Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7530 875

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

ivzu77
30.05.2016 5 z 5

Pro mne kniha získala svůj čas nikoliv v době mé školní docházky, ale až o 25 let později, kdy jsem po ní sama s chutí sáhla a teprve v tomto věku jsem ji ocenila a asi i správně pochopila. Nevinný milostný příběh z 1.sv. války, odehrávající se v Paříži mezi mladíkem a slečnou, první zamilovanost, poznávání, láska ... a pak letecký útok na kostel .......

niki-chan
28.05.2016 3 z 5

Ne že by se mi nelíbil styl psaní nebo příběh samotný, ten byl dost strhující, ale něco mi chybělo. Každopádně překvapení, co se skrylo pod povinnou četbou

stetty
26.05.2016 4 z 5

Knížka se mi líbila. Je v ní vidět upřímnost, láska. Je tam spousta názorů na válku. Prostě pohledy od chudích lidí, co válku vůbec neřeší a užívají si, jako by to byla jejich poslední hodina společného života.♡♡

Markét.t
23.05.2016 3 z 5

Další milé překvapení v rámci povinné četby.
Krátké, dobře napsané, čtivé.
Jen děje bych ocenila trochu víc.

"Žít se musí... Jakmile člověk myslí, přestává žít..."

zork
23.05.2016 5 z 5

Toto bola moja úplne prvá kniha, ktorú som prečítal v školských laviciach. Zo začiatku nasilu lebo som musel, následne som si ju prečítal ešte raz. Neviem ako by sa mi páčila po 10 rokoch, ale vtedy som bol ohúrený.

AlenaV
17.05.2016 4 z 5

Přes hrůzy války Láska. Nebo možná právě proto.

sgjoli
13.05.2016 5 z 5

Přestože je tato knížečka vskutku útlá, dostává se díky ní čtenáři neuvěřitelně silného emocionálního zážitku. Na jedné straně tu jsou pocity strachu a zmaru a beznaděje, které vyvolává právě odehrávající se válka, na druhé straně tu je první láska a pocity štěstí, které mladí hrdinové prožívají - ten kontrast je tu velmi výrazný a výborně zachycený. A vůbec celková atmosféra, kterou Rolland vykreslil naprosto věrohodně a sugestivně, je tu skvěle popsaná, člověku se vryje do paměti a nutí ho k zamyšlení. Je to hodně silný příběh, který v čtenáři zůstane ještě dlouho po přečtení!

Alpasstyle
09.05.2016 5 z 5

Užila jsem si pár hodin čtením báječné knihy. Velmi impozantní příběh. Děkuji.
Doporučuji ji všem přečíst. Není to jen ledajaký příběh. :-)

Luccy78
02.05.2016 5 z 5

Nádherný příběh tragické lásky dvou mladých lidí, kteří se setkávají v poněkud špatné době - během bombardování Paříže roku 1918. A přestože příběh nemá šťastný konec, je to taková dobrá ukázka toho, že pravá láska se může vyklubat i na pozadí válečného utrpení a hrůzy války..

beluca
27.04.2016 5 z 5

Knihu jsem dostala v mládí, protože mám stejné křestní jméno, jako hlavní hrdinka :-). A celkem se mně líbila. příběh se četl snadno a lehce.

blazkens
27.04.2016 4 z 5

Jako ostatní jsem i já četl knihu k maturitě a k tomuto účelu jí můžu jen doporučit, protože je jednoduchá na čtení a dost krátká.
Kdybych jí ale nemusel číst ve studentských letech, tak bych ji asi nečetl vůbec. Příběh mne sice bavil, ale úplná "bomba" to není.

JanaBalunova
06.04.2016 5 z 5

Moje maturitní otázka... a bylo to to nejlepší, co mě kdy potkalo... Vzpomínám na ten příběh s nostalgickou radostí... ačkoliv je tragický, zanechává v srdci i mysli příjemně hřejivou stopu...

Nikolka001
27.03.2016 3 z 5

Jednoduché čtení. Nic úžasného.

petvet
26.03.2016 3 z 5

Dávám tři hvězdičky, protože nemám ráda smutné konce..
Ale doporučuji k četbě k maturitě-o knize se dá dobře vyprávět a není to hlavně "tlustá bichle" :)

zbt81
26.03.2016 4 z 5

Knihu som si druhýkrát prečítala po 17tich rokoch v rámci čitateľskej výzvy 2016 (obľúbená kniha tvojho detstva). Keď som ju čítala prvýkrát bola som 17ročná stredoškoláčka - približne vo veku hlavných hrdinov (tí mali 18), možno aj preto mi bol vtedy príbeh ich lásky veľmi blízky a neskutočne sa mi páčil. Kniha sa čita veľmi dobre a rýchlo, ale hodnotím ju o stupeň nižsie ako by som ju asi hodnotila predtým. Od vtedy som už určite prečíta veľa kníh, ktoré vo mne zanechali silnejšie pocity. Napriek tomu ju však môžem odporučiť všetkým, hlavne násťročným čitateľom. Je to krásny lyrický román o láske dvoch mladých ľudí. Tragický koniec v tomto prípade poukazuje na absurdnosť vojny a jej fatálny dopad na život a sny obyčajných ľudí.

Viky007
25.03.2016 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale při čtení knihy jsem si říkala, kdy už konečně hlavní hrdinové umřou. Řečeno s trochou nadsázky, samozřejmě. Příběh je to krásný a smutný zároveň, ale mě příliš neoslovil. Možná je to tím, že jsem knihu k maturitě četla ve spěchu, nebo snad proto, že jsem věděla, jak dopadne. Za sebe však mohu říct, že znám mnohem lepší knihy s válečnou tematikou.

Lessana
25.03.2016 4 z 5

Krásny jazyk, citlivo opisované premeny mladých (spôsobené závanom lásky či vojnou), úctivá "mluva" hlavných hrdinov... No akosi mi tam nesedia všetky tie paradoxy, ktoré sú napísané s takou samozrejmosťou, až sa nad nimi málokto pozastaví (práca v továrni na výrobu zbraní pre peniaze, "láska" začínajúca strachom a pocitom neistoty a beznádeje atď.).

HDosoudilová
18.03.2016 4 z 5

Kniha s krásným příběhem. Je to zároveň i důkaz toho, že i ve špatných dobách/chvílích si člověk dokáže najít něco pozitivního. Samozřejmě pokud chce. Ovšem ten konec je opravdu šokující, i když se dá očekávat. Již dříve jsem četla knihu Romeo, Julie a tma od Otčenáška a tato mi ji dost připomněla.

Knihomolkaa
13.03.2016 4 z 5

Tak nádherná kniha plná lásky a romance v pozadí hrůzné války. Neskutečně se mi líbilo, jak se hrdinové pokoušejí vytěsnit válku z jejich života a chtějí žít krásný život naplněn jen a pouze láskou, i když tak nějak ví, že to není možné. Přenádherné.

Celá kniha je tak krásná, že každou chvíli čekáte, až se něco pokazí. Čekáte tak dlouho, až jste na poslední stránce a ono je stále všechno "dokonalé". A potom to přijde. Ta poslední věta, která Vás raní.

Noshelfcontrol
03.03.2016 5 z 5

Abych řekla pravdu, tak Petra a Lucii jsem si chtěla přečíst ještě předtím, než jsem se dozvěděla, že patří mezi povinnou literaturu. Všichni my říkali, že příběh je moc hezký, ale smutný. Připadalo mi to očividné, jelikož se příběh mladých milenců odehrává za války. Jenže když jsem knížku četla, tak co stránka, to štěstí a rozkvétající láska. Pořád jsem čekala kdy přijde ta smutná část. Už jsem byla skoro na konci!
A pak přišla na řadu poslední stránka ...
No, a potom ...
Potom jsem pochopila, že někdy stačí na konci jediná věta, která vás hluboce zasáhne.

Dojemný, romantický a oddechový příběh z Francie roku 1918. Souhlasím s tím, co tady někdo psal, a to s tím, že tahle kniha rozhodně patří do oddělení "Tohle by si měl každý přečíst před tím než umře".