Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188406/bmid_pani-bovaryova-fsN-188406.jpg 4 1907 1907

Jeden z nejslavnějších románů 19. století. Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem. Zoufalá Ema tvrdě doplácí na svou naivitu, ocitá se v dluzích a marně hledá schůdné řešení...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Madame Bovary , 1857

Nofar197
09.01.2019 3 z 5

Prave ji ctu v anglictine. Vyborna kniha, byt na zacatku ponekud se vlekouci. Ale takovy problem ma vice knih - napr. Scottuv Ivanhoe - a kdyz se ctenar tim nezazivnym zacatkem prokouse, tak objevi literarni poklad. Emmy Bovaryove je mi lito, byt s jejim jednanim nemohu v zadnem pripade souhlasit. Vlastne se stala obeti sve doby a sveho okoli. Je mozne, ze mela nejaky skryty talent, ktery ji ale doba, v niz zila, nedovolila rozvinout, a bolestne si uvedomovala, ze se nikdy nedokaze uplatnit jinak nez jako manzelka. Tvrde za sve chyby zaplatila.

Freedyn
04.01.2019 4 z 5

Na odlehčení fajn kniha. :-)

ChristineDaee
08.12.2018 5 z 5

Dokonalé dielo, v ktorom sa nájde asi každý. Všetky opisy, dialógy a drobné príbehy sú také verné, až je to nepochopiteľné. Pani Bovaryová je mi veľmi blízka - nebojím sa to priznať, aj keď to na mňa vrhá zlé svetlo. Aj milujem prírodu len vtedy, keď sú v nej roztrúsené zrúcaniny a more, keď je rozbúrené. A nie je nás viac? Čo hľadáme v láske, priateľstve aj náboženstve nepostihnuteľné ideály, čo živíme city k platonickým láskam ako keď polievame zomierajúcu kvetinu a skutočné vzťahy sú pre nás katastrofou... Ale svoje dieťatko by som nikdy neudrela! Btw, Pani Bovaryová je nesmierne nenávidená postava, ale líši sa od inej, oveľa obľúbenejšej hrdinky Anny Kareniny?

Blue
24.10.2018 4 z 5

Povinná četba. Tady to myslím vystihuje vše.

Andrea2811
22.10.2018 3 z 5

Knihou jsem se vyloženě prokousávala, nicméně příběh je napsán hezky a životem. Smutný konec ale perfektní ukázka literárního realismu.

Sidonka3
27.09.2018 5 z 5

Hned se pozná příběh napsaný podle skutečných událostí. Je pravdivý, přesně o tom, jaký život je, o lásce i nevděčnosti, o tom, že někdo neumí odhadnout své limity, o zamilovávání se do nevhodných mužů a snaze se jim mermomocí za každou cenu zalíbit, o nerozumném rozhazování peněz ( je třeba si život užít a spoustu věcí si člověk koupí jen díky financím nebo díky postavení, no jo, ale co pak, když peníze dojdou, paní Bovaryová?...)... Zkrátka reálný život ve své kráse i ošklivosti.

los
27.08.2018 4 z 5

Flaubert je vynikající vypravěč, nadčasově vystihl věčný úděl lidských vztahů (ochabnutí milenecké lásky) a precizně vykreslil typické povahy (kdo se v životě nesetkal s podobnými praktikami finančníků, kteří půjčují na vysoký úrok, aby pak lehkovážného nebo hloupého dlužníka úplně oškubali?)

všimli jste si, že většina čtenářů považuje za hlavní (a jedinou) téma románu milostnou linku, ale ta sociální a náboženská je také nadmíru důležitá!!!

Chajda69
07.08.2018 3 z 5

Zůstala mi v knihovně po prababičce, tak jsem se do ní pustil, neb byla ve škole podávána za jeden z klíčových románových počinů 19. století.

Příběh i forma je silně poplatná době vzniku. Právě v té době byl možná román něčím neortodoxním, pro mě byl ale zdlouhavý, nezáživný a nad Emminu naivitou (snad až hloupostí) mě akorát jímal vztek. V dnešní době mi už neměl příliš co dát, snad jen svědectví o životě ve Francii 19. století.

Knižní střípky
30.07.2018 4 z 5

V jednom měsíci jsem zvolila dva návraty mezi klasiky, které jsem kdysi dávno četla. I Paní Bovaryovou jsem již kdysi držela v rukou, již tehdy se mi kniha líbila, byť jsem nemohla hlavní hrdince přijít na jméno. S odstupem cca dvaceti let jsem se k ní vrátila a mé pocity z knihy jsou naprosto totožné, neměnné. Emma mi k srdci nepřirostla ani nyní a obávám se, že se to nikdy nestane. Nicméně dílo autorovo jako takové je pro mě výborné.

speciale88
18.07.2018 3 z 5

Knihou mi trvalo se prokousat. Děj byl utahaný. Pointa knihy jako taková je zajímavá.

Nuny
25.06.2018 5 z 5

Tahle kniha mě dostala.
Je to vlastně hrozně smutný příběh ženy, která je tak rozpolcená city, až to bolí.
Jediného muže, který kvůli ní zemře, si neváží a hledá lásku a potěšení jinde a v čemkoliv jiném.
Pořád jsem si říkala, tak ať se něco stane, ale dopadlo to jako v životě. Bez příkras.

martinaandulka
13.06.2018 3 z 5

Hlavní postava Emma,děj se odehrává v polovině 19 století .Z mého pohledu neni vůbec hrdinka,ale neštastná,rozpoluplná žena,která udělá neštastné své nejbližší ... .Kniha se nečetla svižně a zanechala mi smutek v duši.Stačilo mi jednou přečíst,ale jsem za to ráda.

zluk
07.06.2018 3 z 5

Při delším čtení způsobuje depku a beznadějné pocity. Jinak je to napsané poměrně sugestivně.

AnnaPok
05.06.2018 3 z 5

Slysela jsem, ze je dobre knihy precist zase po nejake dobe. Ve skole jsem tuto knihu bohuzel necetla. A ted, ve 30, na mne pusobi jinak.... Jako manzelka, hlavni hrdinku trochu chapu, jako matka - odsuzuji. Jedna jedina veta o tom jak dopadla jejich dcera, mne zmenila cely pohled na hlavni postavy. To uz asi nezmenim... Jinak kniha zajimava, trochu jsem ji hure chapala, jelikoz jsem cizinka...nektere slova vubec neznam. Za me, stoji urcite za precteni!

PetK
05.06.2018 3 z 5

No, tak si můžu zapsat na (prozatím celkem skromný) seznam další klasiku. A opět jsem se přesvědčila o tom, proč mě to moc nebaví - ty popisy, ty nešťastné popisy... To je taková nuda! Na druhou stranu oceňuju, že se autor pustil do tehdy poměrně odvážného tématu, a to jednak nevěry v manželství, ale taky do pocitů ženy v tehdejším světě. Na jednu stranu bych fakt nechtěla tehdy žít a být v kůži paní Bovaryové, na druhou stranu se (viděno dnešní optikou) občas chovala jako pěkná kráva. :-)
Takže nějaké to plus, nějaké mínus - průměr.

MonaTheim
22.03.2018 4 z 5

Tohle pro mě bylo těžké čtení a párkrát jsem se přistihla, jak se už těším, až budu na konci. Nicméně téma je stále aktuální i v dnešní době, tempo knihy pro mě bylo příjemné, některé části jsem si musela zapisovat. Kniha asi nebude pro každého, ale doporučila bych ji.

sararachel
16.03.2018 4 z 5

Po knize jsem sáhla, protože jsem si musela vybrat nějaká díla na maturitu. Prvních 100 stránek bylo jen samé dlouhé líčení a děj nic moc, ale přemohla jsem se a našla jsem poklad! Nevěděla jsem, jak moc mě kniha vtáhne a jak moc se budu vciťovat do její role a jak moc budu soucítit i s chudákem Charlesem. Literatura 19. století má hodně co nabídnout!

Kamys
07.03.2018 5 z 5

Překvapilo mně, jak je kniha pořád aktuální, možná víc než dřív.
Hlavní sdělení je jasné - z racionálního pohledu zahazuje paní Bovaryová všechno, co má, pro neurčitý příslib štěstí, nebo spíš vášně. A dopadne špatně, a to se dalo čekat.
A dneska? Kdo se dnes řídí racionalitou, kdo by dneska byl s partnerem, kterého nemiluje? V dnešní době "instantního uspokojení"? Na jednu stranu se zdá, že je zralá na profackování - ale pak si sáhněte do svědomí, co děláte jen proto, protože se vám chce, i když to nemá racionální důvod, i když vám to může způsobit problémy?

Damato
06.03.2018 4 z 5

Po přečtení prvních stránek jsem chtěla další čtení vzdát, ale zrovna mě doběhla chřipka a co jiného se dá ve dne v posteli dělat, než číst . Zpočátku jsem si u čtení všímala , kde co lítá, ale pak jsem se do čtení dostala a musím říct, že i přesto, že hlavní postava byla opravdu na jednu výchovnou a dobře mířenou, docela jsem to dočetla bez dalších prodlev. Skvostně popsaný život jedné znuděné, nic si nevážící postavy, kdy si člověk uvědomí, že podobní lidé jsou, žijí vlastně okolo nás pořád.

Morgaine07
15.02.2018 2 z 5

Hlavni postava byla na proplesknuti