Dvě věže

Dvě věže
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29868/bmid_dve-veze-SSx-29868.jpg 5 7415 7415

Pán prstenů série

Dvě věže jsou druhým dílem románové trilogie Pán prstenů; na stránkách této knihy se podobně jako v předcházející části nazvané Společenstvo Prstenu setkáme s hobitem Frodem Pytlíkem, s jeho věrným sluhou Samvědem a dvěma mladými příbuznými Smělmírem a Peregrinem, s eriadorským Hraničářem Aragornem a s dalšími členy Společenstva Prstenu. Dozvíme se, jak se každému z nich vedlo od chvíle, kdy došlo k rozbití Společenstva až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části příběhu nazvaném Návrat krále.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Two Towers , 1954

Kory98
31.03.2019 5 z 5

Filmové podání se zdaleka nevyrovná knižnímu zpracování, ale vůbec se nedivím, protože něco takového jen tak zfilmovat nejde. Přesto mají filmaři můj velký obdiv, co s tímto námětem dokázali.

Gordonlord
27.03.2019 odpad!

Pokud vám k požitku z téhle knihy stačí fakt, že Tolkien položil základy světa, z kterého nejen fantasy žánr dodnes vrchovatě čerpá, obdivujete promyšlenost všech ras, historie tohoto světa a detailů, které její geografii a dějinám Tolkien dal a jste omámeni gigantickým kultem, který byl kolem téhle ságy vytvořen, dosaďte si k mému komentáři pět hvězdiček a nečtěte dál.

Pokud k požitku z knihy potřebujete skutečně dobrý příběh, zajímavý děj, postavy, ke kterým si vytvoříte vztah a silný kult kolem této knihy je vám fuk, tak to bude o hodně horší. Abych nějak hned zkraje k něčemu připodobnil svůj pohled na věc - je to, jako kdybyste byli fanoušci pečených kuřat a Tolkien byl génius, který vymyslel troubu, avšak dál už nebyl schopen ani vyndat kuře z mrazáku.

Celá kniha je vlastně jen o tom, že se jde dopředu, chvíli se bádá nad tím, kam jít teď, doplníme to popisem krajiny, popisem kopců, pak potkáme nějakou postavu, která pro další příběh nemá absolutně žádný význam, stejně jako všechny vedlejší postavy v minulé knize. Ale vždy vám bez váhání převypráví svoji nudnou a zbytečnou historii, prohlásí pár strojených, teatrálních vět o blížícím se zlu, přidá k dobru pár písniček a básniček a jdeme dál. Do toho Glum chce prsten, ale nechce ublížit hobitům a jako vrchol v polovině knihy varujeme Sarumana, ať odejde, ale on nechce, tak ho zamkneme ve věži a hotovo. Šmitec. To přece stačí, ne ? No ty krávo.

Takže jen jdeme dopředu lesem, totálně mrtvým, neživým krajem, kdy nám občas někdo přijde sdělit, jaký je Sauron strašné zlo, ale koho to zajímá, když není příběhu z jeho pohledu věnovaný ani řádek a nikde na ničem nevidíme důsledky jeho konání. Stejně jako není možné si vypěstovat nějaký kladný vztah k hlavním hrdinům díky jejich ploché jednoduchosti, tak si ani nejde vypěstovat jakoukoliv nenávist, nebo alespoň negativní názor vůči Sauronovi, protože o něm víme jen díky Gandalfovu senilnímu žvanění. A že všichni králové a královny, které hobiti při své cestě potkají, Saurona nijak extra neřeší a jen dělají jak jsou důležití a pronášejí teatrální kecy ze svých trůnů a o nesmírné důležitosti jejich nudného království, to už je nelogičnost jako prase. Takže vlastně Sauronovo údajné zlo, o kterém nic nevíme, tady řeší asi tak šest hlavních postav a zbytek Středozemě se tváří jako mrtvá a netečná pustina bez života.

Takže děj žádný, situace nelogické, svět mrtvý a neživý, postavy striktně černobílé, bez jakéhokoliv vývoje, pár dobrých nápadů (vztah Gandalf/Sauron, Glumova linka) totálně nevyužitých a mizerně zahozených a nad tím vším kopce teatrální vaty. Na nějaké zvraty, či napínavé momenty rovnou zapomeňte. To první Tolkien nedělá a to druhé přeskakuje a vynechává. Na pohádku je to nudné a roztahané a na fantasy je to moc dětinské a ploché. Pokud je vám 12 let a tohle je vaše první fantasy, tak nadšení pochopím. Ale pokud je vám více, něco v tomhle žánru už máte přečteno a přesto se vám to upřímně líbí, pak mi asi něco uniká.

Vážně nerad tohle píšu zrovna o takové legendě, ale tahle kniha je fakt odpad.

tannasja
09.03.2019 5 z 5

Tahle kniha má výhodu, že je to pokračování už rozjetého příběhu. Nudné popisy si člověk odbyl v úvodním díle :). A samozřejmě veliká klasika, nenapodobitelná ... Lidi, přestaňte psát fantasy, máte to marný :)

stoun25
05.03.2019 5 z 5

Nádherný příběh.

Pavelpi
16.02.2019 5 z 5

Pokračování příběhů společenstva mi připadá ještě lepší a napínavější.Už i osudy Froda a Sama jsou docela dobré a rozdělení v knize je dobře uděláno,takže nemusím myslet na to kdo je kde.

BeyondHorizon
13.02.2019 5 z 5

Z trilogie nejspíš můj nejoblíbenější díl, jelikož jsme právě uprostřed příběhu. Pomalý začátek se už rozběhl, ale ještě nejsme u konce.
Líbí se mi, že je kniha ostře rozdělena na 2 části, protože konstantně neskáčeme mezi různými částmi příběhu, a pak nemusím po každém cliffhangeru na konci kapitoly netrpělivě čekat, až se zase vrátíme k určitým postavám, jak je to obvyklé u dnešních knih.

vitaly0472
05.02.2019 5 z 5

Samvěd Křepelka je nejlepší :)

Ran
25.01.2019 5 z 5

Kniha se mi četla výborně. Příběh je velmi dobře napsaný a vypointovaný.

terezaki
15.01.2019 5 z 5

Můžete se při čtení ztrácet, ale věřím že se vždy zase najdete. Skvělá kniha o velmi těžkém období nejen historie Středozemě.

lukas9608
06.01.2019 4 z 5

Naprostá fantasy klasika, četl jsem jako malý ještě před natočením filmů.

GIF242
04.01.2019 3 z 5

Osobně mě kniha bavila méně než Společenstvo

rutto45
28.12.2018 5 z 5

Pri Tolkienových príbehoch sa mám problém vyjadriť. Neviem či to tak má ešte niekto, ale ja jednoducho nenachádzam slová hodné Majstra. Od začiatku si drží úroveň, ktorú nastavil pri prvej časti a to je 5*.

Maria95
19.12.2018 5 z 5

No musím říct, že mě to fakt baví,a to jsem se do takovéhle fantasy vůbec nechtěla dávat.. Stále se něco děje, není chvilka, kdy by člověk vydechl.. Spokojenost

Haloon
09.12.2018 5 z 5

Dvě věže je velmi zdařilé pokračování. Společenstvo se rozpadlo a kniha je tak rozdělena na dvě poloviny. Ta první sleduje osudy Aragorna, Legolase, Gimliho a Smíška s Pipinem, zatímco druhá se věnuje putování Froda se Samem.
Příběh nabírá rychlost počátkem války, které se věnuje první kniha. Samotného mě však překvapilo, že se mi více líbily kapitoly sledující osudy toho jenž nese prsten. Ty byly správně temné a napínavé, přesně jak jsem si to představoval.
Dvě věže mi přišly zhruba srovnatelné s prvním dílem. Zkrátka velkolepá záležitost.

gretl74
13.11.2018 5 z 5

Není co psát, co dodávat - neskutečné veledílo, promyšlené co do charakterů postav, celkového děje, atmosféry. V určitém věku by s Frodem měl, alespoň na stránkách knihy, putovat každý.

jan14s
01.11.2018 5 z 5

Stejně jako předchozí díl, mě i tento plně pohltil. Je pravda, že jsem hodně ovlivněn filmy a neubránil jsem se neustálému srovnávání rozdílů. Možná mě to bavilo více než kniha samotná. Tento díl mi přišel nejvíce odlišný od filmu (když nepočítám Hobita), ale to je dle mě jenom dobře. Jak kniha tak film nabízí trošku něco jiného, nejvíce mě překvapila jednoduchost popisu bitev. Čekal jsem něco trošku akčnějšího. To však nebylo na škodu, od té akčnější stránky tu jsou právě filmy.

Tesinka_Laufey
22.10.2018 5 z 5

O maličký kousíček lepší než Společenstvo...Nejvíc oceňuju, že se nestřídá děj Froda a Sama s událostmi zbytku společenstva. Dost mi to pomohlo se konečně pořádně zorientovat ve všech postavách.

Ajrad1981
18.10.2018 5 z 5

Líbilo se mi to víc než první díl.

dancadragneel
09.08.2018 5 z 5

Na začátku jsem se do knihy nemohla nějak dostat takže první tři kapitoly pro mě byli trochu těžší, ale poté mě kniha zase zaujala a já se od ní nedokázala odtrhnout. Je skvělé jak je kniha rozdělena na příběh Sama a Froda a poté Aragorna a ostatních. Je to mnohem lepší když je celá část věnovaná jedné dějové lince než aby se v tom člověk motal. Za mě rozhodně kniha opět sklidila úspěch. Snad se brzy dostanu k poslednímu dílu.

Devil-Ivet
02.08.2018 5 z 5

Po Společenstvu prstenu jsem neotálela a otevřela dvojku. Další skvělý díl, nabitý akcí, napětím a odvahou. A tu všechny postavy bezesporu mají. Líbí se mi, že je děj rozdělen na dvě části, kdy se prvně podíváme za Aragornem, Legolasem a Gimlim, kteří stíhají skřety a následně bojují. Neustálé pošťuchování mezi Legolasem a Gimlim mě vždy rozesměje a když se k nim přidají Smíšek s Pipinem, je to o hodně veselejší. Druhá půlka zase vypráví o putování Froda a Sama. Jejich cesta je smutná, trýznivá a hodně nebezpečná. Gluma mi bylo trochu líto, ale přesto je v něm patrná zlomyslnost. Když to shrnu, opět skvěle napsané a opět jsem se dokázala vžít do postav a více to prožívala. Těším se na poslední díl.