Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/bmid_navrat-krale-A2D-260.png 5 7148 408

Pán prstenů série

< 3. díl

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

Fenrir
20.06.2020 5 z 5

K tomuto Tolkienově životnímu dílu.. daru lidské společnosti, snad netřeba nic dodávat. Leda snad, že kdo tyto knihy dosud nečetl, neměl by to již odkládat ani o den.

Jandýs
30.05.2020 5 z 5

Velkolepý závěr série. Naši hrdinové stanuli tvářemi přímo svým nepřátelům i vlastnímu strachu, jejich cesty byly útrpné, místy až beznadějné a přesto vytrvali. A právě jejich nezdolnost,čest a přátelství jim vydobyly vítězství a slávu. Od temnoty ke světlu , od hrozivého děje až po pohádkový dobrý konec. Čtení se mi líbilo, filmy jsou tedy mnohem temněji a krutěji pojaté, ale řekla bych, že se hodně věrně a statečně držely knižní dějové linky.
Přiznám se, že dodatky jsem už jen rychle shlédla a zastavila se jen u toho, co mě zaujalo - jak to dopadlo s Aragornem a Arwen, Elfské písmo, rodokmeny. Přesto je velice sympatické mít po ruce rejstřík a vysvětlivky, takže ten konec je obrovským plusem ke knihám.

sarka45
25.05.2020 5 z 5

K trilogii jsem se vrátila po téměř dvaceti letech a po několikanásobném shlédnutí filmů. A vůbec jsem nebyla zklamaná. Poslouchala jsem ji tentokrát jako audioknihu v úžasném podání pana Procházky a byl to skvělý zážitek. Trilogie pro mě zraje jako víno, stále v ní nacházím nové a nové myšlenky, nezevšední. Pan Tolkien byl geniální vypravěč. Ačkoliv se jedná o dílo docela rozsáhlé, vlastně mě strašně mrzelo, že vyprávění skončilo. Nebudu hodnotit jednotlivé díly, protože knihu vnímám jako celek. To se mi nestává příliš často. Všem doporučuji si tuto klasiku poslechnout.

Teclaireddy
23.05.2020 4 z 5

Dramatický závěr a hezké, milé zakončení.
Nejoblíbenější postava - Sam.

FireOfFilth
28.04.2020 4 z 5

Tak tu máme zakončení této velkolepé fantasy trilogie. Máme tu střed armád dobra a zla. Frodo splnil svůj úkol a bylo završeno putování, které začalo v první knize.
Celkový objem knihy obsahuje asi dvě třetiny příběhu Návratu krále a zhruba třetinu dodatků, které nás seznámí s historií Středozemě, jejich panovníků atd. Jedná se o takový dějepis.
Celkově se mi kniha líbila, ale neměla takový spád, člověk je asi zhýčkaný filmy.
Celkové hodnocení 75%

renefer
13.04.2020 5 z 5

Série dokončena, poslouchala jsem tentokrat jako audio knihu a musím říct, že je to opravdu dobře namluvené. Celá série má úctyhodných 59 hodin a p. Procházka si s interpretací textu velmi dobře pohrál. Přizpůsobil svůj hlas jednotlivým postavám tak, jak byl nadabovaný film a je to opravdu zážitek.

zuzip
09.04.2020 5 z 5

Jeden velký příběh od jednoho velkého spisovatele. A přitom jen malý kousek Středozemě a její historie.
Dala bych tisíc hvězdiček, kdybych mohla.

kilometr
07.04.2020 5 z 5

Tak i díky karanténě jsem se vydal na 15-ti denní cestu po Středozemi s oblíbenými hrdiny.Celá sériie mě velmi bavila,a kdo viděl jenom film,tak by se měl zaċíst.Stojí to za to.100%.

katallinka
03.04.2020 5 z 5

Nádherné zakončení série. Z předchozích dílů jsem byla trošku rozpačitá, ale u tohoto můžu konečně říct, že kniha je lepší než film.

Kalgrim
16.03.2020 5 z 5

Nádherné zakončení trilogie. Pána prstenů jsem už od mala miloval jako film a po mnoha letech jsem se konečně dokopal abych si přečetl i knížku, a ano je to tak velkolepé a skvělé jak jsem čekal, ikdyž možná mě to i překvapilo, spousta částí byla samozřejmě v knihách jinak než ve filmech a podle mě to bylo hodně vidět na Aragornově linii, co by dědice Gondorského, potažmo Anrorského trůnu

ArwenKlar
09.03.2020 5 z 5

Trilogii pána prstenů naprosto miluju a doporučuji všem kdo ještě nečetli

EduardVlach
22.02.2020 5 z 5

Nejlepší kniha co jsem kdy četl tuto knihu napsal génius a jsem velmi rád že jsem vzal hobita a pána prstenů do rukou..

Ebon
13.02.2020 5 z 5

Grandiozní finále této nepřekonatelné hostiny.

RHorse
07.02.2020 5 z 5

Těžko říct, jaký díl je nejlepší, každý má něco, ale asi se mi tento líbí stejně nejvíce. Má dobrý poměr popisů vůči ději a všechno je tak vznešené a plyne, že se nad tím člověk jen celou dobu rozplývá. Tak zase zhruba za 5 let Tolkiene :-).

jirka9453
06.02.2020 5 z 5

Epické zakončení jedinečné fantasy ságy, mistrovské dílo prověřené generacemi.

n.ezn.amy
05.02.2020 5 z 5

Závěrečná kniha fenomenální trilogie, kdy dojde k hození prstenu do Hory osudu a k závěrečné bitvě před branami Mordoru. Tato trilogie je legendou mezi všemi fantasy knihami, neboť nestojí pouze na bitvách, ale hodně zde jde o hlavní postavy, jejich charakter a to, jak se vyrovnají se splněním svého cíle. Závěr, kdy elfové odcházejí, je hodně emotivní. Více než důstojné završení Klasiky

Plague
18.01.2020 5 z 5

Všichni jsou už mrtví, DEJVE! Prsten, Glum, Sauron, Saruman, Červivec, Theodén a mnoho dalších vzali za své.
Jak už jsem psal, jsem velký, ne VELKÝ fanda filmového LOTRa. Knížka je prostě knížka. Tolik dalších dějových linek, droboučkých příběhů a detailů (ikdyž některé byly spíš DETAILY) dávají tomu všemu úplně jiný rozměr. Všechny příběhy jsou líčeny tak .... jak to říct .... hezky, chytlavě a nenásilně. A právě absence jakékoliv brutality kterou jsou kolikrát takové knihy přeplněné je mistrovská, protože drsnost a surovost bojových scén byla vykreslená velmi výstižně. Ke konci na mě byly některé scény sentimentální ažaž, ale to už patří k té rozdílné době, kdy byly knihy psány. Rozhodně to dojem nepokazilo.

amejzlík
14.01.2020 5 z 5

Tak jsem u konce dalšího příběhu a pomalu se loučím s dalším světem a postavami. Prožít spolu se členy Společenstva tuto pouť bylo nádherné. Při loučení Froda a Sama jsem slzela. Tyto knihy byly, jsou a budou klenotem fantasy literatury ještě dlouhá staletí.

JurijMilkovic
09.01.2020 5 z 5

Tento příběh obsahuje příběhy všech životů. Nečetl jsem něco tak záživného. Knihu doporučuji a jsem si jistý, že moje doporučení nikoho nezklame.

toni-az
05.01.2020 5 z 5

Ač jsem se moc netěšil na část s Frodem a Samem, nakonec mě bavila více než bitva o Gondor. A musím říci, že při každém dalším přečtení víc a víc respektuji Sama a Frodo je spíš jen taková osina v zadku. Ovšem chápu že to na něj pouze doléhá tíže Břemene.

V dnešní době by byl vhodnější nějaký údernější, méně roztahaný konec (v podstatě půl knížky je zakončení, což mi připadá opravdu zbytečné), nicméně jak jsem psal již k prvnímu dílu, je třeba si uvědomit, že v době vzniku Díla bylo běžné daleko pomalejší tempo knih a tudíž je nesmysl měřit kvalitu dnešním pohledem. A opět musím žasnout nad propracovaností celé Středozemě, všechna jména, souvislosti, dokonce i popisy. Jen toho zpívání by mohlo být méně...