Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7530 875

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

LiKa00
01.09.2016 4 z 5

Z této knihy mám velmi smíšené pocity. Rolland napsal krásný příběh o snad nejtěžších dobách a byl o dvou mladých lidech, kteří byli schopni zemřít a vlastně i na smrt čekali. Moc krásný.

MarcelStrnadel
29.08.2016 5 z 5

Nejdříve jsem si knihu nechtěl ani přečíst, protože jsem si myslel, že je napsaná jako Na západní frontě klid od E. M. Remarqua. Téma války mi je cizí. Když jsme se o knize a o tom o čem je, zmínili ve škole, tak jsem svůj názor na ni přehodnotil. To, co mi v knize Na západní frontě klid vadí, v této knize není (vadí mi popis boje, popis toho, jak to probíhalo na frontách). Pro mě je to takový líbezný příběh dvou milenců z období první světové války. Hlavní hrdinové mi sedli a vše jsem jim věřil. Autor to napsal velmi poutavě a čtivě. Velice oceňuji to, že příběh občas zachází do autorových „filozofických“ úvah (o lásce, atd.). V textu je znatelně cítit autorův odpor k válce a k všemu okolo ní. Dále bych ocenil ještě takovou drobnost a to poznámky v závorkách, které dovysvětlují a rozvíjí hlavní myšlenky vět. Knihu jsem si vypůjčil v knihovně a četl jsem vydání z roku 1984 od Melantrichu a moc se mi líbily ilustrace (krásně doplňují příběh, jsou subtilní a jemné).

Daku
27.08.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem kdysi četla na střední. Teď jsem se k ní, díky čtenářské výzvě po letech vrátila a nelituju. Pravda, ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla na autorův styl, ale nakonec to byla paráda.

Erudite
27.08.2016 1 z 5

Některé dny, když jsem útlou knihu brala do rukou, jsem si přála, abych ji už dočetla.
Táhlo se to takto měsíc, dva.
Přemlouvání, abych se vrátila ke knize tak přecpané láskou, až z toho člověka bolely zuby jako z příliš velkého množství bonbónů a čokolády. Přeslazené věty tu střídají filosofické úvahy a z Petra a Lucie se stávají postavy, kterým jejich hru nevěříte ani ve snu. Slova jako vystřižená z děl předních filosofů, kritika války a to vše z úst dvou lidí zamilovaných až po uši je příliš velké sousto, psané ještě stylem těžkým, jako dlouhé závěsy, na které se nalepil prach. Z krátkého díla se tak stala dlouhá noční můra.

Alethea_k
14.08.2016 5 z 5

Kdybych mohla, dám knize hvězdiček milion. Příběh mě naprosto pohltil, i když normálně upřednostňuji příběhy z druhé světové. Snad si knihu přečtu někdy znovu.

akomana
08.08.2016 5 z 5

Kniha, kterou jsem přečetla nejvícekrát. Vracím se k ní, když chci utéct od všeních strastí. V několika hodinách četby, člověk prožije silný příběh dvou lidí a a na svět kolem se pak zase dívá s jiným nadhledem. Neodmyslitelnou součástí této knihy je i geniální grafická úprava Milana Kopřivy (vlasním vydání z r.1984).

Nigol
02.08.2016

Nové zpracování Romea a Julie, vsazené do období, které autor prožil.

teer.h
25.07.2016 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Četla jsem jí už vícekrát, měla jsem ji v seznamu děl k maturitě a jen doporučuji. Silný příběh, láska. Moc se mi to líbilo. :)

lucille48
18.07.2016 3 z 5

Novela mě mocně zasáhla. Jedná se o velmi hezké dílo, ve kterém je znát citová zainteresovanost autora. Troufám si však tvrdit, že v této novele byla silnější či zkušenější žena, nežli muž, což není obvyklé. Toto mi v díle neimponuje. Novela je srozumitelná, snadno pochopitelná a docela krátká.
Jako četbu k maturitní zkoušce rozhodně doporučuji, především slečnám. Je to milé dílo, které by je mohlo zaujmout.

martin4563
08.07.2016 2 z 5

Z úcty k Rollandovi dávám dvě hvězdy, ač mě kniha takřka vůbec neoslovila, na druhou stranu mě Rolland výrazně oslovil díly Jan Kryštof a Dobrý člověk ještě žije, proto jsem se odhodlal dát vyšší hodnocení.

adriane9
06.07.2016 4 z 5

"Měl v úctě všechna její tajemství a proto už dál nenaléhal, neptal se."
Tomu říkám čistá láska ve špinavé době.
Kniha se mi dostala do rukou náhodou ve velmi starém vydání a tudíž se zkraje hůře četla. Jenže pak mě to dostalo přesně tam kam mělo, vyjádření starší češtinou včetně popisu té doby mi přišlo vznešenejší a velmi působivé. Dnešní láska prostě už nevoní tak jako tahle,málokdo ji takto vyjádří bez vulgarit a hloupých nespisovných vět. Ač je to příběh tragický, pro mě to byl krásný čtivý zážitek.

TheMelorry
05.07.2016 4 z 5

Knihu jsem přečetla za velmi krátkou dobu a zanechala ve mě zvláštní pocity. Moc se mi líbila, i když jsem z ni měla z počátku strach.
Je to dojemný, smutný příběh, jako Romeo a Julie, akorát a války. Budu na ní ještě dlouho vzpomínat.

majík1
03.07.2016 2 z 5

Taková průměrná kniha - neurazí ale také nenadchne

TheBonelex
01.07.2016 1 z 5

Slabá kniha, která slabě pojednává o lásce a ještě slaběji o válce. Ano, "buržoazní synek zazobaného kapitalisty" bude vykreslovat brutalitu a hrůzy války, které na vlastní kůži pořádně nezažil. Lucie resignovala na lidskost, a tak jako miliony dalších lidí se dala na šmelinu a zlodějinu, to je ve válce pochopitelné i přípustné. Jednu hvězdu za ten happy end.

veronika97
30.06.2016 2 z 5

Z válečné literatury je kniha Petr a Lucie tou slabší. Hemingwayovu milostnému příběhu ze Sbohem, armádo či Komu zvoní hrana se zdaleka nevyrovná...
Jejich naivní láska je, věru, roztomilá, přesto nemohu hodnotit kladně.. Nejspíš je to na mě příliš romantické, nereálné...

mdracek
22.06.2016 4 z 5

Přestože je to jen krátká novela, vyvolala ve mě kniha mnoho různých pocitů. Skvěle vyjádřená hloubka citu, který k sobě chovají dva mladí lidé, kteří ještě nepoznali lásku, je navíc umocněna tušením, že jejich štěstí nepotrvá dlouho.

crazyslunicko
22.06.2016 4 z 5

Ačkoliv to byla pro mě povinná četba k maturitě, tak se mi kniha velmi líbila.. Novodobé Romeo a Julie..

pink_unicorn
09.06.2016 5 z 5

Geniální novela. Přečetla jsem jí jedním dechem a byla jsem nadšená. Příběh dvou zamilovaných lidí, kteří se ale bohužel sešli ve špatnou dobu a na špatném místě. Kontrast mezi jejich láskou a hrůzami války. Dávám 100 % a doporučuji!

hana1984
08.06.2016 5 z 5

Pro mě těžko zapamatovatelná,ale kvalitní čtení.

_Žanet_
01.06.2016 3 z 5

Tato knížka mě ani nijak zvlášť neoslovila, ale ani mě nezklamala, proto ji hodnotím průměrně:)