Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151943/pan-prstenu-i-spolecenstvo-prstenu-151943.jpg 5 8777 8777

Pán prstenů série

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie, s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. „Historie války o prsten", tvrdí stvořitel Středozemě, „je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety..." Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje. Do nového tisíciletí sice vstoupil Pán prstenů ve velkorysé filmové podobě, která však nemohla zachytit důkladnost, s jakou autor svůj svět vybudoval, ani jeho hloubku. Ovšem čtenářům Hobita, Pána prstenů i Silmarillionu tato možnost zůstává. Nechme se tedy pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit - Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Fellowship of the Rings , 1954

pipuska73
31.01.2013 4 z 5

Tak musím říct, že se mi osobně líbilo víc asi filmové zpracování než knížka. Ale možná je to tím, že film jsem viděla první. Každopádně i tak si myslím, že v tom filmu mohli více propracovat některé pasáže, jako např. scény v Kraji ( není ujasněno, že je Sam Bilbův (Frodův) zahradník) apod. V knížce mi občas vadily zdlouhavé popisy krajin. Takže i když je Hobit o drobet lepší, Společenstvo prstenu nezaostává.

Jereelee
23.01.2013 5 z 5

Podle mě nejkrásnější díl celé trilogie. Mohla bych se k němu vracet znova a znova.

Alma-Nacida
16.01.2013 5 z 5

Taky jsem šťastnou majitelkou tohoto vydání, u nás prvního porevolučního, a pamatuji si, jak jsem se nemohla dočkat vydání dalších dílů...ta doba! To byly muka ;-) Pořád je to moc dobrá kniha a moje srdeční záležitost :-)

Aynariel
15.01.2013

Nejde popsat můj citový vztah k této trilogii...
Tahle kniha, tento svět je tak srdeční záležitostí, že už bude navždy mojí nedílnou částí!

farinka
10.01.2013 5 z 5

Tokienovy knihy jsme hltali už po revoluci v Praze na vysoké.Bylo fajn vidět v metru další spousty čtenářů,kteří měli v ruce jeho nově vydanou knihu a nevnímali svět kolem sebe,byli ve Středozemi...

rub
30.12.2012

Poprvé jsem trilogii četl ještě jako samizdat na průklepovém papíře v listopadu 89, potom ještě několikrát.

Povedený díl trilogie, zbylé dva dost zklamaly. Nadchlo mě zejména, když nechal autor v závěru padnout nejsilnější postavu Společenstva a hned při prvním vážném střetu. Očekával jsem, že další postavy padnou v následujících dílech, aby tak jejich smrt podpořila tíhu a naléhavost Frodova úkolu. Bohužel se tak nestalo ...

black.susi
02.12.2012 4 z 5

Tak jsem podlehla nátlaku a překonala svoji dlouholetou v podstatě bezdůvodnou averzi a pustila se do četby Pána prstenů. Na film jsem byla kdysi donucena se podívat, ale přišlo mi to jako bezduchá slátanina o blbostech, jediné co mě zaujalo, je předělávka Pár pařmenů od bandy trotlů (pro ty, kdo neznají, doporučuji, já jsem se smála od začátku do konce, celé tři hodiny v kuse). Asi proto jsem se nechala tak dlouho přemlouvat, než jsem se pustila do čtení. Nakonec je asi dobře, že jsem dala knihám šanci. Kniha je čtivá, fakt dobře se čte, ale dějově mi to až taková bomba nepřišla. Vždyť skoro třičtvrtě knihy je o tom, že skupina hobitů někam jde (přičemž pořádně neví kam a proč). Ale přesto nelituju, že jsem se nechala ukecat, protože konec už byl o cosi lepší a já se chci, co nejdřív pustit do dalšího dílu.

ian.malcolm
08.11.2012 3 z 5

Bohužel jsem viděl film dříve, než jsem se dostal ke knize. Ale mám pocit, že i kdybych knihu četl dříve, asi by bylo hodnocení stejné. Pro mě chvílemi veeeeelice nudné, to neustálé a nekonečné popisování krajiny, kterou se putuje, ........ Hobit vs. Společenstvo , jasné vítězství Hobita. Mám pocit, že ke knize se již asi nevrátím.

p.stranska
08.11.2012 3 z 5

není to kniha, kterou bych mohla číst, ale do ucha se to poslouchalo moc hezky

pauele
30.10.2012 5 z 5

V rámci trilógie Pán prsteňov tá najlepšia časť

Sahalea
28.10.2012 5 z 5

Zrovna podruhé čtu celou trilogii a musím říct, že mě až překvapilo jak skvělá je. Úplně jsem zapoměla jak je napsaná a připadá mi jako bych tuto knihu četla poprvé. Je vážně skvělá a myslím že milovníci fantasy si ji jistě užijí stejně jako já. Přeci je to úplný počátek fantasy a myslím, že Tolkien dal stupínek hodně vysoko a málokdo jej dokáže přeskočit.

K.accka
26.10.2012 5 z 5

Kniha, kterou bych mohla čít i stokrát dokola a neomrzela by mě.

Elzina
24.10.2012 3 z 5

Docela pěkné a čtivé. Nic víc a nic míň. Nevím, jestli jde o stejné vydání, které jsem četla, ale to, co jsem četla, obsahuje strašně moc chyb, zejména chybějící čárky ve větách. V tomhle ohledu hrůza!

Atuin
24.10.2012 5 z 5

Mám velmi podobné pocity jako MajaG, vracím se k Tolkienovi i několikrát za rok protože on pokaždé schovává něco nového, navíc mu nelze upřít jeho britský humor který je v knihách taky velmi podařeně promítnut, jako by se díval na něco tak velkého z nadhledem sobě vlastním, exceletní vypravěč. Je pro mne vždy příjemné,si ho kompletně přečíst a jsem jen ráda že jsem knihy stihla přečíst ještě před filmovým zpracováním.

MajaG
28.09.2012 5 z 5

Kniha - tím myslím i druhý a třetí svazek (Pán prstenů pro mě prostě nikdy nebude trilogie, klidně vám to vysvětlím, když mi napíšete!), která mi změnila celý můj náhled na svět. Zdá se to podivné, když je to fantasy a je to v "nerálném světě", ale co je nereálné!? Našla jsem v ní spousty moudrostí, které se mi zaryly hluboko pod kůži a ještě určitě objevím další. Je to kniha pro mě se svatým obsahem. A opovažte se, mi to někdy vymlouvat. :))

A single dream is more powerful than a thousand realities. J.R.R. Tolkien

hanapaimen
26.09.2012 5 z 5

Tohle je mateřská kniha pro celý žánr fantasy, nad tohle prostě není, a nikdo už nenapíše nic jako Pána prstenů - všechno je podobné jen tomuhle... ♥

pistalka
21.09.2012 5 z 5

S Tolkienovým Pánem prstenů jsem si před mnoha léty užil hezkých pár dní příjemné četby. Tehdy jsem byl ještě dítě, k dospělácké literatuře jsem teprve přičichával, ujížděl na verneovkách, knížkách Enid Blyton a podobně. Už tehdy mě však uchvátila propracovanost celého světa, laskavost a jakási nenucená podmanivost, která celým příběhem prostupuje. Stačí se jen na chvíli začíst a rázem zjistíte, že je půlnoc a vám se ještě nechce spát, protože jsou světy, které opouštíte neradi.

Když jsem si celou sérii letos zopakoval (spolu s Hobitem, kterého jsem předtím nečetl a od jehož prvního vydání uplynulo dnes přesně 75 let!), všechno se mi jakoby znovu vrátilo. Zestárl jsem, čtu jiné věci a jsem jiný člověk, ale Pána prstenů jsem si užil stejně jako tehdy v jedenácti nebo dvanácti. První dva díly jsem dokonce dohromady zhltl za nějaké čtyři dny, což je jasný důkaz toho, že existují díla, která mohou bavit a oslovovat starší i mladší, byť si v nich každý najde něco jiného (kdysi mě brala především ta dobrodružnější linka, kdežto tentokrát jsem to vnímal (mimojiné) jako příběh o přátelství a naději). Nad Tolkienův fantasy svět prostě není. A ač bych jen nerad srovnával s obdobnými knihami, kde by dnes žánr fantasy byl (popřípadě jestli by vůbec byl), kdyby Tolkiena nebylo? Myslím, že je jen málo autorů fantasy literatury, kteří jím nejsou inspirovaní a ovlivnění (a to už vůbec nemluvím o tom, kolikrát byl Tolkien bezostyšně zkopírován). Tolkienův svět je zkrátka hit, něco, co baví už několik generací čtenářů (přestože samotný start tak jednoznačný nebyl). Knihy patří právem celosvětově mezi nejčtenější a i zde na databázi jsou jedněmi z nejčastěji (a nejlépe) hodnocených. Celému fenoménu pak pomohlo i filmové zpracování, které by se snad muselo líbit i samotnému autorovi.

Žánr vděčí panu Tolkienovi za mnoho. Dokázal napsat dechberoucí opus, který vrátil fantastiku do hry, dal jí uznání ve světě, který této 'podřadné literatuře' příliš nefandil. Zároveň nezestárl a zůstal dodnes čtivým, na rozdíl od naprosté většiny podobné litetatury téže doby. Baví a pravděpodobně bude bavit i nadále. Vždyť proč číst odvozeniny, je-li originál lepší.

Stěžejní dílo světové literatury, které v rámci žánru již pravděpodobně nebude překonáno.

Vernika
06.09.2012 2 z 5

Nechápu, co na této knize většina vidí. Než jsem se do ní začetla, musela jsem se přemáhat. Pak mě to chvíli bavilo, ale ten konec už jsem dočetla jen z donucení.

Lajla
30.08.2012

Tolkiena mám ráda četla jsem knížku Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky bylo to pěkně napínavé pak jsem četla i Pán prstenů Společenstvo prstenu Dvě věže a Návrat krále z hrdinů jsem měla také nejraději Aragorna Froda a taky Gandalfa dost jim pomáhal ale všichni byli dobří akorát lituji že v těch filmech nebyl Tom Bombandil s jeho klouboukem a kytkou a veselým zpíváním to je škoda. A také víla Zlatěnka.

Katrys
11.08.2012 5 z 5

Miluju Tolkiena! Kniha byla velmi výborná. Upřímně řečeno nejraději z hlavních hrdinů mám nejraději Aragorna, Froda a Gluma(i když je záporná postava).