Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151943/pan-prstenu-i-spolecenstvo-prstenu-151943.jpg 5 8821 8821

Pán prstenů série

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie, s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. „Historie války o prsten", tvrdí stvořitel Středozemě, „je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety..." Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje. Do nového tisíciletí sice vstoupil Pán prstenů ve velkorysé filmové podobě, která však nemohla zachytit důkladnost, s jakou autor svůj svět vybudoval, ani jeho hloubku. Ovšem čtenářům Hobita, Pána prstenů i Silmarillionu tato možnost zůstává. Nechme se tedy pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit - Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Fellowship of the Rings , 1954

Temi
03.05.2014 5 z 5

Kniha plná velkého dobrodružství doprovázená propracovaným popisem krajiny mě chytla za srdce už od prvního popisů hobitů. Ukazuje nám, že není potřeba velkého hrdiny pro velké činy a krásně se zde projevuje přátelství mezi jednotlivými postavami. Celá Středozem, ve které se příběh odehrává je krásně popsaná a propracovaná. Moc se mi líbí originalita jednotlivých míst jako je Moria nebo věž Amon Sul. Atmosféra tohoto příběhu vás zkrátka zcela pohltí.

Ardein
18.04.2014 5 z 5

Mistrovské fantasy dílo! Nemám nic, co bych mohl vytknout. Četl jsem to několikrát a pokaždé si příběh užíval. Naprosto famózní je Tolkienova Středozem, kterou nechal ožít nespočtem ras, kultur, jazyky a vlastní historií (viz Silmarillion). Jestli někdo tvrdí, že je to "mrtvá země o které nic nevíme", tak můžu jenom říct, že mrtvé jsou mozkové buňky dotyčného a o Tolkienovi nic neví.

Povinnost! Moc rád se k této trilogii vracím! :)

SiuxBeast
17.04.2014 5 z 5

Poprvé půjčeno před spoustou let od kamaráda. Líbilo se mi to moc. Od té doby už mám vlastní trilogii krásně ilustrovanou a vždycky po několika letech si jí čtu znovu. Skvělé...

Blekí
09.04.2014 1 z 5

Tolkien mě neoslovil. Přespřílišné popisování krajiny, strohý popis děje a nulová uvěřitelnost postav. Příběh se navíc odehrává v mrtvé zemi - nevíme o ní prakticky nic, tudíž si ji nedokážeme představit.
Kniha mě bavila snad jen chvíli na začátku - to jsem byla přesvědčená, že ji dočtu a v mysli si pohrávala s hodnocením 3-4 hvězdy. Časem jsem ale mé zážitky ze čtení nedokázala popsat jinak než psychickou kastraci tupým nožem. Knihu proto odkládám nedočtenou s nejnižším hodnocením.
Omlouvám se všem příznivcům Tolkiena, ale jeho styl psaní opravdu není můj šálek kávy.

Orisstan
09.04.2014 4 z 5

První díl je podle mě trochu moc rozvláčný. Další dva jsou lepší, ale jako jeden příběh je to skvost:)

sBety
06.04.2014 5 z 5

Mé postupné prokousávání se do Středozemě.
1. Shlédnuta první část Páru pařmenů - WTF?:D
2. V TV hraje Návrat krále, ale já to zapínám pouze na scény se skřety a mrtvími močály, které mě spolehlivě odrazují.
3. Film hobit mě docela dostává. (aha! ony tam jsou i hezká místa a milí lidé, nejen ty obludy!)
4. Hobit přečten. Chci víc!
5. Společenstvo přečteno během pár angínou znepříjemněných dnů.
6. Původně jsem se chtěla podívat na film až potom co přečtu každou knihu. Žel nevydržela jsem to napětí a musela jsem vědět jak to teda skončí.
7. Poslední dva díly boží. Chci do středozemě a Aragorna za muže!

Kyta
06.04.2014 5 z 5

Poutavější a zajímavější knihu jsem snad kromě předchozího dílu, Hobita, ještě nečetla! Právě ona má to, co pravá kniha má mít: poutavý děj, promyšlení a čtivost. Na každé stránce jsem cítila napětí a hlavně obdiv vůči autorovi.
Autora obdivuji natolik, že nejsem schopna to ani popsat slovy... Pro knihu vymyslel nový jazyk - elfštinu, celou Středozemi, příběhy hobitů, elfů, čarodějů a jiných bytostí, historii všech vládnoucích prstenů a celý nový svět, který obdivovalo už tolik čtenářů, včetně mě! Je to neobyčejné dílo, které si zaslouží jen samou chválu. :)
Jsem neskutečně vděčná, že mě nikdo nenutil, abych se podívala na film, zatímco jsem knihu ještě nečetla. Právě film by ubral na mojí zvědavosti a nebyla bych tolik překvapená.
Zatím jsem celou trilogii nečetla, ale už teď po prvním přečteném díle dokážu říct, že tomuhle se říká fantasy literatura a nic nebo nikdo jiný mě nepřesvědčí o opaku. Moje první myšlenka po tom, co jsem s chutí přečetla Společenstvo prstenu: Na tohle nikdo nemá!!

Edona
28.03.2014 5 z 5

Ať si říká kdo chce co chce, ale trilogie Pán Prstenů položila základy fantasy! Je to nádherné dílo, hodně poutavé a hlavně neskutečně promyšlené. Tolkien vytvořil celý nový svět - Středozem a k tomu i historii, jazyky a příběhy! Je pravda, že je to těžší čtení než Hobit, ale to nic nemění na mém hodnocení. Já jsem si příběh více než užila a rozhodně tato kniha patří mezi mé oblíbené!

Lodja
03.03.2014 2 z 5

Je mi to líto, ráda bych se taky zapojila do takové té LOTR mánie a řešila nejmenší detaily z Nedokončených příběhů či Silmarillionu, ale prostě mi celá triologie přijde hrozně chudá. Plná postav plošších než žehlící prkno (např. starý a moudrý pán, sexy mladý odvážný král, krásná elfka, popletení hobitci a mnoho dalších). Asi jsem proti tomu moc zaujatá, ale skutečně v tom nevidím tu hodnotu, co ostatní. A nebýt Sama Křepelky, postavy, která mi jako jediná opravdu přirostla k srdci, asi bych nedočetla ani první díl.

Chris13
01.03.2014 5 z 5

Kopta
01.03.2014 5 z 5

Tolkien je král fantasy. Moje seznámením s tímto mistrem jelo v podstatě chronologicky. Počínaje Húronovými dětmi, tak končívalo a nyní stále pokračovaně Pánem prstenů. Líbí se mi, že Tolkien skoro až nevědomky pro čtenáře zapsal odkazy na první příběhy Středozemě. Zaráží mne, že mnoho úžasných postav a menších odvětví příběhů se nepropašovalo do filmu, i když by tím jeden film trval pět hodin. Kniha mě překrásně provedla skoro celou Středozemí a dala mi silné napětí a lásku ke knize samotné. Tolkien asi není pro ty, kteří vyrůstali na Eragonovi, ale rozhodně by každý neměl pochybovat o dokonalosti tohoto mistrovské díla, které je dnes kult, který se rodí jednou za tisíc let.

moonchild
27.02.2014 5 z 5

Musím se přiznat,že jsem první viděla film a teprve pak si šla koupit knihu.Ale nelituji toho.Kniha mě opravdu dostala.Děj je lepší jak ve filmu.Mnohokrát lepší.

Layss
24.02.2014 4 z 5

Film jsem viděla už nepočítaně krát, takže to konečně chtělo přečíst i knihu! Dříve jsem si říkala, že je to vysoká investice - pořídit si knihy. A s knihovnou jsem kamarád nebyla. Takže jsem počkala na jinou možnost - elektronická čtečka a tuto knihu jsem si přečetla tam. Pár věcí mě oproti filmu překvapilo, ale tolik se to zase neliší. Tolkien má svůj styl psaní, občas mi to přijde zdlouhavé, ale musím obdivovat jeho fantazii a propracovanost. Pěkná četba

Kmotr99
04.02.2014 5 z 5

Skvělý úvod ke skvělé trilogii. A možná je Společenstvo nejlepší knihou celé série. Prostě nemám slov. Tolkien mě vtáhl a do mytologie a úžasně pestrého světa Středozemě a já nemohl se čtením přestat. Škoda že nenapsal více knih z onoho pohádkového kontinentu.

Jossie
29.01.2014 5 z 5

I přes nudnou pasáž na začátku, kde se popisuje Hobitín, je to nádherná kniha. Frodo mi přirostl k srdci jako žádná jiná postava.

bara8686
29.01.2014 4 z 5

konečně jsem začala číst tuto legendární sérii,musím uznat film versus kniha ,no řekla bych že na stejno,v tomto prvním díle je vše do detailu popsané,že mi to vyplnilo hluchá místa co jsou ve filmu,těším se až se pustím do čtení dalších dílů

LucillaPeters
24.01.2014 5 z 5

První fantasy, které jsem před nějakými deseti lety četla, a možná nasadilo laťku příliš vysoko (pro ostatní autory). Květnatá mluva a detailní popisy mi nevadily. Vzhledem k tomu, že jsem nevěděla, co od knihy čekat, alesoň jsem se dokázala rychleji dostat do děje a představit si celou Středozem tak, jak ji nosil autor v hlavě.
Ve výsledku milá pohádka pro odrostlejší děti, pro mě část dospívání a jeden z příběhů, který mě opravdu dojal.

mechulka
11.01.2014 5 z 5

Super čtení.

Tyrionek
04.01.2014 5 z 5

Začátek jedné z největších a nejlepších trilogií v dějinách literatury a kinematografie.

tolrem
02.01.2014 2 z 5

Chápu, že se to někomu líbí, ale tohle prostě není nic pro mě. Bylo vleklé a plné zdlouhavého popisování. Postavy neměly osobnost. Nápad je to hezký, ale je to napsáno složitě.