Paměti kata Mydláře

Paměti kata Mydláře https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5718/mid_pameti-kata-mydlare-15A-5718.jpg 4 474 91

Výbor ze čtyřsvazkového cyklu J. Svátka Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Připravila a text literárně upravila Jana Štefánková. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti. Knížka barvitě popisuje nejen katovu každodenní rutinu (mučit, sekat, popravit), ale líčí i životní příběhy dvou katů, kata Mydláře a jeho syna, v Praze na přelomu 16. a 17. století. Rozevřete-li tuto knihu, nic vám nezůstane utajeno z krvavé práce v zájmu spravedlnosti.... celý text

Mony99
15.01.2018 5 z 5

Knížka mě velmi překvapila. Nad katovstvím jsem nikdy moc nepřemýšlela, znala jsem jej většinou z pohádek a kata vnímala spíše jako zlou postavu. Díky knížce jsem zjístila, že to může být velmi citlivý a sečtělý člověk. A ač byl osobou opovrhovanou, jeho příběh je neobyčejný.
První polovina knihy se čte sama, má spád, vžijete se do doby a cítíte smutek, kdy Jan obětuje vše kvůli lásce. Konec knihy trochu upadá, ale i přesto, doporučuji.

monte
12.10.2017 5 z 5

Paměti kata jsem četla již před lety. Znovu jsem ji s radostí vzala do ruky díky čtenářské výzvě. Moc pěkné čtení o nelehkém osudu katů, kteří byli na okraji společnosti.

Hezy
03.10.2017 5 z 5

Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze jsou pro mne bezesporu nejlepší romány historické, jaké jsem kdy četl. Všechny čtyři výtisky mám v originálním vydání nakladatelstvím Topiče z roku 1924 a to ve velmi nádherném stavu. Knih těchto si velice cením, neboť jsou to výtisky, dnes již těžko sehnatelné. Josef Svátek velmi barvitě oděl ve vypravěčské roucho řemeslo katovské, pověry s tímto řemeslem spjaté, jeho postavení ve společnosti a významné historické doby v Praze a též i v jiných krajích českých. Krásně v knize líčí život Jana Mydláře od jeho časů studentských na vysokém učení lékařském po jeho následující život kata. Velice napínavá část pro mne přichází v části druhé, kde se v knize ve spojení s Janem Mydlářem vyskytují známé osobnosti historie české. Josef Svátek uměl i velice spojovati historii s tajemnem. Vyskytují se zde též i nějaké pověsti, o které se Josef Svátek velice zajímal. Nejnapínavější a velice silnou částí pro mne byla kapitola v díle čtvrtém, kde rodiče pro peníze zabijí vlastního syna, navracejícího se z vojny. Josef Svátek zde v této kapitole vypravěčsky oděl do roucha oné doby lidový příběh, o kterém již víme, že se od pradávna vyprávěl mezi lidem v mnoha variantách a mnohdy byl v některých dobách udáván jako příběh aktuální, který se někde opravdu stal, ačkoliv víme, že jest vyprávěný nejenom v našich zemích ale i v mnoha jiných národech od dob velice dávných a jest generačně předávaný i v pověstech, tudíž zaujal své zajímavé místo ve slovesnosti lidové. Lze si snadno představiti, že v dobách války třicetileté byl tento příběh i jistě velmi aktuální. Josefu Svátkovi se ho podařilo vylíčiti vskutku zajímavě a děsivě. Rovněž velice silnou částí byla pro mne kapitola v druhé části knihy, kde učenec Jesenský zkoumá na popravišti, zda po stětí hlavy a jejího nasazení na krk v popraveném stále proudí život. Obzvláště jest velmi silná kapitola od pražské defenestrace roku 1618, poté popisování průběhu bitvy na Bílé hoře a následná poprava urozených českých pánů.

radkamysli
23.09.2017 4 z 5

První část paměti je nezapomenutelný. Počátek druhé části paměti byl také pěkný (dokonce pro mě nadmíru uspokojující), ale od obležení Prahy Švédy, u mě kniha začínala ztrácet své kouzlo. Dávám 4*.

Jessybelle
25.08.2017 5 z 5

Prožila jsem kousek života s katem ... Těžký život to byl a asi i osamělý...ale dost potřebný. I dnes by to možná nebylo marné, to by asi půlka lidí chodila s vypáleným "P"... Kniha se mi líbila, zprvu jsem si musela zvyknout na tvar slov...ale nijak to knize neubíralo. První část se mi líbila více.

david5746
16.07.2017 4 z 5

Paměti pražského kata jsou skvělou exkursí do té doby a tohoto řemesla. Postupně sice trochu ztrácí dech, hlavně když začnou v ději pokračovat děti, ale první a hlavní část bere dech.

Aríka
09.07.2017 5 z 5

Autor Josef Svátek perfektně vystihl to, co nám vlastně kat Mydlář chtěl vlastně sdělit. Kat Mydlář byl přítelem Dr. Jana Jesenia, kteří spolu úzce spolupracovali- sháněl mu těla na pitvy. I když kat Mydlář musel být na svou pozici vzdělaný nejen v oblasti anatomie lidského těla, tak jím společnost opovrhovala a řadila ho na okraj, proto žil na periferii města. Tyto životní příběhy vyprávěné nejslavnějším katem naší historie vykreslují jeho strasti, které s výkonem kata úzce souvisí. Kniha je velice dobře předkládána autore, který jeho zpovědi přeložil do novodobého jazyka. Kniha je čtivá, a proto doporučuji.

Vojslava
07.05.2017 4 z 5

Typicky autorská romantika složená z legend a trochy morbidity dané tématem, ale velmi příjemné počtení na jedno odpočinkové odpoledne.

Atanone
05.05.2017 5 z 5

Jedna z knih,která mě v raném mládí přitáhla k zájmu o historii. Ráda se k ní vracím.

japan25
21.02.2017 4 z 5

Hrozně pěkná kniha s smutným začátkem.

Evik84
07.02.2017 5 z 5

Knížka o životě obyčejného člověka, který měl "neobyčejné" zaměstnání. Dobrá knížka.

gersie
16.01.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila. Pro mne byly nejzajímavější různé historické detaily psané jako mimochodem ( tehdy asi běžné a nikoho nezarážející ), ale pro nás už prakticky neznámé. Například : švédové , po té co byl podepsán mír ukončující dlouholetou válku si celkem klidně a bezstarostně žili v Praze a užívali si svých válečných kořistí a ještě nad nimi panstvo drželo ochrannou ruku. Nebo , když se v bitvě u Breitenfeldu pluk Madlungův obrátil na útěk, tak vojenský soud rozhodl , že celý pluk (kolem dvou tisíc lidí )nechá popravit. Nebo zajímavá zmínka : Na staroměstském orloji počalo bíti devět hodin, což jest pátá hodina ranní na orloji německém.

Jayak
06.01.2017 5 z 5

Skvělá knížka.

Jirinamac
20.11.2016 4 z 5

Úplně jsem se vžila do té doby a příběhy prožívala s Janem Mydlářem. Čtivá knížka. Kdysi jsem četla vydání ze začátku minulého století a byl to větší zážitek, ať to byla dobová mluva a nebo podrobnější vyprávění.

Zvelebilova
16.10.2016 5 z 5

Velmi hezky popsané praktiky katů, které kupodivu odpovídají historickým dokumentům. Poutavý příběh kata Mydláře a jeho syna pak dobře okolnosti doby dokreslují.

Blancheerka
18.09.2016 4 z 5

Pražský kat Jan Mydlář popisuje jak se stal katem a jak své povolání snášel a provozoval. Zároveň jsme svědky života jeho i jeho rodiny v prostředí středověké Prahy. Příjemně napsané, byla jsem doslova vtažena do středověku

Lucissia
13.06.2016 4 z 5

Čtu už po několikáté. Ze začátku super, člověk se lehce začte, později to trošku pokulhává. Pro někoho jsou možná fajn ze široka vypsané historické mezníky, mně se to moc dobře nečetlo. Ale jinak pěkná knížka, stojí za přečtení.

Michaela01
07.05.2016 4 z 5

Hodně dobrá kniha. Máte díky ní možnost blíže poznat středověkou Prahu a ještě k tomu výhody i nevýhody katovského řemesla. Četla se dobře a děj rychle plynul. Čtyři hvězdičky dávám jen proto, že tu mohla být lépe popsána Mydlářova práce a mučení celkově, to mi tu trochu chybělo.
Konec mi přišel trochu rychlý, ani jsem se nedozvěděla co se stalo se všemi příslušníky rodiny Mydláře mladšího. Jinak to ale bylo opravdu dobré a kvalitní počtení. Dozvíte se tu také, (alespoň mně to tak připadalo) že kat byl povahově často lepší, než jiní lidé. Rozhodně doporučuji!

Trpiska04
25.03.2016 5 z 5

Doporučuji přečíst.

Xena011
27.02.2016 5 z 5

Pěkná kniha spojená s Prahou a historickými událostmi.