Paměti kata Mydláře

Paměti kata Mydláře https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5718/mid_pameti-kata-mydlare-15A-5718.jpg 4 474 91

Výbor ze čtyřsvazkového cyklu J. Svátka Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Připravila a text literárně upravila Jana Štefánková. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti. Knížka barvitě popisuje nejen katovu každodenní rutinu (mučit, sekat, popravit), ale líčí i životní příběhy dvou katů, kata Mydláře a jeho syna, v Praze na přelomu 16. a 17. století. Rozevřete-li tuto knihu, nic vám nezůstane utajeno z krvavé práce v zájmu spravedlnosti.... celý text

smardice
20.03.2021 5 z 5

Příběh kata staroměstského pražského mistra Mydláře a následně jeho syna. Postupně se dozvídáme jakou osudnou náhodou se k tomuto nečistému a nečestnému povolání dostal, ale i jak získal pro svou katovskou práci cit a celý život ji vykonával svědomitě, i když ne vždy se vším souhlasil.

Kontryhelka
02.03.2021 5 z 5

Čtivé vyprávění o nejznámějším katu Českých zemí. Zajímavé příběhy, ale i trochu exkurze do minulosti a do tajů katovského řemesla. Za mě poučné, mrazivé a sympatické čtení.

Usire
25.01.2021 5 z 5

Ze začátku se mi kniha špatně četla, nebyl jsem zvyklý na takovouto češtinu. Nicméně jsem se přes to dostal a nakonec jseme se s ostatními spolužáky nějakou dobu takto vyjadřovali i mezi sebou. Jen mě mrzí, že kniha nepřenáší moc popisů poprav, ale je to spíše o myšlenkách a osobním životě samotného kata.

Abes
19.01.2021

Čteno v průběhu dvou ročníků s asi půlroční pauzou, ta byla na místě především s ohledem na uklidnění mé duševní sinusoidy. Opakující se popis toho, jakou pomůcku kat zrovna použije, kdy je volba patřičně vyargumentována detailním rozborem vlivu na měkkou tkáň a nervová zakončení provinilce. Mydlář ví kam sáhnout, kterou nepoddajnou část těla zlomit tak aby vzbudil co největší estetický dojem pro případ veřejného vystoupení, popř. aby zavdal co nejrychlejšímu přiznání v případě "soudního" procesu. Ústa plná pilin a studium toho jak dlouho je to, co z člověka zbylo ještě při vědomí... tohle všechno mi nedělalo dobře a projít si celým příběhem najednou jsem nedokázal. Historické události jsou popsány poutavě. Časem se ale vyprávění na pozadí měnících se reálií, začne trochu opakovat a zajídat, asi jako ty piliny.

pulcher
16.12.2020 1 z 5

Příběhy jsou dost ploché a nezajímavé. Před 100 lety to snad mohlo obstát. Mydlář je zde popsaný jako postava s dokonalým charakterem. Na mě to působilo naivně, absurdně a nerealisticky. Jazyk je oproti původnímu vydání upraven, přesto je mírně archaický, není současný. Ale překvapivě se mi tato úprava četla dobře. Některé události mají historickou souvislost, přesto je nelze považovat za přesné.

J.P.S.
08.11.2020 5 z 5

Zajímavě zpracovaný román o osudech nejznámějšího pražského kata a poté i jeho syna.
Ústřední zápletka první části, v níž se vystudovaný magister medicíny kvůli nešťasné lovestory stane pacholkem chrudimského kata, a pak se díky šťastné shodě okolností dostane do učení "modernějšího" pražského kata Václava Jaroše, důstojně přijme svůj osud a nakonec získá i lásku v podobě dcery slánského kata - to si doslova říká o zfilmování :))

Všem čtenářům, které tato kniha zaujala, doporučuji též knihu "Krev prvorozených" od slovenského spisovatele Juraje Červeňáka. Zde se dozvíme trochu jinou verzi příběhu týkající se Mydlářova učitele Václava Jaroše (který měl dokonce syna jménem Bohdan :))

Abroš
23.08.2020 5 z 5

Zajímavé čtení z dob ,kdy lidský život měl pramalou cenu

Esteria
27.07.2020 3 z 5

Zajímavá historická kniha, která se mi sice hůře četla, ale stálo to za to. Překvapilo mě, že je zde spíš popis katových myšlenek a jeho osobního života, než popis samotných poprav. Určitě dávám plus za sedící letopočty a historické události. Kniha je tudíž na rozdíl od smyšlených příběhů i trochu naučná a to se vyplatí :)

Dandy1
27.07.2020 4 z 5

První část mě bavila velice, ale druhá už moc ne. Jsem ráda, že se knížka ke mně dostala. Poznat život ve staré Praze bylo zajímavé.

n.ezn.amy
23.06.2020 5 z 5

Výborný román o životě nejslavnějšího českého kata Jana Mydláře, který se ke svému řemeslu dostal víceméně náhodně, ale celý život ho dělal poctivě ač ne se všemi exekucemi souhlasil. Asi jeho "nejslavnější" poprava byla 27 českých pánů po bitvě na Bílé hoře. Ač byl mistr svého řemesla, přesto celý život žil na okraji společnosti, neboť ta jeho prací pohrdala. Skvěle napsaná kniha, kdy se člověk dozvěděl i mnoho zajímavého ze života mistra popravčího.

Radka1911
03.01.2020 5 z 5

Krásná poutavě napsaná historická literatura. Hlavní hrdina, ač kat, ve mne rozhodně nevzbuzoval odpor. Ke knížce se čas od času vracím.

Hotovson
12.11.2019 5 z 5

Tak jsem se dozvěděl, odkud pochází rčení "Zlomit na někym hůl" :)

Zajímavá knížka a rozhodně žádnej krvák, popis poprav tu moc neni, určitě ne do detailu, spíš jde o popis každodenního života kata a jeho práce.

olga8832
29.08.2019 5 z 5

Román je nádherný a navíc mne potěšila krásná čeština, kterou jsem si vychutnávala.

P.T.
07.08.2019 3 z 5

Historický román z doby od konce 16. století (za panování Rudolfa II.) po druhou polovinu 17. století je fiktivní kronikou pražského (staroměstského) kata Jana Mydláře a jeho syna. O třetí generaci katovské rodiny je zde pouze stručná zmínka v závěru, podle které třetí Jan Mydlář byl sám jako údajný profrancouzský agent popraven po požáru Prahy roku 1689 (přičítaném francouzským žhářům za devítileté války o falcké dědictví). Četl jsem pouze zestručněné vydání z roku 1970, převyprávěné Janou Štefánkovou, které úvod charakterizuje jako „ukázky... (které) jsou jen malým výborem ze Svátkovy čtyřdílné práce ... (v nichž) v podstatě byl ponechán záměrně archaizující způsob Svátkova vyprávění“. Kniha se dá číst dobře, kromě úvodních kapitol vysvětlujících, jak se první Jan Mydlář stal ze studenta medicíny katem zachycuje zřejmě nejpozoruhodnější kriminální případy té doby a kromě nich zlomové dějinné události (např. vyplenění Malé Strany a Hradčan Švédy v roce 1648). Nevím, jak podrobné jsou původní Svátkovy „Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze“, stínem zestručněného vydání jsou podle mého názoru velké časové skoky, které mezi některými kapitolami jsou – určitě by stálo za to doprovodit je (v názvu kapitol, v poznámkách nebo jiným způsobem) daty, bez nichž se občas i čtenář seznámený s historií trochu ztrácí. Předpokládám, že původní dílo Josefa Svátka, který kromě historické beletrie byl autorem i odborných historických prací, by takové údaje obsahovat mohlo.

callahanh
05.06.2019 4 z 5

Vydání z roku 2004, které jsem četl, je podle nakladatelství zkrácenou formou původního románu, ono to ale nevadí, protože původní jazyk je zachován. Je zajímavé, že ačkoli jde o paměti kata, čtení není vůbec hororové a nějaké naturalistické scény poprav tu absolutně chybí, takže je to vlastně takové "romantizující" čtení. Nejsilnější je kniha v pasážích, které "sepsal" původní kat Mydlář, protože z nich se dozvíme něco o historii Prahy a částečně i českých zemí a také něco o popravách a katovském řemeslu. Dokonce je prozrazeno, že kat byl něco jako doktor, protože vyráběl různé mastičky. Čtení je to překvapivě velmi dobré až strhující a některé osudy jsou vskutku hodně zajímavé. Když se do popředí dostane Mydlářův syn, všechno trošku opadne, což je dáno i tím, že do Prahy vtrhli Švédové a děj už se věnuje spíše boje s nimi a obléhání Prahy než samotným popravám. Popisy onoho obléhání a bitev jsou trošku chaotické a hůře se v nich orientuje, což je malinko škoda, a to i proto, že díky němu se de facto intimní portrét jedné rodiny mění v popis celospolečenského dění, což rozptyluje. Paměti kata Mydláře jsou nicméně výbornou knihou, která i přes značné stáří má čtenáři co nabídnout. 75 %

Martina99
04.06.2019 5 z 5

Povídání, jak šel život.

kapr
12.04.2019 2 z 5

1970, Albatros (ČR)

Už nevím proč jsem po této knize sáhl. Zřejmě detektivky aktuálně došly, a já potřeboval něco na odreagování od běžné četby. Autor je osvědčený, již kdysi jsem od něj něco četl. Dnes už nevím která z jeho knih, ani z jakého zdroje tehdy byla.

Knížka je rozhodně čtivá. Přesto povolání hlavní postavy, postav, jde o historii tří generací jedné rodiny, poněkud odrazuje. V každém případě mohu doporučit. Nudit se určitě nebudete.

Jak jsem v průběhu čtení zjistil, kniha je nevratně poškozena, což ale nebrání tomu, aby si ji někdo další s radostí nepřečetl. Není vhodná ani do mé vlastní knihovny, ani k prodeji, a tak půjde co nejdříve do dalšího kola, pravděpodobně v naší Petřinské knihovně, mezi knížky označené Čtenáři čtenářům. Někdo si zase jednou hezky počte.

STRUČNÝ OBSAH:
Autor nás provází životním příběhem tří generací rodiny Mydlářů. V úvodu vysvětluje, jak a proč se její zakladatel ke svému řemeslu dostal. V dalších částech nás na romantizované historii rodiny seznamuje s některými událostmi kterými Praha za života všech jejích tří pokolení prošla.

SPOILER:
Už samotné hlavní téma je rozporuplné. Osudy první generace, stejně jako té poslední jsou, v některých okamžicích mírně řečeno neradostné.

Váhám s hvězdičkovým hodnocením mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Faktem je, že jsem přitvrdil, v poslední době dávám často po pouhých čtyřech hvězdičkách knížkám, které jsou v podstatě vynikající. Především proto nakonec končím u dvou, v tomto případě ale velice zasloužených hvězd.

Doly10
10.02.2019 4 z 5

Přečetl jsem vydání z roku 2014. Příběh vás vtáhne do historie a seznámí vás s katovským stavem a historií Starého města Prahy . Paměti rodiny Mydlářů jsou plné poutavých příběhů, které rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji.

iop
07.11.2018 5 z 5

Tuto knihu vám doporučuji si přečíst ,protože je velice zajímavá ale také velice smutná. Myslím si ,že kdo má rád napínavé příběhy tak tato kniha je pro vás.
Tato kniha mě zaujala , protože je založena na pravdě.\

Blanchidlo
18.01.2018 5 z 5

Nádherný a smutný příběh, zajímavé téma.