Pátý svědek

Pátý svědek https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520142/bmid_paty-svedek-aCO-520142.jpeg 4 199 36

Na Mickeyho Hallera doléhají těžké časy. Místo zámožných klientů teď ponejvíce zastupuje zoufalé majitele nemovitostí, kteří nedokáží splácet hypotéku. Pak je tu ale Lisa Trammelová, žena obžalovaná z brutální vraždy hypotečního bankéře Mitchella Bonduranta. Lisa sice vinu popírá, i když nezastírá, že měla na zavražděného vztek, poněvadž jí chtěl zabavit dům. Přestože důkazy i vlastní intuice Mickeymu napovídají, že Lisa vraždu skutečně spáchala, chce dosáhnout jejího očištění. Postupně se mu daří připravit důmyslnou obhajobu a navíc zjistí, že Bondurant před smrtí prováděl machinace na černém trhu. A když se sám stane terčem násilného útoku, nepochybuje, že je na správné stopě…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Fifth Witness , 2011

March
24.08.2019 5 z 5

Bratrské duo mě prostě baví, ať je to Harry, nebo Mickey, vždycky knihy s jedním, s druhým, nebo i s oběma stojí za přečtení. Soudní knihy mě nikdy moc netahly, ale s Mickeym je prostě "žeru ":-)

MonikaSt.
18.07.2019 5 z 5

Prvnich 30 stran jsem cetla tyden,ale dalsich 443 jsem mela precteno za 2 dny :-) vyborne napsané

items
23.06.2019 3 z 5

Connelly má po prvý krát trošku sklamal. Štandardne veľmi dobre napísané, no rozuzlenie bolo jemne pritiahnuté za vlasy. Potešila malá návšteva Harryho :).

minirock
15.06.2019 4 z 5

Opět bez Harryho ale Mickey ho tentokrát beze zbytku nahradil. Obhajuje ženu nařčenou z vraždy bankéře, který se angažuje v případech zabavování nemovitostí lidem kteří nemohou splácet svoji hypotéku. Opět sledujeme objasňování složitého případu před porotou a zkušenou žalobkyní. Scény od soudu mě tentokrát hodně bavily. Mickey a jeho tým odvádí skvělou práci a čtenář tak vlastně do poslední chvíle netuší jak vše dopadne. A ono to fakt dopadne. Další parádní čtenářský zážitek, i když ne úplně nejlepší, přesto hodně dobrý.

DickBach
30.08.2018 5 z 5

Oproti ostatním komenům já mám Mickeyho ráda.
Mně ten chlap prostě fascinuje.
Jasně, že Harry je Harry, klaďas každým coulem. Ale Mickey je něco jako kouzelník u kterého otevřeme pusu a nedokážeme pochopit jak to sakra jenom dělá??? Kniha pomaličku graduje, splétá všechny nitky do silného provazu na jehož konci je... taková ta věc. :o) Ti co dočetli vědí, ti co teprve čtou brzy zjistí.

Lolila
22.06.2018 5 z 5

Séria s Mickeym Hallerom je zisťovanie ako to funguje v americkej súdnej sieni a v oblasti trestného práva. Možno niekedy sa zdá, že celý ten proces je zdĺhavý a nudný, ale nie je to tak. Všetko, čo sa deje, postupne do seba zapadá. No a záver....tak ten nemal chybu!!! Vždy prekvapí.

Lucik87
20.11.2017 3 z 5

Na mě moc odborné terminologie z oblasti, která mě moc nebaví. Věřím, že kniha je dobře propracovaná, ale nejsem cílová skupina asi.

CharlesWard
18.11.2017 2 z 5

Michal se sice snažil, ale jeho série s Harry Boschem zůstává nepřekonána.

kap66
04.09.2017 3 z 5

Connelly psát umí, se vším všudy: vystavění zápletky, charakteristika postav (tentokrát je klientka fakt odporná - učitelky by měly Connellyho sežrat zaživa! :-)), prostředí, pointa. Já ale stejně preferuji jeho "pravé" detektivky - prostě se ráda ztotožním s postavou stojící jasně na straně dobra (já vím, někdy to není tak jednoduché, často ani detektiv není úplný klaďas). Micky Haller slouží právu, což beru, ale jeho nevlastní bratr je přece jen můj favorit.

Aymira
18.02.2017 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale já se u čtení nudila. Sice se vyšetřuje a projednává vražda, ale v jistém ohledu se děj hodně motá i kolem finanční terminologie a hospodářské kriminality a to není můj šálek kávy. Navíc mi obžalovana byla neuvěřitelným způsobem nesympaticka a závěr je velmi předvídatelný. Proto dávám nízké hodnocení.

soukroma
09.02.2017 4 z 5

Jako vždy u Hallera podrobný popis veškeré práce kolem přípravy a vedení procesu (pokaždé mi to v mnoha momentech připadá zdlouhavé, ale při pečlivějším pohledu tam ve skutečnosti není ani o slovo a gesto navíc). Tentokrát žádné dramatické zvraty v průběhu jednání, ani "pátý" svědek nebyl tím zásadním momentem - ten si autor nechal na úplný konec, a o to zákeřnější vyústění bylo - pro čtenáře a hlavně pro úspěšného advokáta.

romana8163
10.12.2016 4 z 5

Tady malinko zmena oproti predesle knize serie (Zruseny rozsudek). Knizka me vtahla az asi po 100 strankach, ale o to pak byla ctivejsi. Obecne me spis "lapne" trestni pravo, nez povidacky o financnim, takze to prisuzuju tomu. Knizka je jinak dobre vystavena a kolikrat jsem mela potize ji odlozit, i kdyz uz fakt nebyl cas cist. Zaver opet paradni.

čef
11.12.2012 5 z 5

Nebudu opakovat předcházející všeobsahující komentář, s nímž se ztotožňuji až na prozrazení pointy a málo bodov. Chci vypíchnout jenom jedno - Connelly je mistr v tom jak chytit a nepustit. Během prvních pár stran jsem zjistil,že jsem celý zpocený, aby náš hrdina všechno bez újmy ustál. A vždycky, když jsem si myslel, že dál už bude jenom nuda v Brně, dostal jsem další nálož a námět k přehodnocení vlastního IQ směrem dolů. A nejde jen o otázku kriminalistickou a právní, ale také o v tomto žánru nezvykle hlubokou psychologii postav. Autor vás jaksi mimochodem snadno přesvědčí, že Haller je přes svojí ostentativně manipulativní pragmatismus(fuj, to se mi povedlo) rovný chlapík s vysokým morálním kreditem normálního človíčka. A votode - nenechte si ujít!

Eidalon
06.12.2012 4 z 5

(SPOILER) S knihami Michaela Connellyho jsem se poprvé setkal zhruba před 17 lety a od té doby jsem přečetl všechny jeho dílka vydaná v češtině či slovenštině. Všem jeho knihám je vlastní prostředí losangeleského zločinu, dobrý příběh, čtivost, mnohačetné zápletky a několikeré zvraty v rámci popisovaného příběhu. Jeho knihy nejsou předvídatelné a proto pro milovníky detektivního žánru tolik zajímavé.

Michael je duchovním otcem oblíbeného hrdiny, policisty Harryho Bosche a knih s tímto samorostlým detektivem, který jde vždy cílevědomě a neúplatně za vyšetřením případu, napsal nejvíce. Vedle této postavy však později vytvořil i postavu advokáta Mickeyho Hallera, který stejně tak jak Bosch není stoupencem rutinních postupů a standardních metod při dosažení svého cíle.

Zatím co knihy s Harrym Boschem jsou detektivní příběhy přibližující především práci losangeleské policie, pátrání a dopadení zločinců a předání je americké justici k potrestání se všemi kličkami amerického práva, zajišťováním důkazů a prokazováním viny, je Mickey Haller velmi schopný právník, který ale jako advokát trestního práva stojí na straně „zatčených a obviněných“ a hledáním chybiček a kliček ve vyšetřování se snaží tyto své klienty osvobodit bez rozdílu jejich účasti viny. Tím si vysloužil nevraživost a ne-popularitu jak u samotných policistů, tak i u kolegů právníků – státních zástupců, kteří naopak stojí vždy na straně obžaloby.

Kniha Pátý svědek patří do řady s Mickeym Hallerem, je proto třeba počítat, že se dostanete do mašinerie amerického práva a převážná část děje se odehraje v soudní síni. Přesto je příběh a jeho vyvrcholení opět brilantní.

Román Vás seznamuje s nejdemokratičtějším soudním systémem, který je ale náchylný k chybám a omylům. Seznamujete se s postupy, které jsou na začátku obvinění té či oné postavy z trestního činu, její zkrácený proces, balancování a snaha o dohodu mezi oběma stranami ještě než se vlastně případ dostane před soud. A pokud k tomu přijde, rozjede se mašinerie – žaloba – obhajoba pod vedením nestranného, ale voleného soudce a především před porotou 12 ti náhodně vybraných lidí jako poroty, která nakonec o vině či nevinně obžalovaného rozhoduje.

Zde se plně odhaluje nedostatek tohoto soudního systému. Rozjíždí se strategický boj týmů lidí – obžaloba – obhajoba podle předem daných pravidel, kde již nejde ani tak o vinu obžalovaného, jako spíše o intelektuální a morální boj mezi těmito týmy a využitím slabých a silných stránek rozhodujícího soudce, který na proces dohlíží.

A vítězí ta strana, která je šikovnější, zkušenější, emociálnější a dovede přesvědčit porotu o své pravdě, kdy si i při jejím výběru velmi pečlivě vybírá z kandidátů, kteří ji spíše vyhovují. Proto i dnes sedí v amerických věznicích stále spousta nevinných, především z doby, kdy nebyly při jejich procesech k dispozici dokonalé důkazní techniky, jako analýza DNA a jiné forenzní postupy.

Kniha Pátý svědek, stejně tak jako řada jiných knih např. Johna Grishama a dalších, plně odhaluje mašinerii amerického práva a justice a ukazuje, že máte-li šikovného advokáta, může být i jasný zločin a obviněný zproštěn obžaloby, přestože se to mnohdy vymyká logice a zdravému rozumu. Takto osvobozený obviněný navíc dle americké ústavy nemůže za stejný zločin být obžalován po druhé i kdyby se ke své vině obratem doznal. Ale taková byla a je dnešní Amerika a její soudní systém.

A právě tento strategický boj se vede na stránkách jedné z posledních knih Michaela Connellyho Pátý svědek, mezi velmi zkušenou a dobrou státní žalobkyní Adreou Freemanovou a Mickey Hallerem. Jdou si po krku nevybíravě a uplatňují přitom všechny fígle své profese i nepřímým využitím osoby rozhodčího soudce. Příběh se ve vlnách překlápí tu na stranu obhajoby, tu na stranu obžaloby a až do posledních stránek netušíte, jak celý proces dopadne.

A přestože má obžaloba nezvratné důkazy, podaří se Hallerovi husarský kousek. Svalit vinu na třetí stranu, kterou do procesu umně naimplementuje a pak ji donutí sáhnout k tzv. pátému dodatku ústavy, kdy se tato strana „schová pod pětku“ a odmítá vypovídat proti vlastní osobě, což se chápáním práva v americké justici rozumí nepřímé přiznání viny.

Jeho klientka dostává osvobozující rozsudek, aby ihned v následném oslavném večírku svým obhájcům naznačila, jak s nimi celou dobu manipulovala a vlastně jim prozradí, jak celý trestní čin provedla. To by ale nesměla takto „ponížit“ Hallera, který si obratem najde cestičku, jak spravedlnosti nakonec dát zapravdu.

A zdá se, že i postava Mickeyho Hallera nachází svoji správnou cestu, když se v závěru zatím této poslední knihy s Hallerem, její hlavní hrdina odhodlá opustit "stranu obhájce" a naopak dát své znalosti a zkušenosti na "stranu práva" – tzn. státního zástupce. Snad si tak definitivně vyřeší své morální dilema, získá respekt a uznání svých kolegů, svého nevlastního bratra Harryho Bosche a nakonec i své ženy – státní zástupkyně s dcerou.

Knize dávám 4 hvězdy a doporučuji všem, kteří máte rádi dobrý příběh a přitom Vás nenudí se hrabat mezi soudními rozhodnutími. I já spíše preferuji akci v terénu, kterou u Connellyho představuje Harry Bosch, ale ty 4 hvězdy jsou opravdu silné.

bosorka
09.09.2012 5 z 5

Začínám mít pocit, že mě právnické knihy Michaela Connellyho v čele s advokátem Mickey Hallerem, všemi jeho ženami a celým týmem baví i víc než ty detektivní s Harrym Boschem. Všechna ta zákoutí právnických procesů, nad kterými člověku občas až poklesne čelist. Čte se to jedna báseň. A v tomto případě má Connelly ode mě navíc mnoho plusových bodů za poslední kapitolu!

bend-ik
11.04.2012 5 z 5

Wau! Wau! Wau! Som nadšenec detektívok, a keď môžem, pri výbere kníh vždy siahnem po tomto žánri - môžem preto smelo vyhlásiť, že som ich prečítala naozaj veľké množstvo. A spomedzi nich nedám dopustiť na môjho Connellyho a jeho Harryho. Holt, detektívky se vším všudy :). Mám a prečítala som od neho všetky diela, a teda aj tie "právnickejšie" s Mickeym. No až pri tejto (štvrtej) som si uvedomila, ako ma vyslovene baví ležať na posteli a súčasne sedieť v súdnej sieni a počúvať jeden Hellerov bravúrny argument za druhým, byť svedkom toho, ako do detailov zapracuje každú stratégiu, využije každú právnickú kľučku a zdĺhavý proces pretvorí na pútavé vyšetrovanie a dokazovanie (ne)viny. Nikdy som nečítala knihy z právnickeho prostredia (Grisham a pod), preto neviem porovnať.. a keď tak nad tým uvažujem, ani nechcem. Connelly ponúka majstrovského Hellera bez poriadnej kancelárie, advokáta, ktorý bojuje za víťazstvo bez záujmu o (ne)vinu klienta a je preň ochotný riskovať nielen život klienta, ale i svoj vlastný. Po slabšej Spiatočke bol Piaty svedok tou knihou, pri ktorej hltáte nie každé slovo, ale každé jedno písmenko rovnako pozorne, ako s Mickeym sledujete i ten najnepatrnejší pohyb porotcov.. a neviem, ako Vy, ale ja som si neskôr uvedomila, že mi asi po prvýkrát vôbec nezáleží na tom, či je obžalovaná vinná alebo nie - načo aj :)