Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188406/bmid_pani-bovaryova-fsN-188406.jpg 4 1903 289

Jeden z nejslavnějších románů 19. století. Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem. Zoufalá Ema tvrdě doplácí na svou naivitu, ocitá se v dluzích a marně hledá schůdné řešení...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Madame Bovary , 1857

Nelasp
08.10.2017 5 z 5

Klasika do čtenářského deníku. Kniha je působivá, četla se mi velice dobře, akorát mi dělalo problém pochopit Emmin vztah k její dceři.

Camri
29.09.2017 4 z 5

Neslyšela jsem o téhle knížce moc chvály, ale i tak (nebo právě proto?) jsem na ni byla zvědavá. A líbila se mi.

Příběh sám o sobě je nesmrtelný - netkví právě v tomhle genialita autora?

Warty
24.09.2017 2 z 5

Kniha mě poměrně zklamala. Některé pasáže mi přišly až moc dopodrobna popisované a naopak by si některé pasáže, dle mého názoru, zasloužily více prostoru. Za mě bohužel pouze dvě hvězdy, a to ještě s přimhouřenýma očima.

Karcoolka2210
23.09.2017 3 z 5

Úprimne, nuž mňa tento román neohúril. Čítala som ho v rámci čitateľskej výzvy (obľúbená kniha rodičov alebo starých rodičov), inak by som asi po nej nesiahla. Veľmi deprimujúca kniha a Emma Bovary ma neuveriteľne rozčuľovala počas celej knihy, jej správanie, sebectvo, nevďak. Nuž, mám to za sebou a raz určite stačilo :)

anetinkalan
25.08.2017 3 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem, paní Bovaryová pro mě byla nepochopitelná a naprosto nesympatická. Nesouhlasila jsem s ní v žádných názorech a rozhodnutích. Ovšem příběh strhující.

Lusů
18.08.2017 4 z 5

Paní Bovaryová pro mě byla krajně nesympatickou hrdinkou, se kterou jsem snad jedinou stránku nesoucítila.
Začátek knihy byl dost pomalý, ale ve druhé polovině dostala pěkný spád a začala jsem ji hltat. A Emu nechápat o to víc...

Kaci90
31.07.2017 4 z 5

Začátek byl opravdu na můj vkus velmi obsáhlý, dlouhosáhlé popisy, téměř žádný děj... ale po překonání se do knihy člověk ponoří, pohltí. Zajímavý pohled do této doby.

Malýmedvěd
28.07.2017 4 z 5

Začátek asi odradí spoustu čtenářů neuvěřitelnou a obsáhlou popisností. První třetina knihy je šílená nuda. Mnoho lidí odradí Ema, protože je to hrdinka "na ránu" (rozmazlená, sebestředná, nevděčná, líná a má mnoho dalších negativ) a rozhodně k většině čtenářských srdcí nepřilne. Kniha je ale dobrá a zanechá hluboký dojem, Zajímavá a hodnotná je hned z několika pohledů. Zajímavý je styl vyprávění, takový bez emocí vypravěče, odosobněný, objektivní a přitom popisuje právě city lidí. Zajímavé je střídání tempa ve vyprávění, občas se děj vleče a jindy pádí, že se od něj nejde odtrhnout. Ty podstatné věci, na které pak čtenář musí myslet, když na chvíli knihu odloží a zrovna ji nečte, ty se vždy objeví náhle a v neuvěřitelné stručnosti uhodí jako facka. Do povinné četby na SŠ bych to asi nedával, ale pro milovníky dobrých knih bych ji klidně doporučil.

tomas5557
17.07.2017 5 z 5

Jak se žije ženě, která má v srdci příliš vysoký ideál lásky, než aby ho mohl naplnit poněkud nešikovný vesnický lékař? Proč vůbec lidé mohou mít sny, které dalece přesahují skutečnost a jsou tudíž odsouzeni k neštěstí? Je paní Bovaryová oběť nebo spratkovitá panička, které akorát patří přistřihnout křídla, aby si hleděla toho malého štěstí, které doma má a které leckdo nemá? Více: https://tomasstambera.cz/clanek/pani-bovaryova-gustave-flaubert/19

aktijnov
10.07.2017 4 z 5

Kniha je nádherná. Ale Ema je tak nesympatická hrdinka (tak zhýčkaná, rozmazlená, sebestředná), že jsem měla problém dočíst do konce. Nedokázala jsem pochopit, že nebere ohled ani na své dítě...

Natyna3
01.07.2017 3 z 5

Opominu-li pomalejší rozjezd, mohu říct, že se mi kniha četla velmi dobře a bavila mě. Postupem děje mi začalo být dost líto Charlese. Ema byla velmi sebestředná žena, když se kromě manzela neohlizela ani na své dítě. Život ale neměla vůbec lehký.

Emmadriel
08.06.2017 5 z 5

Klasika, která je nesmírně působívá. Donutí vás zamyslet se, možná nebudete v něčem s hlavní hrdinkou souhlasit, ale ona je hrdinka s velkým H, protože to čím si prošla je neskutečné.

Měňavka
30.05.2017 5 z 5

Knihu jsem dlouhé roky opomíjela. Nyní dozrál čas a já lituji,že jsem se do tohoto brilantního románu nezačetla už dřív. Hodnotím na jedničku!!!!

zbt81
25.05.2017 4 z 5

Zdá sa mi, že väčšina diskutujúcich čitateľov vidí len chyby na strane pani Bovaryovej (nie nezastávam sa jej - tiež si nezískala moje sympatie), ale unikajú im chyby charakteru ostatných postáv. Čo napr. taký pán doktor Bovary, ktorý si za celý ten čas nevšimol čo sa deje s jeho ženou? Alebo taký Rodolfo či León? Boli týto dvaja charakternými mužmi? Ani náhodou!!! Dobre vedeli, že je to vydatá žena, že má dieťa, ale nebránilo im to, aby si s ňou začali a prímali od nej cenné dary. Keď očakávala pomoc s dlhmy, do ktorých sa dostala aj ich pričinením naraz od nej dali ruky preč. To samozrejme nie je konečný počet padlých charakterov tohto románu. Ďalej napr. taký pán lekárnik - zištný a egoistický alebo obchodník, u ktorého sa Bovaryvá zadĺžila - bol to skôr úžerník, ktorý využil situáciu na vlastné obohatenie.
Myslím, že Flaubert chcel týmto románom poukázať na rôzne typy ľudských pokleskov a to zďaleka nie len u hlavnej postavy, ale možno práve u tých vedľajších postáv - podľa mňa ešte bezcitnejších.
Inak súhlasím s Nikolou, že posledných cca. 50 strán bolo najzaujímavejších.

Nikola13
22.05.2017 3 z 5

Kniha je sice hezky napsaná a bohatá na umělecké prostředky, ale i přes to vše mi přišla nudná. Pokud má někdo rád rozsáhle popisování tak doporučuji, ale co se týče děje, tak jsem zkrátka čekala víc. S paní Bovaryovou jsem se nedokázala ztotožnit ač jsem se snažila sebevíc. To jak se bude chovat jsem sice očekávala, ale místo toho, abych s ní nějakým způsobem sympatizovala, tak to u mě docílilo opačného významu. Záživnějších mi přišlo až posledních 50 stran, kdy jsem čekala, že si uvědomí, co má doma, vyléčí se a postaví se všemu čelem.

Taťka Hraboš
19.05.2017 4 z 5

Co že se to říká o ženách? Že nevědí, co chtějí, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou ... Tohle je kniha o jedné takové. Po právu povinná četba, rozhodně přinejmenším pro mladé muže, aby si na takové dali pozor, protože i v současnosti jich po světě chodí dost. Ale Flaubert je spravedlivý, nešetří nikoho, ani muže. I ten morálně nejčistší nakonec vypadá aspoň jako pěkný pitomec.

vendysantos
05.05.2017 5 z 5

Knihu jsem musela přečíst, jelikož jsem si ji vybrala jako referát na literaturu. Jediné, co jsem o knize věděla, byl název a jméno autora. Jsem ráda, že mi o tomto díle nikdo nic neříkal dopředu. Byla jsem na ni velmi zvědavá. Tento psychologický román jsem nakonec přečetla jedním dechem, ke konci knihy ukápla i slza. Postava Emmy Bovaryová je tak naivní, nešťastná, stále hledá velkou lásku, přitom jediného člověka, který ji upřímně miluje a udělal by pro ni všechno, má doma. Zdá se, že už nedokázala žít v realitě, jen ve svých iluzích. Ovšem že není jediná. Kolik žen i v dnešní době postihl bovarysmus? Někdy zkrátka žijeme ve svých představách a toužíme po něčem vzdáleném, co nás svým způsobem láká.

RH faktor
30.04.2017 5 z 5

Výborné dílo! Úpadek a pád jednoho života. A za vším stála jakási nuda či co...Neschopnost trvalého zaujetí pro něco či nekoho, neschopnost či /jen/ neochota žít teď a tady. Nehci jen moralizovat, je tady ještě faktor ten, že si vzala takovýho toho hodnýho moulu, který ji ničím nepřitahoval, jen byl prostě hodnej, oddanej a tak... a ti chlapi okolo měli prostě to, co on by ze sebe nevykřesal, kdyby se stokrát rozkrájel...sex appeal, charisma a všechno to, pro co jsou mnozí muži u žen, tak neodolatelně přitažliví... a tak tedy, myslím, že ji /řečeno s Fitzgeraldem/ mimo jiné zničila ,,víra v to zelené světlo, v šílenou vzrušující budoucnost, která před námi rok za rokem ustupuje. Teď nám unikla, ale to nevadí - zítra poběžíme rychleji, ještě víc rozpřáhneme paže... A jednoho nádherného rána - Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti." Rozhodně stojí za přečtení.

waltraud5114
29.04.2017 5 z 5

Na svoju dobu to musela byť škandalózna kniha o žene, ktorá berie svoj osud do vlastných rúk. Síce blbo, a zle to dopadne, ale chce niečo iné, ako má a aj si to berie. Už pred 150 rokmi bola karma zdarma, hoci pán Flaubert o tom netušil. Čo Emička vyvádzala svojmu manželovi, to jej tí dvaja vrátili aj s úrokami.

Atanone
21.04.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Hlavní hrdinka mě nenadchla,ale to bude asi tím,že jsem se naposledy nudila někdy v pubertě.
Možná se to sem nehodí,ale napadá mě srovnání s knihou "Johnny si vzal pušku" Daltona Trumba. Hrdina,který nevidí,neslyší,nemůže se hýbat a přece se nevzdává naděje a má bohatý vnitřní život. Jaký rozdíl oproti někomu,kdo je mladý a zdravý,ale svůj život zahodí,protože neví,co s ním.
Už jen to,že mě Flaubertův román takhle rozhodil dokazuje,jak je skvěle napsaný.
Flaubertovi dávám ***** a paní Bovaryové s lítostí za 5