Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7531 875

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

Vitnerová
17.12.2015 4 z 5

Kniha která mě moc nezaujala. Přečetla jsem jí jen kvůli maturitě a asi se k ní ani nebudu vracet.
Příběh je to hezký ale nezaujalo mě chování milenců a celkově období války ve kterém se kniha odehrává.
Nechci někoho odradit ale můj názor je že je kniha nezáživná..... :-(

anez66
28.11.2015 4 z 5

I když je kniha poměrně útlá, moc mě nebavila. Příběh je moc pěkný, ale do děje mě to nevtáhlo.

maple34
12.11.2015 3 z 5

Dávám tři hvězdy. Zejména proto, že jsem nepřišel na chuť Rollandovu stylu. Zřejmě proto, že když se o něčem říká, jak je to skvělé, tak u mě je to zpravidla právě naopak. Strhující je závěr, tam jsem zamáčkl slzu, bylo mi jich neskutečně líto. Ke knize se určitě vrátím, řadím ji k těm, na něž se v průběhu života mění názor.

Katnys
12.10.2015 5 z 5

Neviem ako knihu popísať...Čakala som tému vojny a lásky,nevyhýbal sa tomu,ale bola podaná inak.
Neviem na ňu stále nájsť správne slová.Zaradila sa medzi moje srdcovky a kto číta túto knihu s pochopením,vidí ten šťastný koniec.

Salwator
28.09.2015 5 z 5

Bál jsem se toho, že to bude jen romantická slátanina. Nakonec se z této knihy vyklubalo příjemné čtení k večerům, kde sice bylo hlavní téma láska a válka se téměř neobjevila, ale bylo to vše tak hezky naivní, až se člověk musel čas od času pousmát.

romankrasa
28.09.2015

Petr s Lucií prožijí několik krásných dní, během nichž si „plánují společnou budoucnost“. A když se již téměř zdá, že budoucnost bude skutečně růžová, že nastanou slunné dny, že nic nemůže překazit šestnáctiletým jejich plány, 29.března 1918, přesně na Velký pátek se na ně sesune kostel. Umírají si v náručí. Bez budoucnosti, naděje. Bez splněných snů, ztraceni ve statistice válečných obětí.
Nezapomenutelný příběh, který mi v mnohém připomíná Remarque

Ládja
26.09.2015 3 z 5

Pořád u mě vede s podobnou tématikou Remarque a myslím, že se to jen tak nezmění. Přišlo mi to trochu o ničem, čekal jsem více. Ale za báseň ke konci to stojí přečíst.

exinix
22.09.2015 odpad!

V mojí povinné četbě pátá a jednoznačně nejhůře napsaná ,,kniha". Něco tak pitomě napsaného jsem už dlouho nečetl, opravdu nechápu jak se tato ,,kniha" může vůbec někomu líbit. Prvních deset stránek jsem četl asi hodinu a snažil se pochopit co tím jako autor chtěl říci. Marně! ,,Kniha" málem letěla z okna a to jsem klidný člověk. Jednoznačně nedoporučuji!

Filatov
16.09.2015 3 z 5

Vcelku průměrná a útlá knížka, kde stojí rozhodně za pozornost smutný konec. Příběh se odehrává na pozadí první světové války a na pár stranách popisuje seznámení Petra a Lucie a počátky jejich vztahu až k onomu závěru celého příběhu. Dvojice se zamýšlí nad smysluplností či nesmysluplností války a na tom, zda vůbec má cenu žít, když člověk nezná dne ani hodiny. Přesto jdou dál a vzájemná láska je drží nad vodou.

KatChiss
13.09.2015 3 z 5

Krásný, zároveň však smutný milostný příběh dvou mladých lidí. Přes svou lásku nevidí - a ani nechtějí - co se děje v okolním světě. Nechtějí myslet na válku. Chtějí jen žít a milovat. Někomu by se mohlo zdát, že příběh končí tragicky. Ale já si myslím, že by si to oba přáli takto - spolu!

Adiee
02.09.2015 5 z 5

Svým způsobem končí kniha šťastně, možná, že už by nic lepšího nikdy nezažili.
Mimo to je úžasně napsaná, zcela chápu, že je i součástí povinné četby, musím si od Rollanda přečíst i něco dalšího.

juli2
01.09.2015 5 z 5

úžasná kniha. Přečetla jsem ji v rámci povinné četby a nelituji. Krásná, čtivá kniha. čte se jedním dechem.

tereziehleb
28.08.2015 4 z 5

Pokud v sobě nemáte špetku romantiky, nečtěte. Ale pro nás, zasněné a se schopností představit si každý moment, je to nádherné čtení. V těžkých časech se dokázali lidé bezmocně zamilovat, být si oddaní a radovali se z každé možné vteřiny. To už dnes bohužel nevidíme. Knihu jsem přečetla na jeden nádech a konec, mě citlivou, dojal ke slzám.

Naoki-Keiko
25.08.2015 4 z 5

Asi nadčasové, ale z míry mě stejně vyvádělo vydání z roku 1984 s tím svým neobvyklým formátem (velikostí), kterým knížkám často nepřísluší.

Kubasino
12.08.2015 4 z 5

Předně - komu nevoní romantika, ten by se neměl do Petra a Lucie pouštět. Je to proti veškeré logice číst knížku, která mi není tématicky blízká. Druhá věc je ta, že Rolland byl brilantní spisovatel a ačkoliv Petr a Lucie nabízí krásný příběh za drobné přítomnosti dobového kýče, jsou neprávem zapomenuta jeho další díla. Zpět ale k této knize. S přihlédnutím k faktu, že jádro romantiky dnes tkví převážně v románech Danielle Steel, musím ocenit Rollandovu knížečku ještě více. Inteligentní, rozsahově adekvátní a dobře působící na emoce. Asi tak by se dalo shrnout, co Petr a Lucie nabízí svému čtenáři. A já myslím, že to stačí.

tisha8409
11.08.2015 1 z 5

Takový ty knihy o "lásceš" dvou mlaďochů, kteří nemají v palici nic jinýho, než jak se "jeden druhému oddat" nemají náročnějšímu čtenáři co nabídnout. Zvlášť takovému, který na romantické lásečkování prostě není.

oXide
05.08.2015 3 z 5

Celkově musím říct, že obsahově nic moc. Sice krásný příběh, ale styl Rollandova psaní mě nezaujal. Místy jsem se nudil. Ovšem co je třeba vyzdvihnout, tak dialogy. Ty jsou mistrovké!

Elis.n
29.07.2015 5 z 5

Nádhera. Romantika, tragédie a napětí v jednom. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Kniha popisuje osudy dvou mladých lidí, kteří pocházejí z odlišných prostředí a mají ve svém životě svoje problémy, ale přesto je spojí jeden jediný a to je válka, která se týká všech, ať chudých či bohatých.
A u maturity jsem si nemohla vytáhnout lepší knihu ;)

LEGACY
26.06.2015 4 z 5

Tuto knížečku jsem slupl během obědové přestávky na brigádě, kterou jsem si teda přiznám prodloužil o půl hodiny a teda musím říct, že přes můj počáteční skepticismus jsem si ty dvě bytůstky zamiloval celým svým srdcem a přál jim jen to nejlepší až do konce :(

GhostMargaret
08.06.2015 5 z 5