

Coolniczka12

Jednim slovem - skvele. Skvele zpracovany dej i jednotlive postavy. Mam rada knizky s psychologickou tematikou a musim rict, ze tato knizka je pro me zatim cislo 1.
Rada se podivam i na filmove zpracovani.

lencin

Po letech návrat k Havlíčkovi i Petrolejovým lampám. I po letech vynikající. Propracované charaktery postav i popisy maloměsta na přelomu 19.a 20. století. Výborné!

Bella1

Další povinná četba, ale tentokrát jde o příjemné překvapení. I když jde o poměrně ponurou knihu četlo se to dobře. Docela bych ráda skoukla i film až k tomu bude příležitost. Asi si přečtu od autora i něco dalšího. Jeho styl mi sedí.

dark.ma93

Naprostá perla v povinné četbě! Díky Bohu za Havlíčka!

Marekh

Kniha se mi celkově líbila. Kniha je velmi rozsáhlá, četl jsem jí několik dní.

Příběh Štěpky, která nemá štěstí v lásce, až jednoho dne se provdá za svého bratrance a doufá, že s ním bude šťastná, ačkoliv ví jeho nedostatky. Bohužel ji zatají jednu informaci, pro ní velmi zásadní. Štěpka se mi líbila, že i přes nesnáze, které měla, tak je dokázala potlačit a záleželo ji na svém muži.

Propracovaná psychologie postav.

Nomia

Kniha s neuvěřitelně ponurou atmosférou. Havlíček naprosto brilantně popsal a vystihl postavy. Ať už se jednalo o věčně připitého důstojníka, či jeho ženu Štěpku, starou pannu o kterou nikdo nejevil zájem, která v průběhu knihy prošla obrovskou změnou osobnosti.
Postupné skomírání důstojníka Pavla na syfilis, celá ta pošmourná atmosféra, to všechno naprosto vtáhne do děje.

Chesterton
28.12.2017

A vlastně ani audio není špatné:))

Chesterton
27.12.2017

Sáhla jsem po knize před plánovaným divadelním představením na Jezerce a byla jsem příjemně překvapená zážitkem z povinné četby:)) Leč bylo to asi věkem protože před maturitou bych měla spíš stejný názor jako nikol1774 :)) Dojem jsem si dokreslila nakonec filmovým zpracováním a možná se ještě někdy s panem Havlíčkem potkáme:))

PavlínaAlžběta
20.12.2017

SPOILER: Psychologicky zaměřený román plný citů, zápletek a dramatu, popisující maloměšťácké obyvatele v čele s hlavní hrdinkou, výstřední svým chováním, živou, nehezkou dcerou bohatého zednického mistra a selky z vejrychovského statku, která žije doslova izolovaným životem v maloměstě. Spisovatel měl dar na popisy postav, které vám při čtení ožijí a vtáhnou do děje. Hlavní hrdinka Štěpa mě byla zpočátku velmi nesympatická, ale postupem děje se mě změnil úhel pohledu i názor na hrdinku. Žena toužící po rodině, která nemůže najít leta ženicha, kvůli svému charakteru, chování a ne příliš velké kráse, dostává strach býti starou pannou, jíž je určen muž jejího života její zkrachovalý bratranec, který v době svého působení jako důstojník u rakousko-uherské armády se nakazil pohlavní chorobou Syfilis si hlavní hrdinku bere hlavně kvůli věnu. Štěpa až po svatbě zjistí, jak je manžel nemocný a jaký je to ochlasta. Jeho stav se ovšem stále horší a Štěpa přesto se pečlivě o muže stará a mění se z marnivé ženy na nebohou těžce pracující ženu, který umírá manžel a ona je posměchem ostatním. Celý tento příběh je dokonale psychologicky vystižen a duševní pocity postav, čtenář sám z celého díla vycítí. Filmové zpracování je českou klasikou, ovšem kniha se mě líbí více.

Msourkova
09.12.2017

Příběh se mi moc líbil, bylo zajímavé číst knížku z prostředí, které mi není úplně neznámé. Bohužel, Havlíček se mi do paměti zapsal už na střední škole knížkou Helimadoe, která pro mě zůstane nedotknutelnou a s jinými jeho díly nesrovnatelnou. Citlivost, se kterou byl Helimadoe napsán, jsem bohužel v Petrolejových lampách nenašla (a asi není divu, když jde o úplně odlišné téma). Zaujalo me, jak dobře byly jednotlivé charaktery postav rozebrány, aby v závěru byly důsledky jejich jednání a rozhodnutí čtenáři jasné. Rozhodně to nebyla poslední knížka, kterou jsem od Havlíčka přečetla.

rybizka
25.11.2017

Velké ANO autorovi a jeho povedenému psychologickému dílu. Četlo se mi to dobře,zajímavé bylo sledovat život na maloměstě,sledovat osudy lidí,ale hlavně nelehký život svérázné Štěpky. Román na mě velice zapůsobil,zřejmě je to tím,jak se říká,že kniha je jako zrcadlo ve kterém vidíme to,co v sobě nosíme.

"Kalužinky slz na dně srdce se pokrývaly ledovou krou. Ryzí prázdnota ryzí mráz. Co zbývá člověku než přijímat události tak,jak za sebou jdou,bez trpkosti a bez zoufalství,byť byly sebekrušnější? Na minulosti se nedá nic měnit. Život letí vpřed,ustavičně vpřed."

nikol1774
16.11.2017

Další moje maturitní kniha a zároveň kniha, kterou jsem četla nejdýl ze všech co jsem kdy četla. Nebavilo mě to. Opravdu nezáživná kniha, děj se táhle. Je v ní pouze pár částí, které nejsou nudné, ale dají se číst.

Crimble
15.11.2017

Velmi zajímavá neschematická postava Štěpky, i když na povrch nesympatická, přesto bojující, toužící, činorodá, nevzdávající se, milující... Výtečné dílo famozně vykreslující atmosféru maloměsta z přelomu století.

Marbo
04.11.2017

Další dohnaný rest ( a to jsem ještě neviděl ani filmovou verzi ! ). Havlíček velice dobře vykreslil atmosféru českého maloměsta, s jeho nepsanými zákony a měšťáckou morálkou, což tvoří hutný základ dramatu lidského jedince.
Štěpka se nádherně rve v bitvě, kterou bohužel nemohla vyhrát. Ale rozhodně v tom nebyla sama. Nakonec prohráli všichni - a není nikdo, na koho by to mohli svalit, svůj kříž si nese každý sám.

emma24
13.10.2017

Filmové zpracování dvěma hereckými esy jako je Iva Janžurová a Petr Čepek tomu dali daleko větší rozměr než kniha samotná.

TheMelorry
27.09.2017

V první části knihy jsem měla problém začíst se. Poté co se děj trochu "rozjel" jsem to ale překonala a kniha se mi četla v celku dobře. Rozhodně se jedná o velmi zajímavě napsané dílo. Bohužel hlavní postava Štěpky mi byla nesympatická a až skoro nakonci knihy jsem s ní začala lehce soucítit, věřím ale, že kdyby byla sympatičtější, kniha by se mi četla lépe. Jedná se o klasická dílo české literatury, které rozhodně stojí za přečtení s čtenář se u něj nudit nebude.

Huvra
18.09.2017

Ke knize jsem se dostala skrz povinnou četbu k maturitě a jsem celkem ráda, že jsem si ji vybrala. Ne, že by to nějak předčilo mé očekávání. Byl to pro mě normální román, ze začátku se příběh vlekl, ale od druhé části mě to chvílemi i bavilo a zajímalo mě, co se Štěpkou bude.

snimcibdim
10.09.2017

Pro mě jeden z nejlepších českých románů.

Lokina
02.09.2017

Z české tvorby toho moc nenačtu, ale tahle kniha, si mě našla skrz povinnou četbu. A můžu s klidným svědomím prohlásit, že se mi to velice líbilo. S hlavní hrdinkou, mojí jmenovkyní, jsem prožívala její trápení, úsilí a nelehký život, který proti své vůli vedla a se vztyčenou hlavou se nenechala zlomit. Jestli bych měla doporučit něco z české literatury, byla by to tahle volba. No a jenom na závěr, knihu jsem si u maturity vytáhla, takže jsem s radostí odmaturovala. ;-)

embi
25.08.2017

Těšila jsem na každou stránku, kterou jsem otáčela, abych se se Štěpkou loučila s pocitem, že to přeci ještě nemůže být konec.... Dostala se mi pod kůži velmi snadno, stejně jako ostatní postavy. Vykreslení doby, vztahů, zvyků a především osob je vynikající. Bavily mě i občasné vstupy vědoucího vypravěče.
Film jsem kdysi alespoň jednou s neochotou možná viděla a určitě zkusím znovu. Věřím, že tentokrát pana Čepka ocením víc.
Nemůžu se dočkat dalšího Havlíčka!

monika9313
21.08.2017

Opět skvěle napsaná mužská postava (Pavel Malina). Kniha připomíná Neviditelného. Myslela jsem, že Havlíček už nemůže překvapit, ale překvapil.

LadyAnn
20.08.2017

Havlíček ve vrcholné formě. Na Štěpku nedám dopustit!

Lil_Pandicorn
14.08.2017

Dlouho jsem knížku obcházela, přestože téma se mi líbilo, ale nějak mě odrazovala tvrzení ostatních, že Štěpka je neskutečně protivná postava. Nakonec jsem si ji napsala do maturitní četby a stejně jsem ji nepřečetla...Teď mě kousalo svědomí, že jsem se vykašlala na jednu jedinou knížku a dala jsem jí šanci. Štěpka mi nebyla ani trochu nesympatická a už od začátku jsem ji litovala (možná je to tím, že obě sníme o stejné věci :D). Rozhodně je to dobrá volba četby nejen k maturitě.

medlovice
17.07.2017

Nelze srovnávat knihu a film. Kniha je obsáhlá a popisuje jak společenské ohledy ničily a svazovaly životy lidem. Je dobré, že jsou některé zvyky pryč a dýcháme svobodněji .Štěpka byla dobrá duše moc odvážná
a velká na svou dobu. A taky by ji ve filmu musela hrát Růžičková, aby bylo podle autorova popisu.

intelektuálka
02.07.2017

Drama Štěpy, tolik toužící po vztahu a štěstí a nemocného Pavla, který už snad netouží po ničem. Výborné psychologické čtení a skvělé filmové zpracování. Doporučím!

Janek
01.07.2017

Klasický příběh, který proslavila především filmová adaptace. Text je na mnoha místech možná trochu zdlouhavý, ale jako by to k tomu patřilo - k tomu nekonečnému čekání na štěstí.

druzickaster
06.06.2017

Krásný a přitom smutný příběh. I když člověk bojuje s osudem je až k nevíře kolik ran a ústrků musí absolvovat. Jak dobové společenské konvence dokázaly zničit život hodné ženské jen proto, že se to nehodí, že je jiná.
Na knize se mi taky líbil styl a jazyk jakým byla napsaná. Popisy krajiny, situací, nálad a pocitů postav byly tak sugestivní a chytlavé až fantazie jela na plné obrátky.
Co říci na závěr? Jedním slovem: nádhera.