Peníze od Hitlera

Peníze od Hitlera https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13957/bmid_penize-od-hitlera-IVX-13957.jpg 4 635 165

Druhá autorčina prozaická kniha je opět groteskně potemnělým příběhem, panoptikem, v němž se ve dvou časových rovinách léta 1945 a léta 2005 odvíjí osud Gity Lauschmanové, dívky, která po návratu z koncentračního tábora, zjistila, že se nemá kam vrátit, že útlak a běsnění neskončily, a Gity Lauschmanové, ženy, která chce na sklonku života dosáhnout spravedlnosti.... celý text

akamasu
03.01.2020 2 z 5

příště nebrat

ceji
28.11.2019 1 z 5

Kniha mě nebavila. Vadil mi krkolomný jazyk a přeskakování v dějové lince. Doufala jsem, že aspoň konec knihy bude stát za to, ale bohužel se nestalo.

Veruci
14.11.2019 3 z 5

Co všechno dokáže osud na jednoho člověka navršit. A je vůbec možné se s něčím takovým vyrovnat? Není to jednoduché čtení, nejen kvůli obsahu.
Pro mě to bylo hlavně ze začátku velmi náročné na soustředění. Krátké věty, příliš mnoho jinotajů a metafor, přeskakování v ději a mezi vyprávěním v ich formě a v er formě. Nakonec jsem se tak nějak naučila orientovat a chápat a musím uznat, že styl psaní celému příběhu vcelku dobře posloužil.

Tatrman
22.10.2019 5 z 5

Velice zajímavá knížka. Nabízí pohled na vyrovnání se s osudem, kdy si myslíme, že už to nejhorší máme za sebou.
A co je velkou přidanou hodnotou tohoto díla, tak je autorčin jazyk plný metafor. Stylisticky skvěle napsané, Radka Denemarková je jedinečný zjev (jak se psávalo v lit. příručkách:-) české literatury!

Jirinamac
20.10.2019 4 z 5

Nevyhovoval mi styl psaní. Krátké věty mě rušily ve vnímání děje a občas jsem si musela text znova číst. Jinak obsah knížky je hodně silný, bolestný a krutý.
P.S. později jsem knížku poslouchala audio a bavila mě mnohem víc.

Josh
02.09.2019 1 z 5

Strojené až upachtěné. Téma ok, ale zpracování vázne.

lucisa6
29.08.2019 5 z 5

Autorka je obecně zárukou dobrých textů a kvalitní lingvistické práce. Tahle kniha byla jednou z těch, ke které se díky tématu, kterého se dotýká pokaždé ráda vrátím. Jsem moc ráda, že se najde takhle kvalitní autor, co se nebojí zabřednout do složitých motivů knih a historických bolestí. Celá kniha se skvěle četla od začátku do konce.

Janadvorackova
27.08.2019 5 z 5

Moje první a ne poslední setkání s autorkou.
Knihy s touto tématikou je těžké číst, ale také je to hrozně zajímavé.
Košatý, až poetický styl mě ze začátku trochu rušil. Musela jsem se vracet, poslouchat opakovaně a až jako těžce a hluboce, skoro meditativně vnímat obsah.
Nemám ráda, když si musím "zapisovat" obsah do paměti. Mám ráda, když ten se mi tam vryje sám. Nicméně jsem si ale zvykla a zjistila jsem, že autorčin styl k příběhu patří, že je pro něj přímo nutný.
Zjemňuje obsah.
A zvýrazňuje ho.

Někdo tu také psal o problematice krátkých vět. Ano, souhlasím. Jako by byla dlouhá souvětí plná myšlenek problém. Jako by bylo jednodušší nasekat jednohubky a "čtenáři, nažer se."
Jenomže příběhy se člověk nemá přecpat, jako jednohubkami, má jimi být příjemně zasycen. A i těmi o válce.

Když se Gita vrátila z koncentráku, šla jsem zrovna domů z práce. Sluchátka v uších, vedro jak v kremační peci, ona ostražitá, narazila na sousedy a známé. Já se zastavila, opřela se o takovou hnusnou zídku a musela jsem se věnovat jen poslechu.
Když se Gita dožadovala svých práv, když konfrontovala minulost, vlilo mi to do žil energii a já i v tom vedru uklidila půl bytu :).
Každopádně výborná kniha. Kolik asi trpkosti lidé prožili - ti, kteří přišli o všechno a všechny a byli na tom jako ona?
Jeden z mála příběhů věnující se negativnímu postoji Čechů (my si rádi myslíme, že se naši předci zachovali dobře). No, mnozí ne. A kdo ví, kolik kostlivců je pochovaných v jabloňových sadech? A proč?

Kamys
24.08.2019 5 z 5

V posledních letech se dostávám k českým současným autorům a autorkám. Radka Denemarková je pro mě mezi nimi skutečné zjevení. Od knihy jsem nic zvláštního nečekala, přitom mě naprosto rozsekala - od brutálního začátku přes úsečné, stoprocentně uvěřitelné maloměstské rozhovory a reakce, po téma poválečných krutostí, které jsme působili mi Češi a které prostě potřebujeme opakovaně otevírat, abychom se s ním mohli vyrovnat. Obdivuju autorčin sugestivní jazyk, celou dobu jsem měla pocit, že ty postavy prostě stojí vedle mě.

"Seš Němka."
(...)
"Heleďte, vrátila jsem se odtamtud, kde do mě zas hustili, že jsem Židovka. A že jsem Židovka, to jsem nevěděla, doma mi to nikdo neřekl, až těsně předtím, než nás odvezli... A s čím na mě přijdete zítra? Třeba jsem ještě něco, o čem vůbec netuším. Co se dozvím příště, jakou nálepku budu muset nosit? Já mám čelo široké, rozlehlé jak přistávací letištní plocha, tam se může nalepit cokoliv, vypálit jakékoliv znamení."

Pett
31.07.2019 5 z 5

Lidský osud, který mi způsobil nemalé zemětřesení v srdeční chlopni... úplně nelítostně se stal mojí součástí... jako bych se pročítala svojí vlastní duší... tolik lidské malosti a zla... tolik zmaru a bolesti v jednom jediném životě... jak jen jde něco takového přežít... to božské vykreslení každodenního boje s takovým světem... s duševní temnotou...
Úplně nejvíc nadčasový lidsky nelidský příběh... úplně nejvíc objímající jazyk... úplně nejvíc myšlenek, které bych si sama pro sebe tesala hluboko do duše... to neustálé vstávání z popela je totiž někdy fakt sakra podělaná fuška... občas ani jedny sirky nestačí... klaním se všem životním Fénixům a jejich pomocníkům ♥
Fyzickým pocitem slabosti a koncentrací zla mi trochu připomněla Brodeckovu zprávu.

medlovice
25.07.2019 4 z 5

Jsou knížky na podobné téma, ale autorčin poetický styl psaní je vyjímečný. Upozornuje na to spousta těch, co knihu už četli. Je to mozaika vzpomínek na spokojené dětství , na milující rodiče a zajištěný život a pak příjde pád a konec. Nejvíc se mi líbila část, kdy Gita se vrací vyhublá a smutná, vrací se do míst, kde žila s rodiči a sourozenci ale lidé, co ji znali, ji obviní z kolaborace, i když je to ještě napůl dítě, nutí ji těžce pracovat, bijí ji a chtějí ji zabít , ale ona i v tomto předpeklí nachází krásu vzpomínek a milující náruč matky a sní ve svém světě . Silná dívka , zajímavá kniha.

Jolina
25.07.2019 4 z 5

Kniha psaná na téma, na které jsem v podstatě v české literatuře ještě mnohokrát nenarazila. Poutavý příběh hlavní hrdinky, řada věcí nedovysvětlena, nebo vysvětlena v ději až později, čímž čtenář získává nové pohledy na hlavní hrdinku. Vypravěčský styl náročnější, ale velmi zajímavý.

1alena1
30.05.2019 4 z 5

Výborné téma, děsivý příběh hlavní hrdinky. Kniha je plná metafor náročných na vysvětlení, plná symbolik, nad kterými se musí usilovně přemýšlet. Text je těžce přístupný a složitý pro běžného čtenáře, řekla bych, že místy až na hranici srozumitelnosti. Moc se mi to líbilo, ale po přečtení knihy jsem byla strašně unavená - až vyčerpaná. Přesto doporučuji, musí se o tom vědět, co se zde také dělo !!!

pajaroh
30.05.2019 4 z 5

Silný příběh, drsné téma a zajímavý styl Radky Denemarkové, která jakoby chtěla zbořit všechna pravidla kompoziční výstavby textu. Přitom se jí příběh nerozpadá, skládá dějovou "mozaiku" do kompletního obrazu a odrazu lidské společnosti. Za války, po válce i v dnešní době.

evask
20.05.2019 4 z 5

Pro mě lákavé téma, ale autorčin styl mně nesedí.

alef
13.05.2019 5 z 5

„Vyberu podlouhlý pohled. Záběry Puklic. Tvrdý rozkouskovaný obrázek jedné Bohem zapomenuté vesnice. Prodavačka mi odmítne dát obálku, ačkoliv je v ceně. „To tam sice píšou, ale my to nevedeme.“ Polib si, děvenko. A nepřej si, aby ses mi dostala na stůl. Rýpala jsem se celý život v cizích tělech.“

Radka Denemarková mě zaujala hned při prvním seznámení (Příspěvek k dějinám radosti), s jejími texty se doslova „peru“, jsou drsné a težké … a přitom doslova přitažlivé, přesně v tom smyslu, že si vás přitáhnou a nepustí. Se slovy si vyloženě hraje, její texty jsou zahalené do básnických metafor (takže přitažlivé i v tom estetickém smyslu) plných symboliky, řetězení volných asociací … je to výrazně zvláštní způsob, jak zpracovává velké téma, které se prolíná asi všemi jejími knihami (četla jsem 3 a ve všech je našla), …a není to o válce, o poválečných událostech, ani o vině/nevinně, i když všechna tahle témata se objevují a vy je v příbězích prožijete … jenže nakonec zjistíte, že vše se točí jen kolem jediného: "moci člověka nad druhým člověkem".

Slova, která budete číst, bolí, vypalují se do mysli, jsou tvrdá a míří přímo, je to jejich úkol, zasáhnout … abyste si to pamatovali … „žít, čekat, zašlápnout, vracet se, bát se, vláčet se, řezat, topit, třást se, padnout, vychrstnout, roztavovat, být terčem, vyhýbat se, postavit se, schovat se, obrnit se, vyškubávat, zachytávat se, vyhrabat se, vylhat se“ … slova, která se vám vyškrábou do mozku, uvrtají se tam, aby mohla vyprávět, zas a znova … příběh o tom, jaká atmosféra byla v naší zemi po válečných událostech, jak jsme se s ní vypořádali (nejdřív oni, protagonisti těchto událostí … a pak my, současníci, budoucí generace, poslouchající hlasy … relativizující vinu) a jak spíš nehledáme, nebo spíš ani netoužíme najít (v rámci dnešních relativistických tendencí) … „vítěze“. Jinak je to ovšem s postojem autorky, ten je po celou dobu zřejmý, více méně jasný, z jejího pohledu nemáte o „morálním vítězi“ – vině/nevině – žádné pochyby … zato pravda … ta je zpochybněna!

„V Puklicích kolem sebe vzpomínky odhazovat můžu. Dnešek ukázal, jak je můj návrat nežádoucí. Čistím se v Puklicích, vymezené smetiště mých minulostí.“

Proto čtěte pozorně, až budete přeskakovat mezi slovy oddělujícími světy, minulosti a současnosti, ale především mezi světy velmi striktně oddělujícími „vzdělané“ osoby, hovořící spisovným, kultivovaným jazykem, vyjadřujícím nadhled nad událostmi a „jednoduché“ vesničany, mluvící hrubě, jednající krátkozrace a minimálně amorálně, řídící se hlavně a především vlastním prospěchem, a vlastní spravedlností, abyste zachytili bezvýchodnost situace … nejspíš právě jako pokus o sdělení pravdy…
Tahle "demarkační čára" mezi "vzdělanými" a "prostými" je trochu zvláštní, možná by se dalo říct krátkozraká, každopádně šokující a přitahující pozornost … což bylo nejspíš jejím cílem a úmyslem, a v tom případě se to autorce opravdu povedlo … šokovala, zaujala a do mysli doslova "vyryla" příběh, který si budu pamatovat.

„Jsem ryba chycená do sítě. ... Ryba podchycená, poponášená a vzápětí vhozená do zrezivělé zpívající kádě. Bez vody. (…) Podběrákem mě vytáhnou, (…) Odhodí němou rybu, v jejíž moci není plnit žádná přání.“

Vilma232
09.05.2019 4 z 5

Gita je téměř celý život pronásledována obrovskou nespravedlností, o některých krutých místech minulosti neví ani její nejbližší. Bojuje o rehabilitaci své rodiny a setkává se s nenávistí a zlobou...

Kateřin-a
16.04.2019 5 z 5

Knihy s obdobnou tematikou mě přivádějí k otázce, kolik je toho člověk schopen unést. Protože rány, které život připravil Gitě, byly opravdu kruté. A přece není nejtěžší přežít, ale vyrovnat se se vzpomínkami. Gita si v sobě po celý život nese pocit křivdy, který umocňuje opětovné setkání s obyvateli Puklic, jejich tupá hloupost a zatvrzelost vycházející ze lží a polopravd. Odcizuje se rodině, protože není schopná vylíčit nejbližším svůj životní příběh, ale vysvobození nakonec nachází v přátelství s Denisem a ve svých pamětech.

pavlinice
11.04.2019 4 z 5

Silny pribeh, narocne cteni, ale urcite stoji za precteni...

oolinkaa
10.04.2019

asi jsem četla ve špatnou chvíli, ale já jsem nedočetla. přišlo mi to nezáživné, těžko popsatelné. tudíž nebudu ani hodnotit, třeba se jednou ke knize vrátím a zhodnotím to znovu