Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188406/bmid_pani-bovaryova-fsN-188406.jpg 4 1903 289

Jeden z nejslavnějších románů 19. století. Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem. Zoufalá Ema tvrdě doplácí na svou naivitu, ocitá se v dluzích a marně hledá schůdné řešení...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Madame Bovary , 1857

mišule5
15.04.2017 4 z 5

Kniha se líbila díky příběhu, který vás nutí dozvědět se jak to dopadne s ženou, která touží po ,milostném a velkoměstkém životě, bohužel si neuvědomila jaké problémy tím způsobí.
Stále jsem doufala a doufala, že si uvědomí co měla doma za poklady, avšak někdy jsem s ní soucítila, když zůstávala doma celé dny sama.
Už jen to pomyšlení, že autor psal toto dílo 5 let je k neuvěření. Filmové zpracování taky moc povedené, ikdyz konec skončil jinak..
Poučné dílo ;)

Lessana
02.03.2017 3 z 5

Knihe sa určite nedá uprieť vycibrený štýl, sloh (hoci dej sa začne "hýbať" až po nejakej tej strane). Tým ma Flaubert oslovil najviac. Bavili ma tiež state, resp. večné spory miestneho lekárnika s farárom, ktorým nechýbala obratnosť v konverzácii, argumentácie či vtip, do čoho autor bezpochyby zakomponoval i svoje vlastné presvedčenia a životnú filozofiu (a to nielen protivoltairovskú). Charaktery a konanie prototypných postáv a postavičiek bolo vykreslené vierohodne, rovnako i mestečko, kde sa dej odohráva. Samotný Emin príbeh je určite nadčasový, no nemôžem nepoznamenať, že žiaľbohu. Keďže podobne bezradným, nič si nevážiacim, rozmarným bytostiam bez poznania "riešenie" v podobe samovraždy určite nepridá...

kikush
15.02.2017 4 z 5

Kniha skvělá, na svou dobu úžasně napsaná. Po celou dobu jsem se moc bavila. Dala bych i tu pátou hvězdu, ale zkrátka Ema mi neseděla, proto jsem místami v té knize trpěla, prostě jsem ji vysloveně nesnášela, ikdyž to samozřejmě není autorova chyba.

Zania
25.01.2017 5 z 5

Naprosto skvělá kniha jen mě trochu vyděsil ten popis na konci umírající Emy (._.)

ibrahimgilbert
18.01.2017 3 z 5

Více jak polovina knihy naprosto nudná, nezáživná - měla jsem co dělat, abych ji vůbec dočetla. Konec se trochu "rozjel", ale čekala jsem od toho mnohem, mnohem víc. Nicméně postava Emy a její chování, to jak chtěla pořád lepší a lepší věci, i když ty nejlepší měla doma, je problém i dnešního světa, a alespoň pro tohle stojí tato kniha za povšimnutí.

Mark2000
02.01.2017 2 z 5

Velice známý román od jednoho z nejznámějších francouzských klasiků...to bylo to první, co jsem o knize věděla, a možná proto jsem ji brala s téměř nábožnou úctou. Ale to zklamání!!! Velice dlouhé popisy, hlavně psychických stavů hlavní hrdinky. Ta mi byla hrozně nesympatická. Nechápala jsem její postoj k životu a k rodině. Měla zdravé, krásné dítě, o které se nestarala a milujícího manžela, kterého hanila a celou dobu podváděla. Myslím, že obětí situace byl někdo jiný než ona - a to její rodina.
Ty dvě hvězdy jsou za opravdu dobrý nápad a věřím, že ve své době byl román opravdu velice oblíbený. A ta druhá za historické prostředí, které se žádnému ze současných autorů nepovede tak vykreslit.

BlackBunny
29.12.2016 4 z 5

Dám vám radu. Předem se připravte na to, že hlavní hrdinka je manipulativní a sobecká mrcha. Přišlo mi, že celou knihu paní Bovaryová řešila to samé, dokola a dokola si stěžovala na muže, přitom kdyby nebyla tak slepá, všimla by si (snad), že doma měla muže, který ji miloval!
Avšak i přes toto negativní hodnocení je na knížce něco zvláštního, donutí vás (alespoň mě) zapřemýšlet nad lidským chováním a vzít si z knihy ponaučení do života.
--bb--

Lenka1386
05.12.2016 5 z 5

Tak s touhle paní jsem měla už od prvních stránek trochu komplikovaný vztah. Myslím, že by potřebovala naplácat a vysvětlit, že mužům se takhle bláznivě nepodlézá a nevnucuje, že se tím tak maximálně ztrapní, vyděsí je a nebudou ji brát vážně - samozřejmě až na toho jednoho, kterého má doma a kterého nechce. Čtení mě vyloženě vytáčelo. Nahlas jsem citovala a řešila situace s každým, kdo se kolem mě nachomýtl. Děsná ženská a děsná kniha, říkala jsem si. Ovšem pak mi došlo, jak moc mě to vtáhlo a nadzvedlo ze židle. Flaubert byl vážně mistr. Plný počet.

TipsyChipsy
08.11.2016 5 z 5

Přikládám odkaz na článek Jana Kellera https://www.novinky.cz/kultura/salon/215024-jan-keller-nase-postmoderni-madame-bovary.html Bylo by jednoduché Emu odsoudit, ale proč člověk stejně nad tím musí přemýšlet? Mně se líbilo, jak reálně autor zobrazil vznik a vývoj mimomanželského vztahu. Jak si první milenec Rudolf racionálně naplánoval, jak obalamutí vdanou ženu, aby se do něj zamilovala a také druhý milenec slaboch Leon si to záludně zařídil. Já myslím, že tyto vztahy byly, jsou a budou a v téhle knize je kus pravdy.

kristleko
22.10.2016 4 z 5

Příběh o znuděné paničce, poblouzněné četbou červené knihovny, toužící po lásce a dobrodružství, které nenachází v manželství s milujícím lékařem v normandském městečku, není nutně vázán na Emu Bovaryovou v 19. století. Naopak, je hodně nadčasový. Není to tak i dnes, že jsou lidé znudění svým životem, touží po dobrodružství, milostných a sexuálních avantýrách, které na ně tryskají z časopisů, televize a internetu? Ženou se za pozlátkem, půjčují si na spotřební zboží a neváží si toho, co mají. (8/10)

Petrue
21.10.2016 4 z 5

Emma díky románům, které čítávala, věřila, že manželství s Bovarym je jen začátek vysněné pohádky. Brzy si však uvědomila, že Bovary nevyhovuje jejim představám a manželství ji nenaplňuje. Svého manžela začala pomalu, ale jistě nesnášet. Marně se snažila svoji citovou prázdnotu vyplnit nákupy drahých luxusních věcí. K životu ji probudili až její milenci, díky nimž konečně poznala hlubokou lásku. Do vztahu s nimi dávala všechno, i tak ale neušla dalším zklamání.
Stejně jako ostatním mi nešťastnice Emma byla od začátku nesympatická, ale na druhou stranu jsem chápala její uvažování a bylo mi ji líto. Stejně tak Bovaryho, který se ale na rozdíl od ní vracel domů k ženě, kterou miloval.

Jessica007
18.10.2016 5 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení. Hlavní hrdinka Emma Bovaryová si ničeho nevážila, měla moc hodného a laskavého manžela, měla všechno - i mnohem více, co by měla potřebovat ke šťastnému životu. Ale byla nespokojená, pořád chtěla Něco.. Aby "byla šťastná", byla manželovi nevěrná, utrácela hodně peněz za zbytečnosti... Byla mi velice nesympatická. S určitými malými obměnami by se toto mohlo odehrávat i dnes. Nespokojenosti Emmy zase i někdo využil ke svému prospěchu. Emma byla opravdu nesympatická, nejbližším svým chováním ubližovala, zhýčkaná.. Kdyby si vážila toho, co měla - a bylo toho hodně - a chovala se podle toho, žila by šťastně a její nejbližší též.. Manžel se mohl "přetrhnout" - a jak dopadl. I dnes jsou takové Emmy a také Emmanové (asi tedy nekončí jak paní Bovaryová), jen ubližují a člověk je nakonec rád, že se takového protějšku zbaví - dnes rozvodem a ještě přijde o peníze, o které se ten druhý vůbec nezasloužil..

Gwendelína
21.09.2016 4 z 5

Skvělá kniha. Děj by se mohl odehrávat i v dnešní době a vůbec by to nebylo poznat. Až možná na ten konec, přece jen, jed na krysy už asi doma nikdo nemáme. Děj má spád, ale co mě více překvapilo, jak se autor dokázal vcítit do duše ženy se všemi jejími přednostmi i nedostatky. Jak se postava Emy dokáže ospravedlnit a zdůvodnit své chování, a poblouznění, které ji vyvede z nudného rodinného života, ji zasáhne natolik, že chce svého manžela opustit a tím i život, který dosud vedla. A nevedlo se jí špatně. Nakonec prohlédne a uvědomí si své chyby a zvolí radikální řešení, jak se dostat ze svízelné situace, tedy nejen z nevěry, ale především z dluhů, které se vyšplhaly do závratné výše. Ano, stále se snaží najít východisko jen pro sebe samotnou.

Satninka
16.09.2016 5 z 5

Skvělá knížka. Ač mě zdejší komentáře od čtení odrazovaly, nakonec jsem si ji přečetla. Krásně se čte, v ději se člověk vyzná a Flaubert zvládá vykreslovat změny v povaze a chování Emy. Další z knih, které jsem si při přípravě na maturitu oblíbila.

wery87
24.08.2016 5 z 5

Velmi ctiva knizka, mile me prekvapila

hradil
02.08.2016 4 z 5

Paní Bovaryová neboli Ema, mi byla od začátku, na rozdíl od ostatních čtenářů, sympatická, jak dokázala podvádět svého manžela, kterého jsem z duše nenáviděl za tu jeho milost. Ema mi přišla naprosto úžasná, dokázala ze sebe udělat chudinku a z manžela vola zároveň. Avšak ke konci jsem myslel, že ani knihu nedočtu, všechny postavy mi přišly plytké a nudné a některé konverzace byly naprosto zbytečné.

ALE! Konec byl opravdu úžasný, když už jsem myslel, že nemůže být hůře a ejhle, ono může! Tragický konec, který já mám nejradši.. Velké plus!

lucille48
19.07.2016 3 z 5

Musím přiznat, že mě tento román velmi zaskočil a na nějaký čas uvrhl do frustrace. Takovýto román bych nechtěla číst znovu. Musela mi pomoci audiokniha, abych od ní měla pokoj a rozhodně jsem si ji nechtěla za žádných okolností dát do seznamu knih na maturitní zkoušku.
K maturitní zkoušce nedoporučuji, příliš dlouhé čtení, které není, dle mého názoru, příliš zajímavé, citlivější povahy může rozrušit.

Hellie
19.05.2016

Tak nesympatická a protivná hlavní hrdinka se jen tak nevidí

Aingeal
16.04.2016 4 z 5

Paní Bovaryová mě velmi příjemně překvapila; geniální prezentace takto nadčasového tématu, jako je bovarysmus (útěk do snění), dlouhé popisy, které ovšem měly svůj smysl a daly se dobře číst a konečně velmi dobře propracované typizované postavy se vším, co k nim patří. Opravdový realismus v kostce :), a z mé strany jedno z dosud nejlepších děl v povinné četbě! Určitě se k této knize ještě v budoucnu vrátím :)...

gwineth
18.03.2016 3 z 5

Paní Bovaryová je skvělá kniha o lidské malosti, chamtivosti, sobeckosti ale taky naivitě. V knize mi trochu chyběl někdo, abych tak řekla normální. Autor zdůrazňuje především malost, ale jsou i docela obyčejní lidé velcí svou laskavostí a dobrotou a myslím, že je celkem obtížné je vůbec nepotkat. Tady se to podařilo. Kniha je velmi čtivá, psychologická a vyrovnaná, ostatně co jiného čekat od Flauberta? Přesto pro mě pozbývá autentičnosti právě tím, že nikdo z hrdinů ani vedlejších postav není skutečně sympatický. Myslím, že modré hodnocení není vůbec špatné. Jsou jiná veledíla literatury. Pokud má být něco brak a je to dobrý brak, tak si zaslouží pět hvězdiček. Paní Bovaryová brak není a být nemá, je to dobré dílo, přesto si pro mě pět hvězdiček nezaslouží. Na to by ta kniha musela být výtečná ve své lize. To, že má něco víc procent ještě neznamená, že to má větší hodnotu :)