Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491878/bmid_panenka-6TQ-491878.png 4 300 71

Freyja & Huldar série

Dísa si vyjela se svou dcerkou Rósou a s kolegou z práce na výlet na rybářské lodi. Jediným úlovkem namísto ryb je ale stará rozbitá panenka z mořského dna, která na první pohled působí zlověstně... Malé Róse je panenky líto a chce si ji vzít domů. Dísa, která z toho vůbec není nadšená, jí to nakonec pod tlakem situace dovolí. Toho večera pak na Facebooku postuje fotku odpudivé panenky ve vaně a ráno… Ráno je panenka pryč. A Dísa leží v koupelně v tratolišti krve mrtvá. V současnosti se dvojice mladých cizinců chystá tábořit uprostřed islandské přírody. Doufali, že tu najdou příjemně chladivé klima, možnost laciné dovolené a úchvatné záběry, které by mohli nahrát na sociální sítě. Jenže všechno je nějak jinak a zdá se, že rozhodnutí vydat se právě sem, je vyjde příliš draho… Detektiv Huldar je dost rozmrzelý. Právě se nachází na jednom ze svých nejméně oblíbených míst – na lodi houpající se uprostřed rozbouřeného moře. Policie tu s pomocí nejnovějšího vybavení pátrá po lidských ostatcích na mořském dnu. Identifikace nalezených kostí se však ukáže být mnohem náročnější, než všichni čekali, a policii navíc zamotá hlavu brutální vražda bezdomovce. Freyja je Huldarovi opět nablízku – policie ji přizvala ke spolupráci na případu nahlášeného sexuálního zneužívání v domově sociální péče o nezletilé. A jak se postupně ukazuje, několik otevřených případů má společného jmenovatele. Ve všech se nějakým způsobem vyskytuje stále jedna a tatáž indicie – zlověstně zírající panenka – a jeden a tentýž svědek – Rósa, zranitelná a v současné chvíli nezvěstná mladá dívka, která před lety tolik toužila po panence vylovené z moře… Yrsa opět dokazuje, že své příběhy staví na velmi pečlivém studiu reálií a realita umí být drsná, zvlášť když se do hry zamíchají drogy, peníze a závislost. Všechno je o to komplikovanější, že Island je malý. Ve skutečnosti tak malý, že se tu špatné rozhodnutí může každému vrátit s rychlostí a silou zničujícího kulového blesku.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Metafora

Brúðan , 2018

astra3
05.11.2022 4 z 5

Začátek napínavý, 2. a 3. čtvrtina rozvleklá. Konec měl zase spád. Autorka má lepší knihy.

Čmeláček
15.10.2022 5 z 5

Za mne zase spokojenost, Yrsa mě nezklamala ani v tomto případě :). Škoda, že už od ní mám přečtené všechny knihy, teď budu muset hezky tiše čekat na Ticho :))).

pavel9410
21.09.2022 5 z 5

Tech poslednich par stranek, kde se vsechno vysvetlovalo vypravenim, mne prislo lehce prekombinovane, ale jinak to byl opet vytecny thriller.

ZuK1
21.09.2022 4 z 5

Na začátku knížky mi po nalezení panenky a stanování mladého páru běhal mráz po zádech. Naštěstí pokračování už bylo méně děsivé a týkalo se především vyšetřování několika zdánlivě nesouvisejících případů. Ty do sebe zapadly až v úplném závěru knížky, i když celé rozuzlení mi už místy připadalo dost překombinované. Ke knížce jsem přistupovala s mírnými obavami, nakonec mě ale její čtení celkem bavilo, i když byly díly série, které se mi líbily určitě víc.

L.Helena
10.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Rozsáhlý a promyšlený případ sestávající z několika dějových linií, ale teprve až na konci čtenář ocení, o jak složitý či propletený příběh se jedná a jednotlivé dějové linie do sebe konečně zapadnou. Jenže celou dobu mně to přišlo bez napětí, vyprávění bylo dost rozvleklé, nemělo spád, občas mě to až nudilo. Možná tak poslední třetina byla trochu víc čtivá, jenže konečné rozuzlení bylo zase jen prosté převyprávění případu, bez nějaké závěrečné dramatické scény nebo dějového zvratu či překvapení. Před lety jsem začala číst tuto sérii, a musím bohužel říct, že mě postupně baví méně a méně. Tentokrát tedy hodně slabé 3*.

happy-smile
20.08.2022 4 z 5

Detektivní linka jako vždycky zajímavá. Tentokrát se rozehrává více příběhů a člověk se usilovně snaží přijít na to, co mají všechny společného. Ještě těsně před koncem jsem si neuměla představit, jak se to autorce povede propojit. A jsem ráda, že vztah mezi Freyou a Huldarem se konečně trochu uklidňuje, už mi ta Freyina umanotost začínala lézt na nervy. :)

Sixao
14.08.2022 4 z 5

Strašidelná panenka vylovená z moře, dva mladí cizinci stanující na Islandu, zavražděná Dísa, její tajemná dcera Rósa na útěku, ostatky těl, které vyloví ze dna moře Huldarův tým, případ zneužívání v dětském domově, na kterém se podílí Freyja, a zavražděný bezdomovec. To vše spolu nejdříve zdánlivě nesouvisí, ale postupně se ta záhada odkrývá a dozvídáme se, že naopak všechno souvisí se vším. Kniha mě bavila od začátku do konce, jen hlavní motiv mohl být o něco originálnější. A potěšil mě úplný závěr u Freyji a Huldara :)

gossipavlina
30.07.2022 4 z 5

Yrsa píše vždy skvěle, všechny její thrillery má perfektně vymyšlené. Nejinak tomu bylo i v případě Panenky, po celu dobu čtení jsem byla napnutá, jak se jí povede všechny postavy propojit. Ještě v polovině knihy mi to přišlo nemožné. A možná právě proto, jak jsem byla po celou dobu napnutá, jsem nakonec z toho rozuzlení byla trochu zklamaná. Příliš komplikované. Někdy fakt znamená méně je více.
Ale jinak jsem si čtení užila, jako vždy u knížky od YS.
Takže doporučuji.

olga9717
23.07.2022 5 z 5

Yrsa opět nezklamala, napětí od začátku do konce. Trochu se zkomplikoval konec. Vůbec by mě taková kombinace nenapadla!
Jinak opět velice dobře vystižený charakter hlavních postav. Pokračuje také jiskření mezi Huldarem a Freyjou...
Už se těším na další knihu mé oblíbené autorky!

m_martina
22.07.2022 5 z 5

Mne nezklamala ani tato kniha. Četla se dobře a já jsem spokojená. Yrsa prostě psát umí a pro mě je to královna severské krimi.

FilipHaring
05.07.2022 4 z 5

Veľmi dômyselný dej. Irsa sa mi veľmi dobre číta.

Duchoslp
04.07.2022 4 z 5

Tento díl byl trošku jiný, na začátku zdánlivě nesouvisející případy jsou provázané víc než by se mohlo zdát. Drogy, dětský domov a vraždy. Dobré čtení

MARTh
30.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Příběh, kde hrají (jak se posléze dozvíme) hlavní roli drogy a jež se tak nějak dotýká také péče o bezprizorní děti (byť tato dějová linka příběh doprovází spíš okrajově)....Za mě naprostá spokojenost, klasická Yrsa...perfektně propracovaný a napínavý děj, kde do sebe od začátku do konce všechno tak nějak zapadá a sedá. V prvním okamžiku si říkáte "Sakra...proč tady Yrsa píše o tom chlápkovi, o té ženské..." no a postupně zjistíte, že i ta zdánlivě bezvýznamná osůbka má s příběhem, zločinem a rozuzlením přece jen něco společného....a jako ve většině knih paní Yrsy je na konci překvapení-případ je vyřešen, zločinci odhaleni a....na posledních pár stránkách zjistíte, že všechno přece jen nebylo úplně tak, jak se na první pohled zdá....a samozřejmě neskutečně sympatičtí hlavní hrdinové-no přiznám se, že až jednou Yrsa se sérií o Freye a Huldarovi sekne , tak mě to bude moc líto, protože se mě oba za těch pár měsíců či let dostali hezky pod kůži-v tom pozitivním slova smyslu :-) Vřele doporučuji, 5*

Jiparis
24.06.2022 4 z 5

Námět drog, který stojí za celým příběhem, není originální. Závislý lidé jsou schopni čehokoliv, aby uspokojili svou potřebu. Jinak mi to připadalo překombinované a místy zmatené.

TerezaaBaarova
21.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak to bylo super počtení! Tento díl byl, dle mého nejvydařenější!
Celkově měla celá kniha grády (a mrazení, jak píší ostatní čtenáři), vlastně od začátku až do úplného konce jsem nemohla tipnout vraha/vrahy!!!! Celou dobu nevíte, přemýšlíte a to rozuzlení nemá chybu!!

Trochu spoiler
I Huldar s Freyou mají svůj happyend? :)

harvan69
17.06.2022 5 z 5

Podle mně nejlepší ze všech dílů Freye a Huldara. Tajemný příběh panenky, vylovené z moře, který se ukáže jako důkaz neúmyslného zabití děvčátka, pašování drog, zajímavý závěr o skutečném vrahovi - vražedkyni nevyřešených případů, prostě kniha nemá chybu. Yrsa mě nikdy nezklamala a řekl bych, že s každou další knihou, kterou si od ní přečtu, je hranice kvality ještě lepší aspoň pro mně. Tedy akorát jsem ještě nečetl čtvrtý díl - Poprava, ale chystám se na ni a těším.

wendulka321
06.06.2022 5 z 5

Yrsa opět nezklamala. Netřeba dodávát nic víc musela bych opakovat co už bylo napsáno jinými čtenáři. Snad jen pokud váháte běžte do toho, stojí za to.

cérka
02.06.2022 4 z 5

Jeden bodík strhávám za nezvyklé protahování příběhu, ale jinak opět skvělé čtení. Yrsa umí výborně udržovat napětí. Mrazivý pocit se mě držel téměř do poslední stránky. Skvělé zpracované a vystavěné charaktery postav i prostředí.
Určitě doporučuji! Yrsa je za mě královnou krimi.

gordon13
30.05.2022 5 z 5

Panenka se mi z nové Yrsyny série líbila zatím nejvíc. Bylo to opravdu napínavé a lehce mrazivé počteníčko. Ukončení se mi zdálo trochu překotné a dosti nahuštěné informacemi, ale všechno si rozumně sedlo. Hezká kniha!

Kizuizi
15.05.2022 5 z 5

Panenka je ponuré, mrazivé a napínavé čtení, které je malinkato jiné, než předchozí díly. Yrsa si s námi pěkně pohrává a tím, že je v knize více dějových linek, může být někdo sem tam drobně zmatený. Ale na konci do sebe všechno parádně zapadne a zdánlivá nesourodost je úplně zahlazena. No prostě je Panenka skvěla!