Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491878/bmid_panenka-6TQ-491878.png 4 299 71

Freyja & Huldar série

Dísa si vyjela se svou dcerkou Rósou a s kolegou z práce na výlet na rybářské lodi. Jediným úlovkem namísto ryb je ale stará rozbitá panenka z mořského dna, která na první pohled působí zlověstně... Malé Róse je panenky líto a chce si ji vzít domů. Dísa, která z toho vůbec není nadšená, jí to nakonec pod tlakem situace dovolí. Toho večera pak na Facebooku postuje fotku odpudivé panenky ve vaně a ráno… Ráno je panenka pryč. A Dísa leží v koupelně v tratolišti krve mrtvá. V současnosti se dvojice mladých cizinců chystá tábořit uprostřed islandské přírody. Doufali, že tu najdou příjemně chladivé klima, možnost laciné dovolené a úchvatné záběry, které by mohli nahrát na sociální sítě. Jenže všechno je nějak jinak a zdá se, že rozhodnutí vydat se právě sem, je vyjde příliš draho… Detektiv Huldar je dost rozmrzelý. Právě se nachází na jednom ze svých nejméně oblíbených míst – na lodi houpající se uprostřed rozbouřeného moře. Policie tu s pomocí nejnovějšího vybavení pátrá po lidských ostatcích na mořském dnu. Identifikace nalezených kostí se však ukáže být mnohem náročnější, než všichni čekali, a policii navíc zamotá hlavu brutální vražda bezdomovce. Freyja je Huldarovi opět nablízku – policie ji přizvala ke spolupráci na případu nahlášeného sexuálního zneužívání v domově sociální péče o nezletilé. A jak se postupně ukazuje, několik otevřených případů má společného jmenovatele. Ve všech se nějakým způsobem vyskytuje stále jedna a tatáž indicie – zlověstně zírající panenka – a jeden a tentýž svědek – Rósa, zranitelná a v současné chvíli nezvěstná mladá dívka, která před lety tolik toužila po panence vylovené z moře… Yrsa opět dokazuje, že své příběhy staví na velmi pečlivém studiu reálií a realita umí být drsná, zvlášť když se do hry zamíchají drogy, peníze a závislost. Všechno je o to komplikovanější, že Island je malý. Ve skutečnosti tak malý, že se tu špatné rozhodnutí může každému vrátit s rychlostí a silou zničujícího kulového blesku.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Metafora

Brúðan , 2018

mi-380
09.06.2023 4 z 5

Yrsa to tentokrát vzala hodně zeširoka, aby drogově temné islandské nebe v závěrečné smršti nových informací trochu vyjasnila.
80 % (zatím 196 hodnocení s průměrem 82 %).
...
"Řekni mi jedno, Líno. Jsi mladá, věkem blíž Róse než my. Navíc žena. Kde by ses schovala, kdybys byla na útěku?"
"Proč by to měla žena dělat jinak než muž?"
Huldar pokrčil rameny. "To teď na chvilku neřeš. Kam bys šla, kdybys utekla?"
"Utekla? Proč bych měla utíkat? Nejsem ve vězení, můžu si jít, kam chci."
Huldar litoval, že se vůbec ptal.

edith79
01.06.2023 4 z 5

Mám pocit, že v tomto díle série Yrsa lehce ztratila dech. Ne moc, ale přece. Téma strašidelné panenky je skvělé a úvodní kapitola slibovala velmi napínavý děj. Jenže se to postupem času nějak moc kombinovalo, až se to lehce překombinovalo. Na můj vkus moc postav a často celkem zbytečné dějové kličky. V závěru jsem se musela hodně soustředit, abych pochytila, jak to vlastně všechno bylo, cítila jsem se trochu zklamaná a říkala si, že tentokrát to bude tak za tři hvězdy. Ale nebyla by to Yrsa, aby nechala konec jen tak. Takže úplný závěr mi toho spoustu vynahradil a zvedl moje hodnocení.

efka.saf
10.05.2023 3 z 5

(SPOILER) No... Co říct? Pro mě osobně zatím nejslabší díl série. Ačkoli hlavní myšlenka příběhu je celkem dobrá, provedení kulhá jako válečný veterán.
Děj točící se kolem záhadné děsivé panenky zní opravdu dobře. Trošku jsem čekala prvky mysteriózna jako např. v Kořisti, ale chyba lávky. Zde se tak maximálně namlsáte v začátku a pak adié, má Máňo. Příběh je nesmyslně zamotaný a složitý, což někdy může být fajn, tady mi to ale přijde jako přílišné tlačení na pilu. Spousta dílčích případů, které všechny navzájem souvisí, ale tak nějak násilně a šroubovaně. Policie neví vůbec nic až do samého konce a najednou sedíme u Freyji a posloucháme, jak se to celé událo. Milion jmen se najednou matlá dohromady hlava nehlava a já měla co dělat, abych s Huldarem stíhala držet krok. A to vše je podáváno s opravdu minimálním využitím dialogů a přímé řeči a maximálním množstvím popisů a vycpávkové slovní vaty.
Celkově jsem z knihy zklamaná a celá série má podle mě klesající tendenci. Teď se vrhám na její poslední díl Ticho a doufám, že aspoň konec dobrý, všechno dobré.

wlado
10.05.2023 2 z 5

Pre mňa úplný prepadák. Nekonečné rozhovory o ničom, dej sa vlečie. Autorka používa množstvo odbočení, ktoré sú len na pridanie stránok, s príbehom majú málo spoločného. Množstvo postáv, a vzhľadom na podobnosť niektorých mien sa to pekne zamotáva. No a panenka,... Ak čakáte prvky tajomna a hororu, zabudnite.

LuBu
07.05.2023 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Po delší době jsem se vrátila k této autorce a opět nezklamala. Děj je jako vždy napínavý a do poslední chvíle není jasno.

namornice
07.05.2023 4 z 5

Po delším čekání na audioverzi dalšího dílu ze série jsem se konečně dočkala a rozhodně to čekání stálo za to. Opět velmi čtivá a napínavá krimi. Trošku hororová atmosféra dalšího detektivníio případu z drsné krajiny Islandu. Interpretace velmi zdařilá, Klára Cibulková dodává příběhu to správné podkreslení. Už chci nutně další díl, jen nevím, jestli zvládnu čekat na audioverzi. Asi se dám do čteni klasické knihy.

ViolettaCh.
30.04.2023 3 z 5

Dlouho očekávaná Yrsina detektivka z řady Freya a Huldar v počátku slibovala poněkud záhadný a tajuplný příběh. Výsledek z mého pohledu úplně mé očekávání nesplnil, což přikládám zbytečné rozvláčnosti vyprávění, jakož i přítomnosti takových hluchých míst, kde se ztrácí napětí. Ale i tak kniha stojí za přečtení příp. za poslech ve formě audioknihy, což byl můj případ. Určitě nevynechám ani další Yrsinu detektivku.

Privilegius
23.04.2023 2 z 5

Yrsu mám hodně rád, ale tohle je pro mě velké zklamání, určitě nejslabší kniha, kterou jsem od ní četl. Děj je rozvláčný, spousta věcí se opakuje dokola a rozuzlení takové nějaké zvláštně poslepované. Dočetl jsem s velkým sebezapřením...

85098211
11.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Na další knihu této mé oblíbené autorky jsem se těšila dost dlouho a musím přiznat, že začátek se mi líbil fakt hodně. Na scéně se objeví doslova nechutná a záhadná panenka a Dísa ještě v tentýž den umírá. Prý bez zásahu někoho jiného, ale tomu její dcera Rósa nikdy neuvěřila. A potom se vyprávění posune hned o pět let dál, kdy se dva mladí cizinci (muž a žena) rozhodnout tábořit uprostřed islandské přírody. Jenomže potom se stane něco, s čím určitě nikdo z nich nepočítal... No a po určité době jsou v moři nalezeny jen těžko identifikovatelné lidské ostatky...
Vyšetřování se tedy začíná rozjíždět a samozřejmě zde nesmí chybět Huldar a ani Freya ;-). Jak se brzy ukáže, existuje určitá spojitost s Rósou a také s případem sexuálního zneužívání v domově sociální péče pro nezletilé. Jak tohle všechno spolu souvisí, už ovšem prozrazovat nebudu. Kniha se mi sice líbila, ale tak trochu mi vadila odhalená zápletka - já totiž tohle prostředí bytostně nesnáším, proto hodnotím tentokrát pouze poctivými čtyřmi hvězdičkami. Freyu a také její malou neteř Sagu mám ale moc ráda, proto se na další setkání budu zase časem moc těšit :-).

allebra
28.03.2023 5 z 5

Tento díl série byl trochu překombinovaný, ale na čtivosti to neubralo. Už obal knihy naznačoval lehce hororový nádech, takže o napětí nebyla nouze. Další povedený thriller z tajemného Islandu.

Adinlea
20.03.2023 4 z 5

Pro Yrsu mam velkou slabost a jeji knizky doslova hltam!
Tento dil byl mozna az moc prekombinovany. Dlouho dobu se vlastne nedelo nic moc a pak se to vse shrnulo na par strankach. Ale i tak byla zapletka zajimava a tak nejak absurdne i uveritelna. Ze vlastne dilem velke nahody a nestesti se ty udalosti takto naretezily
Ale jsou z toho pekne stabilní ctyri hvezdy, na tu patou by to pro me chtelo jeste neco navic :)

Katuška77
13.03.2023 3 z 5

Mám rada túto sériu, ale tento diel nebol nič moc. To, čo nebolo potrebné, bolo na môj vkus rozvláčne napísané a vyriešenie prípadu bolo potom nečakane, len tak prerozpávané Huldarom Freyi. Úplný záver, bol super, pre mňa nečakaný.

kaca1530
07.03.2023 4 z 5

I přes témata téhle krimisérie, speciálně tohohle dílu, mám chuť jet stanovat na Island! Závěr mě tentokrát poměrně překvapil.

kahuda01
06.03.2023 2 z 5

Tak to byla bída, začátek dobrý, ale potom to šlo od desíti k pěti, ani konec už to nezachánil. Ke čtení jsem se musel nutit, prázdné kecy a nuda, nemám vůbec chuť pokračovat dalším dílem, ale jdu do něj.

jaroiva
01.03.2023 3 z 5

Hmm, nejslabší z dílů této série. Nějak mě to nebavilo. Začalo to slibně a pak už jen klesalo a klesalo.

Leny66
05.01.2023

Knížka se mi líbila. Místy však bylo vyprávění rozvláčné, ale zajímavý příběh. Dávám 4 hvězdičky.

midloch
12.12.2022 3 z 5

Podle mě prozatím nejslabší díl celé série. Děj se rozvíjí hodně rozvláčně, vyšetřování se táhne, vy se blížíte ke konci knihy a najednou prásk, na pár stránkách jedna postava druhé odvypráví rozuzlení... Mezi tím zase vycpávky z osobního života hlavních postav. Tady dávám max tři hvězdy.

MMacicekk
26.11.2022 3 z 5

Začátek vás okamžitě vtáhne, autorka totiž nastíní hned několik dějových linek, které mezi sebou zdánlivě vůbec nesouvisí. První třetinu tak přečtete velmi rychle se zaujetím a zvědavostí, co přinesou další stránky. Bohužel vaše nadšení brzy opadne. Z děje se vytratí napětí a příběh vás začne postupně nudit. Nespraví to ani závěrečná třetina, kdy autorka zvolila nevhodný způsob odkrytí závěrečné pointy, tedy místo toho, aby čtenář děj prožíval s postavami a byl jeho součástí, dočká se pouhého převyprávění příběhu. Nečekejte tak žádnou gradaci děje či snad překvapivé rozuzlení. Je to velká škoda, protože autorka přesně tohle umí.

čef
26.11.2022 3 z 5

Autorce se povedl majstrštyk - oběti a pachatelé se v přímých současných scénách skoro vůbec nevyskytují, pouze se o nich vypráví. No, odvařenej z toho nejsem, tento průkopnických styl zde vedl dlouhým scénám o vaření, plkání a k jiným nezajímavostem. Konec je zahozený do odpadu, během pár stránek se dozvíme, co se vlastně na 400 stránkách předtím stalo. Zklamán, zklamán.

youngkita
23.11.2022 5 z 5

královna islandské detektivky opět nezklamala!