Paní Bovaryová

Jeden z nejslavnějších románů 19. století. Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem. Zoufalá Ema tvrdě doplácí na svou naivitu, ocitá se v dluzích a marně hledá schůdné řešení......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188406/pani-bovaryova-fsN-188406.jpg 3.61614
Vydáno, Ikar (ČR)

Madame Bovary, 1857

Kniha Paní Bovaryová

betth

Nadčasovost. Úžasný jazyk. Perfektní popis doby, míst. Fantastické vykreslení postav. Vpravdě pan spisovatel.

couscous

Paní Bovaryová je realisticko-psychologický román z období světového realismu, jejímž autorem je francouzský spisovatel Gustave Flaubert. Dílo bylo vydáváno na pokračování v letech 1851-1857 a bylo psáno na základě skutečných událostí, o kterých se psalo v novinách.
Ema Bovaryová je velice romantická a naivní a chce žít městský život plný noblesy. Vdá se ovšem za venkovského lékaře. Z manželství není příliš šťastná, a tak hledá lásku jinde (Rudolf a Leon).
Román balancuje na pomezí realismu a romantismu, což je dobře vidět i u hlavní postavy, věčně žijící ve svých snech a představách (romantismus), ale následkem toho se potýká s těžkou finanční situací (realismus). Podle charakteru paní Bovaryové vznikl i literární typ zvaný bovarysmus (útěk od reality k iluzím).
Dílo je psáno er-formou a je rozděleno na tři části. Vypravěč příběhu je autor sám a je objektivní (hodnotí postavy na základě toho, jak se projevují na venek). Autor se ztotožňuje s hlavní postavou.
Flaubert přináší čtenářům, prostřednictvím hlavní hrdinky, typický příklad člověka, který utíká před svými problémy, až ho nakonec jeho počínání doběhne.

vipera

Tato kniha na mne dlouho koukala z poličky. Vzhledem k jejímu stáří jsem se obávala její čitelnosti. Nakonec jsem si vypomohla audioknihou. Chvíli jsem knihu poslouchala, chvíli zase četla a nakonec jsem se zcela oddala přednesu paní Zawadské. Samotná bych se knihou prokousávala rozhodně déle, její jazyk bude dnes už málokomu blízký. A přitom si tento literární kus zaslouží pozornost i dnes. Ono téma marnotratnosti, marnivosti, hledání povrchního štěstí, utápění v iluzích, dluzích a nakonec i v bezmoci, je totiž věčné.

RoseJP

Byla jsem ráda, že jsem knihu dočetla. Dějová linka nebyla špatná, chvílemi mě i zajímalo, co se s hrdinkou stane. Ale asi nejsem ještě připravená číst knihy, které jsou pro mě složitě napsané. Autor občas na můj vkus zdlouhavě popisuje a občas jsem se ztrácela v postavách a nechápala jsem, proč jsou některé pasáže tam, kde jsou. Ale je možné, že jen nejsem cílovka :)
Překvapil mě konec, pořád jsem měla naději, že paní Bovaryová zvládne situaci vyřešit jinak.

Ester71

Paní Bovaryová je přesně ten případ, kdy si člověk pro svou rozmařilost a naivitu neváží toho co má. Proto hledá stále nová dobrodružství, myslí si, že obklopováním se různými drahými zbytečnostmi dosáhne spokojenosti. Tím se dostává do bludného kruhu lží, dluhů a intrik, ze kterého se vymaní opět sobeckým rozhodnutím.
Můj tatínek má na toto dobré rčení : Když je oslu dobře, jde se klouzat na led.
Přestože je knížka napsaná jiným jazykem než jsem zvyklá, četla se mi moc dobře. Chystala jsem se na její přečtení léta, teď jsem ji díky výzvě zdolala.

MonicElli

Za mne velice svěže a nenuceně napsaná kniha. Spisovatel má velký cit a jemnost pro popis prostředí, oděvů a postav, u mnoha knih toto chybí. Ale nikterak tím nenarušuje příběhovou linii. S hlavní hrdinkou soucitíte i zárověn ji nenávidíte. Je uvězněná v životní situaci, která ji nečiní štastnou. Neví jak se vymanit, jak dosáhnout osobního štěští, ztrácí morální zábrány. Jení vysněný život se neslučeje s drsnou relalitou, která je svázaná morálními zásady, společenským postavením a světem, který nic nepromíjí...již nemá další východisko.
Nádherný, nadčasový, za mne na jedničku.

Nicole_picole

Tragický příběh nevěrné manželky. Ve své době možná skvělá kniha...ale příběh je tak obyčejný a zdlouhavý..bylo utrpení knihu dočíst.

Kontryhelka

Tenhle druh čtiva není pro mně. Mnohokráte jsem se snažila knihu přečíst, ale vždy odložila a nedočetla. Je to asi škoda, ale já se nemohla nějak vnořit do děje. Zřejmě jsem zvyklá na jiný druh literatury.