Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491878/bmid_panenka-6TQ-491878.png 4 300 71

Freyja & Huldar série

Dísa si vyjela se svou dcerkou Rósou a s kolegou z práce na výlet na rybářské lodi. Jediným úlovkem namísto ryb je ale stará rozbitá panenka z mořského dna, která na první pohled působí zlověstně... Malé Róse je panenky líto a chce si ji vzít domů. Dísa, která z toho vůbec není nadšená, jí to nakonec pod tlakem situace dovolí. Toho večera pak na Facebooku postuje fotku odpudivé panenky ve vaně a ráno… Ráno je panenka pryč. A Dísa leží v koupelně v tratolišti krve mrtvá. V současnosti se dvojice mladých cizinců chystá tábořit uprostřed islandské přírody. Doufali, že tu najdou příjemně chladivé klima, možnost laciné dovolené a úchvatné záběry, které by mohli nahrát na sociální sítě. Jenže všechno je nějak jinak a zdá se, že rozhodnutí vydat se právě sem, je vyjde příliš draho… Detektiv Huldar je dost rozmrzelý. Právě se nachází na jednom ze svých nejméně oblíbených míst – na lodi houpající se uprostřed rozbouřeného moře. Policie tu s pomocí nejnovějšího vybavení pátrá po lidských ostatcích na mořském dnu. Identifikace nalezených kostí se však ukáže být mnohem náročnější, než všichni čekali, a policii navíc zamotá hlavu brutální vražda bezdomovce. Freyja je Huldarovi opět nablízku – policie ji přizvala ke spolupráci na případu nahlášeného sexuálního zneužívání v domově sociální péče o nezletilé. A jak se postupně ukazuje, několik otevřených případů má společného jmenovatele. Ve všech se nějakým způsobem vyskytuje stále jedna a tatáž indicie – zlověstně zírající panenka – a jeden a tentýž svědek – Rósa, zranitelná a v současné chvíli nezvěstná mladá dívka, která před lety tolik toužila po panence vylovené z moře… Yrsa opět dokazuje, že své příběhy staví na velmi pečlivém studiu reálií a realita umí být drsná, zvlášť když se do hry zamíchají drogy, peníze a závislost. Všechno je o to komplikovanější, že Island je malý. Ve skutečnosti tak malý, že se tu špatné rozhodnutí může každému vrátit s rychlostí a silou zničujícího kulového blesku.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Metafora

Brúðan , 2018

Šárka.Šála
01.05.2022 4 z 5

Nebylo to špatné, ale na mne trochu moc zdlouhavé...

Nixa
29.04.2022 5 z 5

Na další díl ze série s Freyjou a Huldarem jsem se hodně těšila a opět jsem nebyla zklamaná!
Kniha je čtivá, napínavá a i když je zde celkem hodně postav a dějových linek, tak se v příběhu neztrácíte a na konci do sebe vše perfektně zapadne. Kniha je plná překvapivých zvratů a jak už je u této série zvykem, poslední kapitola bývá opravdu mrazivá.
Za mě opravdu velké doporučení :-)

Kni-holka
27.04.2022 4 z 5

Yrsa je přezdívanou královnou islandské krimi a má to svůj důvod. Na svém kontě má mnoho titulů a tohle je poslední počin ze série se sympaticky ošuntělým detektivem Huldarem a dětskou psycholožkou Freyjou.

Popravdě jsem ani nepocítila nedostatek toho, že jsem nečetla předchozí díly. Autorka ty nejdůležitější momenty připomněla. A jsem ráda, že jsem po knize sáhla. Byla totiž mrazivě neskutečná...
Lehký a svěží styl vyprávění doplněný hororovou atmosférou ďáblem posedlé panenky a detailním popisem islandské kultury. Musím se přiznat, že občas autorka až moc odbíhala od tématu a věnovala se popisům, které zbytečně protahovaly a přerušovaly napětí, až jsem měla chuť pár stránek přeskočit. Ale vypravěčský um autorky mi v tom zabránil a jsem nakonec ráda.

Neuvěřitelné, jak mnoho jednotlivých událostí a zločinů mají společného jmenovatele. Panenka. Častá ikona hororových filmů sehrála svou roli i zde, když byla hned na začátku vylovena z moře, pokrytá mořskými živočichy, bez vlasů, poničená a s jedním okem. I já bych měla mrazivé šimrání. Navíc, kdybych byla holčičkou, která by našla svou mámu mrtvou v koupelně, kde panenka byla, ale pak zmizela. Kdo by se Róse divil, že byla přesvědčená, že to panenka ji zabila.

Drogy, mrtvoly a sexuální zneužívání svedou opět Freyju a Huldara dohromady a výsledek je opravdu nečekaný. Do poslední stránky jsem nevěděla, jak to skončí, a i když pak autorka došla do bodu, kdy odhalila pachatele, tak na posledních stránkách odhalila ještě nečekanější odhalení, ze kterého mrazí v zádech.

Hella
25.04.2022 3 z 5

Za mě tentokrát poměrně zklamání, příliš mnoho dějových linek a příliš mnoho nesympatických postav, Freyju v (ne)vztahu k Huldarovi nevyjímaje. A nebudu zastírat, že zhuštěné Huldarovo objasnění mě zavalilo spoustou těch všech nepochopitelných islandských jmen, až jsem z toho měla dobrý guláš.

Kristyna_Bubu
24.04.2022 5 z 5

nová Yrsa!!! Já se tak těšila a jako všechny předchozí ze série mě vůbec nezklamala baví mě ta propletenost, kdy zdánlivě jednotlivý příběhy jsou samostatný a pak do sebe zapadnou a je to jasný od začátku knížky to jede nak na tobogánu, čtenář nemá šanci se ani chvíli nudit. A jako vždy - na konci "překvápko" navíc a Huldar a Freya jsou boží!!! ️

Christie2020
17.04.2022 3 z 5

Takže…400 stran poměrně zajímavého příběhu, kdy se už už těším na jeho rozpletení. A pak překotné vyřešení na posledních 20 stranách? Proč? Navíc to překvapení na konec jako u autorčiny poslední knihy…ale už to tak dobře nefunguje. Škoda, škoda, škoda.

zazvorka
15.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Jako obvykle nám autorka předložila spletitý příběh. Jeho nitky se na konci propojí a vyústí v rozuzlení několika kauz. Znovu se setkáváme se známými postavami, těší mě, že se opět vyskytla Lína a Saga.
Na rozdíl od předchozích dílů série mi tento příliš neseděl. Vadilo mi, že tak velké množství souvislostí bylo zmíněno až v závěrečném Huldarově shrnutí, že ty okolnosti nevyplynuly průběžně při vyšetřování. Ale zejména mne nepotěšilo, že autorka zabila i Rósu, příběh by obstál i bez toho...Na případné pokračování se však těším, autorka i série jsou vynikající!

Danago
14.04.2022 5 z 5

Za mě naprosto strhující, skvělý příběh. Oba hlavní hrdinové jsou zde tentokrát stejně zastoupení , což je pro mě velmi příjemné a byla jsem za to moc ráda.
Hodně zamotaný , ale závěr skvěle vysvětlený a šokující.
Pro mě nejlepší díl. I když Yrsa je vždycky sázka na jistotu.

ddkk
31.03.2022 3 z 5

Dlouhatánský příběh, v němž hraje určitou roli odpudivá podivuhodná panenka. A taky nedospělá osiřelá Rosa a poloviční sirotek Tristan se svou matkou, závislou na drogách.

Je to trochu jiné vyprávění, než by člověk od Yrsy očekával. Chybí napětí, spád, chybí víc Huldara i Freye. Mně osobně se tento díl série moc dobře nečetl, místy jsem měla chuť knihu dokonce odložit. Nicméně, ke konci se příběh přece jen trochu rozjel a rozluštění bylo odvyprávěno mezi čtyřma očima Huldara a Freyi.

A pak ještě jedno překvapení, ale ani to Yrsinu knihu tak úplně nezachránilo.

U mne tentokrát jen za tři.

Pípasek
20.03.2022 5 z 5

Těch 500 stránek dá zabrat, kdo vytrvá nebude zklamán. Typická Yrsa.

mikika
14.03.2022 3 z 5

seversky depresivní, i když s problesky humoru (když se Huldar marně snaží pozvat Freyju na rande atp.) ale když po zkušenostech z prvních dílů čekáte brutální masakry a ony jaksi nejsou, přichází malinko zklamání. i ten závěr, ačkoli se hezky všechno vysvětlilo, vyšel nějak do prázdna.