Pamatuji si vás všechny

Pamatuji si vás všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269909/bmid_pamatuji-si-vas-vsechny-f17-269909.jpg 4 714 251

U ledového islandského fjordu leží vesnice duchů... královna islandské krimi přichází s mrazivým thrillerem, poprvé bez právničky Tóry, ale i tak naberete dech až na konci. Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne...? V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Mrtví si někdy pamatují víc, než bychom si přáli...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Ég man þig , 2010

Flyte
30.04.2016 4 z 5

Kombinace detektivky a duchařiny mě bavila! Nevím, jestli je to tím, že je autorka ze severu, kde mají možná k mytologii blíže než my, ale dokázala, že prolínání "viditelného" přáběhu se světem duchů bylo naprosto přirozené. Kniha chytla a nepustila, i lehké mrazení v zádech bylo! Doporučuju číst o samotě někdy nad ránem. Ideálně si k tomu pronajměte osamocenou chatu v lesích ;-))
Jen škoda prachmizerného překladu, který byl patrně přes němčinu. Některé věty opravdu hodně šustily papírem, takhle prostě lidi nemluví. Snažila jsem se to ignorovat a knihu si užít i tak, občas to ale nebylo snadné. Přesto doporučuju!

DK197
25.04.2016 5 z 5

Dostala jsem ji do ruky, otevřela a... už nezavřela dokud jsem nebyla na konci. Neskutečné! Tuto knihu považuji za nejlepší (minimálně z těch, co jsem od autorky četla). Ani u Kinga mě nemrazilo tolik jako tady. Tohle číst v noci při lampičce? To by nešlo. A každá kapitola končila neuvěřitelně napínavě. A já vůbec netušila, co se bude dít dál... Nejoblíbenější postavou je rozhodně pes Putti. :-)

Miluju tu knihu, ačkoliv si nejsem úplně jistá závěrem (mohl být lepší a dotaženější), ani tím, jestli jsem ho správně pochopila. Ale ani spisovatel se nezavděčí všem.

michaela3913
20.04.2016 5 z 5

Tajemný příběh,kdy mi běhal mráz po zádech a nemohla jsem jej číst v noci :-) Splnilo to moje očekávání. Konec oteřený,alespoň pro mně... Za mně 95%

RADOST
11.04.2016 4 z 5

Připadá mi, že se autorka už trochu vyčerpala. Chvílemi je děj až moc rozvláčný, jednání hlavních hrdinů nevěrohodné, prolínání reálna a duchařiny příliš časté. Naopak "vyřešení" příběhu je věnována velmi malá pozornost, v mnohém je náznakové, je takové poloviční. Doufejme, že tím autorka signalizuje další pokračování a není to znakem její tvůrčí neschopnosti.

kadgam
01.04.2016 5 z 5

Super napinave až do konca, ktorý je ale ako nedokončený. Chce autorka naznačiť pokračovanie knihy?
Hororová duchárina vsadená do tajomného prostredia islandského ostrova nepustí čitateľa kým jedným dychom nedočíta.
V tomto ohľade naj autorkina kniha

kasavubu
30.03.2016 5 z 5

Vau, tak to byla jízda. Tak takhle jsem se při čtení knihy už dlouho nebála! Rozhodně nedoporučuji číst tuto knihu pozdě v noci, když všichni ostatní spí nebo nedej bože, když jste sami doma. Ještě že se obě dějové linie příběhu střídaly po jednotlivých kapitolách, člověk tak měl čas aspoň trochu vydechnout. Jinak to byla opět skvělá Yrsa, tak jak ji známe, propracovaná zápletka i postavy do nejmenšího detailu, skvěle zachycená atmosféra. Vše do sebe v závěru krásně zapadlo a dějové linie se, ač se to zpočátku vůbec nezdálo, bravurně propojily. A co teprve ten závěr? Ještě teď mě z něj mrazí...

skipiii
20.03.2016 5 z 5

I přesto, že příliš nevyhledávám knihy s duchařskou tematikou,tak musim přiznat,že tahle byla naprosto skvělá! Děj byl napínavý a poutavý a umocněný právě duchařskou tematikou, díky které jsem se snad opravdu poprvé při čtení knížky bála!:) Moje první kniha od této autorky a jistě ne poslední. Velice doporučuji!

rene6927
17.03.2016 5 z 5

Jedna z mála knížek u které jsem se, jako fakticky bál :)
Vynikající čtení! A asi zatím jedna z nejstrašidelnějších knih co jsem přečetl.

zpevSusannah
14.03.2016 5 z 5

Áááááááááááá!!! Áááááááá!!! .... A ještě několikrát musím zakřičet z plných plic!!!
Lidi, já jsem se fakt bála. Ale opravdu! To je po hodně dlouuuhé době, kdy jsem se knížku odvážila číst jen přes den (poprvé při Osvícení od S. Kinga).
Ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu na dokonale vykreslenou duchařskou atmosféru. Pořád slyším to zlé chichotání a pořád vidím v mé mysli bílou malou ručičku sahající .... brrrrr, lepší nedopovědět!
A ten konec! Prostě mrtví si někdy pamatují víc, než bychom sami chtěli....

Šárka5875
06.03.2016 5 z 5

Moje první kniha od autorky a rozhodně zabodovala. Podařený duchařský námět, chvílemi mě opravdu mrazilo. Více v recenzi v záložkách - Můj knižní ráj.

Mikisan
04.03.2016 4 z 5

Dech beroucí napínavá duchařina šmrncnutá detektivkou. Žádná strana vás nenechá vydechnout a musíte otáčet jak zběsilý dokud se nedoberete konce.

happy-smile
26.02.2016 4 z 5

V knize se střídají dvě dějové linie, jedna je detektivka a druhá duchařina. Až asi do dvou třetin knihy čtenář vůbec netuší, co spolu mají společného. Když se toto spojení začne ukazovat, tak ale pořád ještě nejste moc moudřejší ohledně toho, jak to celé vlastně bylo. Duchařská linie byla opravdu parádní, Yrsa zde skvěle vystihla atmosféru. Jako mnozé ostatní jsem taky byla trochu zklamá, že konec byl jakýsi takový nedořešený. Když se nad tím ale zamyslíte, tak to, jak to skončilo, vlastně přesně říká, jak to celé doopravy bylo.

konicekbily
26.02.2016 3 z 5

Očekával jsem krimi nebo detektivku, horory nečtu. Vadilo mi, že text - například z ostrova - byl v následující kapitole přerušen. Možná by stálo najít překladatele z islandštiny a ne to překládat přes němčinu.

ina77
25.02.2016 5 z 5

No,po dlouhé době kniha,od které jsem nemohla odejít.Byla to moje první kniha od této autorky a už se nemohu dočkat dalších.

martina.bella
23.02.2016 4 z 5

Úžasná atmosféra, stupňované napětí. Jen si úplně nejsem jistá kvalitou českého překladu, občas mi totiž připadalo, že by se něco dalo vyjádřit česky trochu lépe, a to mě při čtení rušilo. Nebýt toho, dávám pět hvězdiček.

katule1992
17.02.2016 5 z 5

Pamatuji si vás všechny je pro mě nová srdcová záležitost. Dlouho se mi nestalo, že bych během četby prožívala tu tajemnou atmosféru. Ten strach , který pociťovali behem svého pobytu v Hesteyri a hlavně to mravenčení, když se pokaždé ozýval ten tajemný dětský smích, který přicházel a odcházel odnikud.

Leanne
16.02.2016

Kniha je skvělá, napínavá, čte se jedním dechem. Už dlouho se mi nepodařilo přečíst 2/3 knihy na jeden zátah. Jediné, co mě vždycky trochu vykolejilo byly začátky kapitol na ostrově. Předchozí kapitola končila napínavě, ale následující pokračovala, jako kdyby se nic nestalo, až zase v průběhu kapitoly se přihodilo něco tajemného... Autorka umí skvělě vykreslit atmosféru, tu izolovanost, kde není úniku. Připomnělo mi to atmosféru knihy Led v žilách. Tady je to ještě víc propracované. Všechno do sebe nakonec krásně zapadlo.

allebra
15.02.2016 5 z 5

Další skvělá kniha mé oblíbené islandské autorky. Líbilo se mi střídání dějových linek, které se ke konci knížky dokonale propojily a uzavřely napínavý příběh, ze kterého mi chvílemi lezl mráz po zádech. Velmi příjemné čtení!

Eevina
09.02.2016 5 z 5

Tak tohle je pořádná duchařina, povedený horor a detektivkou bych to teda vůbec nenazvala... Bohužel mi to přijde celé takové nedodělané, nedotažené do konce. Tohle je moje první zkušenost s touto autorkou a určitě ne poslední.
Každopádně když mi při čtení blikla lampička, parádně jsem nadskočila :) nedoporučuju číst večer nebo v noci.

Márinka
01.02.2016 4 z 5

Severské detektivky vůbec nečtu. Ale když už se v knihovně na výstavce k literární kampani Read Nordic (http://www.skandinavskydum.cz/readnordic/) objevila tato kniha, vzala jsem ji domů "na zkoušku". Naštěstí to nebyl klasický krvák, ale spíše duchařský horor. Děj byl tak napínavý, že i když už jsem v noci zhasla rozhodnutá jít spát a dočíst to na druhý den, za chvíli jsem zase brejlila do knihy. Trochu mi však vadí zcela nedořešený konec.