Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7525 873

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

Xena011
27.02.2016 5 z 5

Pěkná kniha, kdy na pozadí světové války dokáže vykvést láska, která nakonec dopadne tragicky.

ZajDa37
22.02.2016 5 z 5

Upřímně, nelíbí se mi nějaké přeslazené románky ze kterých by se dala naivnost a patetičnost ždímat, ale příběh Petra a Lucie mne dostal. To dílo není kniha, to je jedna velká oslava lásky a jedna z největších obžalob války. Je to citát naděje, života a lásky.

Je tolik protiválečných románů psaných z pohledu vojáka (Na západní frontě klid, Oheň, Sbohem, armádo), ale tak čistý a prostý příběh je přebije.

Ti, co tady píšou že ta kniha nemá děj, tak ať si přečtou jiný román o válce, třeba od Remarquea. Protože tohle nepotřebuje děj, to je o snech zamilovaných, které přetrhl meč války.

Selinute
18.02.2016 4 z 5

Smutně krásný příběh mladé lásky, který většina z nás zná z povinné četby. Ráda jsem si ji znovu přečetla.

koubi
10.02.2016 5 z 5

Kniha na mne dýchla atmosférou války, ale především lásky. Prožíval jsem každý okamžik s Petrem a Lucií a doslova jsem hltal každé slovo. Netřeba opakovat to, co už bylo řečeno, ale i přesto....skvělá kniha! :)

Kaka.cs
10.02.2016 4 z 5

Obecně nejsem moc příznivce romantických příběhů, ale tenhle mě zaujal. Knížka nebyla zbytečně dlouhá a konec je naprosto dechberoucí.

Koška
23.01.2016 5 z 5

Kniha je spíše k zamyšlení. Jde hlavně o pocity chlapce Petra a Lucie. O různé pohledy na svět, které spojí válka a láska.

AdélkaÁďa
22.01.2016 4 z 5

Knížka je stará dobře známá klasika. Velice mě mrzí, že jsem se již ve škole dozvěděla konec a tudíž jsem byla ošizena o moment překvapení v tom, jak celý příběh skončí, ale to jistě není autorova vina. Knížka se mi jinak velice líbila. Chvílemi jsem se cítila jako bych se procházela po Paříži společně s Petrem a Lucií.

dennie3
20.01.2016 4 z 5

Moc nevím, co si o knize myslet. Autor používá nádherné slovní obraty a píše s něhou, na druhou stranu by některé momenty připadaly moc přeslazené a přímá řeč mi často kazila zdání reality - nedokážu si představit, že by lidé tolikrát používali "miláčku, blázínku..". Na druhou stranu je to doba století stará a každý je jiný..
Kniha má spoustu krásných a děsivých myšlenek, konec je úžasný.

Damato
14.01.2016 5 z 5

V mládí jsem ji četla nesčíslněkrát, teď jsem se k ní vrátila a mám naprosto stejné pocity, jako když jsem ji četla poprvé. Až na malý rozdíl - v mládí vidíme tu krásu mládí a první lásky, ve stáří už ale vidíme tu tragédii smrti mladých lidí, kteří díky válce přišli o budoucnost. Ale kniha je to naprosto úžasná.

dagmar5477
13.01.2016 4 z 5

Celkem hezký příběh, ale nějak mně to neoslovilo. Asi jsem od knihy čekala více.

bruzdek7
12.01.2016 3 z 5

No číst se to dá, když už není do čeho píchnout. Podle mne trochu postrádá děj. Hrdinové si svou lásku zřejmě užívají, ale čtenář se probudí až ve chvíli, kdy oba vypouštějí andělíčky. Je to další (více-méně povedená) cover verze Romea a Julie. Ovšem, jakožto fanda ,unhappy-endů' jsem spokojen s úmrtím hrdinstva a knihu hodnotím třemi bludišťáky.

p.svatka
11.01.2016 4 z 5

Za mě úžasná klasika. Příběh krátký, ale velmi silný. přečteno během pár hodin. Doporučuji.

luckazackova
06.01.2016 5 z 5

Hodně mě překvapil ten konec

Chandra
03.01.2016 4 z 5

Kniha se četla docela dobře jen příběh mi připadal dosti krátký.

thejanula
02.01.2016 4 z 5

Celkem dobrá kniha, dobře se mi četla. :)

Bendytom
30.12.2015 5 z 5

Moc nechápu, proč se zde některým kniha nelíbí a hlavně kritizují lyrické pasáže. Příběh je nádherný, měl jsem pocit, že jsem přímo v Paříži s nimi. Skvělý popis pocitů a jejich lásky a to, jak se k sobě oba dva chovají. Pro mě kniha, která se dotkla srdce. 10/10

Lauralex
27.12.2015 3 z 5

Pro mě kniha pouze maturitní, jak jen maturitní může být, sama bych si ji asi - no určitě nepřečetla. Literatura klasická, ale na mě asi až moc klasická. Líbil se mi příběh a bavily mě dialogy postav, ale styl psaní mi moc nesedl. Jakožto "nejslavnější milostná novela" mě celkem zklamala. A to jsem romantička, takže nevím, kde se stala chyba.

Aktualizace: Z této knihy jsem úspěšně odmaturovala, takže už si ji po celý život svým způsobem ponesu v paměti.

Terazky
25.12.2015 4 z 5

Na nějaké romantické příběhy moc nejsem, ale tohle se odehrává uprostřed první světové války, takže to bylo o něco (pro mne) zajímavější. Občas mě nebavily dlouze sepsané pocity, ale jako celek to bylo vynikající. A také jsem se s touto knihou setkala díky povinné četbě.

Vitnerová
17.12.2015 4 z 5

Kniha která mě moc nezaujala. Přečetla jsem jí jen kvůli maturitě a asi se k ní ani nebudu vracet.
Příběh je to hezký ale nezaujalo mě chování milenců a celkově období války ve kterém se kniha odehrává.
Nechci někoho odradit ale můj názor je že je kniha nezáživná..... :-(

anez66
28.11.2015 4 z 5

I když je kniha poměrně útlá, moc mě nebavila. Příběh je moc pěkný, ale do děje mě to nevtáhlo.