Zloděj blesku

Zloděj blesku https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24145/bmid_zlodej-blesku-m7v-24145.jpg 4 2418 314

Percy Jackson série

Jmenuji se Percy Jackson. Do teď jsem si myslel, že jsem obyčejný kluk, kterého čeká vyhazov ze školy. Zjistil jsem ale, že můj otec je bůh z Olympu. Moje učitelka se proměnila v krvavou příšeru a kamarád je Satyr. Všichni na mě mají spadeno a podezřívají mě z krádeže blesku, zbraně mocného boha Dia. Musím dokázat svou nevinu a najít ukradený blesk a s ním i zloděje. Pomůžeš mi? Bude to ale nebezpečné, tak neříkej, že jsem tě nevaroval!... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Lightning Thief , 2005

kačuleee29
25.03.2022 5 z 5

Jsem hrozně moc ráda, že jsem se na tuhle knihu konečně vrhla. Byla čtivá, zábavná, napínavá.. Celý tenhle nápad je podle mě naprosto geniální :D. Řecká mytologie sw mi moc líbí a jak to autor spojuje s moderním světem.. dokonalý. Moc se mi líbila, byly tam zajímavé zvraty, napětí a několikrát jsem se něčemu zasmála, protože, ten styl psaní?? Kniha z roku 2005??? Bomba.
DOPORUČUJU:)

lukaskmn1
02.02.2022 5 z 5

Geniální.

dianaxn
13.11.2021 3 z 5

Možná vás to překvapí, ale Percyho Jacksona jsem četla letos poprvé, nebyl to žádný nostalgický rereading, ale reálně jsem dřív nevěděla, o čem to je. Tušila jsem přibližně téma, jenom jsem nakonec čekala něco jiného.

Hlavní důvod, proč z toho nejsem tak nadšená, je ten, že hlavnímu protagonistovi Percymu je 12 let a styl psaní byl kvůli tomu dětinský. Vím, že to byl záměr, ale já moc nemusím hrdiny, kteří jsou o dost mladší než já. Co se ale musí nechat je fact, že Percy byl o dost rozumnější a chytřejší než většina postav, o kterých jsem četla, jakkoli staré byly.

Předpokládám, že všichni víte, o čem děj asi je, takže to zkrátím: Percy několikrát zničí školu (přesněji řečeno zničí nějakou školu v každém dílu), což mi přišlo funny a po zbytek knihy řeší to, co shrnuje název jednotlivých dílů. Je to polobůh (což ze začátku neví), takže se tady řeší i mytologie, což se mi líbilo nejvíc.

Nápad a děj jsou rozhodně dobré, zvraty se mi taky líbily a styl psaní mi připadal většinou čtivý. Percy mi sedl, ale jako nejlepší postava se mi zdála Annabeth, s níž mě části knihy bavily nejvíc a Tyson. Pokud to mám shrnout, tak první díl byl dobrý, druhý mě bavil dokonce o něco víc (hlavně proto, že Annabeth a Tyson dostali více prostoru), ale třetí mě naopak zklamal nudnými částmi, které mě nezajímaly.

Určitě spoustu z vás tato série zaujme a jsem si jistá, že kdybych ji já četla před několika lety, líbila by se mi víc, ale teď jsem na to už moc stará. Nicméně mám v plánu dočíst i poslední díl, který mi jako jediný zbývá, takže můžete brzo očekávat i recenze na poslední 2 části.

TerezaMondeková
31.08.2021 4 z 5

Viděla jsem filmovou verzi... asi tisíckrát a moc se mi líbil, tak jsem si řekla, že zkusím i knižní verzi, jestli mě to chytne. Překvapivě... chytlo. Taky mě zajímalo, jestli se bude kniha lišit od filmu, dějem, koncem... možná nějakými postavami. Je pravda, že děj v knize byl trochu jiný než film, ale nemůžu říct, jestli lepší. Obojí se mi líbilo a bavilo. A i když jsem z filmu věděla, co bude následovat, tak mě kniha bavila, i když tam chybělo to napětí a očekávání, co bude dál. Kniha mě bavila hodně i tím, že se tam hodně často zmiňovali příběhu bohů, kdo co udělal a proč... vždycky mě bavily takové příběhy. I když se mi jména bohů občas pletly.
Ale jsou i určité věci, které se mi v knize nelíbili. Nevím proč, ale docela mi vadilo, že hlavní hrdinové jsou v knize tak mladí. Imponoval by mi více starší věk. Taky mi přišlo, jako by v téhle knize byly smíchány oba dva díly filmového zpracování, takže jsem zvědavá, co na mě čeká ve druhém dílu.

Luigi1
14.08.2021 5 z 5

Moc pěkné a napínavé čtení,které bylo stejně pěkné jako film,který se povedl nejen dějově ale i v propracovaných kostýmech.Doporučuji

vinebitch
03.08.2021 4 z 5

Velmi čtivě napsané - tohle jsem si celou dobu při čtení říkala. Vyskytuje se tam mnoho z řecké mytologie, což je něco, co mě opravdu baví. A navíc je to zasazeno do moderní doby? Super! Občas jsem tam narazila na nějaké to klišé, ale celkově mě děj upoutal. Jediné, co je mi proti srsti, je tak nízký věk Percyho, ale nějak to přežiju :)

LittleAvocado
31.07.2021 5 z 5

Tato knížka se mi dostala do rukou vlastně omylem, ale vůbec nelituji. Mnohonásobně lepší než film, který mi připadal v určitých částech nelogický.
Vážně doporučuji přečíst, pokud jste fanoušky řecké mytologie :)

Ešína
25.07.2021 5 z 5

Další skvělé fantasy, které jsem si hned oblíbila. Jako četbu ro mladistvé doporučuji 100%

misazabkova
18.07.2021 5 z 5

Super kniha!!! Mile mě překvapila.
Určitě doporučuji.

zirafinec
22.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě neskutečně, ale opravdu neskutečně bavila. Napsáno tak poutavě, jak to jen jde. Líbí se mi, že je kniha vyprávěna tak, jako by ji vyprávěl sám hlavní hrdina, tzn. v první osobě. Zakomponování Řecka do USA je super. Můžu pouze doporučit. P.S. Jsem jediná, kdo se pokoušel rozluštit přesmyčky vzniklé Percyho dyslexií? :D A proč je na obálce minotaurus, který se v knize (ASI SPOILER) objeví hned na začátku?

Pochop. Domů.

jancapen
11.06.2021 5 z 5

Parádní oddychovka, určená primárně pro mladší čtenáře, ale myslím si, že potěší i ty starší. Jak už tu někdo zmiňoval, taky jsem viděla určitou podobnost s Harrym Potterem, akorát se čtenáři nedostali s pomocí knihy do světa čar a kouzel, ale do světa mytologie. Líbila se mi akčnost děje, rychlost, s jakou se Percy Jackson dokázal dostat do průšvihu, ale v neposlední řadě i hlášky Percyho, viz. např. popis pachu nevlastního otce jako plesnivé česnekové pizzy, zabalené do trenek po tělocviku :D. Co dodat, těším se na další díly.

greenie05
10.06.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, ale asi jsem od toho měla až moc velká očekávání... Četlo se to teda dobře, děj rychle ubíhal, také se mi líbil celý ten nápad s tou řeckou mytologií, ale příběh jakožto takový mě už tolik nezaujal. Možná to je i tím, že jsem kdysi viděla filmy, ale téhle sérii chci ještě dát šanci, teď se jen nějak přinutit do druhého dílu. :D

marianna7090
16.05.2021 4 z 5

Autorov zámer, vzdelávať týmto spôsobom mladých ľudí o gréckej mytológii, bol fantastický nápad. Veľmi mu ďakujem za Percyho Jacksona.

Karolin77
12.05.2021 4 z 5

Super akční fantasy série s prvky mytologie. Za mě to bylo super, ale pozor tato série je určena mladším čtenářům okolo 12 let.
První jsem viděla filmy, které za mě byly lepší z toho důvodu,že jsou cílené na straší náctileté. A já do teto straší skupiny patřím.
Bohužel nemůžu dát plný počet hvězdiček, protože už nepatřím mezi cílovku, kdybych to četla okolo 12 let byla bych nadšená. Ale v těch 14 už jsem z toho tak odvážena nebyla.
4*/5*

Recenzi píšu zpětně v 16 letech.

HerrPilot
06.05.2021 3 z 5

Po tom, co jsem odhalil existenci ilustrovaného vydání Persea SynaJackova, jsem usoudil, že je nejvyšší čas zkřížit meče s touto kopií Harryho Pottera.
Překvapivě to nedopadlo tak špatně. Čtivé to bylo, dobře to plynulo, člověk si prosvištěl řeckou mytologii (což může být plus pro děti).

Co mi ale vadilo, to byl americký prvek. Obecně moc nemusím, když jsou mytologičtí bohové a hrdinové zlidšťováni (viď Marvele?). A tady si polobohové cpali panděra hambáči, colou (různými příchutěmi), chipsy, Olymp se nacházel nad Empire State Building, Zeus byl oblečenej jako nějaká kombinace hipstera a byznysového žraloka, a Poseidón dřepěl na pitomé rybářské stoličce. Navíc samotný Perseus se choval jako syn špatně napsané postavy Arnolda Schwarzeneggera. Ty jeho „hlášky“ mi za chvíli začínaly lézt na nervy, a po tom, co tam poslal „jdeme jim tam nakopat zadky“ jsem měl chuť vzít trojzubec jeho otce a narvat mu jej do míst, kde sídlí bůh Anus (dámy prominou)... Také mi kapku vadila absence napětí. Hrdina si tak nějak jde, všecko pobije/získá/doručí v tempu, za které by se ani Zásilkovna nemusela stydět, ale čtenář se tak nějak o ty postavy nebojí.

Asi nemá smysl nimrat se v knížce pro děcka, na druhou stranu jsem očekával kapku víc. Tak to byl skutečně rip-off Harryho Pottera. * nicméně dám 3 za čtivost, vkomponování jednotlivých věcí z mytologie a zvláště ke konci probleskující záblesky hloubky.

Zvláštní upozornění si zaslouží naprosto úchvatné ilustrované vydání, které v některých technických aspektech přebilo i ilustráky Harryho Pottera. Rocco sice není Kay, ale jeho ilustrace přidávají příběhu na stylovosti.

jes09
23.04.2021 5 z 5

Hodnoceno jakožto četba pro mladistvé.
Naprosto úchvatný příběh, který nemá žádné nudné pasáže a ke všemu se čtenáři (především ti ze ZŠ) dozvědi nenásilnou formou základy z mytologie. Určitě si přečtu ostatní díly.
(Příběh je i ve filmové podobě)

jiri9568
19.04.2021 5 z 5

Bylo to dobre, lepsi nez filmove zpracovani. Dobre se to cetlo

PanKlobouk
07.04.2021 3 z 5

Kdyz jsem videl hodnoceni tady, cekal jsem trosku vetsi narez. Kniha neni spatna, ale neni to kdovijake cteni. Prisli mi to vse moc detske, spousta der v tom co jsou bohove a polobohove schopni delat. Na druhou stranu se clovek zase dozvi dost o recke mytologii a to se mi libilo. Zkusim jeste druhy dil, ale nejsem si jisty, zda dam vsech pet.

anelise
27.03.2021 5 z 5

Tahle knížka mě hodně bavila. Z filmu jsem měla smíšené pocity, ale jelikož hodně lidí říkalo, že kniha je lepší, a tak jsem jí dala šanci. A jsem ráda, že jsem tak udělala! Knížka je mnohem lepší než film a rozhodně jsem si našla novou oblíbenou knižní sérii.

Beltrix
22.03.2021 4 z 5

Příjemná akční oddechovka. Psát z pohledu dítěte bývá ošidné, ale tady jsem nějak nenarazila na žádný okamžik, kdy bych si pomyslela, že to nefunguje, nebo že by mi něco zkazilo tu iluzi. Hlavní hrdina je takový normální kluk, který sice na sebe bere roli opravdového hrdiny až příliš snadno, ale jinak jsem neměla pocit, že jde o nereálnou bezchybnou postavu. Dobrodružství střídá dobrodružství, takže těch 400 stran uteče rychle. Námět olympských bohů zakomponovaných do dnešní doby mi přišel zajímavý a dobře zpracovaný.