Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188406/bmid_pani-bovaryova-fsN-188406.jpg 4 1903 289

Jeden z nejslavnějších románů 19. století. Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem. Zoufalá Ema tvrdě doplácí na svou naivitu, ocitá se v dluzích a marně hledá schůdné řešení...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Madame Bovary , 1857

eraserhead
07.11.2013 3 z 5

Zajímavá ukázka toho, jak nemusíte nijak vymýšlet komplikovaný příběh, jeho stavbu, květnatost, trápit svou fantazii a představivost, prostě si jen sednete a prostě a jednoduše popíšete své bezprostřední okolí. A napíšete nadčasový román platný v kterékoliv době, protože není o té době, je o lidech a svět i lidé se sice, tvrdí se, mění, ale ne zase tak moc, jak by se zdálo. Některé věci zůstávají pořád stejné. Třeba Paní Bovaryová, věčně nespokojená se svým reálným, platným statusem quo, neustále zahleděná někam dále, výše, ne přímo před sebe, na sebe, ale do dáli, která chce vždycky více, než má nebo potřebuje. Nebo její manžel, hodný, milující trouba, který vidí jen dobro a příkoří si nevšimne ani, když o něj zakopne, i na něm vidí dobro, prostě a jednoduše, dobrák, až to bolí. A co takhle vychytralý obchodníček Lhereux nebo ješitný lékárník Homais, kteří to v knize schytávají mnohem více, než samotná titulní hrdinka (kteréžto chování je částečně, minimálně v počátcích, tak nějak i pochopitelné)? Neříkejte, že nikoho takového ve svém okolí neznáte. Paní Bovaryová je svým způsobem taková Troškovina, ovšem bez podlézavě rádoby komického zabarvení. Nezesměšňuje, vlastně ani nekritizuje, jen předkládá. Možná proto jí to vyneslo docela zajímavé postavení stále známého a vydávaného (dokonce filmovaného) románu, který ale zase není nějak zvlášť silně uchvacující. Je jen dobrý. Ale to bohatě stačí.

Posli
29.10.2013 3 z 5

Myslela jsem si, že to bude maličko jiné. V knize mi vadí zdlouhavé popisy nálad paní Bovaryové, kterou jsem si prostě neoblíbila. Jinak se mi líbí autorova myšlenka, kdy člověk chce dosáhnout svého vlastního štěstí.

Kituna
19.10.2013 3 z 5

děj mě moc nezaujal, četla jsem to jen kvůli povinné četbě, velice smutný konec..

Atuin
12.10.2013 4 z 5

Flaubert to myslel možná všelijak, ale rozhodně nenapsal komedii, a tady je to ( až na vyjímky) samé chi chi chi a a cha cha cha, jako by úděl hrdinky, ať už si život kreslila v jakkoliv růžových tónech, byl tak směšný a smrt člověka vyslovená legrace. Neboť přeci jen se ocitáme na hranici jiného času než je 21 století, kdy lze z mnoha peripetií vyjít s trochu jiným štítem. A přesto mám často dojem že je kolem mne dost takových to postav, jenže dnes nemusí svůj život ukončovat tak razantně. Je to vždy jen úhel pohledu a člověk zjistí, že ony se ty myšlenky zase tolik nepozměnili, člověk stojí pořád tam kde stál, protože společností vždycky hýbou nějaké myšlenky. A až tak zromanizovaná ta doba přeci jen nebyla, jen ty romány:)

Dnepr
08.10.2013 3 z 5

Ze čtení jsem velké potěšení neměl, bojoval jsem s tím, abych knihu dočetl. Děj nepřekvapí, pro mě v tom chyběl zvrat. Kniha asi hodně měla co říci v době, kdy byla napsaná. Dnes mi to přijde už jen jako sonda do minulosti, pro představu, jaké myšlenky hýbaly francouzskou společností koncem 19. stol.

Thanyss
30.09.2013 5 z 5

Ach Vy nešťastná, melancholická a nespokojená paní Bovaryová! Chtěla jste příliš, chtěla jste více, než jste měla. A nakonec jste za to vše zaplatila a přitom poznamenala i své okolí a nejvíce ublížila těm, kteří vás bezvýhradně milovali.
Romantismus se vším všudy. Setkáváme se s hrdinkou, toužící prožít život plný dobrodružství a vášně, místo toho ji osud do cesty přivedl provinčního doktůrka, neprůbojného človíčka, který svou láskou mladou paní nejdříve nudí a nakonec se jí zprotiví natolik, že se z počestné ženy stane cizoložnice. A navíc ještě zadlužená cizoložnice.
Emu můžete milovat, nenávidět, chápat nebo jí pohrdat. Vše je v pořádku. Paní Bovaryová je obrazem tehdejší doby, kdy dámy mezi domácími pracemi povzbuzovaly svou fantazii četbou románů a v skrytu duše čekaly na ten všepohlcující plamen lásky, který, když už přišel, bral vše.
Závěrem bych chtěla ocenit autora za jeho vcítění se do mysli ženy, jež se rozhodl zachytit na stránkách své knihy. Nemohu než hodnotit plným počtem hvězd.

Bookslover
22.09.2013 2 z 5

Měla jsem pocit, že tuhle knihu nikdy nedočtu. Flaubertův styl psaní mi vyhovoval, ale Ema byla tak strašně nesnesitelná, že jsem měla několikrát chuť knihu roztrhat, či alespoň zastrčit hluboko do knihovny. Už dlouho jsem nečetla o tak příšerně nesnesitelné hrdince, jejíž způsob myšlení by mi byl tak strašně protivný. Ema má zkrátka vlastnosti, kterými, podle mě, každý normální člověk hluboce opovrhuje. Navíc způsob, jakým to všechno nakonec \"vyřešila\", se mi opravdu příčil, protože \"co si člověk nadrobí, má si také sníst.\" Flaubert hezky vypráví a popisuje, ale i přesto se mi Paní Bovaryová nelíbila. Nenašla jsem totiž pro Emino jednání nejmenší pochopení. Jasně, možná Bovary nebyl zrovna princ na bílém koni, o kterém snila, ale stejně moc nechápu, co jí přivedlo k jejímu způsobu života. Milenci by se snad ještě pochopit dali, ale její neskutečná povrchnost a neustálé rozhazování peněz už ne.

Dandulka
22.09.2013 4 z 5

Názorný příklad toho, že i v 19. století bujela mezi lidmi faleš, intriky, nevěra a podlost. Znuděná panička hledala rozptýlení a nacházela jej v mileneckých avantýrách, až si nakonec vzala život. Jak žila, tak i skončila, o svou dceru jevila zájem jen když se jí to hodilo. Konec byl smutný, ale očekávaný.

Mersilynn
10.08.2013 4 z 5

S odstupem jsem si k této knize vytvořila zajímavý vztah, je pro mě takovou citací toho, že to, co vám na partnerovi vadí, časem nezmizí, ale spíše se čím dál tím více vyostřuje. Emma je neskutečně protivná postava.

Miken008
28.07.2013 4 z 5

I když se to tak nemusí zdát, tak Paní Bovaryová má námět, který je nadčasový ve všech dobách i dnes:) Žena, která nedostává ve svém životě to co chce a neustále závidí ostatním až se sama dostává do depresí a ruinuje si život. Příběh se mi líbil a ani popisnost nebyla na škodu. Musím uznat, že byla trochu zdlouhavá, ale s tím se musí u podobných klasik počítat.

tatruszka
09.07.2013 4 z 5

Knihu jsem četla dvakrát, protože jsem doufala, že ji podruhé lépe pochopím. Ale žádbá sláva se nekonala. Po třetí už se do ní asi nepustím.

Lady Dracula
19.06.2013 3 z 5

Knihu jsme četla na dvakrát, protože mě zpočátku absolutně nebavila, takže mi na stole ležela celkem dlouho rozečtená, než jsme se rozhodla s ní skoncovat,začala jsem si číst od začátku a dobrala jsem se i konce. Celkově mě to dílo vytáčelo svými popisy, no jo, realismus, ale pak mě nakonec oslovila i tím, s jakou bravurou byla vykreslena touha po snech, marnivost i nevšímavost manžela. Celkem milé dílo, musím říci na konec.

Amber
30.05.2013 2 z 5

Kdybych tuto knihu tenkrát neměla v povinné četbě, myslím, že bych po ní nikdy nesáhla. Romantismus mi až tak moc neříká (až na nějaké výjimky). Nejspíš se mi tato kniha nelíbila i kvůli velké nesympatii k paní Bovaryové, která se vážně chovala šíleně a neustále byla myšlenkami ve svých snech a tužbách, místo toho, aby si vážila toho co měla - a že to tak zlé opravdu nebylo! Využívala jen hodnosti svého manžela a přitom mohla mít šťastný a spokojený život.

Teraka
07.05.2013 3 z 5

Kniha pro mě nudná, zdlouhavá a nevím, proč jsem měla většinu děje chuť paní Bovaryovou pěkně nakopnout :-)

danca044
02.05.2013 3 z 5

Kniha byla zpočátku zajímavá, jenže mi vadilo, že děj se pořád hrozně vlekl. Za sto stránek se stala jedna zajímavá a důležitá věc. Příběh není moc zajímavý, ale na svou dobu je určitě dobrý. Gustave Flaubert se tak asi nestane mým oblíbeným spisovatelem.

SamDarkness
03.04.2013 2 z 5

Vtětšinou jsem zvyklá na knihy, kde je poměr 15% špatná část x 85% dobrá. Bohužel u Paní Bovaryové to bylo přesně naopak. Ani sama nevím proč. :-/
Dočetla jsem jí pouze silou vůle. Škoda. Možná tomu napomohla moje nechuť číst pasáže, kde "hysterčila" a podváděla paní Emma. Což byla bohužel většina knihy ...

sgjoli
30.03.2013 3 z 5

Kdesi jsem se setkala s názorem, že tahle kniha obsahuje až moc popisů, které odvádějí od čtení a činí tohle dílo nudným. Za sebe musím říct, že mi to rozhodně nepřipadalo nijak přehnané, ale spíš že tam těch popisů bylo tak akorát. Když si to tak ale vezme, přece jen je Paní Bovaryová dílo realistické, takže by tam ty popisy podle mne tak nějak chyběly – jsou nedílnou součástí knihy. A i když mne madame Bovaryová tak trochu iritovala svým chováním, nakonec jsem si čtení celkem užila. Možná právě pro onu popisnost. :-)

AllieM
25.03.2013 4 z 5

Neváznoucí dialogy,vynikající popisy tehdejšího života. Není co dodat,těch 360 stránek se vyplatilo číst :) PS : Emu bych nejradši něčím přetáhla,chovala se fakt ujetě ^_^

gabi1993
07.03.2013

Mistrovské dílo G. Flauberta. Doporučuji přečíst!

Madde
02.12.2012 3 z 5

Paní Bovaryová mě neskutečně štvala...