Páté jablko

Páté jablko https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487513/bmid_pate-jablko-FEQ-487513.jpg 5 405 114

Kyselé třešně série

Rodinná sága, odehrávající se v Předmostí u Přerova. Anděla a Fabián Francovi vlastní v srdci úrodné Hané ovocný sad, mají kousek od kostela svaté Máří Magdalény obchod – a spoustu plánů do budoucna. Skončila druhá světová válka, a oni se nadechují svobody. Chtějí pozvednout své sadařské řemeslo i krámek s ovocem, jenže synové Teodor a Eduard mají jiné představy… a ani doba takovým záměrům nepřeje. Nenaplněné sny, bouřlivý osmačtyřicátý rok a nastupující padesátá léta divoce míchají kartami jejich osudů. To, že přijdou o půdu, nasycenou potem a krví předchozích generací, se nakonec v sérii životních událostí ukáže jen jako malá hořkost. Osud pro ně přichystal něco mnohem děsivějšího…... celý text

Pivka1
14.04.2024 5 z 5

Druhý díl nádherné trilogie. Moc hezký příběh z poválečného Přerovska. Druhé setkání s autorkou a opět bomba. Moc hezký styl psaní.

luky123
12.04.2024 5 z 5

Další moc hezký příběh, líbilo se mi to stejně jako Svatojánské ořechy. Tentokrát nás autorka vezme do poválečného období, které muselo být pro lidi hodně těžké.

escapelle
01.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Mám moc ráda tyhle jednoduché rodinné ságy. Jednoduché ve smyslu syrového vyprávění bez příkras, velkých myšlenek a omáčky. Jablko stejně dobré, jako Třešně. Všechny postavy mi byly nějakým způsobem sympatické. I komunista Teodor.
Spoiler:
Valiny mi bylo chvíli líto, ale pak jsem došla k tomu, že ta žena nebyla normální. Že ona vlastně ani jednoho z bratrů (asi) opravdu nemilovala. Jen dělala to, co jí druzí naplánovali. Měla opravdu ráda jen ty děti.Byla to hodná ženská, to určitě, ale k životu staré panny byla předurčena.
Líbil se mi moc závěr, kdy se všechny děti sešly na hřbitově.

ArwenAragorn
01.04.2024 5 z 5

90%

Z kostela právě zvoní umíráček, který jako jediný z předmostských zvonů přestál druhou válku. Do kraje všem lidem oznamuje: Vážný je můj hlas, duši svoji spas.
A dokud tluče, Anděla se modlí, modlí, modlí.
Za Valju, Eduarda, Teodora, Irenu, Fabiána, za všechny jejich vnoučata...i za Smraďáka. Všichni, úplně všichni, teď budou její přímluvu u Pánaboha potřebovat.
__________________________________________________________________________
Opět skvělé a poutavě napsané. Sága rodiny sadařů, odehrávající se v Předmostí u Přerova od července 1946 po únor 1950. Je z toho jasné, že doba s sebou přináší obavy, strach, nejistotu, postihy a hlavně postupné likvidování soukromého hospodaření.
Kniha je opět neobyčejně čtivá a na konci dost dramatická. Zároveň se tady dozvíte, proč autorka zvolila takový název.
K přečtení rozhodně doporučuji!

misssicccka
31.03.2024 5 z 5

Lenka Chalupová me opet nezklamala. Mam rada jeji styl psani.
A zboznuji jeji knihy ve forme audia v podani Dany Cerne, ta dilo povysuje i na sest hvezd.

Vilma232
20.03.2024 4 z 5

Příběh navazuje na Kyselé třešně časově a spojuje je několik vedlejších postav. Velmi lidsky je zde popsán proces postupného likvidování soukromého hospodaření a tlak na obyčejné lidi z pozice "vládnoucí strany", která chce vlastně pro všechny jen to dobré....

Vivetkav
18.03.2024 5 z 5

Krásné pokračování Kyselých třešní, které ale neúplně navazuje.. i když je to stále z poválečné doby, tak je to moc krásně napsané..poutavě.. těším se na další díl Svatojánských ořechů

Doubravka1975
17.03.2024 5 z 5

Rodinná sága odehrávající se v Předmostí u Přerova v letech 1946 - 1950. Příběh je smyšlený, ale dějiny v tom období v Československu jsou podle skutečnosti, stejně tak jako některé postavy a jejich osudy. Skvělé setkání s Lotou a spol. z předešlé knížky Kyselé třešně, kterou také vřele doporučuji a jdu si do knihovny objednat Svatojánské ořechy.
Ještě musím zmínit ten originální název. Francovi mají ovocný sad, tak jablko je jasné, ale proč zrovna páté ? To se dočtete v téhle čtivé knížce , opravdu hodně silný příběh.
....jestli to tady jednou vezmou do rukou komunisti, budou lidem kartáčovat mozky. Začnou u dětí, pak u starých lidí...a to, co bude uprostřed, se ze strachu přizpůsobí....

alca-212
16.03.2024 5 z 5

Neveselé čtení... Těžká doba, těžké osudy lidí...
Další krásná kniha od paní spisovatelky. Doporučuji.

HH77
09.03.2024 5 z 5

I o této knihy jsem se nemohla odtrhnout. Opět velmi napínavá. I mi nedošlo na co odkazuje název knihy. :-).

Aymira
27.02.2024 4 z 5

Nelíbilo se mi to úplně tak jako Kyselé třešně, ale je to dáno tím, že mi ústřední rodina nebyla zrovna sympatická. Jinak je to opět krásný příběh, který ukazuje české dějiny na přelomu 40. a 50. let.

A přiznám se, že i já patřím k těm, kterým až do úplného konce nedošlo, na co odkazuje název Páté jablko. Ztratilo se mi to mezi řádky.

jasnyj
21.02.2024 5 z 5

Opět skvěle napsaný příběh z pera skvělé autorky lidských osudů.

Mindy
20.02.2024 4 z 5

Moc pěkný příběh, který se odehrává v letech 1946 - 50 v Předmostí u Přerova. Bylo to opravdu nelehké období a já si zase uvědomila, jak se teď máme dobře.
Taky jsem si říkala, kdy mi nějak dá smysl název knihy. A na konci ho (pro mě tedy šokujícím závěrem) autorka vysvětlila.

pavlačinka.1
20.02.2024 5 z 5

Příběhy poutavě napsané a opravdu ze života. Krásně se četlo, i když v obsahu knihy snad nic nebylo k pousmání, i přes to děj a osudy táhly až k nečekanému konci.

zdenaR
18.02.2024 5 z 5

Příběh, který vás dostane. Skvěle popsaná doba a vykreslené postavy - v životě není nic černobílé.

sweeney
17.02.2024 5 z 5

Už teď, před přečtením třetího dílu, vím, že tato celá série se zapíše mezi mé knižní NEJ :) Opravdu skvěle popsané a vzájemně se proplétající životy členů jedné rodiny spolu s dalšími obyvateli Předmostí, a to na pozadí bouřlivého období těsně po druhé světové válce. Konečný dovětek z roku 1990 je jen třešničkou na dortu. Přečteno jedním dechem :)

ela1972
15.02.2024 5 z 5

Tak to bylo zase něco...Spisovatelka umí krásně vtáhnout do děje a ten název je úplně trefný.

xena2711
10.02.2024 5 z 5

Neskutečně těžké období po druhé světové válce. Konkrétně rok 1948 na Přerovsku. Další kniha, která stojí za přečtení. Těším se na třetí díl...

Kanimůra2
10.02.2024 5 z 5

Už jsem četla několikátou knihu od autorky a nikdy !! mě nezklamala. Není to lehké čtení, ale je to čtení krásné.
Doporučuju a těším se na další

Kokoska92
03.02.2024 4 z 5

Páté jablko se mi líbilo možná ještě o malinko víc než Kyselé třešně. Stránky mi ubíhaly před očima, ani jsem se nenadála a už byl konec. Román jsem si užila, i když vypráví o nelehké době. Jen je škoda, že knížky autorky nejsou tolik vidět, určitě by si víc pozornosti zasloužila.